The official off-topic v2 - The Return

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

taver

Member
Μηνύματα
12.603
Likes
29.793
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η λίστα αφορά μόνο καταθέτες ,μικρούς μεγάλους δεν με ενδιαφέρει .

Απλά γιατί πρέπει να προστατευθούν οι μικροί οπως λες και τα ''γνωστά και δημόσια πρόσωπα '' θα πρέπει να φαίνονται κανονικά και να κάνουν και δηλώσεις αυτο δεν καταλαβαίνω
Γιατί το όνομα του Τάδε Ταδόπουλου που έχει βγάλει π.χ. €20000 στην Ελβετία για να τα διασφαλίσει, δεν ενδιαφέρει κανένα πέραν από τον εφοριακό της γειτονιάς του. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να διαπομπευτεί. Το όνομα του xyz μεγαλοδημοσιογράφου (ΜΕ ποσό από δίπλα), αντίθετα, ενδιαφέρει τους πάντες, και η ανάγκη για πληροφόρηση υπερισχύει της ανάγκης για προστασία του.

Βάζοντας ποσά αντί για επώνυμα, θα φαίνεται εύκολα αν η λίστα αποτελείται από λίγα μεγάλα ψάρια και πολλή μαρίδα, ή αν υπάρχει πολλή δουλειά για τους ελεγκτές... Επίσης, θα μπορούμε να παρακολουθήσουμε εύκολα την πορεία της υπόθεσης του κυρίου δύο εκατομμύρια, κατά τον ίδιο τρόπο που παρακολουθούμε την πορεία των καταθέσεων της "36χρονης".
 

thessaris

Member
Μηνύματα
612
Likes
908
Κάποια σκόρπια γιατί μαζεύτηκαν πολλά :)

Κατ' αρχήν XRISTOS71 εννοείται ότι με ενοχλεί πολύ περισσότερο που οι ελληνικές αρχές παίζουν κρυφτούλι με τη λίστα και τις λίστες, ενώ θα έπρεπε να τις αξιοποιήσει και να αποδώσει τις ευθύνες που πρέπει.

Απλώς το θέμα αφορούσε συγκεκριμένα τον Βαξεβάνη και για αυτό τοποθετήθηκα.

Το τι θα έκανα αν ήμουν δημοσιογράφος δεν το ξέρω. Δεν είμαι άγιος και δεν ξέρω αν η δόξα και τα χρήματα που συνεπάγεται μια τέτοια κίνηση θα με παρέσυραν.

Από κει και πέρα. Η λίστα δεν έχει ονόματα φοροφυγάδων που έχουν τα λεφτά τους στην Ελβετία. Η λίστα περιέχει ονόματα καταθετών στην HSBC της Ελβετίας. Μέσα στα ονόματα αυτά θα μπορούσε να είναι το δικό μου (δεν είναι διότι δεν έχω καταθέσεις στο εξωτερικό), το δικό σου και οποιουδήποτε άλλου έλληνα. Είναι απολύτως νόμιμο να διατηρώ τραπεζικό λογαριασμό σε χώρα του ΕΟΧ (ευρωπαϊκός οικονομικός χώρος) και να διακινώ κεφάλαια αρκεί να έχουν αποκτηθεί με νόμιμο τρόπο. Όπως πολύ σωστά επεσήμανε και o taver, με ποιο δικαίωμα ο κύριος Βαξεβάνης διασύρει τους ανθρώπους που απολύτως νόμιμα έχουν αυτούς τους λογαριασμούς. Και το γεγονός ότι διευκρινίζει ότι όποιος αναγράφεται στη λίστα δεν σημαίνει ότι είναι φοροφυγάς είναι καραμπινάτη υπεκφυγή. Διότι όλη η υπόλοιπη συμπεριφορά του, αυτού και των υποστηρικτών του, ουσιαστικά στοχοποιεί τον κάθε αναγραφόμενο στη λίστα ως φοροφυγά και κλέφτη. Να θυμίσω το ενθουσιώδες δακρύβρεχτο tweet του μόλις κυκλοφόρησε το περιοδικό;

"Αυτό το τεύχος είναι υποχρέωση στους έλληνες που ψάχνουν τα σκουπίδια για να ζήσουν.Ναι,η λίστα Λαγκάρντ. 2059 ονόματα"

Εμένα αυτό το tweetάκι ουσιαστικά με προδιαθέτει ότι θα αγοράσω το περιοδικάκι να δω ποιοι είναι αυτοί οι 2059 πουσ....ς που φταίνε που οι έλληνες ψάχνουν στα σκουπίδια.

Εννοείται ότι είμαι ΚΑΘΕΤΑ αντίθετος σε οποιαδήποτε ποινική δίωξη στον Βαξεβάνη και ειδικά στη σύλληψή του με αυτεπάγγελτη παρέμβαση της εισαγγελίας. Γενικώς είμαι αντίθετος με οποιαδήποτε λογοκρισία, σε μια ελεύθερη χώρα ο καθένας πρέπει να μπορεί να λέει ότι θέλει και αν κάποιος θίγεται τότε να κινεί αυτός τις διαδικασίες που προβλέπονται από το νόμο.

Το τελικό συμπέρασμα είναι αυτό που λέει ο taver (και το πιο σημαντικό) Και να πιάσουμε όλους τους φοροφυγάδες και να τους αναγκάσουμε να επιστρέψουν όλα τα χρήματα που δεν απέδωσαν στο ελληνικό κράτος και να έρθει ο Σώρας, ο Μώρας και δεν ξέρω εγώ ποιος άλλος με 600 δις να μας τα χαρίσει. Αν δεν αλλάξει η δομή της ελληνικής κοινωνίας (και όχι μόνο οικονομίας) πάλι στα ίδια θα γυρίσουμε. Και λέω κοινωνίας, διότι η οικονομία θα μπορέσει να γίνει ανταγωνιστική και παραγωγική μόνο αν αλλάξει η νοοτροπία όλων.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Αν δεν αλλάξει η δομή της ελληνικής κοινωνίας (και όχι μόνο οικονομίας) πάλι στα ίδια θα γυρίσουμε. Και λέω κοινωνίας, διότι η οικονομία θα μπορέσει να γίνει ανταγωνιστική και παραγωγική μόνο αν αλλάξει η νοοτροπία όλων.

Σωστά αυτά που λέει ο Μέγιστος πέρί ανταγωνιστικότητας
συμφωνώ και σε αρκετά απο αυτά που αναφέρεις και εσύ αλλά έχω μια μικρή απορία
ποιός είναι αυτός που θα αλλάξει την δομή της ελληνικής κοινωνίας για να δούμε ένα καλύτερο αύριο χωρίς λίστες χωρίς φοροφυγάδες χωρίς βαξεβάνηδες και πάει λέγοντας ????

Η δική μου απάντηση είναι ''κανένας '' 'ετσι έχουμε μάθει ως λαός να λειτουργούμε όλοι μας και έτσι θα συνεχίσουμε .

ΥΓ. ουτε εγώ έχω λογαριασμό στο εξωτερικό και μάλλον και στο εσωτερικό πλέον έτσι όπως πάει :cool:
 

thessaris

Member
Μηνύματα
612
Likes
908
ποιός είναι αυτός που θα αλλάξει την δομή της ελληνικής κοινωνίας για να δούμε ένα καλύτερο αύριο χωρίς λίστες χωρίς φοροφυγάδες χωρίς βαξεβάνηδες και πάει λέγοντας ????

Η δική μου απάντηση είναι ''κανένας '' 'ετσι έχουμε μάθει ως λαός να λειτουργούμε όλοι μας και έτσι θα συνεχίσουμε .

ΥΓ. ουτε εγώ έχω λογαριασμό στο εξωτερικό και μάλλον και στο εσωτερικό πλέον έτσι όπως πάει :cool:
Κι εγώ αυτό πιστεύω Χρήστο. Κανένας. Γι' αυτό και φοβάμαι για το μέλλον όσο ποτέ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.096
Likes
6.561
Ετσι να μιλαμε λιγο για λονδινο να καταθετει ο καθενας προτασεις για εμας που θα το επισκευθουμε πρωτη φορα!!
Αν και για να ακολουθησω μονο αυτα που εχει γραψει ο τραβελερ,ο τριπακιας και ο καλσπυρος,θελω να παω 5 φορες σερι για να τα καταφερω!!
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Σε μενα μιλατε??? Προσεξτε γιατι ΣΕ ΜΕΝΑ μιλατε......
Οταν η παρεα εκδηλωνει καποιες επιθυμιες , τις σεβεσαι .... Ακομα και αν εχεις παει στο Λονδινο 320000000 φορες
Και οταν ερθει η ωρα να ζητησω εγω κατι σε καποια πολη που ο ΑΛΛΟΣ εχει παει 3237364646 φορες ,θα κανει το αντιστοιχο:cool:
Εσυ θα ερθεις μαζι μας για τσαι ?
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.540
Μηνύματα
900.240
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom