πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
Αυτό είναι το συνολικό κόστος, προ ΦΠΑ;
0,31 η τιμή κιλοβατώρας. Καις 100 κιλοβατώρες, πληρώνεις 31 ευρώ, Αυτήν την στιγμή δεν έχει φπα στο ρεύμα.Από 1/1/25 μάλλον θα προσθέσουμε ένα 10% φπα.
Αγοράζεις από ηλεκτρική εταιρεία
Ναι. ποτέ δεν πίστεψα στους μεταπωλητές με τα ψιλά γράμματα.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.118
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
0,31 η τιμή κιλοβατώρας. Καις 100 κιλοβατώρες, πληρώνεις 31 ευρώ, Αυτήν την στιγμή δεν έχει φπα στο ρεύμα.Από 1/1/25 μάλλον θα προσθέσουμε ένα 10% φπα.

Ναι. ποτέ δεν πίστεψα στους μεταπωλητές με τα ψιλά γράμματα.
Δεν υπολόγισα καν τον ΦΠΑ, νόμιζα πως έχετε και στην Ισπανία. Τις εδώ ρυθμιζόμενες πρόσθεσα και είπα πως δεν είναι έντονη η διαφορά μας.
Πολλά like στη γνώμη σου για τους μεταπωλητές.
Κάποτε και η ΔΕΗ έγραφε στους λογαριασμούς αυτή την ασχετίλα (KW/h για την κιλοβατώρα), το διορθώσαμε, η γυναίκα του Καίσαρα πρέπει να φαίνεται κιόλας.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
.
Δεν θέλεις να μάθεις πόσο έχουν τα ενοίκια.
Οπως τα λεει η Eurostat, δεν ειστο τοσο χαλια οσο εδω. Mε την επιφυλαξη οτι ολοι οι ελευθεροι επαγγελματιες δηλωνουν εισοδημα περιπου 10.000 τον χρονο εδω γιατι δεν αποδεικνυεται κατι αλλο.
FB_IMG_1721151647047.jpg
 
Last edited:

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
φιλος μου Γερμανος που ερχεται για 24η φορα ελλαδα με την καλη του, μου ανεφερε ποσο αηδιασμενος νιωθει που του ζητησαν 10 ευρω στην παραλια του Πορτο Κατσικι Λευκαδα για παρκιγκ χωρις να του δωσουν αποδειξη!!!!
Μου εξηγησε οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει εφοσον δεν λαμβανει αποδειξη παροχης Υπηρεσιων και μου ειπε οτι ξαναπηγε την 2η μερα αφηνοντας το ΙΧ στο δρομο!
Τον ρωτησα ευγενικα αν οσο καιρο περιφερεται στην Ελληνικη Επικρατεια Λευκαδα και Κεφαλονια του εκοψαν αποδειξει παροχης Υπηρεσιων οι προμηθευτες απο μπαρακια εστιατορια - παραλιες κλπ!
Του ειπα οτι μπορει να κανει επωνυμα η ανωνυμα καταγγελιες και μου ειπε οτι θα το κανει οταν γυρισει στην Γερμανια σε 3 βδομαδες

( ξερει κανεις την εφαρμογη καταγγελιων μη χορηγησης αποδειξεων και αν ειναι ευκολο στην καταγραφη παραπονου η καταγγελίας) ??
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.812
Likes
7.238
φιλος μου Γερμανος που ερχεται για 24η φορα ελλαδα με την καλη του, μου ανεφερε ποσο αηδιασμενος νιωθει που του ζητησαν 10 ευρω στην παραλια του Πορτο Κατσικι Λευκαδα για παρκιγκ χωρις να του δωσουν αποδειξη!!!!
Μου εξηγησε οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει εφοσον δεν λαμβανει αποδειξη παροχης Υπηρεσιων και μου ειπε οτι ξαναπηγε την 2η μερα αφηνοντας το ΙΧ στο δρομο!
Τον ρωτησα ευγενικα αν οσο καιρο περιφερεται στην Ελληνικη Επικρατεια Λευκαδα και Κεφαλονια του εκοψαν αποδειξει παροχης Υπηρεσιων οι προμηθευτες απο μπαρακια εστιατορια - παραλιες κλπ!
Του ειπα οτι μπορει να κανει επωνυμα η ανωνυμα καταγγελιες και μου ειπε οτι θα το κανει οταν γυρισει στην Γερμανια σε 3 βδομαδες

( ξερει κανεις την εφαρμογη καταγγελιων μη χορηγησης αποδειξεων και αν ειναι ευκολο στην καταγραφη παραπονου η καταγγελίας) ??
Να του πεις του αηδιασμένου φίλου σου του Γερμανού, πως στην χώρα του σπάνια κόβουν αποδείξεις. στην εστίαση και στις παροχές υπηρεσιών και πως σε αρκετά μέρη τρως πόρτα αν θέλεις να πληρώσεις με κάρτα και στο λένε να πας σε ΑΤΜ.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
764
Likes
280
φιλος μου Γερμανος που ερχεται για 24η φορα ελλαδα με την καλη του, μου ανεφερε ποσο αηδιασμενος νιωθει που του ζητησαν 10 ευρω στην παραλια του Πορτο Κατσικι Λευκαδα για παρκιγκ χωρις να του δωσουν αποδειξη!!!!
Μου εξηγησε οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει εφοσον δεν λαμβανει αποδειξη παροχης Υπηρεσιων και μου ειπε οτι ξαναπηγε την 2η μερα αφηνοντας το ΙΧ στο δρομο!
Τον ρωτησα ευγενικα αν οσο καιρο περιφερεται στην Ελληνικη Επικρατεια Λευκαδα και Κεφαλονια του εκοψαν αποδειξει παροχης Υπηρεσιων οι προμηθευτες απο μπαρακια εστιατορια - παραλιες κλπ!
Του ειπα οτι μπορει να κανει επωνυμα η ανωνυμα καταγγελιες και μου ειπε οτι θα το κανει οταν γυρισει στην Γερμανια σε 3 βδομαδες

( ξερει κανεις την εφαρμογη καταγγελιων μη χορηγησης αποδειξεων και αν ειναι ευκολο στην καταγραφη παραπονου η καταγγελίας) ??
ξερει κανεις την εφαρμογη καταγγελιων μη χορηγησης αποδειξεων και αν ειναι ευκολο στην καταγραφη παραπονου η καταγγελίας
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Να του πεις του αηδιασμένου φίλου σου του Γερμανού, πως στην χώρα του σπάνια κόβουν αποδείξεις. στην εστίαση και στις παροχές υπηρεσιών και πως σε αρκετά μέρη τρως πόρτα αν θέλεις να πληρώσεις με κάρτα και στο λένε να πας σε ΑΤΜ.
Και αυτό αν συμβαινει είναι ορθό να χρεώνουν 10€ παργκιγκ χωρίς να κόβουν αποδείξεις και απόδοση ΦΠΑ; Η μήπως νομιμοποιεί όλους όσους εισπράττουν το 24% Υψηλότερο ΦΠΑ στην ΕΕ τυγχάνει να έχουν κάνει ανατιμήσεις τιμών και ουδέποτε αποδίδουν στην εφορία;
Είτε είναι Γερμανοί είτε Έλληνες Γάλλοι κλπ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Μου εξηγησε οτι δεν ειναι υποχρεωμενος να πληρωσει εφοσον δεν λαμβανει αποδειξη παροχης Υπηρεσιων και μου ειπε οτι ξαναπηγε την 2η μερα αφηνοντας το ΙΧ στο δρομο!
Καλα εκανε, εχουν βαρυ χερι οι παρκαδοροι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Αυτό είναι το σωστό.... Δεν πληρώνω δεν μου έχεις κόψει απόδειξη.....αλλά μπορείς να το εφαρμόσεις;
Τωρα εσυ δηλαδη πιστευεις οτι υπαρχει δηλωμενη επιχειρηση παρκινγκ εκει πανω με ταμειακη και φπα

Λες και δεν εχετε παρκαρει σε μπουζουκια. Πες του Γερμανου αν εκνευριζεται να αραξει σπιτι η να το αφηνει στον δρομο.
Οταν ειχα παει δεν υπηρχε παρκινγκ με πληρωμη κι ολα πηγαν μια χαρα στον δρομο
 

alma

Member
Μηνύματα
3.997
Likes
16.829
Η μήπως νομιμοποιεί όλους όσους εισπράττουν το 24% Υψηλότερο ΦΠΑ στην ΕΕ
Δεν είναι πάντως το υψηλότερο ΦΠΑ στην ΕΕ. Άλλες χώρες έχουν παραπάνω.Σουηδία,Ουγγαρία,Δανία κλπ.

Για τους Γερμανούς στην χωρα τους ισχύει ό,τι είπε ο @tatooine.

Δεν μιλάω καν για χωρες Ευρώπης εκτός ΕΕ.Οι Σκοπιανοί δεν μας έδωσαν πουθενά απόδειξη σε τουλάχιστον 4-5 διαφορετικά παρκινγκ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.204
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom