Alpha bank bonus

croce

Member
Μηνύματα
227
Likes
405
< @croce και εγω αυτο γνωριζω αλλα ρωτησα γιατι ο φιλος croce ειπε οτι ¨Άλλωστε το rate των πόντων στους μακρινούς προορισμούς είναι καλύτερο από τα μίλια¨ ... για αυτο ρωραω που συμφερουν καλυτερα οι ποντοι και οχι τα μιλια αν μπορει να μας δωσει καποιο παραδειγμα? >

π.χ ATH-RAK (μπίζνες)
Εάν τα μίλια (25.000) ,προέρχονται από μεταφορά με την premium Αlfa Aegean, χρειάζονται 20000 πόντοι.
Εάν οι πόντοι συγκεντρώνονται με τις κάρτες της Alpha που διπλασιάζουν τους πόντους , τότε χρειάζονται ΄35000/2= 18750 .
Αντίστοιχα και η οικονομική
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Έχει ακυρώσει κανείς εισιτήριο που πήρε με bonus πόντους? Όχι μίλια.. Αν ναι, εκτός από το καπέλο 23€, σας επέστρεψαν και τους φόρους μαζί με τους πόντους όπως γίνεται με τα εισιτήρια μιλίων, ή τους φόρους τους κρατάνε? Διάβασα τους όρους αλλά δεν αναφέρεται σ΄αυτό ξεκάθαρα, μόνο για τους πόντους και τα 23 ευρώ λέει
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Έχει ακυρώσει κανείς εισιτήριο που πήρε με bonus πόντους? Όχι μίλια.. Αν ναι, εκτός από το καπέλο 23€, σας επέστρεψαν και τους φόρους μαζί με τους πόντους όπως γίνεται με τα εισιτήρια μιλίων, ή τους φόρους τους κρατάνε? Διάβασα τους όρους αλλά δεν αναφέρεται σ΄αυτό ξεκάθαρα, μόνο για τους πόντους και τα 23 ευρώ λέει
Στην πραγματικοτητα αφαιρουν 23 ευρω απο τους φορους και επιστρεφουν τα ρεστα.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Στην πραγματικοτητα αφαιρουν 23 ευρω απο τους φορους και επιστρεφουν τα ρεστα.
Ναι, το ξέρω, έτσι κάνουν στα εισιτήρια με μίλια, το ίδιο ισχύει για τα εισιτήρια με πόντους? Αυτό δεν έχω καταλάβει
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.197
Likes
5.496
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Έχει ακυρώσει κανείς εισιτήριο που πήρε με bonus πόντους? Όχι μίλια.. Αν ναι, εκτός από το καπέλο 23€, σας επέστρεψαν και τους φόρους μαζί με τους πόντους όπως γίνεται με τα εισιτήρια μιλίων, ή τους φόρους τους κρατάνε? Διάβασα τους όρους αλλά δεν αναφέρεται σ΄αυτό ξεκάθαρα, μόνο για τους πόντους και τα 23 ευρώ λέει
Αφου μονο τους φορους πληρωνεις , οτι περισσεψει απο τα 23 στα επιστρεφουν
 

Arwindan

Member
Μηνύματα
16
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Παρόλο που έχω εδώ και χρόνια ως βασική τράπεζα την Alpha λόγω μισθοδοσίας (και έχω και μια πιστωτική bonus), δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία συλλογής πόντων.
Τις τελευταίες μέρες έκατσα και διάβασα όλο το θέμα για να πάρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ. Λαμβάνοντας υπόψη ότι αυτό που με ενδιαφέρει είναι το κλείσιμο εισιτηριών με bonus αλλά κυρίως με μίλια της Aegean θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια, περισσότερο προς επιβεβαιώση πριν προχωρήσω στην αίτηση για κάποια κάρτα Aegan Bonus:
  1. Η απλή πιστωτική έχει συνδρομή 40€ και η Premium 80€. Επειδή σκοπεύω να τη χρησιμοποιώ σαν βασική κάρτα και να κάνω όλες τις πληρωμές από εκεί σκέφτομαι να βγάλω την Premium (και λόγω της καλύτερης αναλογίας μετατροπής bonus πόντων σε μίλια). Έχει καταφέρει κάποιος σε νέα έκδοση κάρτας να αποφύγει ή να μειώσει τη συνδρομή; Η πιστωτική που έχω τώρα δεν έχει συνδρομή απλά χρεώνομαι 1€ τον μήνα για τα Alpha Alerts, οπότε σκέφτομαι να κρατήσω και αυτή.
  2. Στη συλλογή πόντων μετράνε και οι συναλλαγές εκτός Ελλάδας, π.χ. σε κάποιο ταξίδι; Επίσης από ηλεκτρονική καταστήματα που έχουν έδρα στο εξωτερικό (π.χ. Amazon);
  3. Για τις online αγορές αν έχω καταλάβει καλά, πρέπει να γίνονται οι πληρωμές απευθείας μέσω κάρτας και όχι μέσω κάποιου άλλου τρόπου (π.χ. PayPal, GPay) για να γίνεται σωστά η απόδοση των πόντων;
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βοηθήσει.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.443
Likes
4.446
Παρόλο που έχω εδώ και χρόνια ως βασική τράπεζα την Alpha λόγω μισθοδοσίας (και έχω και μια πιστωτική bonus), δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία συλλογής πόντων.
Τις τελευταίες μέρες έκατσα και διάβασα όλο το θέμα για να πάρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ. Λαμβάνοντας υπόψη ότι αυτό που με ενδιαφέρει είναι το κλείσιμο εισιτηριών με bonus αλλά κυρίως με μίλια της Aegean θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια, περισσότερο προς επιβεβαιώση πριν προχωρήσω στην αίτηση για κάποια κάρτα Aegan Bonus:
  1. Η απλή πιστωτική έχει συνδρομή 40€ και η Premium 80€. Επειδή σκοπεύω να τη χρησιμοποιώ σαν βασική κάρτα και να κάνω όλες τις πληρωμές από εκεί σκέφτομαι να βγάλω την Premium (και λόγω της καλύτερης αναλογίας μετατροπής bonus πόντων σε μίλια). Έχει καταφέρει κάποιος σε νέα έκδοση κάρτας να αποφύγει ή να μειώσει τη συνδρομή; Η πιστωτική που έχω τώρα δεν έχει συνδρομή απλά χρεώνομαι 1€ τον μήνα για τα Alpha Alerts, οπότε σκέφτομαι να κρατήσω και αυτή.
  2. Στη συλλογή πόντων μετράνε και οι συναλλαγές εκτός Ελλάδας, π.χ. σε κάποιο ταξίδι; Επίσης από ηλεκτρονική καταστήματα που έχουν έδρα στο εξωτερικό (π.χ. Amazon);
  3. Για τις online αγορές αν έχω καταλάβει καλά, πρέπει να γίνονται οι πληρωμές απευθείας μέσω κάρτας και όχι μέσω κάποιου άλλου τρόπου (π.χ. PayPal, GPay) για να γίνεται σωστά η απόδοση των πόντων;
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βοηθήσει.
1.Δύσκολο, δεν ξέρω κάποιον προσωπικά που να το έχει πετύχει
2.Ναι
3.Παίρνεις πόντους αλλά σε συνεργάτες του προγράμματος δεν παίρνεις αυξημένους
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Παρόλο που έχω εδώ και χρόνια ως βασική τράπεζα την Alpha λόγω μισθοδοσίας (και έχω και μια πιστωτική bonus), δεν μπήκα ποτέ στη διαδικασία συλλογής πόντων.
Τις τελευταίες μέρες έκατσα και διάβασα όλο το θέμα για να πάρω όσες περισσότερες πληροφορίες μπορώ. Λαμβάνοντας υπόψη ότι αυτό που με ενδιαφέρει είναι το κλείσιμο εισιτηριών με bonus αλλά κυρίως με μίλια της Aegean θα ήθελα να ρωτήσω 2-3 πραγματάκια, περισσότερο προς επιβεβαιώση πριν προχωρήσω στην αίτηση για κάποια κάρτα Aegan Bonus:

  1. 1.
  2. Η απλή πιστωτική έχει συνδρομή 40€ και η Premium 80€. Επειδή σκοπεύω να τη χρησιμοποιώ σαν βασική κάρτα και να κάνω όλες τις πληρωμές από εκεί σκέφτομαι να βγάλω την Premium (και λόγω της καλύτερης αναλογίας μετατροπής bonus πόντων σε μίλια). Έχει καταφέρει κάποιος σε νέα έκδοση κάρτας να αποφύγει ή να μειώσει τη συνδρομή;
    2. Η πιστωτική που έχω τώρα δεν έχει συνδρομή απλά χρεώνομαι 1€ τον μήνα για τα Alpha Alerts, οπότε σκέφτομαι να κρατήσω και αυτή.
    [
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον βοηθήσει.
1. Αφου εισαι πρωταρης, βγαλε την απλη με 40 ευρω και αααν δεις οτι σε 12 μηνες ειναι λιγα τα μιλια που μαζεψες και δεν σου φτανουν (εμενα μου φτανουν) την κοβεις και προχωρας στην ακριβοτερη.
Εκπτωση στη συνδρομη δεν πετυχε κανεις.
2. Δωρεαν καρτα δεν την κοβουμε ποτε. Υποθετω οτι την εχεις χρονια, οποτε μετραει στο πιστοληπτικο σου προφιλ, ασε που μπορει ξαφνικα να μη θες την Aegean bonus visa και μετα να αναγκαστεις να βγαλεις αλλη με συνδρομη. Δεν υπαρχουν πια καρτες δωρεαν.
 

Arwindan

Member
Μηνύματα
16
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
1.Δύσκολο, δεν ξέρω κάποιον προσωπικά που να το έχει πετύχει
2.Ναι
3.Παίρνεις πόντους αλλά σε συνεργάτες του προγράμματος δεν παίρνεις αυξημένους
1. Αφου εισαι πρωταρης, βγαλε την απλη με 40 ευρω και αααν δεις οτι σε 12 μηνες ειναι λιγα τα μιλια που μαζεψες και δεν σου φτανουν (εμενα μου φτανουν) την κοβεις και προχωρας στην ακριβοτερη.
Εκπτωση στη συνδρομη δεν πετυχε κανεις.
2. Δωρεαν καρτα δεν την κοβουμε ποτε. Υποθετω οτι την εχεις χρονια, οποτε μετραει στο πιστοληπτικο σου προφιλ, ασε που μπορει ξαφνικα να μη θες την Aegean bonus visa και μετα να αναγκαστεις να βγαλεις αλλη με συνδρομη. Δεν υπαρχουν πια καρτες δωρεαν.
Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2.
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
87
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα .Πρόσφατα απέκτησα την aegean premium Visa .Ξέρω ότι σε συνεργάτες π.χ Κωτσόβολο παίρνεις χ 4 .Σε περίπτωση που υπάρχει κάποια προσφορά πχ Χ 50 εάν αγοράσεις κινητό Xiaomi η κάρτα συμμετέχει κανονικά στο χ50 ? γιατι στο site της Alpha bank αναφέρει όλεις τις κάρτες Alpha bank bonus κάι όχι Aegean bonus .Σας ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.520
Μέλη
38.942
Νεότερο μέλος
evrhdhkh

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom