πληθωρισμός - αισχροκέρδεια - τσιγκουνιές παντού

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
3ον Ποια εφορία ποιο ΦΠΑ πού ζείτε σε άλλη χώρα; Δηλ. εσύ πιστεύεις ότι τα κόβει ΟΛΑ; ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΙΣΑ...Εμένα μου έκοψε απόδειξή επειδή έκανα φασαρία.. Άρα τσεπώνει και τον ΦΠΑ και την Εφορία δλ. το 48%
Εκτός από τον πληθωρισμό μεγαλύτερή μάστιγά είναι ο κρυφός πληθωρισμός των υπηρεσιών που δεν μετριέται και το ότι ανεξέλεγκτα ζητάνε ότι θέλουνε και τσεπώνουν τον ΦΠΑ και την Εφορία.
Εδω θα συμφωνησω.
ΑΛλη λυση απο το να εχουμε λιγοτερα πραγματα, δηλαδη λιγοτερες επισκευες και ο,τι χαλαει να το πεταμε και να μην το αντικαθιστουμε, δεν βλεπω. Κοινως να ζουμε πρωτογονα η να μαλωνουμε για αποδειξη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.465
Likes
9.425
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
εδω οταν εχεις να αντιμετωπισεις 10 πλασιες τιμες απο Νορβηγια και Φιλανδια σε βασικοτατο αγαθο οπως ειναι αυτο.....της ηλεκτροδοτησης..... οτι παραδειγμα και να δωσουμε ειναι .... ματαιο! View attachment 468347
Αυτα τα διαγραμματα δεν τα καταλαβαινω. Τι σημασια εχουν αν ο καταναλωτης πληρωνει 10πλασια παγια αλλου? Σημασια δεν εχει ο λογαριασμος? Και στην Ιταλια ειναι χαλαρα 2πλασιος απο δω με ιδια καταναλωση και μαλιστα με «χαμηλο» παγιο που δεν επιτρεπει φυσικα ταυτοχρονη λειτουργια ενεργοβορων συσκευων, οχι δηλ μαζι a/c, φουρνου, θερμοσιφωνα, σεσουαρ κλπ. Κλεισε το ενα να βαλω το αλλο. Παραδεισος συγκριτικα εδω κ σεις συνεχιστε να γκρινιαζετε.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.943
Και η Ισπανία έχει τρελή ζήτηση λόγω τουρισμού και οι τιμές ακόμα κινούνται σε νορμάλ πλαίσια.
Αυτό θέλω να το δω, γιατί έχουν ξεφύγει.
screenshot-mail.google.com-2024.07.15-14_28_37.png

Αυτός είναι ο λογαριασμός του ρεύματος μου τον Ιούνιο. 0.31 η κιλοβατώρα.
Δεν θέλεις να μάθεις πόσο έχουν τα ενοίκια.
 

dammys

Member
Μηνύματα
422
Likes
832
Επειδή έκανα τον μισό γύρο της Ελλάδας και έπηξε το μάτι μου στις άνεμο γεννήτριες και στα πάνελ στις πλαγιές των βουνών.. Ε δε γίνεται με τέτοια αισθητική και οικολογική καταστροφή να πληρώνουμε και το ρεύμα Χ10..
 

Attachments

Triplover

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
4.137
Oι εργατοώρες των μαστόρων ή τάχα μαστόρων έχουν πάει σε επίπεδα δυσθεώρητα. Το ωραίο είναι να τους ακούς να διαμαρτύρονται για επισκέψεις σε γιατρούς κτλ και για τα 50 και τα 80 ευρώ, που δίνουν σε καθηγητή πανεπιστημίου. Ο κλειδαράς σε χρεώνει 50αρικο στα 10 λεπτά, αλλά του φαίνονται πολλά τα 50 στον παιδίατρο.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
9
[QUOTE="Triplover, post: 960484, member: 19740"]
Oι εργατοώρες των μαστόρων ή τάχα μαστόρων έχουν πάει σε επίπεδα δυσθεώρητα. Το ωραίο είναι να τους ακούς να διαμαρτύρονται για επισκέψεις σε γιατρούς κτλ και για τα 50 και τα 80 ευρώ, που δίνουν σε καθηγητή πανεπιστημίου. Ο κλειδαράς σε χρεώνει 50αρικο στα 10 λεπτά, αλλά του φαίνονται πολλά τα 50 στον παιδίατρο.
[/QUOTE]


Mε τα λεφτα που δινει ο γιατρος για σπουδες ειδικα σε αλλη πολη, αγοραζε 2 γκαρσονιερες , θα τις εβαζε στο Airbnb και θα εβγαζε τα ιδια καθημενος.
Εχουμε συνολικο μετασχηματισμο των αξιων.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
504
Likes
1.753
Σχετικα με την εκρηξη 200% στη τιμη του ρευματος εχω καποιες αποριες αν μπορει καποιος να μου τις απαντησει:

1)Αυξηθηκαν ολες οι κατηγοριες ρευματος , πχ και το μπλε που υποτιθεται ηταν σταθερη η τιμη αλλα ακριβοτερο εξ αρχης ? Αν ναι ποιο το νοημα του "συμβολαιου" ενος ετους που υφισταται?

2)Διαβαζω για εκτακτες συσκεψεις του Υπ.Ενεργειας με σκοπο την φορολογηση των Υπερκερδων. Πως ακριβως θα ανακουφισει συνολικα τη κοινωνια που ηδη πληρωνει την ακριβεια αυτη η υπερφορολογηση? Δεσμευεται καπως η πολιτικη ηγεσια του Υπουργειου οτι τα ποσα αυτα θα διατεθουν συνολικα σαν εκπτωση / επιδομα/ ανταποδοτικοτητα στους λογαριασμους ενεργειας?

3) Εισαγουμε ρευμα και απο το εξωτερικο ή ειναι εξ ολοκληρου Ελληνικο? Γιατι πχ αν εισαγουμε , πως αυτες οι εταιριες παροχης χονδρικου ρευματος θα Υπερφορολογηθουν?

4) Θα φορολογηθουν τα υπερκερδη. Πως εμφανιζονται τα υπερκερδη, δεν υπαρχει σχετικη αυξηση της τιμης και στον παροχο και στον Καταναλωτη? Γιατι ετσι οπως εμφανιζονται οι ειδησεις ειναι σαν να εχουν μια μικρη αυξηση οι παροχοι και μια τεραστια οι καταναλωτες οποτε ετσι δημιουργουνται τα υπερκερδη. Ισχυει κατι τετοιο?
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
4.137
Θεωρώ ότι ένας εκ των κύριων λόγων που οι τοπικές κοινωνίες αντιμετωπίζουν με εχθρότητα τις ανεμογεννήτριες είναι η πεποίθησή τους ότι οι συγκεκριμένες επενδύσεις όχι μόνο δεν θα έχουν θετικό αντίκτυπο στη τσέπη τους (μέσω μειωμένης τιμής ρεύματος), αλλά μακροπρόθεσμα θα υποβαθμίσουν το περιβάλλον τους και τις προοπτικές εμπορικής-τουριστικής αξιοποίησής του.
Ένα αρκετά καλό επεξηγηματικό βίντεο για το χρηματιστήριο ηλεκτρικής ενέργειας είναι το παρακάτω :
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.812
Likes
7.238
Mε τα λεφτα που δινει ο γιατρος για σπουδες ειδικα σε αλλη πολη, αγοραζε 2 γκαρσονιερες , θα τις εβαζε στο Airbnb και θα εβγαζε τα ιδια καθημενος.
Εχουμε συνολικο μετασχηματισμο των αξιων.
Ο γιατρός με τα φακελάκια που παίρνει σε καθημερινή βάση Χρησιμοποιώντας δημόσιες δομές έχει αγόρασει μερικές πολυκατοικίες Που τις εχει κάνει Airbnb.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.652
Likes
43.896
Ο γιατρός με τα φακελάκια που παίρνει σε καθημερινή βάση Χρησιμοποιώντας δημόσιες δομές έχει αγόρασει μερικές πολυκατοικίες Που τις εχει κάνει Airbnb.
Πολυ λιγοι γιατροι ειναι χειρουργοι.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
592
Likes
1.118
Επόμενο Ταξίδι
France
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Αυτό θέλω να το δω, γιατί έχουν ξεφύγει.
View attachment 468560
Αυτός είναι ο λογαριασμός του ρεύματος μου τον Ιούνιο. 0.31 η κιλοβατώρα.
Δεν θέλεις να μάθεις πόσο έχουν τα ενοίκια.
Αυτό είναι το συνολικό κόστος, προ ΦΠΑ; Γιατί αν στην ονομαστική τιμή της κιλοβατώρας στην Ελλάδα, αναγάγεις και προσθέσεις τις δικές μας ρυθμιζόμενες, η διαφορά δεν είναι μεγάλη όσο φαίνεται. Κι ακόμα χειρότερα, αν λάβεις υπόψη την εισοδηματική διαφορά που έχουμε.
Είκοσι χρόνια πριν - και αργότερα, απλώς δεν θυμάμαι να το ορίσω ακριβώς - με το μονοπώλιο της ΔΕΗ, είχαμε το χαμηλότερο οικιακό τιμολόγιο στην Ευρώπη (φτηνότερο και από τις πρώην ανατολικές) και το δεύτερο χαμηλότερο εμπορικό. Είναι η απότομη αύξηση που μας κακοφαίνεται εδώ.

Αγοράζεις από ηλεκτρική εταιρεία ή από νεόκοπο μεταπράτη; Βγάζει μάτι να γράφει η εταιρεία στον λογαριασμό άλλα αντ' άλλων την KWh!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.530
Μηνύματα
899.205
Μέλη
39.245
Νεότερο μέλος
PachaMama

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom