Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

pepakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
516
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Καλησπέρα,
Η Aegean Bonus Visa Premium ανέκαθεν για να σπάσεις μια συναλλαγή σε 6 δόσεις έπρεπε να ειναι αποκλειστικά συναλλαγή άνω των 300€ σε AEGAN ή Εξωτερικό ?
Συναλλαγή σε έλληνα έμπορο άνω των 300€ δεν άφηνε ποτέ?
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.696
Η Aegean Bonus Visa Premium ανέκαθεν για να σπάσεις μια συναλλαγή σε 6 δόσεις έπρεπε να ειναι αποκλειστικά συναλλαγή άνω των 300€ σε AEGAN ή Εξωτερικό ?
Συναλλαγή σε έλληνα έμπορο άνω των 300€ δεν άφηνε ποτέ?
Όχι...
 

pan82

Member
Μηνύματα
716
Likes
907
Καλησπέρα,
Η Aegean Bonus Visa Premium ανέκαθεν για να σπάσεις μια συναλλαγή σε 6 δόσεις έπρεπε να ειναι αποκλειστικά συναλλαγή άνω των 300€ σε AEGAN ή Εξωτερικό ?
Συναλλαγή σε έλληνα έμπορο άνω των 300€ δεν άφηνε ποτέ?
Έχει κάποιους συγκεκριμένους όρους η συγκεκριμένη δυνατότητα; Απλά παίρνεις και λες πχ ξενοδόχειο 400€ εξωτερικό η εισιτήρια που πλήρωσες εξωτερικό να στο σπάσουν σε 4 δόσεις και γίνεται χωρίς καμία επιβάρυνση;
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
1.696
Classic: Τέσσερις (4) άτοκες δόσεις για έως 2 συναλλαγές €300 και άνω στην AEGEAN και στο εξωτερικό, ανά μήνα, καλώντας στην Εξυπηρέτηση Πελατών της Alpha Bank.
Premium: Έξι (6) άτοκες δόσεις για έως 3 συναλλαγές €300 και άνω στην AEGEAN και στο εξωτερικό, ανά μήνα, καλώντας στην Εξυπηρέτηση Πελατών της Alpha Bank.

**με την προϋπόθεση ότι οι συναλλαγές βρίσκονται εντός του πιστωτικού ορίου της κάρτας σας.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
325
Likes
775
Επόμενο Ταξίδι
Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Το είχα ρωτήσει στην εξυπηρέτηση πελατών και δεν ήξερε να μου απαντήσει, όπως το καταλαβαίνω εγώ, για Ελλάδα οι άτοκες δόσεις ισχύουν μόνο για πληρωμές στην AEGEAN, ενώ στο εξωτερικό για οποιαδήποτε αγορά (π.χ. πάω στα media markt στην Γερμανία παίρνω ένα νέο SmartPhone και μιλάω με Aegean για να το πληρώσω σε δόσεις).
Σε ερώτηση μου, αν η πληρωμή στην booking θεωρείται Ελλάδα ή εξωτερικό δεν ήξερε να απαντήσει, ούτε με ρώτησε αν αφορά κράτηση για Ελλάδα ή εξωτερικό, όπως επίσης κράτηση/πληρωμή σε ξένη αεροπορική εταιρεία (online προφανώς) θεωρείται συναλλαγη στο εξωτερικό;
Π.χ αν κλείσω με emirates, θα μου κάνει δόσεις η alpha bank?
 

pepakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
516
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Το είχα ρωτήσει στην εξυπηρέτηση πελατών και δεν ήξερε να μου απαντήσει, όπως το καταλαβαίνω εγώ, για Ελλάδα οι άτοκες δόσεις ισχύουν μόνο για πληρωμές στην AEGEAN, ενώ στο εξωτερικό για οποιαδήποτε αγορά (π.χ. πάω στα media markt στην Γερμανία παίρνω ένα νέο SmartPhone και μιλάω με Aegean για να το πληρώσω σε δόσεις).
Σε ερώτηση μου, αν η πληρωμή στην booking θεωρείται Ελλάδα ή εξωτερικό δεν ήξερε να απαντήσει, ούτε με ρώτησε αν αφορά κράτηση για Ελλάδα ή εξωτερικό, όπως επίσης κράτηση/πληρωμή σε ξένη αεροπορική εταιρεία (online προφανώς) θεωρείται συναλλαγη στο εξωτερικό;
Π.χ αν κλείσω με emirates, θα μου κάνει δόσεις η alpha bank?
Ναι και στα δυο !
Έχω σπάσει σε δόσεις και πληρωμή στην booking και πληρωμή στην Air France για ηλεκτρονική αγορά αεροπορικών. 😉
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
243
Likes
121
Αν έχω την premium Aegean visa, μπορώ να κάνω αίτηση και για την απλή (credit) Aegean visa για να πάρω τα μίλια που δίνει ; Ή θα με απορρίψουν επειδή έχω ήδη την premium?
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
1.754
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Μπορείς να κάνεις.
Η μία είναι πιστωτική και η άλλη χρεωστική.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.560
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν έχω την premium Aegean visa, μπορώ να κάνω αίτηση και για την απλή (credit) Aegean visa για να πάρω τα μίλια που δίνει ; Ή θα με απορρίψουν επειδή έχω ήδη την premium?
Δεν είναι κανόνας οτι αν έχεις τη μία θα σου απορρίψουν την αίτηση για την άλλη πιστωτική. Η έγκριση της κάθε αίτησης εξαρτάται απο τα δικά σου προσωπικά κριτήρια που θα εξετάσει η τράπεζα. Δεν έχεις να χάσεις κάτι πάντως αν κάνεις την αίτηση.
 

Alex0077

Member
Μηνύματα
243
Likes
121
Μπορείς να κάνεις.
Η μία είναι πιστωτική και η άλλη χρεωστική.
Υπάρχουν 2 πιστωτικές και 1 χρεωστική

εγώ εννοούσα ότι έχω την 1 από τις 2 πιστωτικές την premium και θέλω να κάνω και αίτηση για τη δεύτερη πιστωτική την κλασική Aegean

Και κυρίως αν επιτρέπεται να είναι συνδεδεμένος ο λογαριασμός miles and bonus με 2 πιστωτικές .
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.434
Likes
21.560
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
αν επιτρέπεται να είναι συνδεδεμένος ο λογαριασμός miles and bonus με 2 πιστωτικές .
Ναι, συνδέονται κανονικά και οι δύο κάρτες με το λογαριασμό miles & bonus. Απλά η μία κάρτα δεν θα "βλέπει" τους συλλεγμένους πόντους της άλλης και θα μετατρέπεις τους πόντους της κάθε κάρτας ξεχωριστά με τη κάθε κάρτα που τους αναλογεί.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
325
Likes
775
Επόμενο Ταξίδι
Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Υπάρχουν 2 πιστωτικές και 1 χρεωστική

εγώ εννοούσα ότι έχω την 1 από τις 2 πιστωτικές την premium και θέλω να κάνω και αίτηση για τη δεύτερη πιστωτική την κλασική Aegean

Και κυρίως αν επιτρέπεται να είναι συνδεδεμένος ο λογαριασμός miles and bonus με 2 πιστωτικές .
Κάτοχος της χρεωστικής Aegean visa bonus, κάτοχος της πιστωτικής aegean visa bonus και 20/07 εκανα αιτηση και για την premium η οποία εχει εγκριθεί και την εχω στα χέρια μου (θα καταργησω την απλή πιστωτική και χρεωστική)

Στην ουσια τωρα εχω 3 καρτες συνδεδεμένες με τον λογαριασμό miles & bonus
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.830
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom