About football, soccer, ποδόσφαιρο, κλωτσοσκούφι ... again..

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Έλληνες Σέρβοι καί Έλληνες Ρουμάνοι θα έλεγα μετά το χάος..
Ναι αυτοί είμαστε αγαπημένοι νομίζω.

Τελευταία κ με τους Βούλγαρους τα πάμε καλά,ασχέτως παρελθόντος.
Συχνά Βούλγαροι μας αγκάλιαζαν στο εξωτερικό κ μας έλεγαν πως τα τελευταία χρόνια δείχνουν το δρόμο για ειρηνική συμβίωση. Από Βόρεια Ευρώπη ως ισλαμικά κράτη όπου βλέπαμε μετανάστες βουλγ.καταγωγής μας αγκάλιαζαν κ μας φώναζαν "γείτονες αγαπημένους".:haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Jogadores da Argentina cantam música racista e transfóbica após Copa América

Αν για κατι χαιρομαι τους παικτες της Εθνικής Αργεντινής ειναι οτι γινονται ενα με τους φιλαθλους. Μπραβο, οχι μπράβο, τις ιδιες αηδιες που ακουγαμε απο τους χαζους στο γηπεδο να τις τραγουδανε κι αυτοι.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
για να επιστρέψω στο θέμα.
Εγώ δεν τους πάω τους ισπανούς.
Σαν λαός δεν με ενοχλούν. Μου την σπάει λίγο που όταν μιλάνε δεν καταλαβαίνω αν έχουν νεύρα, αν κλαίνε αν γελάνε....κατά τα αλλα μια χαρά τους βρίσκω. Οποτε πήγα δεν ένιωσα κάπως αρνητικά. Τουλάχιστον εκεί που πήγα

Αλλα στο ποδόσφαιρο - basket μου την σπάνε.
Η πιο μισητή ομάδα για μένα στην Ευρώπη.

με αυτά k με τα αλλα τελειωσε το Euro k τώρα θα πήξουμε στις επαναλήψεις στην tV
Ειναι ο πιο winner αθλητικος λαος στον κοσμο, ειναι απιστευτο οτι δε χανουν με τιποτε σε τελικο σε επιπεδο εθνικων ομαδων.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Jogadores da Argentina cantam música racista e transfóbica após Copa América

Αν για κατι χαιρομαι τους παικτες της Εθνικής Αργεντινής ειναι οτι γινονται ενα με τους φιλαθλους. Μπραβο, οχι μπράβο, τις ιδιες αηδιες που ακουγαμε απο τους χαζους στο γηπεδο να τις τραγουδανε κι αυτοι.
Ξέρεις, στην ευρύτερη κοινή γνώμη και κυρίως την Ελληνική υπάρχει εντελώς άλλη εντύπωση για τους Αργεντίνους, οπότε με ενδιαφέρον διαβάζω κι αναλύω όσα γράφεις, δεν είχα ιδέα, αν και προσωπικά ποτέ δε τους γούσταρα ποδοσφαιρικά, εξαιρουμένου του Μπατιστούτα.
Ίσως επικρατεί αυτό περισσότερο λόγω Μαραντόνα, επειδή ήταν αυτός που ήταν.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Ξέρεις, στην ευρύτερη κοινή γνώμη και κυρίως την Ελληνική υπάρχει εντελώς άλλη εντύπωση για τους Αργεντίνους,
Όχι μόνο δεν εχω ακούσει ποτέ κακό από Έλληνα για Αργεντίνο αλλά ακόμα κι από Άγγλους(που όλοι ξέρουμε την διαμάχη για Μαλβίνας-Φώκλαντ)ακούω πολύ καλύτερα λόγια για τους Αργεντίνους παρά για Γερμανούς,Γάλλους κλπ...Ακόμα κ από Άγγλους φαντάσου...

Βασικά αυτά που λέει ο Γιώργος για τους Αργεντίνους και εγώ τα έχω ακούσει μόνο από το Γιώργο.Κ έχω φίλους κ κουμπάρους από διαφορετικές χώρες κ ηπείρους.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Όχι μόνο δεν εχω ακούσει ποτέ κακό από Έλληνα για Αργεντίνο αλλά ακόμα κι από Άγγλους(που όλοι ξέρουμε την διαμάχη για Μαλβίνας-Φώκλαντ)ακούω πολύ καλύτερα λόγια για τους Αργεντίνους παρά για Γερμανούς,Γάλλους κλπ...Ακόμα κ από Άγγλους φαντάσου...
Αυτό κι αν είναι ανήκουστο, οι Άγγλοι που ακόμα δεν έχουν ξεχάσει το '86.
Σε λίγο θα μάθουμε ότι τους συμπαθούν και οι Ολλανδοί, μετά τον περίφημο τελικό της Χούντας των συνταγματαρχών...

Έγω στέκομαι στο γεγονός πως ο Γιώργος με αφορμή το ποδοσφαιρικό ζήτημα τους περνάει κάθε φορά γενεές δεκατέσσερις, ιδίως αυτούς του Μπουένος αν δεν απατώμαι, μαθαίνοντας πράγματα που ούτε ήξερα, ούτε φανταζόμουν γι' αυτούς.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.981
Likes
16.719
Αυτό κι αν είναι ανήκουστο, οι Άγγλοι που ακόμα δεν έχουν ξεχάσει το '86.
Σε λίγο θα μάθουμε ότι τους συμπαθούν και οι Ολλανδοί
Στην Ολλανδία(επειδή δεν μου αρέσει η ντόπια....κουζίνα)έτρωγα όλο σε μαγαζιά Λατίνων(Βραζιλιάνικα,Αργεντίνικα,Μεξικάνικα κλπ) κ τριγύριζα όλο στις γειτονιές τους.

Βραζιλιάνοι,μεξικάνοι μου έλεγαν πόσο συμπαθούν τη Μαξίμα(την Αργεντίνα Βασίλισσα)κ πως την πάνε περισσότερο κ από το βασιλιά.

Εν τω μεταξύ στην Ολλανδία παλιά υπήρχαν αντιδράσεις για το γάμο τότε(κόρη υπουργού της χουντας η Μαξίμα)...

Τέσπα δεν καταλαβαίνω τους λάτρεις της βασιλίας γενικά εγώ...:oops:
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
969
Είναι καταπληκτικό αυτό που έχει γίνει με το ρατσιστικό τραγουδι των Αργεντινών.

Έχουν βγει συμπαίκτες, γονείς, παλαίμαχοι, πολιτικοί, οι πάντες στην Αργεντινή εκτός από έναν καημένο υφυπουργό που απέλυσαν (επειδή ήταν ο μόνος που είπε "να ζητήσουμε συγγνώμη" χωρίς σάλτσες), να λένε ότι "εντάξει ήταν ρατσιστικό τραγουδι, αλλά για εμάς όλα είναι καζουρα, δεν είμαστε ευαίσθητοι σε αυτά, εσείς έχετε το πρόβλημα που δεν καταλαβαίνετε ότι ήταν πλάκα, είστε snowflakes και είχατε αποικίες, μη μας κουνάτε το δάχτυλο".

Τελείως...Βαλκάνια νοοτροπία λαού!

Δικαιώνεται ο @Yorgos που τα λέει καιρό για αυτούς!
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι καταπληκτικό αυτό που έχει γίνει με το ρατσιστικό τραγουδι των Αργεντινών.

Έχουν βγει συμπαίκτες, γονείς, παλαίμαχοι, πολιτικοί, οι πάντες στην Αργεντινή εκτός από έναν καημένο υφυπουργό που απέλυσαν (επειδή ήταν ο μόνος που είπε "να ζητήσουμε συγγνώμη" χωρίς σάλτσες), να λένε ότι "εντάξει ήταν ρατσιστικό τραγουδι, αλλά για εμάς όλα είναι καζουρα, δεν είμαστε ευαίσθητοι σε αυτά, εσείς έχετε το πρόβλημα που δεν καταλαβαίνετε ότι ήταν πλάκα, είστε snowflakes και είχατε αποικίες, μη μας κουνάτε το δάχτυλο".

Τελείως...Βαλκάνια νοοτροπία λαού!

Δικαιώνεται ο @Yorgos που τα λέει καιρό για αυτούς!
Εκτος απο τα ανιστορητα που πετανε ενας ενας οι υπουργοι της Αργεντινης ("εμεις δεν εχουμε επιτεθει ποτε σε άλλη χωρα, δεν εχουμε κανει γενοκτονιες, δεν επιβαλλουμε τον τροπο ζωης μας") εχουμε.πληρη καλυψη ομοφοβικων και ρατσιστικων μηνυματων αλομη και απο τον προεδρο, παυση οσων αξιωματουχων ζητησαν συγνώμη και αποθεωση των "ηρωικων" ρατσιστων και ομοφοβικων που εχουν κατασκηνωσει εξω απο τη Γαλλικη Πρεσβεια και το συνεχιζουν μερα νύχτα:

Αλλοι λαοι οταν κερδιζουν καποιο τροπαιο πανηγυριζουν, ε υπαρχουν και 1-2 που ειναι τοσο κομπλεξικοι που απλά συνεχιζουν να προσβαλλουν του υπολοιπους. Μπραβο στα παιδιά, μετα απορ8υν που τους βριζουν ολοι στη Λατινικη Αμερικη.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.875
Likes
51.838
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εκτος απο τα ανιστορητα που πετανε ενας ενας οι υπουργοι της Αργεντινης ("εμεις δεν εχουμε επιτεθει ποτε σε άλλη χωρα, δεν εχουμε κανει γενοκτονιες, δεν επιβαλλουμε τον τροπο ζωης μας") εχουμε.πληρη καλυψη ομοφοβικων και ρατσιστικων μηνυματων αλομη και απο τον προεδρο, παυση οσων αξιωματουχων ζητησαν συγνώμη και αποθεωση των "ηρωικων" ρατσιστων και ομοφοβικων που εχουν κατασκηνωσει εξω απο τη Γαλλικη Πρεσβεια και το συνεχιζουν μερα νύχτα:

Αλλοι λαοι οταν κερδιζουν καποιο τροπαιο πανηγυριζουν, ε υπαρχουν και 1-2 που ειναι τοσο κομπλεξικοι που απλά συνεχιζουν να προσβαλλουν του υπολοιπους. Μπραβο στα παιδιά, μετα απορ8υν που τους βριζουν ολοι στη Λατινικη Αμερικη.
Λάθος βίντεο έβαλα, δε μιλάγαμε για σέρφερ...

x.com
 

Hayate

Member
Μηνύματα
926
Likes
5.938
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ρε τους Αργεντινους τους γουστάραμε επειδή ήταν ωραίοι τύποι με μαλλουρα..Βλέπε Μπατιστούτα,Κανιγια ή ακόμα και Μπορέλι ή Φιλομένο δικούς μας...Μετά πέρασαν και το ΔΝΤ τους ,άλλος λόγος να τους συμπονεσεις/συμπαθήσεις...Αλλά ναι δε διαφωνω στα παραπάνω ..
 

Sevro

Member
Μηνύματα
130
Likes
969
Εκτος απο τα ανιστορητα που πετανε ενας ενας οι υπουργοι της Αργεντινης ("εμεις δεν εχουμε επιτεθει ποτε σε άλλη χωρα, δεν εχουμε κανει γενοκτονιες, δεν επιβαλλουμε τον τροπο ζωης μας") εχουμε. Πληρη καλυψη ομοφοβικων και ρατσιστικων μηνυματων ακομη και απο τον προεδρο, παυση οσων αξιωματουχων ζητησαν συγνώμη και αποθεωση των "ηρωικων" ρατσιστων και ομοφοβικων που εχουν κατασκηνωσει εξω απο τη Γαλλικη Πρεσβεια και το συνεχιζουν μερα νύχτα:

Αλλοι λαοι οταν κερδιζουν καποιο τροπαιο πανηγυριζουν, ε υπαρχουν και 1-2 που ειναι τοσο κομπλεξικοι που απλά συνεχιζουν να προσβαλλουν του υπολοιπους. Μπραβο στα παιδιά, μετα απορ8υν που τους βριζουν ολοι στη Λατινικη Αμερικη.
Ο προεδρος ειναι ο γνωστος ανισορροπος με το αλυσοπριονο που θαυμαζει τον Τραμπ, τους Ισπανους νοσταλγους του Φρανκο κλπ., αρα δε μπορω να πω οτι μου κανει εντυπωση 🤣
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom