Ισπανία Santiago de Compostela

joch

Member
Μηνύματα
40
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ-ΚΑΜΤΣΑΤΚΑ
Απλές απορίες για Γαλικία

Επειδή πρόκειται να είμαι στο Σαντιάγκο ντε Κομποστέλα στα τέλη Ιουνίου-αρχές Ιουλίου έχω μερικά απλοικά ερωτήματα που γυροφέρνουν στο μυαλουδάκι μου,
α) γνωρίζει κάποιος τι παίζει με τα τρένα προς Βίγκο, Φερόλ, Κορούνια και Πόρτο ? Αναζητώ δρομολόγια και τιμές αλλά δεν βρίσκω κάτι στο site του ισπανικού ΟΣΕ για μετά τις 15/6.
β) υπάρχει τίποτα άλλο εκτός από τα πολυδιαφημισμένα Τείχη στο Lugo ?
γ) υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω τα λεφούσια των χριστιανοταλιμπάνηδων στην Κομποστέλα (π.χ. αξιοθέατα μη θρησκευτικού αντικειμένου) ή όλη η πόλη είναι 24/7 τίγκα στους προσκυνητές ? Εντάξει θα είναι καλοκαίρι και λογικά ο φοιτητόκοσμος θα έχει πάει στις παραλίες (αλήθεια παίζει καμιά παραλία για μεσόγειακούς τύπους - δηλ να πάρω μαγιό ή οι θάλασσες τους είναι μόνο για πολικές αρκούδες) και
δ) το κόστος ζωής στη Γαλικία είναι υψηλότερο από ότι σε μια ελληνική μεγαλούπολη πχ Αθήνα-Θεσσαλονίκη ? Το ρωτώ διότι παρατηρώ ότι τα περισσότερα ξενοδοχεία χρεώνουν εξτρά το πρωινό με κανένα ποσά που αγγίζουν και τα 10 ευρώ ανά άτομο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.817
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
........
γ) Ναι - όχι.
δ) Όχι.
 

joch

Member
Μηνύματα
40
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ-ΚΑΜΤΣΑΤΚΑ
Ο καθένας καταλαβαίνει ότι μπορεί (και θέλει) να καταλάβει....

Και μετά σου λένε ότι τα ταξίδια σου ανοίγουν τους ορίζοντες...
Καλά κι συ εαν είχες στη συλλογή σου >4000 φωτογραφίες από ναούς και θρησκευτικές εκδηλώσεις ανά τον κόσμο, θα ήθελες να δεις και κάτι λίγο διαφορετικό....Υπάρχει και μια άλλη Γαλικία και αυτήν θα ήθελα να δω...Επειδή θέλω ένα ποτήρι γάλα, δε θα αγοράσω ολόκληρη αγελάδα:bleh:

Το να θαυμάζεις την αρχιτεκτονική συμμετρία ενός θρησκευτικού οικοδομήματος, ή ακόμη και την δύναμης της Πίστης των ανθρώπων που έχτισαν ανά τους αιώνες λατρευτικούς χώρους στις ερημιές, στα κορφοβούνια, σε φαράγγια, σε γκρεμούς κτλ είναι απόλυτα θεμιτό.
Από το σημείο όμως του θαυμασμού για το "αντικειμενικά όμορφο και μεγαλειώδες" μέχρι την εμποροπανήγυρη του τόπου που προσπαθεί να μαζέψει τουρισμό με ιστοριούλες του στυλ, εδώ περπάτησε ο τάδε άγιος, εκεί έφαγε η τάδε αγία,εδώ μαρτύρησε ο τάδε οσιομάρτυρας, εκεί κοιμήθηκε η τάδε θεότητα, εδώ το καλό άγιο μύρο, εδώ τα αγιασμένα κομποσκίνια, μόνο εδώ σε παγκόσμια αποκλειστικότητα live θαύματα, και μόνο εαν κάνεις εδώ τάμα θα βρεις λύση στα προβληματά σου κτλ κτλ κτλ υπάρχει μια σημαντική απόσταση....Και ειδικά εαν όλο αυτό το "συνολάκι" σου επιβάλεται (θες δε θες), τότε...ευχαριστώ,δε θα πάρω...

Όπως λοιπόν θα έχεις καταλάβει, δε "δικάζω" τις θρησκευτικές αναζητήσεις του οποιουδήποτε....απλά σατιρίζω την υπερβολή, την αισχρή εμπορευματοποίηση και την "αυθεντικότητα" κάποιων καταστάσεων.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Επειδή πρόκειται να είμαι στο Σαντιάγκο ντε Κομποστέλα στα τέλη Ιουνίου-αρχές Ιουλίου έχω μερικά απλοικά ερωτήματα που γυροφέρνουν στο μυαλουδάκι μου,
α) γνωρίζει κάποιος τι παίζει με τα τρένα προς Βίγκο, Φερόλ, Κορούνια και Πόρτο ? Αναζητώ δρομολόγια και τιμές αλλά δεν βρίσκω κάτι στο site του ισπανικού ΟΣΕ για μετά τις 15/6.
β) υπάρχει τίποτα άλλο εκτός από τα πολυδιαφημισμένα Τείχη στο Lugo ?
γ) υπάρχει περίπτωση να γλυτώσω τα λεφούσια των χριστιανοταλιμπάνηδων στην Κομποστέλα (π.χ. αξιοθέατα μη θρησκευτικού αντικειμένου) ή όλη η πόλη είναι 24/7 τίγκα στους προσκυνητές ? Εντάξει θα είναι καλοκαίρι και λογικά ο φοιτητόκοσμος θα έχει πάει στις παραλίες (αλήθεια παίζει καμιά παραλία για μεσόγειακούς τύπους - δηλ να πάρω μαγιό ή οι θάλασσες τους είναι μόνο για πολικές αρκούδες) και
δ) το κόστος ζωής στη Γαλικία είναι υψηλότερο από ότι σε μια ελληνική μεγαλούπολη πχ Αθήνα-Θεσσαλονίκη ? Το ρωτώ διότι παρατηρώ ότι τα περισσότερα ξενοδοχεία χρεώνουν εξτρά το πρωινό με κανένα ποσά που αγγίζουν και τα 10 ευρώ ανά άτομο.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....
Δεν ξερω αν ισχυουν ακομη , αλλα εν ετει 2011 ειχα κανει το εξης :
Ειχα ανεβει απο το Πορτο (σταθμος Campanha και οχι Sao Bento ) στο Σαντιαγκο με το τρενο.
Οταν εφτασε στο σταθμο Redondela de Galicia κατεβηκα και πηρα το IR για Santiago Compostela . Θυμαμαι οτι ειχα φυγει στις 08:00 το πρωι απο το Πορτο και αλλαξα τρενο στη 13:00 ( ΠΡΟΣΟΧΗ μολις φτασετε στο TUI αλλαζετε την ωρα στα ρολογια σας )
Μετα απο μια ωρα βρισκομουν στο σταθμο του Santiago
Στην επιστροφη διαλεξα γυρισω με το λεωφορειο γιατι θα πηγαινα κατευθειαν στο αεροδρομιο του Πορτο. Το εισητηριο κοστισε 36 ευρω (one way αν θυμαμαι καλα ) και ηταν αρκετα ανετο ( εταιρεια ALSA )
Στη La Coruna πηγα με το τρενο απο το Santiago ( εξαιρετικα τα ισπανικα τρενα)
Ο καιρος στο Santiago ειναι αρκετα υγρος και απροβλεπτος οποτε ενα λεπτο μπουφανακι θα σου χρειαστει.
Για ξενοδοχειο προτεινω ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ το παρακατω ( θα με θυμηθεις)
Hospeder?a San Mart?n Pinario
awww.vanitatis.com_fotos_album_2011_2011071173sanmartinpinario2.jpg
 

joch

Member
Μηνύματα
40
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ-ΚΑΜΤΣΑΤΚΑ
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Ευαγγελία για τις πληροφορίες σου. Σε γενικές γραμμές, συμφωνούν με αυτά που έχω βρει και γω στο Διαδίκτυο (οι ώρες των δρομολογίων είναι λίγο διαφορετικές καθώς θα κάνω το ανάποδο δρομολόγιο Σαντιάγκο-Πόρτο-Σαντιάγκο). Το ξενοδοχείο που προτείνεις είναι όντως πολύ ενδιαφέρον αν και σκεφτόμουνα να μείνω κάπου πιο κοντά στο σταθμό των λεωφορείων ή του τρένου. Η πόλη "περπατιέται" ? Εννοώ υπάρχουν ανηφόρες, κατηφόρες ή πρέπει να πηγαίνεις παντού με λεωφορείο ?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ Ευαγγελία για τις πληροφορίες σου. Σε γενικές γραμμές, συμφωνούν με αυτά που έχω βρει και γω στο Διαδίκτυο (οι ώρες των δρομολογίων είναι λίγο διαφορετικές καθώς θα κάνω το ανάποδο δρομολόγιο Σαντιάγκο-Πόρτο-Σαντιάγκο). Το ξενοδοχείο που προτείνεις είναι όντως πολύ ενδιαφέρον αν και σκεφτόμουνα να μείνω κάπου πιο κοντά στο σταθμό των λεωφορείων ή του τρένου. Η πόλη "περπατιέται" ? Εννοώ υπάρχουν ανηφόρες, κατηφόρες ή πρέπει να πηγαίνεις παντού με λεωφορείο ?
H πολη ειναι παρα πολυ μικρη και φυσικα περπατιεται. Ολο το ενδιαφερον επικεντρωνεται στη παλια πολη , η νεα ειναι μια μουφα.
Δεν υπαρχει λογος να μεινεις κοντα στο σταθμο των τρενων ή των λεωφορειων , θα χασεις ολη τη μαγεια (ακομα και οι ορδες των προσκυνητων εχουν το κατι τι )
Τελος στην παλια πολη ( σε καποια σημεια της δεν επιτρεπονται τα οχηματα) και βολταρεις ανενοχλητος
Το ξενοδοχειο ( πρωην μοναστηρι ) που εβαλα βρισκεται στο κεντρο και ακριβως απεναντι απο τον καθεδρικο ναο σε μια πολυ ομορφη τοποθεσια
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Kανενα καλο εστιατοριο για δειπνο στο Santiago d C?
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Kανενα καλο εστιατοριο για δειπνο στο Santiago d C?
Παραδεισος για τους καλοφαγαδες το Santiago !!! ΑΠο τα ωραιοτερα γευματα της ζωης μου !!!! Σημειωνε τα παρακατω και παρακαλω να πας σε ΟΛΑ !!!
1) Acio
Acio Restaurante
o κυριος Ιαγος ( σεφ ) για μενα ηταν μια αποκαλυψη!! Τοτε ηταν ανερχομενος τωρα ειναι πολυβραβευμενος και το αστερι του Μισελεν πιστευω οτι ειναι στο δρομο προς το εστιατοριο του .
Μπορεις να διαλεξεις αναμεσα σε a la carte , αλλα και σε μενου degustacion.
Αναμεσα στα πιατα που δοκιμασαμε ηταν και το ανυπερβλητο
Tuna from "Burela" with macadamia nuts, "Padron"peppers and tomato with rasberry sauce

asphotos_g.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_snc6_281308_10150277235114119_7176059_n.jpg

και απο τα γλυκα το Garden dessert
asphotos_e.ak.fbcdn.net_hphotos_ak_ash3_283178_10150277235869119_4013429_n.jpg
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
2) O Curro da Parra
Home
Πολυ δημοφιλες στην περιοχη , συρρεει ο κοσμος οποτε η κρατηση επιβαλλεται
Στο συγκεκριμενο μπορεις να φας και μεσημερι με την τιμη στο μενου να πεφτει κατακορυφα ( η ποιοτητα παραμενει ιδια )
Εξαιρετικη καβα και φιλικο - παρεϊστικο περιβαλλον
Δοκιμαστε ψαρι οπωσδηποτε και ριζοτο με μελανι ( δυστυχως δε βρισκω τις φωτος που εχω τραβηξει )
3) Abastos 2.0
Abastos 2.0 » Espacio gastron?mico en Santiago de Compostela » Restaurante en Santiago de Compostela | Eventos | A Coru?a | Galicia
Ακριβως απο απεναντι απο την ομωνυμη αγορα της παλιας πολης , βρισκεται ενα μακροστενο , μικρο εστιατοριο-tapas bar
Τα λογια ειναι περιττα !! Κλειστε μια θεση και αφεθειτε στα χερια των 2 σεφ και στο υπεροχο κρασι που προσφερουν!!
Μη χασετε τον ιδιαιτερο τροπο που "μαγειρευουν" τα οστρακα
ΜUST

4) Casa Marcelo
Marcelo Tejedor e Ivn Domnguez, cocineros miembros del Grupo Nove, cocina de vanguardia hecha en Galicia.
Για το συγκεκριμενο δεν εχω να πω τιποτα !! Το αστερι Μισελεν τα λεει ολα
Αν θελετε να τιναξετε την μπανκα στον αερα καντε επειγοντως κρατηση
Ειναι ολα τα λεφτα


Γενικοτερα η κουζινα της Γαλικιας με εξεπληξε ευχαριστα , νεα προσωπα με ορεξη και αγαπη για αυτο που κανουν
Οπως ειπα και στο αρχικο μου ποστ , ηταν ισως και το καλυτερο γαστριμαργικο μου ταξιδι ...
 
Last edited by a moderator:

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Πω πω ουτε μια βδομαδα δε μου φτανει να τα δοκιμασω ολα αυτα κ φαινονται ολα τελεια!Ενα βραδυ θα μεινουμε οποτε μαλλον στο 4 η στο 1 μας βλεπω..Σ ευχαριστω πολυ που μπηκες στον κόπο αλλα πιστευω οτι θα τα τιμησουν κ αλλοι συμφορουμιτες οταν με το καλο βρεθουν εκει..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.472
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
chemist1975

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom