The official off-topic v2 - The Return

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ενα τραγούδι απ' τ ' Αλγεριιιιιιι ,τραγούδι του καμηλιερηηηηη
LH 314 eurooo
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.015
Likes
20.220

taver

Member
Μηνύματα
12.603
Likes
29.793
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Greece Arrests the Messenger - NYTimes.com

Greece’s slow and cumbersome justice system moved with stunning swiftness over the weekend to arrest and charge a respected investigative journalist who published a list of prominent people with Swiss bank accounts.

Μα καλά, δεοντολογία δεν έχουν ούτε οι ΝΥ? :haha:
Η συζήτηση περί δεοντολογίας αφορά άλλο περιστατικό.

Υ.Γ. Για την περίπτωση Βαξεβάνη, που είναι εκδότης κι όχι απλά δημοσιογράφος, η σύλληψη για το συγκεκριμένο περιστατικό είναι τραβηγμένη, αλλά είναι θεία δίκη για την ποιότητα όλων όσων έχει κατά καιρούς γράψει.... Αν οι κώδικες δεοντολογίας ήταν νόμοι, ο Βαξεβάνης θα είχε πολλές ισόβιες ποινές στην πλάτη του.
 

GTS

Member
Μηνύματα
7.015
Likes
20.220
Η περιπτωση Βαξεβανη εχει μακρινη συγγενεια με το περιστατικο στην κρατικη τηλεοραση, αφου δειχνει περιτρανα τον σφιχτο εναγκαλισμο εξουσιας-δημοσιογραφιας εν Ελλαδι και το πως αντιλαμβανεται το κρατος την ενημερωση, που ειναι δημοσιο αγαθο και οχι προιον μιας ΑΕ, οπως οι σερβιετες και οι οδοντογλυφιδες.
Τον Βαξεβανη δεν τον παρακολουθω, ελλειψη χρονου και διαθεσης ενασχολησης με ολα αυτα τα θλιβερα, αλλα δε νομιζω να ανηκει στην "κιτρινη" μεριδα του Τυπου, αντιθετως εχω την εντυπωση οτι ειναι απο τους ελαχιστους που κοσμει το χωρο, τοσο με τα ρεπορταζ του στο γυαλι οσο και με τα γραπτα του. Μπορει να κανω και λαθος, δεν ειμαι αγιογραφος παρα μονο του Γκαλη, αλλα αν εχεις καποια στοιχεια που να τεκμηριωνουν τη θεση σου...
 
Μηνύματα
2.509
Likes
3.270
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Είδε κανείς χθες την εκπομπή της Τατιάνας στο star με καλεσμένη την αρραβωνιαστικιά του Παπαχρόνη ο οποίος είχε διαπράξει βιασμούς και εγκλήματα γυναικών και μετά από 24 χρόνια φυλακής αφέθηκε ελεύθερος πριν 5 χρόνια;;;
Τον είδαμε να δηλώνει κι όλας συγγνώμη κλπ κλπ απ τη μιά να αποκαλεί τον εαυτό του τότε ότι ήταν ένα ζώο και τώρα ένα παράσιτο απ την άλλη να ζητάει συγγνώμη;;;
Μόνο εμένα σόκαρε όοοοολη αυτή η παρουσίαση;;Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα είχε αυτή η εκπομπή, η προβολή;;;;
Αναρωτιέμαι πως θα ένοιωθα αν ήμουν συγγενής-φίλη θύματος του και έβλεπα όλο αυτό,
σήμερα βέβαια είχε συνέντευξη μιας στενής φίλης θύματος η οποία εξοργισμένη και αγανακτισμένη μίλησε...και τυχαίνει το περιστατικό που ανέφερε να το ξέρω πολύ καλά
πριν 30 χρόνια η άτυχη φοιτήτρια (στην πατρική μου γειτονιά στις δυτικές συνοικίες θεσνίκης)που κατακρεουργήθηκε ένα μοιραίο βράδυ που επέστρεφε σπίτι της στην πρασιά του σπιτιού της...Το περιστατικό μας είχε συγκλονίσει και οι γονείς καναδυό χρόνια μετά δεν αντεξαν...πέθαναν ο ένας μετά τον άλλο.
Αναρωτιέμαι (ίσως ρητορικό το ερώτημα ,δε νομίζω να είναι εύκολη η απάντηση)η φυλακή δηλ η τιμωρία αυτή συνετίζει;Δεν χρειάζεται και ψυχαναλυτική-ψυχοθεραπευτική δουλειά(δεν ξέρω κι όλας μήπως γίνεται)γιατί στην προκειμένη περίπτωση δεν πρόκειται για ένα έγκλημα πχ εν βρασμώ ψυχής ..εκδίκησης ,πάθους (όχι δηλ ότι κι εκείνα τα συγχωρούμε πιό εύκολα)
αλλά για εγκλήματα που όπως και ο ίδιος είχε δηλώσει τότε και τα ξανακούσαμε και χθες είχαν βαθύτερα ψυχολογικά αίτια από τότε που ήταν έφηβος 13 χρονών και πηγαίνοντας σε οίκο ανοχής προσεβλήθη από υποτιμητικά σχόλια για τον ανδρισμό του από μιά ιερόδουλη...
 

thessaris

Member
Μηνύματα
612
Likes
908
Ο Βαξεβάνης για μένα είναι ένας δημοσιογράφος που εκμεταλλεύεται την αντιμνημονιακή υστερία των τελευταίων χρόνων για να αναρριχηθεί επαγγελματικά, επιχειρηματικά, οικονομικά και φυσικά πολιτικά. Είναι ένας στρατευμένος πολιτικά δημοσιογράφος με τρομερές εμμονές και βλέπει γύρω του συνεχώς θεωρίες συνωμοσίας.

Πέρα απ' όλα αυτά η τελευταία του πράξη να δημοσιεύσει ονόματα καταθετών σε ξένη τράπεζα σε μια λίστα που έχει ήδη στοχοποιηθεί στο ελληνικό κοινό ως η λίστα αυτών που έκλεψαν και κλέβουν την Ελλάδα είναι δεοντολογικά το λιγότερο απαράδεκτη. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι υπάρχει τραπεζικό απόρρητο ενώ αρκετοί που εμφανίζονται στη λίστα έχουν απολύτως νόμιμα αυτούς τους λογαριασμούς και έχουν αποκτήσει απολύτως νόμιμα τα ποσά των καταθέσεών τους.

Αυτά όμως είναι ψιλά γράμματα για τον Βαξεβάνη. Η δόξα του δημοσιογράφου που τα βάζει με το κατεστημένο, η πολιτική ανταμοιβή που οσονούπω έρχεται, τα χρήματα που κερδίζει από τις πωλήσεις του περιοδικού του (καλά κάνει, επιχειρηματίας είναι, αλλά κάντο ρε φίλε με δεοντολογία και μη μου το παίζεις και επαναστάτης που τον κυνηγάνε όλοι) υπερισχύουν της σοβαρότητας και της δεοντολογίας.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.603
Likes
29.793
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η περιπτωση Βαξεβανη εχει μακρινη συγγενεια με το περιστατικο στην κρατικη τηλεοραση, αφου δειχνει περιτρανα τον σφιχτο εναγκαλισμο εξουσιας-δημοσιογραφιας εν Ελλαδι και το πως αντιλαμβανεται το κρατος την ενημερωση, που ειναι δημοσιο αγαθο και οχι προιον μιας ΑΕ, οπως οι σερβιετες και οι οδοντογλυφιδες.
Που ακούστηκε να μπορεί το κάθε τσουτσέκι με μικρόφωνο να λέει ότι του καπνίσει στο γυαλί, χωρίς συνέπειες από τον εργοδότη του? Γιατί, αν αυτή η πράξη δημοσιογράφου δεν τιμωρηθεί διοικητικά, ποιά πρέπει να τιμωρηθεί? Προσοχή, δε μιλάμε για συνέπειες από το νόμο που ΔΕΝ πρέπει να υπάρχουν, μιλάμε για συνέπειες από τον εργοδότη.

Τον Βαξεβανη δεν τον παρακολουθω, ελλειψη χρονου και διαθεσης ενασχολησης με ολα αυτα τα θλιβερα, αλλα δε νομιζω να ανηκει στην "κιτρινη" μεριδα του Τυπου, αντιθετως εχω την εντυπωση οτι ειναι απο τους ελαχιστους που κοσμει το χωρο, τοσο με τα ρεπορταζ του στο γυαλι οσο και με τα γραπτα του. Μπορει να κανω και λαθος, δεν ειμαι αγιογραφος παρα μονο του Γκαλη, αλλα αν εχεις καποια στοιχεια που να τεκμηριωνουν τη θεση σου...
Λάθος εντύπωση έχεις. Είναι, μαζί με κάτι Βερύκιους, Κανελλάκηδες, Τριανταφυλόπουλους κλπ, κατεξοχήν εκπρόσωπος της κατακίτρινης, τάχα-αποκολυπτικής δημοσιογραφίας α-λα-Ελληνικά. 9 στα 10 γραφόμενά του είναι συνδυασμός αβάσιμων υποθέσεων, αστήρικτων γενικεύσεων και αναπαραγωγών θεωριών συνωμοσίας. Από κει και πέρα, το ότι δημοσίευσε τη λίστα, είναι θέμα δεοντολογίας, αν έχει το μέσο του τέτοια, και του καθενός αναγνώστη να το κρίνει. Δεν θα πρέπει να είναι θέμα νόμου (ποινικής δίωξης κλπ).
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
Ο Βαξεβάνης για μένα είναι ένας δημοσιογράφος που εκμεταλλεύεται την αντιμνημονιακή υστερία των τελευταίων χρόνων για να αναρριχηθεί επαγγελματικά, επιχειρηματικά, οικονομικά και φυσικά πολιτικά. Είναι ένας στρατευμένος πολιτικά δημοσιογράφος με τρομερές εμμονές και βλέπει γύρω του συνεχώς θεωρίες συνωμοσίας.

Πέρα απ' όλα αυτά η τελευταία του πράξη να δημοσιεύσει ονόματα καταθετών σε ξένη τράπεζα σε μια λίστα που έχει ήδη στοχοποιηθεί στο ελληνικό κοινό ως η λίστα αυτών που έκλεψαν και κλέβουν την Ελλάδα είναι δεοντολογικά το λιγότερο απαράδεκτη. Μην ξεχνάμε άλλωστε ότι υπάρχει τραπεζικό απόρρητο ενώ αρκετοί που εμφανίζονται στη λίστα έχουν απολύτως νόμιμα αυτούς τους λογαριασμούς και έχουν αποκτήσει απολύτως νόμιμα τα ποσά των καταθέσεών τους.

Αυτά όμως είναι ψιλά γράμματα για τον Βαξεβάνη. Η δόξα του δημοσιογράφου που τα βάζει με το κατεστημένο, η πολιτική ανταμοιβή που οσονούπω έρχεται, τα χρήματα που κερδίζει από τις πωλήσεις του περιοδικού του (καλά κάνει, επιχειρηματίας είναι, αλλά κάντο ρε φίλε με δεοντολογία και μη μου το παίζεις και επαναστάτης που τον κυνηγάνε όλοι) υπερισχύουν της σοβαρότητας και της δεοντολογίας.
Σε ενοχλεί που κάποιος( Βαξεβάνης και κάθε άλλος στην θέση του ) έβγαλε την λίστα στην δημοσιότητα και όχι η ξεφτίλα του Ελληνικού κράτους και των πολιτικών πως τάχα δεν ξέρουν ποιος που ποτε έδωσε το cd ? το stick ? και ψάχνει ο εισαγγελέας να δεί τι του έδωσε ο Βενιζέλος γιατί δεν την έδωσε ο παπακωνσταντίνου και πάει λέγοντας

πραγματική απορία !!!!


ΥΓ. Αν ήσουν δημοσιογράφος και είχες την λίστα στα χέρια σου θα την δημοσίευες ναι η όχι ????
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.539
Μηνύματα
900.241
Μέλη
39.274
Νεότερο μέλος
sergia35

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom