The Official Offtopic v5

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
off-topic ... αλλά, όχι και τόσο:

Σήμερα είπαμε ν' ασχοληθούμε λίγο με τη φορολογική μας δήλωση...

Όπως γνωρίζετε, φέτος, τα ποσά των δαπανών που έγιναν με πληρωμή ηλεκτρονικά, έχουν σταλεί από τις Τράπεζες, συνολικά, και πρέπει εσύ να αφαιρέσεις αυτά που δεν χρησιμεύουν για τη μείωση του φόρου. Για το λόγο αυτό πρέπει να ελέγξουμε την ανάλυση της κάθε Τράπεζας - όπως τη δίνει στην αντίστοιχη σελίδα και για κάθε μήνα. Όλα καλά ως εδώ...

Στον Ιούνιο 2017, λοιπόν, διαβάζω: EMBASSY OF CHINA - Κατηγορία δαπανών: ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ - 120 Ευρώ!

Απολύτως λογικό: Μας άλλαξαν τα φώτα μέχρι να μας βγάλουν βίζα!!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.902
Likes
12.824
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όπως γνωρίζετε, φέτος, τα ποσά των δαπανών που έγιναν με πληρωμή ηλεκτρονικά, έχουν σταλεί από τις Τράπεζες, συνολικά, και πρέπει εσύ να αφαιρέσεις αυτά που δεν χρησιμεύουν για τη μείωση του φόρου. Για το λόγο αυτό πρέπει να ελέγξουμε την ανάλυση της κάθε Τράπεζας - όπως τη δίνει στην αντίστοιχη σελίδα και για κάθε μήνα. Όλα καλά ως εδώ...
Πολύ νομοταγής! Βάλε το νουμεράκι και κάνε κάτι άλλο πιο χρήσιμο και ευχάριστο :cool:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.745
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στον Ιούνιο 2017, λοιπόν, διαβάζω: EMBASSY OF CHINA - Κατηγορία δαπανών: ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΕΣ - 120 Ευρώ!

Απολύτως λογικό: Μας άλλαξαν τα φώτα μέχρι να μας βγάλουν βίζα!!!!
Σε μένα πάντως, η ίδια συναλλαγή (2018) εμφανίζεται στην κατηγορία "Λοιπές"...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Πολύ νομοταγής! Βάλε το νουμεράκι και κάνε κάτι άλλο πιο χρήσιμο και ευχάριστο :cool:
Το ποστ αφορούσε τις "ηλεκτρολογικές εργασίες" και το αστείο του πράγματος και όχι τη δήλωση αυτή καθεαυτή (που διεκπεραιώνεται σ'ελάχιστα λεπτά) - σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες (που δεν το νομίζω). Όσο για το "νομοταγής", ο καθένας ενεργεί όπως νομίζει και αναλαμβάνει τις όποιες ευθύνες του.

Σε μένα πάντως, η ίδια συναλλαγή (2018) εμφανίζεται στην κατηγορία "Λοιπές"...
φαίνεται ότι η Τράπεζά σου έχει λιγότερο χιούμορ! :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.902
Likes
12.824
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το ποστ αφορούσε τις "ηλεκτρολογικές εργασίες" και το αστείο του πράγματος και όχι τη δήλωση αυτή καθεαυτή (που διεκπεραιώνεται σ'ελάχιστα λεπτά) - σε περίπτωση που δεν το κατάλαβες (που δεν το νομίζω). Όσο για το "νομοταγής", ο καθένας ενεργεί όπως νομίζει και αναλαμβάνει τις όποιες ευθύνες του.
Χιούμορ έκανα, μην αρπάζεσαι.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
Πολύ καλά αυτά που λέγονται για τον Παύλο Γιαννακόπουλο.
Άλλωστε οι νεκροί δικαιώνονται.
Είμαι όμως λίγο αιρετικός. Οι φίλοι μου θα το επιβεβαιώσουν.
Αν και είχα σε μεγάλη συμπάθεια τον Παύλο Γιαννακόπουλο,
τον θεωρώ υπεύθυνο για το ότι ο μεγάλος Γκάλης σταμάτησε πρόωρα το μπάσκετ.

Ο Γκάλης ο άνθρωπος με τον οποίο δεν μπορεί να συγκριθεί κανείς στον χώρο του μπάσκετ. Ούτε ο μακαρίτης Πέτροβιτς.
Γιατί ο Γκάλης πήρε στους ώμους του μια Ελλάδα που δεν είχε φτάσει στους οχτώ της Ευρώπης. ΠΟΤΕ.
Και πήρε το ευρωπαικό κύπελλο, με άξιους συμπαίκτες.
Αλλά χωρίς αυτόν δεν θα συζητούσαμε για ευρωμπάσκετ.

Και κάτι άλλο. Ο Γκάλης έδειξε ότι με δουλειά, σκληρή δουλειά, μπορείς να επιτύχεις.
Δυστυχώς, το παράδειγμά του, ακολουθούν ελάχιστοι στη χώρα μας.
 

James

Member
Μηνύματα
1.010
Likes
5.423
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για το τέλος της καριέρας του Γκάλη, την μεγαλύτερη ευθύνη την έχει ο ίδιος. Επειδή ήταν όλα όσα αναφέρθηκαν θα έπρεπε να συμπεριφερθεί πιο επαγγελματικά. Μερίδιο βέβαια έχει και ο εκλιπών. Κανείς δεν είναι υπεράνω μιας ομάδας, και αυτό δεν φάνηκε να το γνωρίζει, τουλάχιστον τότε.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
@James συμφωνώ γενικά μαζί σου, αλλά επειδή είμαι κάποιας ηλικίας και θυμάμαι καλά, θεωρώ ότι η κίνηση να πάει ο Γιαννάκης και ο Πολίτης στον ΠΑΟ είχε ένα στόχο. Να εξαναγκάσουν τον Γκάλη να σταματήσει το μπάσκετ.
Ας θυμηθούμε τους ρόλους Μητρούδη και Γιαννάκη, όταν έδιωξαν τον Γκάλη από τον Άρη.
Δυστυχώς σε αυτή τη χώρα ζούμε.

Προφανώς έχεις δίκιο ότι ο Γκάλης φέρει ευθύνη. Αλλά πρέπει να συνυπολογίσεις και το τι είχε συμβεί στο παρελθόν.

Και εγώ δεν είμαι φίλαθλος ούτε του ΠΑΟ, ούτε του ΟΣΦΠ, ούτε της ΑΕΚ, ούτε του ΠΑΟΚ.

Απλώς, αγαπάω το μπάσκετ και έχω παίξει μπάσκετ (όχι λόγω ταλέντου αλλά λόγω σωματοδομής).
 

James

Member
Μηνύματα
1.010
Likes
5.423
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δηλαδή ο μακαρίτης είχε τελικά στόχο να κάνει τον Γκάλη να σταματήσει το μπάσκετ? Για αυτό έφερε Πολίτη και Γιαννάκη? Αυτό σημαίνει ότι μόνος του ο Γιαννακόπουλος υπέσκαπτε την δικιά του επένδυση (Γκάλης) ύψους 1 δισ. να θυμίσω.
Η απόψή μου είναι ότι ο Γιαννακόπουλος ήθελε απλά να συγκεντρώσει τους καλύτερους για να κατακτήσει το Πρωταθλητριών. Εκείνη την χρονιά άλλωστε είχε έρθει και ο Πάσπαλιε. Προσπάθησε να πάρει ότι καλύτερο υπήρχε, πάντα αυτό έκανε. Η αντίδρασή όμως του Γκάλη να μην γίνει αλλαγή όταν ήθελε ο προπονητής του, και να αποχωρήσει από το γήπεδο πριν τη λήξη του ματς, και τελικά από την Αθήνα, ήταν απαράδεκτη και τον μίκρυνε πάρα πολύ σαν αθλητή. Ότι και να είχε γίνει παρασκηνιακά. Ακόμη και μετά από αυτό, ο Γιαννακόπουλος προσπάθησε να τον μεταπείσει αλλά μάταια.

Το γεγονός ότι ο Γιαννάκης παρέμεινε στον Πάο και στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης λίγο αργότερα (κάτι που δεν κατάφερε ποτέ ο Γκάλης) δείχνει και ποιον δικαίωσε η ιστορία....

Εννοείται αγαπάμε μπάσκετ! Έχω παίξει και εγώ, αλλά λίιιιγο χειρότερα από Γκάλη. Λίγο. Λιγάκι.
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.785
Όχι. Πιστεύω ότι ο μακαρίτης έπεσε θύμα σκευωρίας (ταπεινή μου άποψη).

Παραδέχομαι ότι ο μεγάλος είχε ευθύνη. Αλλά πρέπει να συνυπολογίσουμε και αυτά που είχαν γίνει στο παρελθόν.
(Γιαννάκης - Μητρούδης). Συνεντεύξεις Πολίτη κλπ.

Σκέψου ότι από όλους αυτούς μόνο ο Γιαννάκης πάτησε στο Αλεξάνδρειο και αυτό 30 χρόνια μετά!
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.902
Likes
52.037
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όχι. Πιστεύω ότι ο μακαρίτης έπεσε θύμα σκευωρίας (ταπεινή μου άποψη).
Περίεργη θεωρία.

Ο Γκάλης ήταν επαγγελματίας με όλη τη σημασία της λέξης και την αρνητική. Θυμίζω ότι στις δόξες του είχε συμφωνήσει να παίξει στον ΠΑΟΚ και μάλιστα υπογράφοντας προσύμφωνο με το Βεζυρτζή, κατά δήλωση του ιδίου. Κάθε καλοκαίρι διαπραγματεύσεις και ναζάκια για να πάρει περισσότερα από τα συμφωνηθέντα και γενικά άνθρωπος δύσκολος και με πολλούς βεντετισμούς. Τεράστιος παίκτης, απίστευτα δουλευταράς, αλλά μέχρι εκεί. Για μένα "τσιγγύνης" και στα λεφτά και στα αισθήματα (σεντίθεση με το Γιαννάκη, που έχει βοηθήσει κόσμο και κοσμάκη κι εκτίθεται συνεχώς).
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.226
Μέλη
39.246
Νεότερο μέλος
Coco71

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom