πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

Triplover

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
4.137
Αυτό που πιστεύουμε ότι η μη πληρωμή με πιστωτική κάρτα είναι απόδειξη φοροδιαφυγής είναι μία τεράστια επιτυχία του τραπεζικού λόμπι. Αν πιστεύουμε ότι ο κύριος λόγος αύξησης της χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμών είναι η μείωση της φοροδιαφυγής, είμαστε άξιοι της μοίρας μας. 1-2% προμήθεια επί του ΤΖΙΡΟΥ. Δεν το λες και αμελητέο ποσό
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Η πληρωμη με καρτα ειδικα στους επαγγελματιες που η πληρωμη μειωνει το φορολογητεο εισοδημα των πολιτων ειναι φοροαπαλλαγη παντως.
Να απαλλαγουμε απο το φορτιο του υποζυγιου νομιμα θελουμε, συμφωνα με τον νομο.
Αυτο ειναι θεμιτο. Την αντισταση στο τραπεζικο λομπι οσοι πληττονται μπορουν να την κανουν μεσω του σωματειου τους, οπως ολοι οι εργαζομενοι, με το αντιστοιχο κοστος.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.168
Likes
2.014
Αυτό που πιστεύουμε ότι η μη πληρωμή με πιστωτική κάρτα είναι απόδειξη φοροδιαφυγής είναι μία τεράστια επιτυχία του τραπεζικού λόμπι. Αν πιστεύουμε ότι ο κύριος λόγος αύξησης της χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμών είναι η μείωση της φοροδιαφυγής, είμαστε άξιοι της μοίρας μας. 1-2% προμήθεια επί του ΤΖΙΡΟΥ. Δεν το λες και αμελητέο ποσό
Υποτιθετε το pos δεν ειναι συνδεδεμενο με εφορια?αρα οταν πληρωσω με καρτα και δε μου κοψει αποδειξη ποιος θα χει προβλημα?αν κ πιστευω στην Ελλαδαρα που ζουμε σιγα μη το χει συνδεσει κανεις....
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
568
Likes
4.220
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αυτό που πιστεύουμε ότι η μη πληρωμή με πιστωτική κάρτα είναι απόδειξη φοροδιαφυγής είναι μία τεράστια επιτυχία του τραπεζικού λόμπι. Αν πιστεύουμε ότι ο κύριος λόγος αύξησης της χρήσης ηλεκτρονικών μέσων πληρωμών είναι η μείωση της φοροδιαφυγής, είμαστε άξιοι της μοίρας μας. 1-2% προμήθεια επί του ΤΖΙΡΟΥ. Δεν το λες και αμελητέο ποσό

Αμελητέο το λες μπροστά στα διαφυγοντα κέρδη. Ο επιχειρηματίας που δεν θέλει να πουλήσει με κάρτα, είναι επειδή θέλει να αποφύγει τον ΦΠΑ που είναι 13% με 24% και τον φόρο εισοδήματος που φτάνει μέχρι 40%. Δηλαδή αν μια επιχείρηση τζιραρει 10.000 μηνιαίως. Θα πληρώσει 200 με 250 ευρώ μιας και φτάνει μέχρι και 2,5%βη προμήθεια ανάλογα και πόσες θα είναι οι διατραπεζικές συναλλαγές, ποιος θα είναι πάροχος κλπ. Το ΦΠΑ όμως αν πούμε πως θα είναι 13% είναι 1300 ευρώ. Αν υποθέσουμε πως δουλεύει με 30% κερδος θα πληρώσει περίπου άλλο ένα 40% φόρο εισοδήματος στα 3.000 ευρώ εισοδήμα. Δηλαδή αλλά 1200 ευρώ. Αυτά τα 2500 θέλει να αποφύγει να πληρώσει όχι τα 200- 250 ευρώ που δεν θα είναι και τόσα γιατί δεν θα πληρώσουν όλοι με κάρτα.

Και ναι πλέον είναι συνδεδεμένες οι pos μηχανές με την εφορία για να απαντήσω στον από πάνω. Οπότε πάει κατευθείαν εφορία η απόδειξη.

Είναι σωστό που είναι τόσο μεγάλη η τραπεζική προμήθεια; Κατά τη γνώμη μου όχι. Αλλά αν ο πελάτης θέλει να πληρωσει με κάρτα, πληρώνει με κάρτα. Εγώ πάντως αν δω πως μια επιχείρηση κόβει αποδείξεις ούτως ή άλλως πληρώνω με μετρητα αν έχω πάνω μου.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.812
Likes
7.238
Αμελητέο το λες μπροστά στα διαφυγοντα κέρδη. Ο επιχειρηματίας που δεν θέλει να πουλήσει με κάρτα, είναι επειδή θέλει να αποφύγει τον ΦΠΑ που είναι 13% με 24% και τον φόρο εισοδήματος που φτάνει μέχρι 40%. Δηλαδή αν μια επιχείρηση τζιραρει 10.000 μηνιαίως. Θα πληρώσει 200 με 250 ευρώ μιας και φτάνει μέχρι και 2,5%βη προμήθεια ανάλογα και πόσες θα είναι οι διατραπεζικές συναλλαγές, ποιος θα είναι πάροχος κλπ. Το ΦΠΑ όμως αν πούμε πως θα είναι 13% είναι 1300 ευρώ. Αν υποθέσουμε πως δουλεύει με 30% κερδος θα πληρώσει περίπου άλλο ένα 40% φόρο εισοδήματος στα 3.000 ευρώ εισοδήμα. Δηλαδή αλλά 1200 ευρώ. Αυτά τα 2500 θέλει να αποφύγει να πληρώσει όχι τα 200- 250 ευρώ που δεν θα είναι και τόσα γιατί δεν θα πληρώσουν όλοι με κάρτα.

Και ναι πλέον είναι συνδεδεμένες οι pos μηχανές με την εφορία για να απαντήσω στον από πάνω. Οπότε πάει κατευθείαν εφορία η απόδειξη.

Είναι σωστό που είναι τόσο μεγάλη η τραπεζική προμήθεια; Κατά τη γνώμη μου όχι. Αλλά αν ο πελάτης θέλει να πληρωσει με κάρτα, πληρώνει με κάρτα. Εγώ πάντως αν δω πως μια επιχείρηση κόβει αποδείξεις ούτως ή άλλως πληρώνω με μετρητα αν έχω πάνω μου.
Ένα POS ανά ταμειακή. μια επιχείρηση μπορεί να έχει περισσότερα από ένα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
170 καταγγελίες και μετά από έλεγχο αποδείχτηκε ότι ήταν αποτέλεσμα μιας εκατέρωθεν επίθεσης όμορων επιχειρηματιών που είχαν και οι δύο beach bars σε συγκεκριμένη παραλία. Ο ένας έστελνε καταγγελίες στον άλλον
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Αμελητέο το λες μπροστά στα διαφυγοντα κέρδη. Ο επιχειρηματίας που δεν θέλει να πουλήσει με κάρτα, είναι επειδή θέλει να αποφύγει τον ΦΠΑ που είναι 13% με 24% και τον φόρο εισοδήματος που φτάνει μέχρι 40%. Δηλαδή αν μια επιχείρηση τζιραρει 10.000 μηνιαίως. Θα πληρώσει 200 με 250 ευρώ μιας και φτάνει μέχρι και 2,5%βη προμήθεια ανάλογα και πόσες θα είναι οι διατραπεζικές συναλλαγές, ποιος θα είναι πάροχος κλπ. Το ΦΠΑ όμως αν πούμε πως θα είναι 13% είναι 1300 ευρώ. Αν υποθέσουμε πως δουλεύει με 30% κερδος θα πληρώσει περίπου άλλο ένα 40% φόρο εισοδήματος στα 3.000 ευρώ εισοδήμα. Δηλαδή αλλά 1200 ευρώ. Αυτά τα 2500 θέλει να αποφύγει να πληρώσει όχι τα 200- 250 ευρώ που δεν θα είναι και τόσα γιατί δεν θα πληρώσουν όλοι με κάρτα.

Και ναι πλέον είναι συνδεδεμένες οι pos μηχανές με την εφορία για να απαντήσω στον από πάνω. Οπότε πάει κατευθείαν εφορία η απόδειξη.

Είναι σωστό που είναι τόσο μεγάλη η τραπεζική προμήθεια; Κατά τη γνώμη μου όχι. Αλλά αν ο πελάτης θέλει να πληρωσει με κάρτα, πληρώνει με κάρτα. Εγώ πάντως αν δω πως μια επιχείρηση κόβει αποδείξεις ούτως ή άλλως πληρώνω με μετρητα αν έχω πάνω μου.
Δεν ηξερα οτι ειναι τοσα πολλα, νομιζα μονο ο φπα.
Οι μισθωτοι που πληρωνουν φορο σαν γαιδουρια γιατι δεν εχουν επιλογη πρεπει να πληρωνουν με καρτα μανιωδως. Επισης να μειωσουν την καταναλωση οσο μπορουν, κατι που γινεται ετσι κι αλλιως.
 
Last edited:

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
754
Αμελητέο το λες μπροστά στα διαφυγοντα κέρδη. Ο επιχειρηματίας που δεν θέλει να πουλήσει με κάρτα, είναι επειδή θέλει να αποφύγει τον ΦΠΑ που είναι 13% με 24% και τον φόρο εισοδήματος που φτάνει μέχρι 40%. Δηλαδή αν μια επιχείρηση τζιραρει 10.000 μηνιαίως. Θα πληρώσει 200 με 250 ευρώ μιας και φτάνει μέχρι και 2,5%βη προμήθεια ανάλογα και πόσες θα είναι οι διατραπεζικές συναλλαγές, ποιος θα είναι πάροχος κλπ. Το ΦΠΑ όμως αν πούμε πως θα είναι 13% είναι 1300 ευρώ. Αν υποθέσουμε πως δουλεύει με 30% κερδος θα πληρώσει περίπου άλλο ένα 40% φόρο εισοδήματος στα 3.000 ευρώ εισοδήμα. Δηλαδή αλλά 1200 ευρώ. Αυτά τα 2500 θέλει να αποφύγει να πληρώσει όχι τα 200- 250 ευρώ που δεν θα είναι και τόσα γιατί δεν θα πληρώσουν όλοι με κάρτα.

Και ναι πλέον είναι συνδεδεμένες οι pos μηχανές με την εφορία για να απαντήσω στον από πάνω. Οπότε πάει κατευθείαν εφορία η απόδειξη.

Είναι σωστό που είναι τόσο μεγάλη η τραπεζική προμήθεια; Κατά τη γνώμη μου όχι. Αλλά αν ο πελάτης θέλει να πληρωσει με κάρτα, πληρώνει με κάρτα. Εγώ πάντως αν δω πως μια επιχείρηση κόβει αποδείξεις ούτως ή άλλως πληρώνω με μετρητα αν έχω πάνω μου.

Ο κοσμος δεν καταλαβαινει οτι μας εχουνε πλασαρει την καρτα για "παταξη της φοροδιαφυγης" ενω ουσιαστικα ειναι για να οικονομανε οι τραπεζες το 1% με 2% του τζιρου. Μαντεψε ποιος το πληρωνει αυτο? Ο καταναλωτης! Αρα οσο νομιζει οτι θα γλυτωσει απο την εφορια με την σειρα του το πληρωνει καθε φορα σε καθε συναλλαγη!
Για να μην παρεξηγηθω η παταξη της φοροδιαφυγης γινεται με χρηση πλαστικου χρηματος με διασυνδεμενα pos μπλα μπλα μπλα, αλλα με μηδαμινες τραπεζικες χρεωσεις!
Και ερχονται και τα καλυτερα! Τωρα που μας κλειδωνουν οι τραπεζες σιγα σιγα ολους, εχουνε ξεκινησει και οι χρεωσεις για απλο λογαριασμο στις τραπεζες! Περαστικα τωρα και στους καταναλωτες σιγα σιγα ενω τοσο καιρο που κραζουν οι επιχειρηματιες και πληρωνουν για να εχουν λογαριασμο σε τραπεζα , υπερογκες προμηθειες για τα pos, πληρωμη του ιδιου του pos κ παγιο καθε μηνα ητανε υπερβολικοι!
Βεβαια ολα αυτα γινονται γτ οι τραπεζες στην Ελλαδα σε σχεση με τα καρτελ στο Μεξικο δεν εχουνε και μεγαλη διαφορα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Ο κοσμος δεν καταλαβαινει οτι μας εχουνε πλασαρει την καρτα για "παταξη της φοροδιαφυγης" ενω ουσιαστικα ειναι για να οικονομανε οι τραπεζες το 1% με 2% του τζιρου. Μαντεψε ποιος το πληρωνει αυτο? Ο καταναλωτης! Αρα οσο νομιζει οτι θα γλυτωσει απο την εφορια με την σειρα του το πληρωνει καθε φορα σε καθε συναλλαγη!
Οι καταναλωτες εχουν οφελος πολυ μεγαλυτερο απο 1-2% στο αφορολογητο τους απο τη χρηση καρτας σε συγκεκριμενες επιχειρησεις κατι που το γνωριζουν οταν υποβαλλουν φορολογικη δηλωση.
Η αδιαφανεια και η επιβαρυνση των πελατων οδηγει σε μειωση της καταναλωσης πανω απο 1-2%.
Η "αντισταση στο λομπι" με δαπανες του καταναλωτη λοιπον οδηγει σε συρρικνωση της αγορας και βγαινει χαμενος ο εμπορος. Σκεψου οτι για καθε μερα απεργιας που ο μισθωτος διαμαρτυρεται για τη συρρικνωση εισοδηματος (το ιδιο υποζυγιο δηλαδη) χανει το μεροκαματο του που θα πηγαινε στην καταναλωση. Δεν ξοδευει δηλαδη.
Για να το κανω λιανα, αν ο καταναλωτης νιωθει οτι το εισοδημα του μειωνεται κατα 2% επειδη ο εμπορος του φεσωνει τα τραπεζικα, αρκει αν στα 10.000 που θα ξοδευε σε τζιρους κοψει 200 ευρω και καταναλωνει 9.800 για να ισοφαρησει τη χασουρα.
Η γνωμη μου ειναι οτι εχουν κοψει πολυ περισσοτερα απο 200 ετησιως τα νοικοκυρια και η καταναλωση μειωνεται συνεχεια. Το εισοδημα κατευθυνεται κυριως στο σουπερμαρκετ και τους λογαριασμους, δεν παει στην εμπορικη καταναλωση.
 
Last edited:

paykopete

Member
Μηνύματα
177
Likes
754
Οι καταναλωτες εχουν οφελος πολυ μεγαλυτερο απο 1-2% στο αφορολογητο τους απο τη χρηση καρτας σε συγκεκριμενες επιχειρησεις κατι που το γνωριζουν οταν υποβαλλουν φορολογικη δηλωση.
Η αδιαφανεια και η επιβαρυνση των πελατων οδηγει σε μειωση της καταναλωσης πανω απο 1-2%.
Η "αντισταση στο λομπι" με δαπανες του καταναλωτη λοιπον οδηγει σε συρρικνωση της αγορας και βγαινει χαμενος ο εμπορος.
Οταν ολα γινονται 1 με 2 % πιο ακριβα η αληθεια ειναι οτι θελει υπολογισμο για τον καθενα ξεχωριστα να δει αν οντως εχει οφελος! Αλλα δεν θελω να κολλησω εκει αλλα στο το οτι κερδισμενοι στο τελος της ημερας ειναι μονο οι τραπεζες, η φοροδιαφυγη εχει μειωθει οχι στο σημειο που θα επρεπε και οι καταναλωτες πληρωνουν 1 με 2% παραπανω στις συναλλαγες και ερχονται και μηνιαιες χρεωσεις για αυτους.
Κοινως ολα οδηγουν στο σημειο για μεγαλυτερο κερδος στις τραπεζες και οχι ουσιαστικη λυση για την παταξη της φοροδιαφυγης. Δηλαδη πρεπει να εχει τελειωσει καποιος οικονομικη σχολη για να ξερει να μειωσει την φοροδιαφυγη?
Κανε υποχρεωτικο το πλαστικο χρημα παντου για συναλλαγες ξερω γω πανω απο 10 με 20 ευρω ,(εχουμε φτασει 2024 και ναι πλεον ειναι εφικτο να εχουν ολοι pos) ,μηδενισε τις τραπεζικες προμηθειες η τουλαχιστον μειωσε τες σε αστεια ποσα, μειωσε τον φπα και την φορολογια και οποιον πιανεις χωρις αποδειξη απλα κλειστου το μαγαζακι και να μην μπορει να ανοιξει παλι επιχειρηση.
Γιατι δεν το κανουν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.202
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom