Ισπανία Santiago de Compostela

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ρε παιδάκια, για πείτε μου λίγο: εγώ το καημένο δεν θέλω να κάνω κάποιο προσκύνημα. Στο Μπιλμπάο θέλω να πάω και σκεφτόμουν μήπως θα μπορούσα να το συνδυάσω με το Σαντιάγο. Γίνεται; Πώς τα συνδέω; Πόση ώρα χρειάζεται; Πόσες μέρες πρέπει να αφιερώσω στο Σαντιάγο;
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ταξίδι-Όνειρο
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Εντάξει, έχει γίνει το καμίνι της κολάσεως εδώ μέσα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.905
Likes
52.050
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το έχω κάνει το μονοπάτι. Δεν ξέρω πόσο θέλεις να κάνεις, κάποιοι ξεκινάνε από τη Λούρδη, άλλοι από τη Βαρκελώνη, άλλοι από το Σανταντέρ κι άλλοι...από τα προάστια του Σαντιάγκο. Οπότε το πρώτο που θα πρέπει να λύσεις είναι το πόσον καιρό θέλεις να περπατήσεις. Έπειτα βρίσκεις αεροπορικό από οποιαδήποτε ψαχνομηχανή, ή ρωτάς εδώ και θα στο βρούνε.

Σε ό,τι αφορά τα χαρτιά, η διαδικασία είναι απλή: στην πόλη ή χωριό όπου ξεκινάς, παίρνεις μια σφραγίδα από το τοπικό γραφείο προσκυνητών και από την τρίτη μέρα κι έπειτα, δικαιούσαι δωρεάν διαμονή σε όλα τα καταλύματα προσκυνητών. Είναι εξαιρετικά βασικά, στα περισσότερα κοιμούνται αρκετά άτομα σε κάθε δωμάτιο, αλλά είναι πεντακάθαρα και πάντα σου σφραγίζουν το "διαβατήριο του προσκυνητή". Φυσικά, αν θες να μείνεις σε πανδοχεία ή ξενοδοχεία στο δρόμο, κανείς δε σε εμποδίζει, υπάρχει και κόσμος που το κάνει έτσι. Εδώ υπάρχει κόσμος που το κάνει...λεωφορειάτο και πρακτορειάτο, αλλά κατά τη γνώμη μου χάνεις όλο το νόημα έτσι.

Είναι σημαντικό να αποφασίσεις και ποια εποχή θα πας: το καλοκαίρι έχει περισσότερο κόσμο (ειδικά Ιούλιο γίνεται της Πόπης, διότι όλοι θέλουν να φτάσουν στην πόλη για τη μέρα του Αγίου Ιακώβου), το φθινόπωρο είναι πολύ πιο όμορφα, την άνοιξη ίσως είναι η καλύτερη εποχή, αλλά τις εποχές που δεν έχει κόσμο βρέχει πάρα πολύ, η Γλικία έχει βροχόπτωση επιπέδου Αγγλίας.

Τα μονοπάτια είναι ευδιάκριτα, σηματοδοτημένα κι εύκολα. Από εκεί και πέρα, σε κάποια κομμάτια έχει καταλύματα κάθε 7-8χλμ, σε κάποια άλλα δεν έχει για 20χλμ, οπότε πρέπει να συνυπολογίσεις πόσο πιστεύεις πως μπορείς να περπατήσεις, ειδικά υπό βροχή. Εξυπακούεται πως όσο λιγότερες αποσκευές έχεις, τόσο το καλύτερο.

Το βασικό δεν είναι ούτε πόσο αντέχεις, ούτε πότε θα πας, ούτε ποιο κομμάτι θα περπατήσεις, αλλά η ατμόσφαιρα. Υπάρχει μια γενικότερη αλληλεγγύη στο μονοπάτι, από νέους που κουβαλάνε γηραιότερους στα χέρια, μέχρι η αίσθηση συντροφικότητας στο καταφύγιο γύρω από τη φωτιά το βράδυ, ως εμπειρία είναι κάτι το καταπληκτικό, άνθρωποι από διαφορετικές χώρες, φυλές και θρησκείες περπατάνε μαζί για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. Εννοείται πως το θρησκευτικό κομμάτι είναι το λιγότερο σημαντικό, αν θυμάμαι καλά η τελευταία μελέτη της Turgalicia έδινε πως το ποσοστό των περιπατητών που είχε ως κύριο κίνητρο τη θρησκεία ήταν περίπου το 4%, οι περισσότεροι το έκαναν για λόγους φυσιολατρείας, προσωπικής αναζήτησης κλπ.

Τελευταία συμβουλή: πάρε αδιάβροχα χαζαπλάστ για τους κάλους, μακράν το πιο χρήσιμο από τα δυσεύρετα...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
874
Likes
895
Αγαπητε force4 σου ευχομαι να πραγματοποιησεις το ταξιδι σου!
Ειχα γνωρισει καποτε μια κοπελα που ειχε κανει την διαδρομη το 2008. Αυτο που θυμαμαι απο την αφηγηση της ειναι οτι αντιμετωπισε προβλημα στα ποδια, με αποτελεσμα καθε βραδυ σε καθε τους καταλυμμα να πρεπει να την επισκεφτει γιατρος για να κανει κατι.. δυστυχως δεν θυμαμαι ακριβως.. Ωστοσο δεν το εβαλε κατω, συνεχισε κανονικα. Επισης αλλο πρακτικο θεμα που μου ειχε αναφερει ηταν η καθαριοτητα των ρουχων, τα οποια ουσιαστικα επρεπε να τα πλενουν καθε βραδυ για να ειναι ετοιμα το πρωι, καθοτι δεν μπορουσαν να κουβαλουν παραπανω απο μια-δυο αλλαξιες.. Ολα αυτα φανταζομαι θα τα βρεις κ στα διαφορα λινκς που σου παρεθεσαν ηδη..
Καλη προετοιμασια!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ερση έχεις κάνει διατριβή στο προσκυνηματικό τουρισμό ή έφαγες πολυ αρνί και θέλεις να εξιλεωθείς?
Ασε! Με τοση μαγειριτσα-φετος, οχι που να το παινευτω, αλλα την εφτιαξα θεικα με βουτυρο!- αρνι, παιδακια, τσουρεκια, κουλουρακια κλπ δε σωζομαι ουτε και αν το παω ποδαρατο απο τη Θεσσαλονικη ως το Santiago di Compostela! :haha:
 

force4

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
σαντιαγκο δε κομποστελα
ευχαριστω

Ειλικρινά μέσα απ την καρδία μου, ένα μεγάλο ευχαριστώ, σε όλους σας.
Για να είμαι ποιό ειλικρινής δεν περίμενα , σαν νέο μέλος στο φόρουμ , να έχω τόσο μεγάλη ανταπόκριση και βοήθεια.
Στο θέμα μας τώρα.
Ας πω το λόγο της απόφασης μου γιαυτο το ταξίδι.
Όλα ξεκίνησαν από μια ταινία…ναι, το the way ( el Camino )με τον Μάρτιν σιν.
Η αίτια , η προσπάθεια , η διαδρομή , η φωτογραφία , τα πλάνα , η παρέα.
Όχι τόσο το θρησκευτικό κομμάτι , αν και αυτό είναι κάποιο χαρακτηριστικό του έργου.
Το πρώτο βράδυ λοιπόν που την είδα δεν κοιμήθηκα , έψαχνα να βρω στοιχεία στο ιντερνέτ.
Και πάλι όμως κάτι με έτρωγε.
Μα τη είναι αυτό ? πως θα μπορούσα να το υλοποιήσω ? αξίζει τον κόπο ? και πολλές άλλες σκέψης γυρνούσαν στο μυαλό μου.
Προσπαθώ να βρω στοιχεία , αλλά ,όλα στα ισπανικά.
Μηχανική μετάφραση, με μπέρδευε περισσότερο.
Τα αγγλικά μου, δεν είναι και τα καλύτερα !
Ευτυχώς μετά από μέρες πέφτω πάνω στο φόρουμ.
Και ναι, βρίσκω άτομα που θέλουν να βοηθήσουν…..τέλεια λοιπόν .
Τα λινκ που μου στείλατε με βοηθούν πάρα πολύ.
Προσπαθώ να το βάλω σε μια σειρά όλο το ταξίδι.
Οι μήνες που μπορώ να το κάνω είναι από Απρίλιο έως και Μάιο.
Βέβαια, θα χάσω την λειτουργία που γίνετε τον Ιούλιο στον ναό, λόγο γιορτής του Άγιου και το σκηνικό που είδα και στην ταινία, με το τεράστιο θυμιατό που ταλαντεύεται από την οροφή της εκκλησία , αλλά τη να κάνουμε ο χρόνος είναι περιορισμένος , έξαλλου κατακαλόκαιρο δεν τα πάω και πολύ καλά με τη ζέστη , άστο.
Το σημείο που θα ξεκινήσω είναι το χωριό St Jean Pied de Port.
Στη μεριά τις Γαλλίας στα Πυρηναία.
Διαβάζω ότι μέχρι την Παμπλόνα περίπου 50 χιλιόμετρα , είναι δύσκολο κομμάτι ανηφόρα, απρόβλεπτος καιρός κλπ.
Δεν πτοούμε.
Από κει και πέρα γίνεται κάπως καλύτερος ο δρόμος, με αρκετά φλατ κομμάτια.
Βλέπω και φωτογραφίες.
Τελικά πιστεύω ότι θα είναι εμπειρία ζωής.
Ίσως να το χρειάζομαι κιόλας, στα 53 μου χρόνια.
Πάντως έχω ξεσηκωθεί τόσο, μα τόσο πολύ, που μου έρχεται να φύγω νωρίτερα.
Η προετοιμασία επίσης είναι βασικό κομμάτι.
Χρειάζεται πολύ καλή οργάνωση, από τα ρούχα που θα κουβαλήσω μαζί μου, μέχρι της στάσεις που θα κάνω, το φαί που θα τρώω, λεξικό για να μπορώ να συνενοουμε στα βασικά και πολλά, πολλά, άλλα.
Τα τουριστικά γραφεία τα έχω ξεπαρεου.
Άκου κοντά στα 3000, για να σε πάνε στα 100 χιλιόμετρα πριν το Σαντιάγκο , να σου κουβαλανε το σάκο σε πούλμαν και άμα κουραστείς, να μπεις στο βανακι συνοδείας για σιεστα !!δεν ήμαστε καλά !!
Και όλο αυτό για να πάρεις την Κομποστέλλα (πιστοποιητικό ) απ το ναό.
Κουλό τελείως !
Το τελευταίο μου θέμα είναι το αεροπλάνο.
Από ποιο αεροδρόμιο της Γαλλίας που θα φτάσω υπάρχει σύνδεση με το χωριό St Jean Pied de Port. ?
Το ψάχνω, αλλά αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.
Το οικονομικό μπατζετ είναι περίπου 2000 μαζί με τα αεροπορικά.
Ελπίζω να φτάσουν.
Φίλοι μου, αυτά προς το παρών .
Και πάλι, ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ, για την πολύτιμη βοήθεια σας.
Αν θέλετε συνεχισται να μου δινεται συμβουλές και τυχόν οδηγίες , σχολια , για το ταξίδι μου.
Το έχω ανάγκη.
Δημήτρης
 
Last edited by a moderator:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.973
Likes
15.497
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
θεε μου !! δεν εχεις διαβασει το βιβλιο του Κοέλο , που ειναι η αληθινη του ιστορια που εκανε αυτο το δρομο???
Νομιζα οτι θες να πας επειδη διαβασες το βιβλιο, λοιπον, πρεπει να το διαβασεις οπωσδηποτε, ειναι Το ημερολογιο ενος μαγου, και ειναι το μοναδικο (λογοτεχνικο) βιβλιο που εχω διαβασει 2 φορες .
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Δημήτρη Καλημέρα,

ζηλεύω το ταξίδι που ετοιμάζεις. Ο δρόμος του Αγίου Ιακώβου είναι το ταξίδι-όνειρο για εμένα εδώ και μια δεκαετία και κάτι, που διάβασα το "Ημερολόγιο ενός Μάγου" του Κοέλο, όπως αναφέρει και η fenia42 από πάνω, αλλά δυστυχώς ποτέ μέχρι τώρα δεν βρήκα το χρόνο και την παρέα για να το πραγματοποιήσω. Δεν είδα ένα προς ένα τα site που παραθέτει η Έρση, αλλά μπορώ να σου στείλω ότι άλλο έχω και το τεύχος Απριλίου του Wanderlust που έχει αφιέρωμα στο συγκεκριμένο ταξίδι.

Καλή προετοιμασία και μακάρι να μπορούσα να σε ακολουθήσω.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ξεσηκώθηκες βλέποντας μια ταινία! Σε καταλαβαίνω! Μακάρι να πας το συντομότερο και τώρα που έμπλεξες με το travelstories ετοιμάσου για πολύ ξεσήκωμα!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Θα σου ελεγα να βρεις καμια φθηνη πτηση για Παρισι, μετα μια αλλη πτηση Paris-Bayonne- και κατοπιν τρενο απο την Bayonne στο Saint Jean Pied de Port.
Εναλλακτικα, αν εχεις πολλες ωρες αναμονη στο αεροδρομιο η αν το κοστος των εισιτηριων βγαινει υψηλο, μπορεις να κανεις και το Παρισι -Bayonne και αυτο με τρενο.
ΥΓ Οταν λες Απριλιο Μαιο εννοεις φετος; Αν ειναι ετσι πρεπει να αρχισεις τρελη προετοιμασια κα να διαβαζεις τα μισα στο αεροπλανο.
Αν και πιστευω οτι ετσι οργανωμενο που ειναι ολο το θεμα δε θα σου παρουσιασθει κανενα προβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.535
Μηνύματα
899.481
Μέλη
39.254
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom