OΣΕ, το φαινόμενο :-(

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.963
Πήρα κι εγώ την αποζημιωσούλα μου την προηγούμενη εβδομάδα για 35 λεπτά καθυστέρησης. Μόνο 4 πήγαμε στο γκισέ από ολόκληρο τρένο. Ο κόσμος δεν έχει ιδέα και όταν το ανέφερα μπροστά σε άλλους κατά την έξοδο, διαπιστώθηκε ότι ο υπάλληλος τους είχε μαζέψει τα εισιτήρια προς το τέλος του ταξιδιού και ουσιαστικά δε μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι! Τη γλύτωνε όποιος είχε ηλεκτρονικό εισιτήριο, όπως εγώ. Οπότε, προσοχή, καλύτερα να κρατήσετε το έντυπο εισιτήριο μέχρι τέλους.
 

nasos7788

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα παιδια. Εδω και λιγες μερες κρεμαμενος ( εγγαμος δλδ) , προσπαθω να κλεισω εισιτηριο ηλεκτρονικα (η σελιδα viva.gr ειναι ανενεργη αναφορικα με τα εισιτηρια τρενων), οποτε μπηκα στη σελιδα του ΟΣΕ. Ωστοσο, δεν μπορω να καταλαβω τις προσφορες με μικροτερη γραμματοσειρα και το συμβολο @, πανω απο τις κανονικες τιμες . Μπορειτε να με βοηθησετε ή να μου δωσετε καποιο σχετικο ερμηνευτικο λινκ?
 

geraki

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
προσφορες ακομη να ανοιξουν : xx -->σημαινει ποσες θεσεις(xx) με μειωμενες τιμες (αγνωστο σε ποια κατηγορια τιμων προκειται να ανοιξουν περαν των ηδη διαθεσιμων)

προσφορες : xx @ 9 e --> σημαινει πως ειναι διαθεσιμες χχ θεσεις με τιμη προσφορας 9 ευρω
 

nasos7788

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
προσφορες ακομη να ανοιξουν : xx -->σημαινει ποσες θεσεις(xx) με μειωμενες τιμες (αγνωστο σε ποια κατηγορια τιμων προκειται να ανοιξουν περαν των ηδη διαθεσιμων)

προσφορες : xx @ 9 e --> σημαινει πως ειναι διαθεσιμες χχ θεσεις με τιμη προσφορας 9 ευρω

Σε ευχαριστω πολυ ! Ωστοσο, πουθενα δεν υπαρχει τιμη 9 ευρω κ επιπλεον αναφερονται τιμες 29 και 39 ευρω , δλδ μεγαλυτερες τιμες απο τις κανονικες. Προσθετως, δεν προσδιοριζεται για το αν ειναι Α ή Β...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Σε ευχαριστω πολυ ! Ωστοσο, πουθενα δεν υπαρχει τιμη 9 ευρω κ επιπλεον αναφερονται τιμες 29 και 39 ευρω , δλδ μεγαλυτερες τιμες απο τις κανονικες. Προσθετως, δεν προσδιοριζεται για το αν ειναι Α ή Β...
Καταρχήν, μέχρι στιγμής, έχουν βγει στο ίντερνετ εισιτήρια μέχρι και τις 15 Σεπτεμβρίου. Αν δε βλέπεις πουθενά 9άρια, αυτό σημαίνει ότι τα εισιτήρια με αυτήν την τιμή έχουν κάνει φτερά. Υπάρχουν όμως και τα εισιτήρια των 19 και 29 ευρώ που πράγματι είναι προσφορά, μια και το κανονικό εισιτήριο στοιχίζει 38,60. Τα 39 ευρώ που βλέπεις σαν προσφορά, αφορούν στα εισιτήρια Α' θέσης που κανονικά στοιχίζουν 47,10.

Τι εννοείς όταν λες ότι "δεν προσδιορίζεται αν είναι Α ή Β"; Αν επιλέξεις ώρα, κάνεις κλικ στο "προεπισκόπηση και αγορά εισιτηρίων" και γράψεις τον αριθμό των ατόμων που θα ταξιδέψουν, σου βγάζει ακριβώς όλες τις διαθέσιμες (σε προσφορά) θέσεις.

Πάντως, αν το παρακολουθείς, μπορεί μέσα στις προσφορές που δεν έχουν ανοίξει ακόμα, να βρεις και κάποιο 9άρι.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καταρχήν, μέχρι στιγμής, έχουν βγει στο ίντερνετ εισιτήρια μέχρι και τις 15 Σεπτεμβρίου. Αν δε βλέπεις πουθενά 9άρια, αυτό σημαίνει ότι τα εισιτήρια με αυτήν την τιμή έχουν κάνει φτερά. Υπάρχουν όμως και τα εισιτήρια των 19 και 29 ευρώ που πράγματι είναι προσφορά, μια και το κανονικό εισιτήριο στοιχίζει 38,60. Τα 39 ευρώ που βλέπεις σαν προσφορά, αφορούν στα εισιτήρια Α' θέσης που κανονικά στοιχίζουν 47,10.
Οι τιμές αυτές από σήμερα είναι πλέον παρελθόν. Τα εισιτήρια της Α' θέσης από 47,10 κοστίζουν 55,40 και η Β' θέση από 38,60 πήγε στα 45,40. Μένει να δούμε τι θα γίνει και με τις προσφορές τώρα:roll:

Το βραδινό τρένο έχει αρκετά πιο χαμηλές τιμές: 35,10 η Α' θέση και 25,10 η Β' θέση.
 

kelas22

Member
Μηνύματα
24
Likes
5
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Ελλας τα μεγαλια σου...Στην ορεστιαδα το κτηριο του Οσε εχει ριμαξει και πλεον τα τρενα που ανεβαινουν μεχρι εδω ειναι σακατεμενα και κουβαλαν λαθρομεταναστες ως επι τον πλειστων.
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
797
Likes
282
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί τα εισιτήρια των 19 και 29 ευρώ θεωρούνται προσφορά από την στιγμή που το κανονικό αν το κλείσεις μέσω ίντερνετ έχει 19 ευρώ? Μήπως δεν έχω καταλάβει κάτι καλά?
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
Στο 234 μήνυμα πιο πάνω νομίζω ότι δίνεται η απάντηση στο ερώτημα σου.Εν ολίγοις ότι κλείνεις από το internet θεωρείται προσφορά νομίζω μιας και αν πας στα εκδοτήρια του ΟΣΕ δεν υπάρχουν αυτές οι τιμές.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου

thanosth

Member
Μηνύματα
3.432
Likes
7.541
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Mail μου ήρθε μια και μοναδική φορά, όταν έκλεισα εισιτήρια περίπου στα μέσα Ιανουαρίου (νομίζω ότι το ανέφερα σε αυτό εδώ το τόπικ, λίγα ποστ πιο πάνω). Από τότε, άκρα του τάφου σιωπή...
πρέπει να την βελτίωσαν την διαδικασία αυτή με την αποστολή επιβεβαιωτικού email μιας και ελαβα τετοιο εμαιλ, στα ελληνικά και στα αγγλικα παρακαλώ!
χρήσιμο και το αγγλικό γιατί αν διαβάσεις το εμαιλ στο κινητό και τα ελληνικά γράμματα στα βγάζει σε ...αλαμπουρνέζικα, εχεις και την αγγλική εκδοχή και όλα μια χαρά!
:cool:
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Οι τιμές αυτές από σήμερα είναι πλέον παρελθόν. Τα εισιτήρια της Α' θέσης από 47,10 κοστίζουν 55,40 και η Β' θέση από 38,60 πήγε στα 45,40. Μένει να δούμε τι θα γίνει και με τις προσφορές τώρα:roll:

Το βραδινό τρένο έχει αρκετά πιο χαμηλές τιμές: 35,10 η Α' θέση και 25,10 η Β' θέση.
Οι τιμές τελικά δεν αυξήθηκαν. Αυτή η αύξηση που έγραψα παραπάνω εμφανίστηκε στην ιστοσελίδα του ΟΣΕ για 1-2 μέρες και μετά οι τιμές επανήλθαν στα γνωστά.

πρέπει να την βελτίωσαν την διαδικασία αυτή με την αποστολή επιβεβαιωτικού email μιας και ελαβα τετοιο εμαιλ, στα ελληνικά και στα αγγλικα παρακαλώ!
χρήσιμο και το αγγλικό γιατί αν διαβάσεις το εμαιλ στο κινητό και τα ελληνικά γράμματα στα βγάζει σε ...αλαμπουρνέζικα, εχεις και την αγγλική εκδοχή και όλα μια χαρά!
:cool:
Έχεις δίκιο Θάνο. Από 1η Σεπτεμβρίου με κάθε αγορά εισιτηρίου σου στέλνουν και ένα επιβεβαιωτικό email στα ελληνικά και στα αγγλικά καθώς και το λινκ από το οποίο μπορείς να εκτυπώσεις το εισιτήριό σου.

Επίσης, επειδή υπήρξε απορία σε άλλο τόπικ, να επισημάνουμε ότι "Τα εισιτήρια προσφοράς 9 € και 19 € δεν είναι ακυρώσιμα και δεν γίνεται γι' αυτά καμία τροποποίηση ημερομηνίας και ώρας ταξιδίου".

Από 1η Σεπτεμβρίου, επίσης, δεν δίνεται αποζημίωση, σε περίπτωση καθυστέρησης, στα εισιτήρια της προσφοράς (9 και 19 ευρώ).

Από 26 Οκτωβρίου μπορείτε να λάβετε την έκπτωση από καθυστέρηση αμαξοστοιχίας μέσω του ιστοχώρου του ΟΣΕ και της ενότητας "ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΜΟΥ".

Σε περίπτωση απεργίας μπορείτε να ζητήσετε να σας επιστραφούν τα χρήματα του web εισιτηρίου σας στο τηλέφωνο: 210 5270762
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.024
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom