About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

alma

Member
Μηνύματα
3.991
Likes
16.805
Ισπανιαρα και Αργεντιναρα κέρδισαν αναμενόμενο. Κρίμα που έβαλα μόνο 20 ευρώ στο στοίχημα. Συμπαθεστατες χώρες και ομάδες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.991
Likes
16.805
Ντάξει, δεν είναι Εγγλέζοι ούτε καν Γερμανοί.
Ακριβώς.Στην Ευρώπη πάντως από Πολωνία ως Γαλλία και Αγγλία δεν έχω ακούσει κανένα λαό να συμπαθεί τους Γερμανούς. Αλλά οκ πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.133
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
οι άγγλοι δεν χωνεύουν τους γάλλους, k οι γάλλοι τους άγγλους.
Οι γάλλοι επίσης δεν χωνεύουν τους γερμανούς, αλλα οι γερμανοί τους συμπαθούν ως ένα σημείο.
Οι Ιταλοί δεν χωνεύουν κανέναν, αλλα οι άγγλοι k οι γερμανοί τους πάνε , γιατί αρκετοί πάνε προς τα εκεί διακοπές, αλλα οι γάλλοι k οι ισπανοί δεν τους χωνεύουν.
Οι πολωνοί δεν χωνεύουν τους γερμανούς, οι γερμανοί επίσης δεν τους πολύ χωνεύουν
Οι Γερμανοί συμπαθούν τους Αυστριακούς αλλα οι Αυστριακοί τους θεωρούν snomp, τους Ελβετούς δεν τους συμπαθεί κανένας (ζήλια?) ενώ οι Ελβετοί δεν χωνεύουν τους γερμανούς (γιατί k καλά τους σνομπάρουν για το πως μιλάνε γερμανικά) αλλα όλοι οι γερμανοί περνάνε τα σύνορα για να δουλέψουν εκεί
Οι ολλανδοί είναι κάπως ουδέτεροι, αλλα δεν τους χωνεύουν οι Αυστριακοί πολύ, γιατί πάνε στα χιονοδρομικά k είναι εντελώς ότι η ναι
ποιον ξέχασα?

a οι άγγλοι δεν χωνεύουν τους γερμανούς γιατί θεωρούν ότι τους κλέψανε ένα κύπελλο στο ποδόσφαιρο, εντωμεταξύ τους άγγλους δεν τους αντέχουν ούτε οι γείτονες τους (Σκωτία, Oaulia κλπ)
δεν ξέρω με τους πορτογάλους τι παίζει αλλα μάλλον αυτούς μονο οι Βραζιλιάνοι δεν τους χωνεύουν...για τους ισπανούς δεν ξέρω.

Επίσης δεν ξέρω τι παίζει με Τσεχία, Σλοβακία κλπ
 

alma

Member
Μηνύματα
3.991
Likes
16.805
εντωμεταξύ τους άγγλους δεν τους αντέχουν ούτε οι γείτονες τους (Σκωτία, Oaulia κλπ)
Ωστόσο η Σκωτία στο δημοψήφισμα δεν επέλεξε ανεξαρτητοποίση τελικά.Περίεργο δεν είναι;
Αν τους αντιπαθούν τόσο δεν έπρεπε να ψηφίσουν με διαφορά υπέρ ανεξαρτητοποίσης;

Πιο πολύ τους αντιπαθούν μάλλον οι Ιρλανδοί.

οι άγγλοι δεν χωνεύουν τους γάλλους, k οι γάλλοι τους άγγλους.
Οι γάλλοι επίσης δεν χωνεύουν τους γερμανούς
Οι πολωνοί δεν χωνεύουν τους γερμανούς, οι γερμανοί επίσης δεν τους πολύ χωνεύουν
οι Ελβετοί δεν χωνεύουν τους γερμανούς (γιατί k καλά τους σνομπάρουν για το πως μιλάνε γερμανικά)

a οι άγγλοι δεν χωνεύουν τους γερμανούς...
δεν ξέρω με τους πορτογάλους τι παίζει
Εκτός από όλους όσους είπες και από Σέρβους έχω ακούσει τα χειρότερα για Γερμανούς.

Περίπου έτσι μου τα λένε και Άγγλοι φίλοι.Πως όλη η Ευρώπη αντιπαθεί τους Γερμανούς κ πως οι Άγγλοι θεωρούν τους χειρότερους Ευρωπαίους τους Γερμανούς και μετά τους Γάλλους.

Οι Άγγλοι συμπαθούν τους Πορτογάλους ιστορικά κ σημερα ακόμα έχουν αρκετούς μεικτούς γάμους μεταξύ τους.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.779
Likes
17.735
Για πείτε και δω στα Βαλκάνια.. χωνεύει κανείς κανένα..Έλληνες Σέρβοι καί Έλληνες Ρουμάνοι θα έλεγα μετά το χάος..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.133
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ωστόσο η Σκωτία στο δημοψήφισμα δεν επέλεξε ανεξαρτητοποίση τελικά.Περίεργο δεν είναι;
Αν τους αντιπαθούν τόσο δεν έπρεπε να ψηφίσουν με διαφορά υπέρ ανεξαρτητοποίσης;

Πιο πολύ τους αντιπαθούν μάλλον οι Ιρλανδοί.



Εκτός από όλους όσους είπες και από Σέρβους έχω ακούσει τα χειρότερα για Γερμανούς.

Περίπου έτσι μου τα λένε και Άγγλοι φίλοι.Πως όλη η Ευρώπη αντιπαθεί τους Γερμανούς κ πως οι Άγγλοι θεωρούν τους χειρότερους Ευρωπαίους τους Γερμανούς και μετά τους Γάλλους.

Οι Άγγλοι συμπαθούν τους Πορτογάλους ιστορικά κ σημερα ακόμα έχουν αρκετούς μεικτούς γάμους μεταξύ τους.
δεν ξέρω τι έγινε με το δημοψήφισμα.
πάντως κατά το euro πολλοί από Σκωτία λέγανε "είμαστε με οποιον παίζει με την Αγγλία"
Θυμάμαι όταν ήμουνα εκεί, k έπαιζε Αγγλία - Αργεντινή μου φαίνεται, βγαίνανε στον δρόμο με την σημαία της Αργεντινής
Δεν ξέρω αν όλη η Ευρώπη δεν συμπαθεί τους γερμανούς. Προφανώς λόγω πολεμου? λόγω το ότι η γερμανία (ως πριν μερικά χρονια) ήταν k καλά η "ισχυρή" της Ευρώπης k σπαζότανε? θα σε γελάσω.
Το να θεωρούν οι ’Aγγλοι τους Γερμανούς ως χειρότερους ευρωπαίους είναι όμως εντελώς τραγελαφικό. Γελάνε k οι πέτρες.
οι άγγλοι ήταν οι ανέκαθεν "οποτε μας συμφέρει είμαστε ευρωπαίοι, οποτε μας συμφέρει είμαστε Μεγάλη Βρετανία, k τι να μας πείτε k εσείς εκεί κάτω στην Ευρώπη"

Τέλος πάντων...άσχετη κουβέντα με το ποδόσφαιρο
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.133
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Για πείτε και δω στα Βαλκάνια.. χωνεύει κανείς κανένα..Έλληνες Σέρβοι καί Έλληνες Ρουμάνοι θα έλεγα μετά το χάος..
υπάρχει στα βαλκάνια κανένας που να χωνεύει τον γείτονα?
είναι μια φάση σαν να είσαι στην φυλακή. Χαιρετούρες k φιλιες, αλλα μετά πας μονιμως με την πλάτη στον τοίχο, k κοιτάς 100 φορες αν είναι κάποιος πίσω σου
 

turms

Member
Μηνύματα
2.133
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
για να επιστρέψω στο θέμα.
Εγώ δεν τους πάω τους ισπανούς.
Σαν λαός δεν με ενοχλούν. Μου την σπάει λίγο που όταν μιλάνε δεν καταλαβαίνω αν έχουν νεύρα, αν κλαίνε αν γελάνε....κατά τα αλλα μια χαρά τους βρίσκω. Οποτε πήγα δεν ένιωσα κάπως αρνητικά. Τουλάχιστον εκεί που πήγα

Αλλα στο ποδόσφαιρο - basket μου την σπάνε.
Η πιο μισητή ομάδα για μένα στην Ευρώπη.

με αυτά k με τα αλλα τελειωσε το Euro k τώρα θα πήξουμε στις επαναλήψεις στην tV
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.832
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom