2 μερη που δεν.....

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Εγώ για την ώρα δεν αισθάνομαι καθόλου έτοιμος να αντιμετωπίσω τις δυσκολίες και τη φτώχια χωρών όπως η Ινδία και ορισμένες υποσαχάριες αφρικανικές χώρες με μεγάλα ποσοστά AIDS και πείνας. Δε το αποκλείω να αισθανθώ πιο έτοιμος στο μέλλον, απλά για μερικά χρόνια είμαι σίγουρος ότι δε θα καταφέρω να πάω, γιατί δε θα έχω την απαραίτητη ψυχολογική αντοχή και κάποιο ισχυρό κίνητρο.
Bαλε και την Αλβανια....συμφωνω απολυτα μαζι σου.......και μπραβο σε οσους διαθετουν αυτες τις αντοχες.....
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Είμαι βέβαιος ότι η Πράγα και η Βιέννη δεν είναι τα δύο χειρότερα μέρη στον κόσμο. Αγένεια βρίσκεις παντού. Όχι μόνο στην Πράγα. Δεν ξέρω αν οι τσέχοι είναι αγενείς. μπορεί και να είναι. Δεν θα με επηρεάσει όμως να την ξαναεπισκεφτώ. ¨οσο για την βαρεμάρα τί να πω? Αν βαριέται κάποιος τόσο πολύ στην Βιέννη ας έρθει να εγκατασταθεί τον χειμώνα στη Σέρρες για να νιώσει την νιώσει στο πετσί του.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.048
Likes
1.830
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
γεια σας συνταξιδιωτες και συνταξιδιωτισσες,σε ολους μας αρεσουν τα ταξιδια,αλλα πιστευω οτι πανω στη γη σιγουρα υπαρχουν και μερη που δεν θελουμε η δεν προκειται να παμε .....,εγω παντος τουρκια και αλβανια,οχι θεμα ρατσισμου,δεν ειμαι τετοιος,.........
feel _different,
δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο με Τουρκία. Εκτός και αν οι λόγοι είναι "εθνικοι".
Στη Πόλη που πήγα, μ΄αρεσε το σκηνικό, εξαιρώντας τη θλίψη που δημιουργεί η σκοτεινή εσωτερικά Αγ. Σοφιά. Πάντως, έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να ΞΑΝΑΠΑΩ:p
Τώρα για Αλβανία που λές, περάσαμε τον 10/2009, πηγαίνοντας (με γκρουπ) Κροατία και Σλοβενία. Να πω και γω ΔΕΝ είναι από τους προορισμούς που έχω στο μυαλό μου :(

Εγώ έχω δώσει όρκο στον εαυτό μου πως δεν θα ξαναπάω ποτέ στην Πράγα. Το ξέρω πως πολλοί εδώ μέσα έχουν έναν εθισμό με την πόλη αυτή για το πόσο παραμυθένια είναι αλλά την αγένεια που αντιμετώπισα σαν τουρίστας εκεί (και έχω πάει και 2 φορές) δεν την έχω αντιμετωπίσει πουθενά αλλού!
Φίλε παραλογιστή, δυστυχώς, αλλά θα συμφωνήσω και γω μαζί σου! Η ομορφιά της Πράγας σαν πόλη, όντως είναι εξαιρετική, αλλά και εμένα αρκετές φορές, με ενόχλησε η εξυπηρέτηση : υπόκρυφος χλευασμός ή κοροϊδία στο θέμα της απόδειξης και του φιλοδωρήματος (10% πληρώσαμε 2 φορές χωρίς να αναγράφεται σε απόδειξη, αλλά σε απλό χαρτί), τιμοκατάλογοι 2 ρυθμών (ντόπιων και τουριστών). Οχι ότι αυτά δεν συμβαίνουν και στη χώρα μας! :(
Μόνο σε απόμακρη μπυραρία που βρεθήκαμε με ντόπιους, όλα πήγαν καλά !
Δεν θα ξαναπήγαινα πάντως!

Εγώ για την ώρα δεν αισθάνομαι καθόλου έτοιμος να αντιμετωπίσω τις δυσκολίες και τη φτώχια χωρών όπως η Ινδία.....
Dva_Scra,
η Ινδία μαζί με Νεπάλ,για μένα, ήταν το όνειρο που έγινε πραγματικότητα (04/1993) :lol::lol:. Αφήνω στην άκρη αυτό που μπορεί να ενοχλεί εσένα, και μυρίζω τη χώρα που βρίσκομαι! Είναι το ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ του πολιτισμού που σε κάνει να ταλαντεύεσαι ανάμεσα στο σήμερα και στο χθες, το όνειρο και την πραγματικότητα.
Ανοιξε τα μάτια σου και το μυαλό σου και χαλάρωσε σαν θα βρεθείς σε τέτοιες χώρες, και να σαι σίγουρος ότι θα σε τρελλάνουν! ... Εκτός και αν δεν είναι ΤΕΛΙΚΑ του στυλ σου .
Ελπίζω να ξαναβρεθώ στην Ινδία :shock:

Αχχχ, πόσο ζηλεύω τη renata που βρίσκεται εκεί!
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
μονο 2? :D
Το ενα ειναι σιγουρα η Ινδια. Δε νιωθω ετοιμος να υποβαλλω τον εαυτο μου σε τετοιες συνθηκες και να ερθω προσωπο με προσωπο με τοση βρωμια κ εξαθλιωση. Δεν ειμαι κανενας καλοζωισμενος πριγκιπας (ισα ισα) ουτε κ ποτε ταξιδευω με ανεσεις, παροχες κ καλα ξενοδοχεια, απλα εχω ενα θεμα με τη στοιχειωδη καθαριοτητα κ δε μπορω να υποχωρησω σε αυτο. Τουλαχιστον οχι αυτη τη στιγμη. Στην ιδια κατηγορια με την Ινδια βαζω χωρες που δε μπορουν να μου παρασχουν στοιχειωδως αυτα που περιεγραψα.
Επισης δυσκολα θα επισκεπτομουν καποιες χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ (Ουζμπεκισταν, Τουρκμενισταν, Κιργιζσταν, Αζερμπαιτζαν, Καζακσταν κλπ). Νιωθω οτι δεν εχουν να μου προσφερουν τπτ ιδιαιτερο κ γι αυτο ειναι προς το τελος της λιστας. Ισως κ να εχω αδικο...

edit: Def τωρα ειδα το μηνυμα σου...
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Καλε δεν ειπα οτι η Βιεννη ειναι βαρετη πολη. Ισα ισα πανεμορφη ειναι. Αλλα για οικογενειακους λογους ταξιδευα πολυ συχνα εκει και τωρα πια θελω να δω κατι αλλο
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
80
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Παντως αν θεωρειτε τους Τσεχους αγενεις προς τους τουριστες (αν και εγω δεν το ειδα),δειτε και πως βλεπουν οι ξενοι τα νησια μας και πως ειναι η συμπεριφορα μας απεναντι στους τουριστες:

(To link ειναι απο το travelblog.com,ειναι το τελευταιο entry απο το ταξιδι του στην ελλαδα.Διαβαστε την τελευταια παραγραφο που κανει τη σουμα του ταξιδιου (και τις εντυπωσεις του απο τη χωρα μας)

naxos - Naxos, Greece Travel Blog
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.911
Likes
27.190
πρεπει παντα να βγαζουμε αρνηση? αν κατι δεν μας αρεσε εμας,σε αλλους μπορει να
ειναι τελειο.
γιατι δεν γραφουμε κατι θετικο?
διαβασατε που κατεληξε το ιδιο θεμα?
παλι θα εχουμε καβγαδες?
τα γουστα διαφερουν.
 
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος η παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
Είμαι βέβαιος ότι η Πράγα και η Βιέννη δεν είναι τα δύο χειρότερα μέρη στον κόσμο. Αγένεια βρίσκεις παντού. Όχι μόνο στην Πράγα. Δεν ξέρω αν οι τσέχοι είναι αγενείς. μπορεί και να είναι. Δεν θα με επηρεάσει όμως να την ξαναεπισκεφτώ. ¨οσο για την βαρεμάρα τί να πω? Αν βαριέται κάποιος τόσο πολύ στην Βιέννη ας έρθει να εγκατασταθεί τον χειμώνα στη Σέρρες για να νιώσει την νιώσει στο πετσί του.
φιλε απο τις σερρες,συμφωνω μαζι σου αν και τα ειπαμε με τον παραλογιστη,η πραγα αν και ειναι ομορφη περνει τα πρωτεια του πιο κακοταξιδεμενου μερος ετσι μου φαινετε,εκτος και αν κανω λαθος,προσωπικα για μενα ειναι ενα απο τα μερη που χανεις την αισθηση του χρονου,για μενα μετραει αυτο....αλλα οι αποψεις ειναι ολες σεβαστες...:lol:
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Παντως αν θεωρειτε τους Τσεχους αγενεις προς τους τουριστες (αν και εγω δεν το ειδα),δειτε και πως βλεπουν οι ξενοι τα νησια μας και πως ειναι η συμπεριφορα μας απεναντι στους τουριστες:

(To link ειναι απο το travelblog.com,ειναι το τελευταιο entry απο το ταξιδι του στην ελλαδα.Διαβαστε την τελευταια παραγραφο που κανει τη σουμα του ταξιδιου (και τις εντυπωσεις του απο τη χωρα μας)

naxos - Naxos, Greece Travel Blog
γι' αυτό δεν πάμε διακοπές στην Ελλάδα. :shock: :D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.991
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%ED%E9%EA%DC-%F0%E5%F1%DF-%F4%E1%EE%E9%E4%E9%FE%ED/1465-%F0%EF%F5-%E4%E5%ED-%E8%E1-%F0%E7%E3%E1%E9%ED%E1.html

Διαβάστε τις εικοσιτόσες σελίδες του άλλου θέματος, δείτε πώς κατέληξε και μετά εδώ είμαστε πάλι :)
Αμ, και γω το διάβασα αυτό το θέμα με το που μας postαρε ο feel_different! Και έχοντας και εδώ τόσες αναφορές στην Πράγα (έστω και αρνητικές) το βλέπω το θεματάκι στα πέναλτι!

Ας τοποθετηθώ όμως και εγώ στο θέμα Αλβανία που το βλέπω να φιγουράρει αρκετά: πόσα μέρη της γείτονας χώρας να σας πω για να σας παροτρύνω να τα επισκέπτεται? Ας πάμε στα 5 (και με συντεταγμένες για να δείτε μερικές φωτογραφίες στο google):

1. Λίμνη Κόμαν, πλωτή λίμνη από Σκόδρα για Κουκς. φ=42,11588, λ= 19.85197

2. Kruje, παλιά πόλη φ=41,51113, λ=19,79539

3. παραλιακό μέτωπο Dhermi και Vounoi φ=40.14099, λ=19.64753

4. Αργυρόκαστρο (το κέντρο της πόλης συγκαταλέγεται στα μνημεία παγκόσμιας κληρονομιάς της Unesco) φ=40.07668, λ=20.14858

5. Χωριά στην Valbona (βόρεια Αλβανία) φ=42.40996, λ=19.84225

Και ας το θέσω και διαφορετικά: χώρα με το ανάγλυφο της Αλβανίας δεν μπορεί να είναι αδιάφορη. Παρθένες φυσικές ομορφιές και μην κολλάμε στην φτώχεια και στους μετανάστες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.356
Μηνύματα
889.783
Μέλη
39.032
Νεότερο μέλος
tzouliadakim

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom