πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.780
Likes
17.769
Μια και μιλάτε για παρκινγκ να πω οτι μου εκανε καλή εντυπωση που στη Σαντορινη οπου και να πας θα βρεις να παρκάρεις ακομα και στη Οια το απογευμα (ενταξει εδω με λιγη τυχη) .. εχουν πολλά ελευθερα δημοτικά παρκινγκ.. Στα Φηρα εβρισκα παντα σε αυτο απεναντι απο το ΓΕΛ Φηρων.. βεβαια σε ωρες αιχμης (γυρω στις 11 το πρωι και 8 το απογευμα) τα πραγματα δυσκολευουν καπως..
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
687
Likes
2.831
Να του πεις του αηδιασμένου φίλου σου του Γερμανού, πως στην χώρα του σπάνια κόβουν αποδείξεις. στην εστίαση και στις παροχές υπηρεσιών και πως σε αρκετά μέρη τρως πόρτα αν θέλεις να πληρώσεις με κάρτα και στο λένε να πας σε ΑΤΜ.
Στο Βερολινο που πηγα προσφατα εχει βελτιωθει η κατασταση κ μπορεις να πληρωσεις σχεδον παντου με καρτα αλλα στην υπολοιπη Γερμανια οπου εχω παει δραματικη κατασταση. Με εστελναν σε ATM κ μια φορα ενω ειχα ηδη παραγγειλει κ παραλαβει. Το αφησα κ εφυγα.
Ομως σε ιδιωτικο παρκινγκ θηριο οχι κανενα υπαιθριο, που δεν δεχονταν καρτα κ ειχαμε ξεμεινει απο μετρητα, αναγκαστηκαμε κ τρεχαμε στο ΑΤΜ αλλιως δεν θα βγαινε το αμαξι ποτε κ ειχα να παω στο αεροδρομιο.
Επισης ο αηδιασμενος γερμανος πρεπει να ειναι πολυ fun at parties αν εχει στην ατζεντα του να καψει χρονο για να κανει καταγγελια για ενα παρκινγκ μιας παραλιας μιας μερας μιας βδομαδας διακοπων οταν γυρισει (δεν δικαιολογω το παρκινγκ αλλα δεν θα ασχολιομουν ποτε σε διακοπες με τετοια)
 
Last edited:

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.374
Likes
3.812
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Στο Πορτο Κατσικι ειναι γνωστες οι λαμογιες, κρύβουν επιμελώς το free δημοτικό parking οι επιτήδειοι που εχουν πάρει (ή κ οχι ακόμα) την σύμβαση
Στο δημοτικό χώρο στάθμευσης στο «Πόρτο Κατσίκι» εισπράττονται πεντάευρα χωρίς να έχει ακόμη μισθωθεί!!
κ αν ζητήσεις απόδειξη, σου δίνουν μία απο την καντίνα
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Τωρα εσυ δηλαδη πιστευεις οτι υπαρχει δηλωμενη επιχειρηση παρκινγκ εκει πανω με ταμειακη και φπα
Τότε λυπάμαι αλλά στην νούμερο ένα παραλία της Ελλάδας με όλα τα φώτα της δημοσιότητας πάνω αν ισχύει ο νομός της Μαφίας και δολοπλοκης.... τότε να μην κλαιγομαστε απορούμε και αναρωτιόμαστε για το τι επικρατεί πιο κάτω...
Ασφαλώς και βλέπω και παρακολουθω το τι συμβαίνει σε τουριστικά θέρετρα και σημεία κατανάλωσης ΠΟΥΘΕΝΆ αποδείξεις!
Η σύγκριση μπουζουκτσιδικα και νόμοι της νύχτας με το παραπάνω είναι ατυχές .
Για τα Σκόπια δεν θα σχολιάσω δεν είναι καν χώρα που έχει 30 χρόνια λειτουργίας και δεν είναι καν κράτος...
Για τους Γερμανούς που φέρονται με τον ίδιο τροπο δεν το γνωρίζα και του συστησα να κάνει παράπονα του φίλου μου και εντός της χώρας του ....όχι μόνο εδώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Είναι τραγικό που έχουμε καταντήσει οι μισοί ενάντιων των άλλων μισών.
Και μάλιστα με αβυσσαλέο μίσος.
Διαίρει και βασίλευε.
Φορολογουμενοι εναντιον μη φορολογουμενων.
Πως θα επρεπε να ειναι, να τρεχουμε χερι χερι στα λιβαδια?
Πηρα ταξι απο τον δρομο προχθες. Ζητησα να πληρωσω με καρτα, γιατι το 30% του ποσου εκπιπτει απο το δικο μου φορολογητεο εισοδημα
Αρνηθηκε. Αρα μου μετεφερε το φορολογικο βαρος.
 
Last edited:
Μηνύματα
67
Likes
211
Τότε λυπάμαι αλλά στην νούμερο ένα παραλία της Ελλάδας με όλα τα φώτα της δημοσιότητας πάνω αν ισχύει ο νομός της Μαφίας και δολοπλοκης.... τότε να μην κλαιγομαστε απορούμε και αναρωτιόμαστε για το τι επικρατεί πιο κάτω...
Ασφαλώς και βλέπω και παρακολουθω το τι συμβαίνει σε τουριστικά θέρετρα και σημεία κατανάλωσης ΠΟΥΘΕΝΆ αποδείξεις!
Η σύγκριση μπουζουκτσιδικα και νόμοι της νύχτας με το παραπάνω είναι ατυχές .
Για τα Σκόπια δεν θα σχολιάσω δεν είναι καν χώρα που έχει 30 χρόνια λειτουργίας και δεν είναι καν κράτος...
Για τους Γερμανούς που φέρονται με τον ίδιο τροπο δεν το γνωρίζα και του συστησα να κάνει παράπονα του φίλου μου και εντός της χώρας του ....όχι μόνο εδώ
Αυτό που ξέρω είναι πως πρώτα απ' όλα, η απόδειξη που θα έπρεπε να ζητήσουν οι Έλληνες πολίτες είναι η απόδειξη για το πώς δημιουργήθηκε το δημόσιο χρέος της Ελλάδας. Ας αποδειχτεί αρχικά αυτό και μετά πιάνουμε τους παρκαδορους, τους τυροπιταδες και τους υπόλοιπους. Με τη σειρά.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.355
Likes
5.200
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Κινείται τόσο μαύρο χρήμα στην οικονομία που δε φαντάζεσαι. Οπότε και από αυτά τα άτομα δημιουργήθηκε το δημόσιο χρέος, γιατί αντί ο τυροπιτάς να πληρώνει 20k φόρο από τα 100k που έχει τζίρο ετησίως, δεν πληρώνει μία αντιθέτως λαμβάνει ΚΕΑ, επιδότηση ρεύματος, voucher τουρισμού και άλλες παρόμοιες παροχές. Επίσης το ίδιο ισχύει και για μια μακρά λίστα άλλων επαγγελματιών-φοροκλεφτών.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.355
Likes
5.200
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν δε θέλεις να πληρώνεις φόρους επειδή θέλεις πρώτα απάντηση στο πώς δημιουργήθηκε το δημόσιο χρέος της Ελλάδας ή γιατί σύμφωνα με την ιδεολογία σου αφού δουλεύεις γιατί να τα μοιραστείς με το κράτος ή γιατί έτσι λέει ο Κροπότκιν ή ο πρόεδρος του κινήματος "Δεν Πληρώνω", τότε να υποθέσω ότι δε θα θες δρόμους, νοσοκομεία, σχολεία, βρεφονηπιακούς σταθμούς, δημόσιο φωτισμό, επιδόματα, vouchers, πυροσβεστικά αεροσκάφη κτλ. Τι όχι;
 
Last edited:

el de abajo

Member
Μηνύματα
217
Likes
633
από που εξάγεται ότι δεν θέλω να πληρώνω φόρους; εγώ θέλω δημόσια νοσοκομεία, σχολεία κτλ (και όχι ανόητα voucher), άλλοι δεν θέλουν και μάλιστα μανιωδώς...το κλείνω γιατί μας χωρίζει χάος και θα γίνει πολιτική η συζήτηση...
edit: τα περί Κροπότκιν και δεν πληρώνω που συμπλήρωσες από που πηγάζουν; ίδια μανιέρα σε τέτοια θέματα...
 

conqui

Member
Μηνύματα
25
Likes
47
Σαντορίνη: Μουσακάς από «χρυσάφι» - 33 ευρώ πλήρωσε Ελληνίδα τουρίστρια για μια μερίδα




Βρε γυναίκα κάνεις τον καλύτερο μουσακά..έτσι και πουλήσεις 2 ταψιά θα κάνουμε και του χρόνου εδώ διακοπές..
Αναλόγως πού τον έφαγε! είναι ακριβά νησιά αυτά, πριν από 12 χρόνια φάγαμε στην Μύκονο φρικασέ για 42(!) την μερίδα. Ήταν θεϊκό, δεν το μετανιώσαμε γιατί γνωρίζαμε τις τιμές στο νησί αλλά σίγουρα εύρισκες εξίσου καλό σε άλλα μέρη με υποπολαπλάσιο της τιμής...
 

conqui

Member
Μηνύματα
25
Likes
47
Να του πεις του αηδιασμένου φίλου σου του Γερμανού, πως στην χώρα του σπάνια κόβουν αποδείξεις. στην εστίαση και στις παροχές υπηρεσιών και πως σε αρκετά μέρη τρως πόρτα αν θέλεις να πληρώσεις με κάρτα και στο λένε να πας σε ΑΤΜ.
Δεν τα ξέρεις καλά...εκεί ότι αγοράζεις ή καταναλώνεις τα χτυπάνε αμέσως στην ταμειακή, δε ρωτάνε πάντα αν την θέλεις την απόδειξη να την εκτυπώσουν, οι περισσότεροι λένε όχι(άδικη κατανάλωση χαρτιού)και πιστωτικές και χρεωστικές παίρνουν πλέον (σχεδόν) παντού...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.202
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom