πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
868
Likes
813
Στα mcdonalds μεσα στην disneyland paris ενα ποτηρι νερο (οχι μπουκαλι, απλο ποτηρι) 3€, πριν λιγες μερες...
Ηταν η πρωτη μας σταση στην Γαλλια, καθως πηγαμε απο αεροδρομιο κατευθειαν disneyland και παθαμε ενα σοκ οτι θα πουμε το νερο νερακι τις επομενες ημερες μεσα στο παρκο, αλλα τελικα ευτυχως ειχε βρυσουλες με ποσιμο νερο που μπορουσες να γεμισεις... Και παλι ομως, μου φανηκε εξωφρενικο!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.299
Likes
42.096
Και αν επιμένουν ότι το νερό της βρύσης δεν πίνεται, ότι δεν είναι υπεύθυνοι εκείνοι αν πάθουμε τίποτα πίνοντάς το και αρνούνται κατηγορηματικά να φέρουν βρύσης; Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο αυτό;
Υπογραφεις ΥΠΕΥΘΥΝΗ Δηλωση οτι φερεις εσυ την ευθυνη και ζητας αριθμο Πρωτοκολλου. Η φευγεις.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
80
Likes
396
Επόμενο Ταξίδι
Searching...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Όπου το νερό δεν πίνεται πολύ απλά δεν προβλέπεται ένα κατάστημα να δίνει τέτοιο νερό. Είναι θέμα υγείας , οι εξυπνάδες δεν είναι λύση! Από εκεί και πέρα προφανώς και δεν πρέπει να καφριλιαζουνε τα καταστήματα με τέτοια ποσά για εμφιαλωμένο νερό, ειδικά σε μέρος που δεν έχεις την εναλλακτική του νερού της βρύσης!
 

Anemos-T

Member
Μηνύματα
44
Likes
311
Νομίζω υπάρχει νόμος που υποχρεώνει το εστιατόριο να προσφέρει πόσιμο νερό χωρίς χρέωση. Πάει μαζί με καθαρά σερβίτσια, τουαλέτες, κτλ. Οι σωστοί επαγγελματίες έχουν φίλτρο και το κάνουν. Οι υπόλοιποι σε υποχρεώνουν να το πληρώσεις έξτρα. Νομίζω αυτό γίνεται...
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
479
Likes
1.624
Ζητήσαμε δύο ποτήρια νερό και μας γέμισαν δύο ποτήρια απο γυάλινο μπουκάλι με μεταλλικό νερό συγκεκριμένης εταιρίας. Δεν μας έβαλαν νερό βρύσης (απλό ή φιλτραρισμένο)
Δηλαδή άνοιξαν το μπουκάλι έβαλαν 2 ποτήρια και τα έδωσαν? Δεν χρέωσαν πχ όλο το μπουκάλι κ να το αφήσουν σε σας ? Πρώτη φορά το ακούω πάλι αυτό. Πολύ θα ήθελα να ξέρω αν στα reviews έχει αναφέρει κάποιος κάτι για το συγκεκριμένο μαγαζί. Μερακλής στην επιχειρηματικότητα ο αφεντικος....
 

vanda

Member
Μηνύματα
899
Likes
4.421
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Δηλαδή άνοιξαν το μπουκάλι έβαλαν 2 ποτήρια και τα έδωσαν? Δεν χρέωσαν πχ όλο το μπουκάλι κ να το αφήσουν σε σας ? Πρώτη φορά το ακούω πάλι αυτό. Πολύ θα ήθελα να ξέρω αν στα rev
iews έχει αναφέρει κάποιος κάτι για το συγκεκριμένο μαγαζί. Μερακλής στην επιχειρηματικότητα ο αφεντικος....
Ακριβώς. Επειδή είχαμε πάει στο ίδιο μπαρ και το προηγούμενο βράδυ μας έφεραν μόνοι τους φύο ποτήρια νερό με τα ποτά μας χωρίς να τα ζητήσουμε τα οποία δεν μας χρέωσαν, γι αυτό το δεύτερο βράδυ δεν μας πέρασε από το μυαλό οτι μπορεί να τα χρέωναν και γι αυτό και δεν ζητήσαμε μπο

Στα reviews εχει 3,6. Ειναι το δεύτερο καλοκαιρι που λειτουργεί. Βρήκα κριτική που γράφει οτι χρέωσαν το ιδιο ποτό με 3 διαφορετικές τιμές αλλα βράδια.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.183
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ζητήσαμε δύο ποτήρια νερό και μας γέμισαν δύο ποτήρια απο γυάλινο μπουκάλι με μεταλλικό νερό συγκεκριμένης εταιρίας. Δεν μας έβαλαν νερό βρύσης (απλό ή φιλτραρισμένο)
Εντάξει, πληρώσατε το σέρβις, όχι το νερό. Είναι ευτυχία και πολυτέλεια να μπορούμε να έχουμε και να πληρώνουμε "υπηρέτες", ας μην γκρινιάζουμε όταν τους αποζημιωνουμε τόσο φθηνά. Βέβαια το ποσό θα έπρεπε να δωθεί ως τιπ στον σερβιτόρο και όχι ως αμοιβή στον επιχειρηματία.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.665
Likes
8.527
Athenee. Ηθελαν καποιοι φιλοι που ηρθαν απο εξωτερικο να το επισκεφθουν, οποτε πηγαμε. Προσωπικα ειχα να παω απο τοτε που ηταν Zonar’s. Με το που καθεσαι, πριν προλαβεις να παρεις ανασα, «μπαμ» σου καρφωνουν στο τραπεζι ενα μεγαλο μπουκαλι νερο 8€. ΟΚΤΩ!!! Αυτο κι αν ειναι αισχροκερδεια. Οι μισοι πελατες ηταν τουριστες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.183
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Athenee. Ηθελαν καποιοι φιλοι που ηρθαν απο εξωτερικο να το επισκεφθουν, οποτε πηγαμε. Προσωπικα ειχα να παω απο τοτε που ηταν Zonar’s. Με το που καθεσαι, πριν προλαβεις να παρεις ανασα, «μπαμ» σου καρφωνουν στο τραπεζι ενα μεγαλο μπουκαλι νερο 8€. ΟΚΤΩ!!! Αυτο κι αν ειναι αισχροκερδεια. Οι μισοι πελατες ηταν τουριστες.
Καπιταλισμός και ελεύθερη αγορά λέγεται
 

Eagle Fly

Member
Μηνύματα
143
Likes
332
Athenee. Ηθελαν καποιοι φιλοι που ηρθαν απο εξωτερικο να το επισκεφθουν, οποτε πηγαμε. Προσωπικα ειχα να παω απο τοτε που ηταν Zonar’s. Με το που καθεσαι, πριν προλαβεις να παρεις ανασα, «μπαμ» σου καρφωνουν στο τραπεζι ενα μεγαλο μπουκαλι νερο 8€. ΟΚΤΩ!!! Αυτο κι αν ειναι αισχροκερδεια. Οι μισοι πελατες ηταν τουριστες.
Ναι αλλά για τον τουρίστα, δεν είναι εξωφρενικό το 8 ευρώ, εγώ έχω φίλο που στη Γαλλία έχει πληρωσει για το ίδιο πραγμα 15 ευρώ.

Ήσουν στο κεντρικοτερο σημείο της Αθήνας, εν μέρει είναι λογική η τιμη .

Προσωπικα δεν έχω παει στο Zonars, επειδή ξέρω πως σε κουρευουν :cool:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.163
Likes
46.122
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μας έχει τύχει αυτό με το νερό στην Άνδρο προ δεκαετίας, σε μπαράκι μάλιστα που κάναμε μεγάλη κατανάλωση. Ακόμα τσακωνόμαστε... Δε πρέπει να τα αφήνουμε να πέφτουν κάτω έτσι κάτι τέτοια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.367
Μηνύματα
890.130
Μέλη
39.040
Νεότερο μέλος
travelergr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom