The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.745
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τους δικτατορες τους δεχόμαστε ως πολιτικοκοινωνικό φαινόμενο και ως έχοντες ιστορικό ρόλο. Για τις κρισεις και τις λατρειες τους, εμπίπτουμε στις απαγορεύσεις του φορουμ. Μην προκαλείτε.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.066
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
@fenia42, . Αυτό από άνθρωπο - νευροχειρούργο που έχει πάρει Nobel Ιατρικής
Και ο Χενρυ Κισινγκερ έχει παρει Νόμπελ ειρηνης. Οταν το ειχα -τυχαια- μάθει, γέλαγα για 20 λεπτά
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
@fenia42, Πάντα προσέχουμε και προφανώς δεν αφήνουμε - επιβαρύνουμε άλλο/η να ανεβάζει τα πράγματά μας. Έχω πάει Λατινική Αμερική με 5 κιλά χειραποσκευή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.745
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και ο Χενρυ Κισινγκερ έχει παρει Νόμπελ ειρηνης. Οταν το ειχα -τυχαια- μάθει, γέλαγα για 20 λεπτά
Για την εκεχειρία στο Βιετναμ, και του αποδόθηκε από κοινού με την άλλη πλευρά. Θεωρεις ότι η συγκεκριμένη πράξη δεν το άξιζε;
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
@dim kyr, επειδή έχεις πολύ ανοιχτό μυαλό, το ζήτημα περί Nobel, το έφερε η συζήτηση, γιατί κάποτε είχα βρεθεί σε απελπιστική κατάσταση, λόγω υγείας κοντινού μου προσώπου.
Nobel έχει πάρει και ο Κίσινγκερ, όπως έγραψες, Nobel έχει πάρει και ο Ελύτης.
Nobel έχει πάρει και ο Σεφέρης. Αλλά τότε, ήσουν πολύ νέα για να παρακολουθήσεις τη μεγαλύτερη διαδήλωση κατά της χούντας, η οποία έγινε στην κηδεία του Σεφέρη.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.066
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Gelf, δεν εθιξα τον γνωστο σου, αλλά εδραξα την ευκαιρια να θιξω ενα γεγονος: Μερικα Νομπελ δεν δινονται καθολου τυχαια. Χρησιμοποιουνται σαν εργαλεια στον στιβο της πολιτικής, σαν "ξεπλυμα" προσωπων, σαν μοχλος πίεσης κλπ.
Ο Κισινγκερ. Νομπελ. Ειρηνης. Γελάει το κονκλάβιο...
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
@dim kyr, έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά τότε στην κηδεία του Σεφέρη, όταν άρχισε να ψιλοτραγουδά ο κόσμος ¨το περιγιάλι το κρυφό....", όταν γιγαντώθηκαν οι φωνές, ήταν πλέον το τέλος της χούντας.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.653
Likes
43.896
Gelf, δεν εθιξα τον γνωστο σου, αλλά εδραξα την ευκαιρια να θιξω ενα γεγονος: Μερικα Νομπελ δεν δινονται καθολου τυχαια. Χρησιμοποιουνται σαν εργαλεια στον στιβο της πολιτικής, σαν "ξεπλυμα" προσωπων, σαν μοχλος πίεσης κλπ.
Ο Κισινγκερ. Νομπελ. Ειρηνης. Γελάει το κονκλάβιο...
Ας ελπίσουμε ότι για κάτι τέτοιους η ιστορία θα επιβεβαιώσει αυτό που ειπε ο Τ. Σ. Ελιοτ όταν πηρε το Νομπελ Λογοτεχνίας. Ας πάρουμε ποπ κορν και ας περιμενουμε, εγω εχω υπομονή.
«To βραβείο Νόμπελ είναι για κάποιον το εισιτήριο για την κηδεία του. Επειδή κανένας δεν έκανε τίποτα μετά από αυτό.»
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.066
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλά τα είπε ο Ελιοτ.
Αντε μη παρω φορα και αρχίσω και για την αξιοκρατία των Πελλοπονησιακών καλλιστειων.....
Την Μαρια Τερεζα δεν θα την αναφερω: δεν εχω αυτοκτονικές τάσεις
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.745
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Με δουλεύεις? Γνωριζεις τα πεπραγμένα του? Ειρηνης. Ο Κισινγκερ. Μαλιστα.
Τα νομπελ αποδίδονται για συγκεκριμένες πράξεις κι όχι για διαχρονική παρουσία του προσώπου. Ποιός έπρεπε να το πάρει δηλαδή για την ειρήνευση στην Ινδοκίνα, ο Πολ Ποτ;
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.066
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ο Κισινγκερ συνθηκολογησε, ο πόλεμος ειχε ήδη χαθει, το Νομπελ τον ξεπλυνε και μετα ξεκινησε άλλους πολεμους . Τι δεν καταλαβαινεις?
Υπηρχε κατι σαν ρητό μια εποχη:¨οταν ο Κισινγκερ κάνει επισκεψη στην χωρα σου , φυγε την επομενη ημερα, θα αρχισει πόλεμος.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.245
Μέλη
39.247
Νεότερο μέλος
kyriakos2662

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom