2 μερη που δεν.....

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.991
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Νομίζω οτι υπάρχουν χώρες που έχουν να προσφέρουν περισσότερα απο θέμα πολιτισμού όταν οι Αμερικάνοι έχουν μόνο 500 χρόνια ιστορίας.
Joela ανοίγεις θέμα:rolleyes:. Γενικώς ναι, όλοι είμαστε λίγο πολύ ενοχλημένοι (...ας το κρατήσω σε ήπιους τόνους) με την αμερικάνικη αντίληψη των πραγμάτων. Κι εγώ δεν χωνεύω κάποια πράγματα. Το σύντομο της ιστορίας της όμως δεν το βρίσκω αρκετό για να αμαυρωθεί μια χώρα με αμέτρητες (είμαι σίγουρος) ομορφιές.
Άσε που σίγουρα έχουμε επισκεφτεί χώρες με φτωχότερη ιστορία αλλά μείναμε έκθαμβοι..
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Μμμ!!! Όσο και αν στο μυαλό μου φαντάζει υπέροχο έχω την εντύπωση ότι δεν θα μπορούσα ποτέ να τα βγάλω πέρα στην Ινδία,νομίζω ότι δεν έχω τα κότσια για τέτοιο ταξίδι, αλλος προορισμός που δεν θα τον ήθελα με τίποτα είναι το Αφγανισταν...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.056
Likes
7.815
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Μάλλον μετράει από τον Κολόμβο, αλλά και πάλι, σας διαφεύγει ότι ζουσαν άνθρωποι εκεί και πρίν από αυτόν.
Καθόλου δε μου διαφεύγει. Αλλά, αν μιλάμε για τους πραγματικούς Αμερικάνους, δε νομίζω ότι έχουν μείνει και πολλά δείγματα του πολιτισμού τους στο σύγχρονο κράτος... :( Για να μην μπούμε στη συζήτηση για το πόσοι από αυτούς που επισκέπτονται τη χώρα ενδιαφέρονται έστω και λίγο γι αυτόν...
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αχ όταν βρω όρεξη θα γράψω ένα Post για ένα μεγάλο ταξίδι που είχα κάνει με αμάξι (πάλι καλά δεν οδήγησα εγώ) από Μόντρεαλ έως και Αλαμπάμα και πάλι πίσω Μόντρεαλ. Μου είχε κάνει εντύπωση ο κόσμος στο Νότο...αλλά ναι η Αμερική έχει πάρα πολλές ομορφιές αλλά είναι σαν πολλές χώρες μαζί.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.532
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το Δυρράχιο ποίημα?? Μπορώ να έχω φωτογραφικά ντοκουμέντα?
Δυστυχως δεν νομιζω οτι τραβηξα φωτογραφιες απο το Δυραχιο.
Τον Μαιο που μας περασε πηγα σε ενα ορεινο χωριο εξω απο την Κορυτσα, ονοματι Δαρδα, καμια εικοσαρια χιλιομετρα (αν θυμαμαι καλα) σε δρομο μετριο μεν, αλλα βατο για αυτοκινητο.
Το οποιο χωριο με βηματα γοργα μετατρεπεται στο ορεινο glamor της γειτονος. Τα σπιτια αγοραζονται απο πολιτικους παραγοντες (για παραδειγμα εχει αγορασει σπιτι ο Εντι Ραμα και διαφοροι αλλοι βουλευτες) και αναστηλωνουν τα παλια αρχοντικα σπιτια. Το χωριο βλεπει στην Ελλαδα και μαλιστα μου εδειξαν ενα σημειο οπου το βραδυ φαινονται οι αντανακλασεις απο τα φωτα της Καστοριας. Παλια (επι Οθωμανικης) το χωριο ειχε δρομο που το ενωνε με την Καστορια.
Τα σπιτια ανακαινιζονται με γουστο και σεβασμο στην αρχιτεκτονικη ιστορια του χωριου, το οποιο θυμιζει περισσοτερο τα ηπειρωτικα χωρια με τα σπιτια με την γκριζα πετρα, αυστηρα και χωρις πολλα πολλα αρχιτεκτονικα τερτιπια και λιγοτερο τη μακεδονικη αρχιτεκτονικη που βλεπει κανεις στην Καστορια η οποια βρισκεται τοσο κοντα.
Ολα καλα λοιπον; Οχι φυσικα! Ακομη και σε αυτο το χωριο της συγχρονης νομενκλατουρας κτιστηκε ενα ξενοδοχειο αρχιτεκτονικα εντελως ασχετο με την περιοχη. Πολυοροφο και με στεγη επικλινη λες και ειμαστε στις Αλπεις. Πολυ φοβαμαι οτι οσο πιο γνωστο γινεται το μερος τοσο περισσοτερα εκτρωματα θα ξεφυτρωνουν. Αν δηλαδη οι ηγετες της χωρας δεν επιβαλουν ορους δομησης ουτε στο χωριο στο οποιο αναστηλωνουν τα δικα τους αρχοντικα τι να περιμενει κανεις παραπερα στην υπολοιπη Αλβανια;
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.888
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
ανεφερα οτι δεν ειμαι ρατσιστης και ξεχασα να αναφερω και τους εθνικους λογους,απλα ειπα οτι δεν το εχω ψαξει ακομα μεσα μου,σιγουρα ποτε μη λες ποτε,αλωστε για αυτο μιλαμε,μπορει καποιος να σου αλαξει τη γνωμη για εκει που δεν θες να πας η απλα να στην ενισχυσει...:)
Η Τουρκία είναι προορισμός για εμάς τους Έλληνες πολύ ιδιαίτερος. Βαρύ χαρτί θα έλεγα. Με μια προϋπόθεση: Ανοιχτά τα μάτια του νου. Αν δεν τα έχεις μπορεί και να μην θέλεις να την ξαναδείς στα μάτια σου. Αν τα έχεις μπορεί απλά να λαχταράς πότε θα ξαναπάς.

Και για να έρθουμε στο θέμα, προσωπικά δεν βλέπω μέρος στον πλανήτη που δεν θα ΗΘΕΛΑ να πάω. Που δεν θα μπορούσα (για διάφορους λόγους) πολλά. Μέχρι όπου φτάσουμε λοιπόν. Και πάντα με ανοιχτά τα μάτια του νου και της ψυχής. Χωρίς ΚΑΝΕΝΑ στερεότυπο αλλά ούτε και σύμπλεγμα (ανωτερότητας ή κατωτερότητας).
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Και για να έρθουμε στο θέμα, προσωπικά δεν βλέπω μέρος στον πλανήτη που δεν θα ΗΘΕΛΑ να πάω. Που δεν θα μπορούσα (για διάφορους λόγους) πολλά. Μέχρι όπου φτάσουμε λοιπόν. Και πάντα με ανοιχτά τα μάτια του νου και της ψυχής. Χωρίς ΚΑΝΕΝΑ στερεότυπο αλλά ούτε και σύμπλεγμα (ανωτερότητας ή κατωτερότητας).
πολυ σωστα τα λες Δημο, ιδανικα θα ελεγα, αλλα ως ανθρωποι εχουμε ολοι ελλατωματα και επομενως κολληματα, συμπλεγματα, στερεοτυπα κλπ. Αλλοι περισσοτερο κ αλλοι λιγοτερο. Αυτα ισως μας οδηγουν να μη θελουμε να επισκεφθουμε ενα μερος. Δε σημαινει οτι θα εχουμε δικιο λεγοντας πως δε θελουμε, ισως μαλιστα μια μερα να ανατραπουν οι αποψεις μας και να αλλαξουμε γνωμη. Αλλα εως τοτε ο καθενας για τους λογους του εχει καποιους προορισμους αποκλεισμενους στο μυαλο του. Η στην καλυτερη (οπως εγραψα πιο πανω) στις τελευταιες θεσεις της λιστας. Διοτι δυστυχως ο χρονος μας στον πλανητη δεν ειναι αρκετος για να επισκεφθουμε ολα τα μερη του κοσμου (εκτος αν καποιος εχει εξασφαλισμενο εισοδημα χωρις να απαιτειται να εργαστει) με αποτελεσμα ο καθορισμος προτεραιοτητων να ειναι απαραιτητος. Λογω ομως του μεγαλου αριθμου προορισμων, οσους βρισκονται προς το τελος της λιστας μας πιθανοτατα να μην προλαβουμε ποτε να τους επισκεφθουμε. Και ειναι αναποφευκτο, λαθος ισως αλλα αναποφευκτο, να επηρεαζεται η αποφαση μας απο τα προσωπικα μας κολληματα κ στερεοτυπα :)
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Κι εγώ θα συμφωνήσω με το Δήμο. Δεν νομίζω ότι υπάρχει μέρος που δε θα ήθελα να δω... τώρα βέβαια σίγουρα υπάρχουν μέρη που λόγω αντικειμενικών δυσκολιών (πόλεμοι για πχ) είμαι 100% βέβαιη ότι δε θα μπορέσω να τα επισκεφθώ ποτέ.

Κατά τη γνώμη μου κάθε χώρα/πόλη έχει κάτι να μου προσφέρει, και μου φαίνεται δύσκολο να επιλέξω κάποια μέρη που ΠΟΤΕ δε θα ήθελα να δω... Σίγουρα βέβαια υπάρχουν προτεραιότητες, κάποια μέρη που θέλω να δω οπωσδήποτε στη ζωή μου, και αυτό σημαίνει ότι μοιραία κάποιες περιοχές είναι τόσο χαμηλά στη λίστα μου που, δυστυχώς, δε θα προλάβω να τις δω. Αυτό όμως από την άλλη, δε σημαίνει ότι αυτές οι περιοχές με απωθούν ή ότι θεωρώ ότι δεν παρουσιάζουν κάποιο ενδιαφέρον... διάφοροι λόγοι, βασικά οικονομικοί, με κάνουν, να προτιμώ κάποιες τώρα και να αφήνω τις άλλες για αργότερα... (βέβαια η λίστα είναι πολύυυυυ μεγάλη :roll:)

Το ΠΟΤΕ μπορώ να το πω μόνο όσον αφορά μια δεύτερη επίσκεψη σε ένα μέρος που έχω δει... αν δε μου αρέσει, ε, τότε εντάξει δε θα ξαναπάω...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.888
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
πολυ σωστα τα λες Δημο, ιδανικα θα ελεγα, αλλα ως ανθρωποι εχουμε ολοι ελλατωματα και επομενως κολληματα, συμπλεγματα, στερεοτυπα κλπ. Αλλοι περισσοτερο κ αλλοι λιγοτερο. Αυτα ισως μας οδηγουν να μη θελουμε να επισκεφθουμε ενα μερος. Δε σημαινει οτι θα εχουμε δικιο λεγοντας πως δε θελουμε, ισως μαλιστα μια μερα να ανατραπουν οι αποψεις μας και να αλλαξουμε γνωμη. Αλλα εως τοτε ο καθενας για τους λογους του εχει καποιους προορισμους αποκλεισμενους στο μυαλο του. Η στην καλυτερη (οπως εγραψα πιο πανω) στις τελευταιες θεσεις της λιστας. Διοτι δυστυχως ο χρονος μας στον πλανητη δεν ειναι αρκετος για να επισκεφθουμε ολα τα μερη του κοσμου (εκτος αν καποιος εχει εξασφαλισμενο εισοδημα χωρις να απαιτειται να εργαστει) με αποτελεσμα ο καθορισμος προτεραιοτητων να ειναι απαραιτητος. Λογω ομως του μεγαλου αριθμου προορισμων, οσους βρισκονται προς το τελος της λιστας μας πιθανοτατα να μην προλαβουμε ποτε να τους επισκεφθουμε. Και ειναι αναποφευκτο, λαθος ισως αλλα αναποφευκτο, να επηρεαζεται η αποφαση μας απο τα προσωπικα μας κολληματα κ στερεοτυπα :)
Συμφωνώ μαζί σου. Κι εγώ βάζω προτεραιότητες. Μόνο που δεν είναι με βάση το που θέλω ή όχι. Με βάση το που μπορώ και μόνο. Το μπορώ με διάφορες παραμέτρους. Οικονομικές, πολιτικές, υγείας κλπ. Π.χ. Η Ανταρκτική είναι στον "πάτο" της λίστας μου γιατί αν επιδιώξω αυτόν τον προορισμό σημαίνει ότι για μια πενταετία τουλάχιστον δεν θα μπορώ να πάω ούτε για μπάνιο στο Φάληρο. Άρα τελικά δεν ΜΠΟΡΩ ναπάω εκεί. Και όμως το ΘΕΛΩ.
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Διψάω τόσο πολύ για ταξίδια που θα πήγαινα οπουδήποτε. Κερνάει κανείς Αφγανιστάν? Πάω. Γουινέα Μπισάου? Πάω. Ιράκ όχι προς το παρόν. Χρήμα και χρόνος να υπάρχει. Τώρα αν το ερώτημα είναι που θα πλήρωνα να πάω αρχίζει να μπαίνει ιεραρχία. Νέα Υόρκη π.χ.-αν και όσοι έχουν πάει τη λατρεύουν- δεν είναι ψηλά στην ιεραρχία μου. Προτιμώ πιο εξωτικές μεγαλουπόλεις κι ακόμα καλύτερα όχι πόλεις. Απ' όσα έχω επισκευτεί δε θα ξαναπήγαινα Μάλτα, εκτός αν ήταν πάλι πληρωμένο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.356
Μηνύματα
889.787
Μέλη
39.032
Νεότερο μέλος
tzouliadakim

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom