Aegean Airlines Aegean Bonus Visa

George V

Member
Μηνύματα
89
Likes
41
Εγώ πάλι θεωρώ αφού μιλάμε για καινούργια κάρτα θα τα παίρνεις; πως γίνεται να σε κόβουν; δεν αφορά αναβάθμιση η υποβάθμιση κάρτας είναι νέα κάρτα που ξεκινά από νέα έγκριση και νέα έκδοση
Πιστευω παει με τον αριθμο μελους και οχι με τον αριθμο καρτας...

π.χ. Μια premium ανα μελος
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.828
Likes
7.265
Έχω εκδόσει visa bonus premium credit και αργότερα visa bonus debit. Πήρα και από τις δύο visa κάρτες μίλια εξαργύρωσης και αναβάθμισης. Άρα, αν εκδόσεις διαφορετικούς τύπους καρτών, είτε μέσω ακύρωσης της πρώτης είτε μέσω παράλληλης εκδόσης και κατοχής δύο καρτών, θα πάρεις τα μίλια.
Αυτό που δεν ξέρω είναι τι ισχύει με τον ίδιο τύπο κάρτας. Π.χ. αν έχεις την premium, την ακυρώσεις μετά από μήνες και εκδόσεις ξανά την premium, θα πάρεις μίλια τη δεύτερη φορά;
Αν γνωρίζει κάποιος, ας μας πει.
Καπού είχα διαβάσει πως πρέπει να περάσει ένα χρονικό περιθώριο για να αποδοθούν ξανά τα μπόνους.
Δεν μπορώ να το βρω.
Άλλα να καταφύγει κάποιος σε τέτοια διαδικασία για μερικές χιλιάδες μίλια............. είναι για λύπηση.
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
35
Likes
72
Κάποιος μπορεί να θέλει να το κάνει γιατί του λείπουν μίλια αναβάθμισης για να διατηρήσει το gold και να μην ενδιαφέρεται καθόλου για τα μίλια εξαργύρωσης. Εγώ το έχω σκεφτεί γιατί δεν είχα το χρονικό περιθώριο για πολλά ταξίδια ώστε να μαζέψω τα μίλια για διατήρηση της βαθμίδας. Για αυτό ρωτάω, για να ξέρει ο καθένας τι επιλογές έχει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.919
Αυτό που δεν ξέρω είναι τι ισχύει με τον ίδιο τύπο κάρτας. Π.χ. αν έχεις την premium, την ακυρώσεις μετά από μήνες και εκδόσεις ξανά την premium, θα πάρεις μίλια τη δεύτερη φορά;
Αν γνωρίζει κάποιος, ας μας πει.
Δηλαδη θα μεινεις καποιους μηνες πεναλτι χωρις καρτα Aegean να μαζευεις μιλια εξαργυρωσης για να παρεις λιγα μιλια αναβαθμισης για να ανεβασεις τη βαθμιδα? Αφου δεν ταξιδευεις συχνα, τι χρειαζεται?
Η βαθμιδα ειναι αυτοσκοπος για καποιους μαλλον. Αυτους αποφευγουμε συνειδητα μενοντας blue.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.828
Likes
7.265
Άντε και την πήρε την βαθμίδα γκολντ. Να την κάνει τι μετά; Οποίος δεν πετάει συχνά είναι δώρο άδωρο.
Πιο πολύ αξίζει εάν θέλεις λίγη πολυτέλεια να εξαργυρώνεις τα μίλια σε μπίζνες, με λίγα μίλια παραπάνω τα έχεις όλα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.597
Likes
29.748
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άντε και την πήρε την βαθμίδα γκολντ. Να την κάνει τι μετά; Οποίος δεν πετάει συχνά είναι δώρο άδωρο.
Πιο πολύ αξίζει εάν θέλεις λίγη πολυτέλεια να εξαργυρώνεις τα μίλια σε μπίζνες, με λίγα μίλια παραπάνω τα έχεις όλα.
Όλα τα ξερετε. Ο άνθρωπος την έχει ήδη τη βαθμιδα και ταξιδεύει γενικώς αρκετά, απλά ένα χρόνο δεν ταξίδεψε τόσο λόγω νέου μέλους στην οικογένεια.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.828
Likes
7.265
Όλα τα ξερετε. Ο άνθρωπος την έχει ήδη τη βαθμιδα και ταξιδεύει γενικώς αρκετά, απλά ένα χρόνο δεν ταξίδεψε τόσο λόγω νέου μέλους στην οικογένεια.
Αρχικά ηρέμησε, πάρε μια βάθια ανάσα, πιες μια μέντα.
Τον άνθρωπο δεν τον ξέρω, ούτε ανέφερε τον σκοπό του, ούτε κολλητός μου είναι για να γνωρίζω.
Θα είχε διαφορετική απάντηση αν γνώριζα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.667
Likes
43.919
Όλα τα ξερετε. Ο άνθρωπος την έχει ήδη τη βαθμιδα και ταξιδεύει γενικώς αρκετά, απλά ένα χρόνο δεν ταξίδεψε τόσο λόγω νέου μέλους στην οικογένεια.
Ξερουμε ο,τι ειπε, οτι δεν ενδιαφερεται για εξαργυρωση bonus για να κανει ταξιδια στο μελλον παρα μονο για μιλια αναβαθμισης ωστε να διατηρησει τη βαθμιδα. Ξερουμε οτι δεν ταξιδευει πλεον συχνα. Αναλογα με ο,τι ξεραμε απαντησαμε.
Ξερω απο ατομο γνωστο που προσπαθησε να κανει το ιδιο κολπο με κοψιμο και επανεκδοση καρτας Bonus οτι εφαγε πεναλτι 6 μηνες μεχρι να του ξαναδικαιολογησουν τις παροχες εκδοσης νεας καρτας.
Για εναν συχνο ταξιδιωτη ειναι πολυ λαθος να μην μαζεψει με ταξιδια τα μιλια αναβαθμισης αλλα τρωγοντας πεναλτι υπομονης η ασκοπης ταλαιπωριας για επανεκδοση καρτας που δεν θα δωσει μιλια αναβαθμισης.
 
Last edited:

poised

Member
Μηνύματα
973
Likes
7.789
απλά ένα χρόνο δεν ταξίδεψε τόσο λόγω νέου μέλους στην οικογένεια.
Παλιά είχαν προστασία της βαθμίδας για τους νέους γονείς, θυμάμαι όμως ότι οι όροι ήταν λίγο αυστηροί για να εφαρμοστούν στους πατέρες. Ας το ψάξει μήπως τον καλύπτει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.534
Μηνύματα
899.403
Μέλη
39.249
Νεότερο μέλος
asmod1062

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom