Τουρκία CITY BREAK : Κωνσταντινούπολη και πάλι Κωνσταντινούπολη!!!!!!

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.870
Likes
2.265
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
ε ναι ρε παιδι μου αλλα οπως ξερεις δεν ταιριαζουν παντα οι μερες της προσφορας με τις μερες που μπορει να παει καποιος .
 

Evapar

Member
Μηνύματα
87
Likes
103
Επόμενο Ταξίδι
Αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία/Πολυνησία
Δύο φορές ήδη στην Πόλη και δηλώνω μαγεμένη! Νομίζω ότι θα μπορούσα να ζω εκεί για πάντα.
Αυτή είναι η γοητεία της Πόλης...ακόμη και μετά από δέκα φορές (άνετα ξαναπάω άλλες δέκα) η μαγεία παραμένει!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η Αγία Σοφία είναι σήμερα μουσείο και καταβάλεις 20 λίρες ανά άτομο για να έχεις τη χαρά να την επισκεφθείς. Σε τίποτα δεν θυμίζει βυζαντινό ναό, όπως αφελώς περιμένουμε εμείς οι Ελληνες ότι θα δούμε...
Χωρίς να θέλω να καταχραστώ την ιστορία σου και τον ενθουσιασμό σου για τους γείτονες, θα ήθελα να πω ότι η Αγιά Σοφιά είναι όχι μόνο εξαίρετο δείγμα αλλά και η επιτομή της βυζαντινής αρχιτεκτονικής αν εξαιρέσεις τις κιτς προσθήκες των μιναρέδων.

Πραγματικά απορώ τι περίμενες να δεις σα βυζαντινό ναό!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χωρίς να θέλω να καταχραστώ την ιστορία σου και τον ενθουσιασμό σου για τους γείτονες, θα ήθελα να πω ότι η Αγιά Σοφιά είναι όχι μόνο εξαίρετο δείγμα αλλά και η επιτομή της βυζαντινής αρχιτεκτονικής αν εξαιρέσεις τις κιτς προσθήκες των μιναρέδων.

Πραγματικά απορώ τι περίμενες να δεις σα βυζαντινό ναό!
Υποθέτω οτι περίμενε να δει φορητές εικόνες, τέμπλο, στασίδια, καντήλες, άμβωνα, επισκοπικό θρόνο κλπ. Ναι, είναι βυζαντινός ναός, αλλά εντελώς απογυμνωμένος. Και για να μην κατηγορούμε μονίμως τους γείτονες ας πούμε οτι η πρώτη απογύμνωσή του έγινε κατά την περίοδο της εικονομαχίας όπου καταστράφηκε κάθε μορφή, είτε σε εικόνα, είτε σε ψηφιδωτό και διατηρήθηκαν από την ιουστινιάνια περίοδο μόνο κάποια ανεικονικά ψηφιδωτά.
Η δεύτερη και χειρότερη λεηλασία του ναού έγινε το 1204 από τους λατίνους που κατέκτησαν τη Κωνσταντινούπολη και οι οποίοι πήραν και τη μεγαλύτερη λεία σε χρυσά και αργυρά σκεύη, σε εικόνες, λείψανα, κειμήλια κλπ.
Η τρίτη, τελευταια και οριστική λεηλασία επήλθε μετά την άλωση της Πόλης από τους Οθωμανούς.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.205
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Υποθέτω οτι περίμενε να δει φορητές εικόνες, τέμπλο, στασίδια, καντήλες, άμβωνα, επισκοπικό θρόνο κλπ. Ναι, είναι βυζαντινός ναός, αλλά εντελώς απογυμνωμένος.
Μα τώρα είναι αυτή δικαιολογία που μου λες?

Το αν είναι ένας ναός βυζαντινής ή όχι τεχνοτροπίας έγκειται στα αρχιτεκτονικά του χαρακτηριστικά που παραμένουν αναλλοίωτα (πέρα των μιναρέδων) στο πέρασμα των αιώνων και όχι στα στολίδια και στις διακοσμήσεις που θα ήταν δύσκολο μετά από τόσους αιώνες να έχουν παραμείνει ατόφια και να μην έχουν λεηλατηθεί.

Και επειδή αναφέρθηκε ότι είναι αφελείς οι Έλληνες που θεωρούν την Αγιά Σοφιά σα βυζαντινό ναό, εγώ θα το αντιστρέψω και θα πω ότι αφελείς είναι οι Έλληνες που βλέποντας τέσσερις μιναρέδες μπορεί να πιστέψουν ότι πρόκειται για τζαμί.

Σε λίγο με αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα, θα μας πέσουν τα μαλλιά...
 

snapper

Member
Μηνύματα
29
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
?
Εκτός από το να καταθέσω την προσωπική γοητεία που μου ασκεί και εμένα η Πόλη,
θα ήθελα να συμπληρώσω στα γραφόμενα της φίλης Έρσης και αυτό.
Νομίζω ότι όσο και να μας χαλάει λίγο η μετατροπή του εκπληκτικού αυτού οικοδομήματος σε τζαμί, απο την άλλη είμαστε κ πολύ τυχεροί που έγινε. Γιατί μόνο έτσι μπορούμε και την θαυμάζουμε σήμερα. Εδώ ένα σπίτι εκατό χρόνων παρατάς στο χωριό για κάποιο διάστημα και αρχίζει να διαλύεται, φανταστείτε τι θα γινόταν με την Αγ.Σοφία (κτίσμα του 650 μ.χ. περίπου) αν δεν την κάνανε τζαμί και τύχαινε κάποιων σημαντικών επισκευών. Προφανώς θα θαυμάζαμε μόνο τα θεμέλια σήμερα. Καλώς ή κακώς τα πάντα έχουν πολλές πλευρές.

κ εδώ κάποιες εικόνες απο το ταξίδι μου στην Κων/λη το 2009
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μα τώρα είναι αυτή δικαιολογία που μου λες?

Το αν είναι ένας ναός βυζαντινής ή όχι τεχνοτροπίας έγκειται στα αρχιτεκτονικά του χαρακτηριστικά που παραμένουν αναλλοίωτα (πέρα των μιναρέδων) στο πέρασμα των αιώνων και όχι στα στολίδια και στις διακοσμήσεις που θα ήταν δύσκολο μετά από τόσους αιώνες να έχουν παραμείνει ατόφια και να μην έχουν λεηλατηθεί.

Και επειδή αναφέρθηκε ότι είναι αφελείς οι Έλληνες που θεωρούν την Αγιά Σοφιά σα βυζαντινό ναό, εγώ θα το αντιστρέψω και θα πω ότι αφελείς είναι οι Έλληνες που βλέποντας τέσσερις μιναρέδες μπορεί να πιστέψουν ότι πρόκειται για τζαμί.

Σε λίγο με αυτά που διαβάζουμε εδώ μέσα, θα μας πέσουν τα μαλλιά...
Ο άνθρωππος μιλά με βάση του τι του δημιουργεί την αίσθηση της εκκλησίας και όχι με αρχιτεκτονικά-ακαδημαικά κριτήρια. Και αναφέρται σε μια απολύτως προσωπική πρόσληψη της αίσθησής του αυτής και όχι σε επιστημονικές θεωρήσεις. Και φυσικά και δεν είπε οτι οι έλληνες είναι αφελείς, αλλά είπε οτι είναι αφέλεια να πιστεύουν οτι θα βρουν τα χαρακτηριστικά ενός ναού. Κάτι τέτοιο έχει διαφορά. Άλλωστε το κτίριο σαφώς και αρχιτεκτονικά είναι βυζαντινός ναός, αλλά εφόσον λείπουν τα ιερά του σκέυη Ορθοδοξία - Ιερά Σκεύη η άγια τράπεζα, οι εικόνες, δεν μπορεί να λειτουργήσει ως εκκλησία, επομένως η εντύπωση που δημιουργεί στον χριστιανό ορθόδοξο (έλληνα, ρουμάνο, βούλγαρο ή ρώσσο κλπ) είναι λογική.
Τώρα αν, από θεολογική άποψη, ναός-ανεξαρτήτως αρχιτεκτονικού ρυθμού- στον οποίο έγινε η τελετή των θυρανοιξίων του, εξακολουθεί εις το διηνεκές να είναι εκκλησία, παρόλη της απογύμνωσή του από όλα τα ιερά σκεύη, άμφια, εικόνες τέμπλα κλπ και την χρήση του ως ναού άλλης θρησκείας, ή όχι, είναι ένα θέμα που αγνοώ. Υποθέτω οτι αρμόδιος να δώσει απάντηση θα είναι κάποιος θεολόγος.
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Καλημέρα.... όλους εσάς που μπήκατε στον κόπο να διαβάσετε την ιστορία μου σας ευχαριστώ πολύ....σχετικά δε με αυτά που σημειώνει/παρατηρεί ο αγαπητός φίλος του φόρουμ North 66 θα πω μόνο ότι πρέπει να ξαναδιαβάσει την ιστορία μου (δυστυχώς για εκείνον ), να καταλάβει το πνεύμα και τον τρόπο γραφής της ιστορίας μου και έτσι να κατανοήσει τι ακριβώς ενοώ....EΡΣΗ σε ευχαριστώ για την παρέμβασή σου....είσαι μέσα στο μυαλό μου....
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
σε ευχαριστουμε πολύ σταύρο για την πολύ όμορφη ιστορία σου!!
τελικά γράφετε πολύ καλά!!
ευχαριστω και για τα καλά σου λόγια!!
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Ε, όχι και value for money η Turkish! Είναι σχεδόν πάντα (πολύ) ακριβότερη κι από την Ολυμπιακή κι από την Aegean. Είπαμε οτι γοητεύτηκες από την Κων/πολη, αλλά μην δίνουμε ανακριβείς συμβουλές...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Υποθέτω οτι το value for money των τουρκικών αερογραμμών έχει να κάνει με το ωράριο των πτήσεων: πολύ νωρίς αναχώριση το πρωί και πολύ αργά το βράδι άφιξη, πράγμα που σημαίνει οτι κερδίζει ο ταξιδιώτης στην Πόλη πολύ χρόνο.
Τώρα πάλι οι τουρκικές αερογραμμές δεν είναι φθηνή εταιρεία, αυτό είναι αλήθεια, και η Aegean έχει συχνα πυκνά προσφορές, αλλά ίσως ο φίλος να έτυχε να βρήκε συμπαθητικό ναύλο. Καλό θα ήταν να μας το διευκρίνιζε αυτό.
(Από Θεσσαλονίκη πάντως οι τουρκικές αερογραμμές και είναι πανάκριβες και έχουν χαζό ωράριο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.529
Μηνύματα
899.335
Μέλη
39.248
Νεότερο μέλος
Georgetsn

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom