The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άρα το Νόμπελ δεν έπρεπε να του δωθεί, λόγω των πράξεων που έκανε μετά που το πήρε; Σοβαρά τώρα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.465
Likes
9.425
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Νερό ή πάγος σε κρασί; Τζήζους!!!!! Απολύτως ποτέ ποτέ ποτέ.
αν το ελεγες αυτο 2000 χρονια πριν θα σε λοιδωρουσαν.. εβαζαν οχι μονο νερο αλλα μαλιστα θαλασσινο οπως κ τριμενα στρειδια, μελι, πεταλα λουλουδιων κ φυσικα ρετσινι. ασε το Τζηζους στην ησυχια του γιατι σκετο τοτε δεν το επινε σιγουρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.038
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι αλλα ουτε ο Παυλος ηταν αυτοδημιουργητος με την κλασσικη εννοια του ορου. Μαζι με τον Θαναση κληρονομησαν απο τον πατερα τους την εταιρεια , φυσικα δεν ηταν τοσο μεγαλη, την επεκτειναν, αλλα δεν ειναι αυτο που λεμε ξεκινησαν απο το μηδεν. Παντως οπως και να χει καταλαβαινω τι θες να πεις.
https://www.flogasport.gr/το-φτωχόπαιδο-που-έγινε-βασιλιάς-ει/
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.746
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αν το ελεγες αυτο 2000 χρονια πριν θα σε λοιδωρουσαν.. εβαζαν οχι μονο νερο αλλα μαλιστα θαλασσινο οπως κ τριμενα στρειδια, μελι, πεταλα λουλουδιων κ φυσικα ρετσινι. ασε το Τζηζους στην ησυχια του γιατι σκετο τοτε δεν το επινε σιγουρα.
... και μετά είχαμε 2000 χρόνια εξέλιξης. Θα μου ανοίξεις τωρα κανα grand cru st emilion των €200 το μπουκάλι τιμή παραγωγού, και θα του βάλεις νεράκι;
 
Last edited:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.771
Μπραβο παιδιά το έχετε σοβαρεψει πολύ το τοπικ..
Πάντως στην αρχαιοτητα οποιος δεν νερωνε το κρασι θεωρείτο βάρβαρος.. Τωρα θα μου πεις τι κρασιά πινανε τότε ένας θεός ξέρει . Το κρασί προέρχεται από τη λέξη κράμα εξάλλου (οίνου και νερου)..
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.066
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Άρα το Νόμπελ δεν έπρεπε να του δωθεί, λόγω των πράξεων που έκανε μετά που το πήρε; Σοβαρά τώρα;
Σοβαρά. Και επειδή απο τα γραφομενα σου, διαφαινεται η άγνοια σου περι της συγκεκριμενης προσωπικοτητας, του βιου του, της ιστοριας και των πεπραγμενων του θα σε συμβουλευα να ριξεις μια (επιπολαια) ματια στα οσα τον αφορουν και μετα να παρεις θεση υπερ της δικαιολογημενης απονομης Νομπελ ειρηνης στον χασαπ εεε... στο Κισινγκερ.
Θα σε παροτρυνα ακόμη να μην αποδοσεις το Νομπελ χορτοφαγιας στον Χανιμπαλ Λεκτερ, διοτι απλά μια φορά στη ζωή του , δεν προτιμησε να περιδρομιασει εναν Σομαλο και επέλεξε ραδίκια.
Τα βραβεια αγαπητε -ειδικα οσο αφορουν θεματα Ειρηνης- δεν τα δινουν σε σφαγεις. Τα δινουν σε Ανθρωπους. Και ο μουσιέ που εσυ υποστηριζεις για μια πραξη αμφισβητησιμης ελλειψης υστεροβουλιας και περισσοτερο μιας στοχευμενης πολιτικης "σωζω το τομαρι μου" , ειναι ενας απλός μισανθρωπος, αμοραλιστης.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.
Το ζήτημα ξεκίνησε από μια κουβέντα που μου είπε ένας παλιός πότης σε ένα ουζερί, το μεσημέρι.

"Μήνας χωρίς ρο
θέλει το κρασί νερό
"

Το κρασί που πίναμε, δεν ήταν και από μπουκάλι των 100 ή των 200 ή των 500 ευρώ.
Ήταν κρασί καπηλειού. Όταν έβαλα πάγο, άρχισα να το πίνω σαν νερό.
Η μεγάλη πλάκα είναι ότι σπάνια πίνω χύμα κρασί.
Και όταν πίνω προφανώς δεν το νερώνω.
Άλλωστε το βασικό μου ποτό είναι το malt whisk(e)y, στο οποίο απαγορεύεται να βάλεις πάγο ή να το νερώσεις (εκτός αν έχεις νερό από την πηγή παρασκευής του).
Από κει και πέρα, άρχισαν γραπτά περί Nobel, Σεφέρη, χούντας κλπ.

Είμαστε μια ωραία ατμόσφαιρα.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.781
Likes
17.771
Θα το παραφρασω και θα πω "Μηνάς που δεν έχει ρο ας αρχίσω τα μπυρό" λόγω ζέστης την προτιμώ.. Οσο για το νερό που k(e)y λέμε ναι στα malt ..
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
Πάντως όταν αναφέρεται Nobel, εμένα δεν μου έρχεται αυτό το κτίριο της Στοκχόλμης,

32.JPG


ούτε οι βραβευθέντες δίκαια ή τις περισσότερες φορές άδικα.

Με τη λέξη Nobel, αρχίζω να σιγοτραγουδάω "Στο περιγιάλι ...."
Κομβικό σημείο της νέας ελληνικής ιστορίας. Η πρώτη μαζική αντίδραση κατά της χούντας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.654
Likes
43.897
Ας συνδεσω λοιπον τα ξυδια με τα Νομπελ (διοτι ολα συνδεονται αν το καλοσκεφετεις).
Όταν σκεφτομαι τα Νομπελ μου ερχεται στο νου η pub "The Eagle" στο Cambridge που λειτουργει απο το 1667 οπου λενε οτι μπηκαν μεσα ενθουσιασμενοι οι Watson και Crick και κερασαν οι κακομοιρηδες απο τη χαρα τους ολους τους θαμωνες ενα Malt whiskey (ή ό,τι έπιναν τελος παντων) όταν ανακάλυψαν τη διπλη ελικα του DNA και μετα πηραν το Νομπελ.
Ήπια κι εγώ εκεί .

 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.264
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom