The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

James

Member
Μηνύματα
1.010
Likes
5.423
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ναι αλλα ουτε ο Παυλος ηταν αυτοδημιουργητος με την κλασσικη εννοια του ορου. Μαζι με τον Θαναση κληρονομησαν απο τον πατερα τους την εταιρεια , φυσικα δεν ηταν τοσο μεγαλη, την επεκτειναν, αλλα δεν ειναι αυτο που λεμε ξεκινησαν απο το μηδεν. Παντως οπως και να χει καταλαβαινω τι θες να πεις.
Ο πατέρας τους ένα μικρό φαρμακείο είχε. Δεν νομίζω ότι τους κληρονόμησε καμιά μεγάλη εταιρεία. Ακόμα και την ΦΑΡΜΑΓΙΑΝ, (που αποτελεί προπομπό ας πούμε την ΒΙΑΝΕΞ) ο Παύλος την ξεκίνησε το 1960. Ο άνθρωπος πραγματικά ξεκίνησε από το μηδέν, και έφτιαξε ένα κολοσσό.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
Το τι ακούς από μεγαλύτερους και σοφούς:

"Μήνας χωρίς ρο,
θέλει το κρασί νερό
!"

Αφού είχα κολυμπήσει δυο ώρες το πρωί, μπαίνω στην πόλη (30km περίπου), προς το μεσημεράκι, για να διευθετήσω διάφορες δουλειές. Από τις 12 το μεσημέρι έως τις 3 το απόγευμα ασχολήθηκα με τις δουλειές και μετά τις 3μμ, κατέβηκα σ' ένα ουζερί για να δω τους φίλους μου.
Όταν έρχεται το κρασί ακούω το παραπάνω σχόλιο. Άμαθος εγώ από κρασί βάζω πάγο, γιατί ο Ιούνης είναι μήνας χωρίς ΡΟ.
Στα ποτά που πίνω δεν βάζω νερό ή πάγο. Είναι malt whisk(e)y.
Όμως στο κρασί έβαλα πάγο. Και το έπινα σαν νερό.
Στη συνέχεια, για να γυρίσω στο σπίτι, έβαλα οδοντογλυφίδες στα μάτια μου.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
: Μην ακούτε λαϊκές σοφίες.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.970
Likes
15.469
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δε σου τα 'πανε καλά αγαπητέ @gelf και σε είχα και για bon vivant. To savoir vivre απαγορεύει ρητά νερό ή πάγο στο κρασί. Όσο για τους μήνες που δεν έχουν ρο,σε αυτούς πίνουμε λευκό και όχι κόκκινο. Savoir vivre et boire.
Παρεμπιπτόντως με τι ταχύτητα κολυμπάς τις δυο ώρες; ξεκίνησα κι εγώ αυτό το νέο σπορ καθώς υποφέρω από αυχενικό εδώ και επτά μήνες και μου απαγορεύεται πλέον ρητά να ξανατρέξω. Ου γαρ έρχεται μόνο του.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
Επειδή καθημερινά είμαι πάνω από δυο ώρες στη θάλασσα, σε διαβεβαιώνω ότι δεν υπάρχουν τσούχτρες.
Τουλάχιστον για τους μήνες Οκτώβρη, Νοέμβρη, Δεκέμβρη του 2017 και Γενάρη, Απρίλη, Μάη, Ιούνη το 2018.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.653
Likes
43.896
Επειδή καθημερινά είμαι πάνω από δυο ώρες στη θάλασσα, σε διαβεβαιώνω ότι δεν υπάρχουν τσούχτρες.
Τουλάχιστον για τους μήνες Οκτώβρη, Νοέμβρη, Δεκέμβρη του 2017 και Γενάρη, Απρίλη, Μάη, Ιούνη το 2018.
Κι εγω που φανταζομουν μαχες και οτι κερδιζες...
Ευχαριστο ομως αυτο, που δεν υπαρχουν.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
@fenia42, αυτό που γράφεις, είναι απόλυτα σωστό. Δεν νερώνουμε τίποτα.
Αλλά εγώ ως αναθεωρητής και δυστυχώς, ως γνωστός λικβινταριστής, δεν τήρησα τις αρχές μου. Άλλωστε με το κρασί έχω αρχίσει να ασχολούμαι πρόσφατα.
Ασχολούμαι αποκλειστικά με malt whisk(e)y.
Απλώς σήμερα έμπλεξα...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.970
Likes
15.469
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το κρασί και τον Λένιν καλό θα ήταν να τα σεβόμαστε. Έχεις χαιρετίσματα
IMG_0128.JPG
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.745
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Νερό ή πάγος σε κρασί; Τζήζους!!!!! Απολύτως ποτέ ποτέ ποτέ.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
@fenia42, για την αντιμετώπιση του αυχενικού, το οποίο δυστυχώς το έχουμε όλοι - λόγω καθιστικής εργασίας, εγώ πχ είμαι πολιτικός μηχανικός - η κολύμβηση που πρέπει να κάνουμε είναι το ύπτιο.
Επειδή στο παρελθόν ήμουν κολυμβητής, μου άρεσε η πεταλούδα και κολυμπούσα πεταλούδα.
Ένας φίλος γιατρός νευροχειρούργος (μετά από 2 επεμβάσεις) που έσωσε τον αδελφό μου, ο οποίος ήταν επίσης πρωταθλητής αλλά σε πρόσθιο, μου απαγόρευσε την πεταλούδα.
Οπότε τώρα κολυμπώ 2-3 ώρες ύπτιο και κλέβω μερικά λεπτά για πεταλούδα και λίγο για ελεύθερο και πρόσθιο.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚ
Α, εμείς λόγω καθιστικής ζωής πρέπει κατά 90% να κολυμπάμε ύπτιο. Αυτό από άνθρωπο - νευροχειρούργο που έχει πάρει Nobel Ιατρικής. Εσύ βέβαια είσαι πολύ πιο νέα οπότε με μια διαχείριση, θα είσαι πάντα καλά. Πάντως βάλε και το ύπτιο στην κολύμβησή σου
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.970
Likes
15.469
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για την ώρα ο φυσικοθεραπευτής με έχει με σανίδα για το ύπτιο και το ελεύθερο,δηλαδή στην ουσία μόνο πόδια,πρόσθιο απαγορεύεται.
Οι ώμοι μου είναι σακατεμένοι έτσι χτύπησε και αυχένα.Γι'αυτο να τις σέβεστε τις αεροσυνο-δούλες και να τακτοποιείτε μόνοι σας τα πραγματάκια σας στα ντουλαπάκια :)
Ευχαριστώ σύντροφε @gelf
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.245
Μέλη
39.247
Νεότερο μέλος
kyriakos2662

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom