The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.531
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
@paefstra, εκεί ήπιες whisky, όχι whiskey.
Ποια η διαφορά, εκτός από ένα e στην ορθογραφία;
Ρωτάει ένα χαζό που δεν ξέρει... ;-)

Υ.Γ.: λές του χρόνου ταβερ, να είναι υποψήφιοι για το Νόμπελ Ειρήνης ο ηγέτης της Β. Κορέας κ ο Αμερικανός πρεζιντεντ για τη σημερινή ιστορική συμφωνία;
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
@thanosth,
σου αναφέρω αποσπάσματα από την ιστορία μου: "Η τριλογία του Σεπτέμβρη (2016) - Πρώτο μέρος. Στις pub του Δουβλίνου".

"Ξεκίνησα ζητώντας ως πρώτο ποτό ένα μαλτ Bushmills (10y). Μου το έφερε και αρχίσαμε τη συζήτηση περί ουίσκι. Συζητώντας με τον μπάρμαν έμαθα κάτι το οποίο δεν γνώριζα μέχρι να φτάσω στο Δουβλίνο. Τη διαφορά γραφής του σκωτσέζικου ουίσκι από αυτήν του ιρλανδικού. Το σκωτσέζικο ουίσκι γράφεται whisky, ενώ το ιρλανδικό ουίσκι γράφεται whiskey. Πολλοί ισχυρίζονται ότι η διαφορά γραφής μπορεί να οφείλεται στη μία παραπάνω απόσταξη του irish whiskey και γι' αυτό έχουν προσθέσει το γράμμα e. Όμως μάλλον το σωστό είναι ότι η λέξη whiskey, προέρχεται από την ιρλανδική uiske beatha, το οποίο σημαίνει νερό της ζωής."
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.038
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υ.Γ.: λές του χρόνου ταβερ, να είναι υποψήφιοι για το Νόμπελ Ειρήνης ο ηγέτης της Β. Κορέας κ ο Αμερικανός πρεζιντεντ για τη σημερινή ιστορική συμφωνία;
E το λογικό αυτό δεν είναι;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.745
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υ.Γ.: λές του χρόνου ταβερ, να είναι υποψήφιοι για το Νόμπελ Ειρήνης ο ηγέτης της Β. Κορέας κ ο Αμερικανός πρεζιντεντ για τη σημερινή ιστορική συμφωνία;
Φήμες λένε ότι μεγάλο μέρος του χρόνου της συνάντησης αφιερώθηκε σε συζητήσεις για real estate business, με τον Trump να ενδιαφέρεται να επενδύσει σε ξενοδοχεία στη Βόρεια Κορέα... Μάλλον θα δούμε το Ryugyong να ανοίγει επιτέλους ως ένα ακόμα Trump Hotel.... Τώρα για το Νόμπελ, θα πρέπει να δούμε πρώτα πως θα πάει η συμφωνία, αλλά ποιό πιθανό βλέπω να βραβεύεται τελικά το ζεύγος Kim Jong-Un - Moon Jae-in .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.038
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς έχει διάθεση να τα βρει με τη Βόρειο Κορέα όπου γίνονται απίθανα πράγματα κατά του ντόπιου πληθυσμού και με την Κούβα έκοψε κάθε επαφή. Πιο αλλοπρόσαλο πρόεδρα δε θυμάμαι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.355
Likes
5.200
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τέτοιου είδους συμφωνίες μεταξύ εχθρών συμβαίνουν πχ συμφωνία Μονάχου.
Το πιο σημαντικό είναι να δούμε την αντίδραση μετά απ' αυτή τη συμφωνία της δεύτερης υπερδύναμης που ουσιαστικά αντιμετώπισε τους Αμερικάνους στον Πόλεμο της Κορέας καθώς και την αντίδραση της Νότιας Κορέας, που είναι κατά τη γνώμη μου η πιο σκληροπυρηνική απ' τις τέσσερις χώρες που αναμίχτηκαν στον πόλεμο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.745
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σοβαρά. Και επειδή απο τα γραφομενα σου, διαφαινεται η άγνοια σου περι της συγκεκριμενης προσωπικοτητας, του βιου του, της ιστοριας και των πεπραγμενων του θα σε συμβουλευα να ριξεις μια (επιπολαια) ματια στα οσα τον αφορουν και μετα να παρεις θεση υπερ της δικαιολογημενης απονομης Νομπελ ειρηνης στον χασαπ εεε... στο Κισινγκερ.
Θα σε παροτρυνα ακόμη να μην αποδοσεις το Νομπελ χορτοφαγιας στον Χανιμπαλ Λεκτερ, διοτι απλά μια φορά στη ζωή του , δεν προτιμησε να περιδρομιασει εναν Σομαλο και επέλεξε ραδίκια.
Τα βραβεια αγαπητε -ειδικα οσο αφορουν θεματα Ειρηνης- δεν τα δινουν σε σφαγεις. Τα δινουν σε Ανθρωπους. Και ο μουσιέ που εσυ υποστηριζεις για μια πραξη αμφισβητησιμης ελλειψης υστεροβουλιας και περισσοτερο μιας στοχευμενης πολιτικης "σωζω το τομαρι μου" , ειναι ενας απλός μισανθρωπος, αμοραλιστης.
Επειδή από τα γραφόμενα σου διαφένεται η σύγχυση των όρων προσωπικότητα και πράξη, επειδή από τα γραφόμενά σου διαφένεται η παντελής άγνοια για τον τρόπο λειτουργείας των βραβείων και των σφαγέων στους οποίους έχει αποδοθεί κατά καιρούς, κι επειδή από τα γραφόμενα σου διαφένεται ότι προσπαθείς να βάλεις στο στόμα μου (ε, στο πληκτρολόγιό μου δηλαδή) πράγματα που ουδέποτε έγραψα (όπως π.χ. ότι υπερασπίζομαι τον Κίσιγκερ), θα σε παρακαλούσα να πας να διαβάσεις πρώτα για όλα αυτά και ύστερα να κάνεις κριτκή για το πως και σε ποιούς απονέμεται. Ξεκίνα από δώ: https://www.nobelprize.org/alfred_nobel/will/
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.465
Likes
9.425
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taver τωρα πηρα χαμπαρι οτι το τραβμπαντυ μας αφησε χρονους. ψαχνοντας νεο χαρτη μετα απο εκτενη αναζητηση (δηλ ειδα το δικο σου) εχω μια ερωτηση: γιατι οι χωρες εμφανιζονται με διαφορετικες αποχρωσεις? υπαρχει καποια επιλογη να μην γινεται αυτο? αλλιως βρες μας αλλον συντομα..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.262
Μέλη
39.247
Νεότερο μέλος
kyriakos2662

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom