OΣΕ, το φαινόμενο :-(

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
253
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Καμία αντίρριση αν εσύ εμπιστεύεσαι τον ΟΣΕ για να ταξιδέψεις πήγαινε με τον ΟΣΕ, εγώ δεν τον εμπιστεύομαι.
Μια απλή παρατήρηση στο σχόλιο σου έκανα....
Δυστυχώς ούτε ιδιοκτησία μου είναι ο ΟΣΕ ούτε μετοχές του έχω για να το συνεχίσω και να σου απαντήσω με το ανάλογο ύφος σου!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
:haha: Ναι, γιατί εσύ τώρα πιστεύεις ότι μέχρι αύριο ή έστω σύντομα, θα έχουν βρει έναν τρόπο για να παίρνεις την έκπτωση όταν βγάζεις ηλεκτρονικό εισιτήριο;
Και όμως το πρόβλημα λύθηκε!:lol: Σε περίπτωση καθυστέρησης του συρμού, απλά πηγαίνεις στα γκισέ του σταθμού και σου δίνουν ένα voucher με την έκπτωση που δικαιούσαι. Στα γκισέ πρέπει να προσκομίσεις το εισιτήριο του συρμού που καθυστέρησε ή, αν έχεις εισιτήριο web, τον αριθμό κράτησης και τα 4 τελευταία νούμερα της πιστωτικής με την οποία έκλεισες το εισιτήριο.

Μπορείς να διεκδικήσεις την αποζημίωση μέχρι ένα μήνα από την πραγματοποίηση του ταξιδιού, ενώ το voucher ισχύει για ένα διάστημα 6 μηνών.

Οπότε πλέον είναι πανεύκολο! (το δοκίμασα στο σταθμό Λαρίσης και στο σταθμό της Θεσσαλονίκης)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.963
Και όμως το πρόβλημα λύθηκε!:lol: Σε περίπτωση καθυστέρησης του συρμού, απλά πηγαίνεις στα γκισέ του σταθμού και σου δίνουν ένα voucher με την έκπτωση που δικαιούσαι. Στα γκισέ πρέπει να προσκομίσεις το εισιτήριο του συρμού που καθυστέρησε ή, αν έχεις εισιτήριο web, τον αριθμό κράτησης και τα 4 τελευταία νούμερα της πιστωτικής με την οποία έκλεισες το εισιτήριο.

Μπορείς να διεκδικήσεις την αποζημίωση μέχρι ένα μήνα από την πραγματοποίηση του ταξιδιού, ενώ το voucher ισχύει για ένα διάστημα 6 μηνών.

Οπότε πλέον είναι πανεύκολο! (το δοκίμασα στο σταθμό Λαρίσης και στο σταθμό της Θεσσαλονίκης)
Πολύ χρήσιμη πληροφορία, καθώς ο ΟΣΕ συνηθίζει τις καθυστερήσεις τελευταία. Μηπώς ξέρεις πότε βγαίνουν οι προσφορές στα εισιτήρια Ιουλίου;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πολύ χρήσιμη πληροφορία, καθώς ο ΟΣΕ συνηθίζει τις καθυστερήσεις τελευταία. Μηπώς ξέρεις πότε βγαίνουν οι προσφορές στα εισιτήρια Ιουλίου;
Έτσι ακριβώς όπως τα λες είναι. Οι καθυστερήσεις είναι αρκετά συχνές. Τις τελευταίες δυο βδομάδες ταξίδεψα δυο φορές, δλδ τέσσερις μετακινήσεις. Μόνο μια φορά φτάσαμε στον προορισμό μας (σχεδόν) στην ώρα μας. Με αποκορύφωμα το σημερινό πρωινό δρομολόγιο που, στην κυριολεξία, τρομάξαμε να φτάσουμε στην Αθήνα, αφού αλλάξαμε 2 φορές μηχανή λόγω βλάβης (+ άλλη μια, ως είθισται, στο Δομοκό).

Οι προσφορές βγαίνουν πάνω-κάτω στις 25 κάθε μήνα. Για παν ενδεχόμενο όμως εγώ ελέγχω τη σελίδα του ΟΣΕ από τις 22 και μετά:lol:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.432
Likes
7.541
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Και όμως το πρόβλημα λύθηκε!:lol: Σε περίπτωση καθυστέρησης του συρμού, απλά πηγαίνεις στα γκισέ του σταθμού και σου δίνουν ένα voucher με την έκπτωση που δικαιούσαι. Στα γκισέ πρέπει να προσκομίσεις το εισιτήριο του συρμού που καθυστέρησε ή, αν έχεις εισιτήριο web, τον αριθμό κράτησης και τα 4 τελευταία νούμερα της πιστωτικής με την οποία έκλεισες το εισιτήριο.

Μπορείς να διεκδικήσεις την αποζημίωση μέχρι ένα μήνα από την πραγματοποίηση του ταξιδιού, ενώ το voucher ισχύει για ένα διάστημα 6 μηνών.

Οπότε πλέον είναι πανεύκολο! (το δοκίμασα στο σταθμό Λαρίσης και στο σταθμό της Θεσσαλονίκης)
Aκριβώς έτσι ειναι πλέον τα πράγματα στον ΟΣΕ μας.

Ας καταγράψω και εγω την εμπειρία μου:

πέμπτη βράδυ βγάζω εισιτήριο στο γκισέ στο σταθμό θεσσαλονικης για Αθηνα με επιστροφή με το βραδυνό
τιμη κοστους 34 περίπου Ευρώ.

στο πήγαινε ειχαμε καθυστέρηση περιπου 1,5 ωρα
στο έλα ειχαμε μισή ώρα

χαρη στην πληροφορία της Bahari :cool: μετά τις αφίξεις πηγα στα αντιστοιχα γκισέ να δοκιμάσω την τύχη μου και μεσα σε 2 λεπτά με γρήγορες κ συνοπτικές διαδικασίες εισέπραξα εκπτωτικά κουπόνια συνολικής αξιας 24Ε.:clap:

Παρατήρησα οτι ελαχιστοι απο τους ταξιδιώτες ηταν ενήμεροι για αυτην την φιλική προς τον επιβάτη διαδικασία

για αυτο λοιπόν διαδώστε το;)
για κάθε μισή ωρα καθυστέρησης στους συρμούς του ΟΣΕ δικαιούμαστε εκπτωτικό κουπόνι.
Το πως προκύπτει ακριβώς η αποζημίωση μπορεί κανείς να ενημερωθεί εδώ:
http://www.trainose.gr/sites/default/files/news/uploads/oroi_metaforas_epivatwn2.pdf
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πρόλαβα από χθές :). Ευχαριστούμε, πάντως!
Από χθες; Σοβαρά; Εμένα γιατί δεν μου έδινε καθόλου τον Ιούλιο μέχρι και σήμερα το πρωί;:roll: Από το μεσημέρι και μετά άρχισε να μου βγάζει στις επιλογές και τον Ιούλιο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.683
Likes
43.963
Από χθες το απόγευμα! Στην αρχική σελίδα είχε επιλογή για Ιούλιο, αλλά όχι στη μπάρα επάνω στην επόμενη σελίδα. Περίεργο λίγο, αλλά τη δουλειά μου την έκανα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.432
Likes
7.541
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
παράλειψή μου να μην αναφέρω πως με τον ΟΣΕ μας,
που παραμένει να ειναι ...φαινόμενο, και θα εξηγήσω παρακάτω γιατί,
μπορούμε να μεταμέρουμε και το αυτοκινητάκι μας από και προς Αθηνα με κάποιο αντιτιμο, στην περίπτωση μου ηταν 41Ε για απλή μετάβαση.

Καθώς λοιπόν το φόρτωνα το αυτοκίνητο στην σιδηροδρομική αυτοκινητάμαξα, ρωτησαν τον υπάλληλο εκει που μας καθοδηγούσε, πόσες συνολικά θέσεις για αυτοκίνητα εχει αυτή η διόροφη αυτοκινητάμαξα;
μου απάντησε πως ειναι 10 θέσεις.

και υπαρχει περίπτωση τον Αυγουστο λογω αυξημένης ζήτησης να βάζουν 2 τέτοιες άμαξες.
Συνολικές θέσεις λοιπόν 10 η 20 τον Αυγουστο.

Αναρωτήθηκα λοιπόν γιατί ειναι τόσο δύσκολο για τον ΟΣΕ μας ,να μπορεί κανείς να κάνει την αγορά και ενος τετοιοι εισιτηρίου ηλεκτρονικά.
Κάθε βράδυ ολες και ολες 10 θέσεις για αυτοκινητα ειναι.
Γιατί να μην μπορεί κανεις να την αγοράσει και να την προπληρώσει και να μην αναγκάζεται να τρέχει στον σταθμό λιγες πριν για να την εξασφαλίσει;


αλλά ειπαμε ΟΣΕ ειναι αυτός. Εκει που σταματάει η λογική αρχίζει αυτος.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Από χθες το απόγευμα! Στην αρχική σελίδα είχε επιλογή για Ιούλιο, αλλά όχι στη μπάρα επάνω στην επόμενη σελίδα. Περίεργο λίγο, αλλά τη δουλειά μου την έκανα.
Α, μάλιστα. Έτσι εξηγείται λοιπόν. Πάντα από τη μπάρα στη δεύτερη σελίδα μπαίνω και από εκεί δοκιμάζω ημερομηνίες και ώρες για να δω τι προσφορές παίζουν. Ένα ακόμα λοιπόν περίεργο/ανεξήγητο όσον αφορά στη σελίδα κρατήσεων του ΟΣΕ:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.024
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom