ενοικιαση αυτοκινητου με easy jet!

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
...ενω η europcar μου λεει οτι ειναι κλειστα..
...
Μα τι εννοείς όταν λες ”η europcar μου λέει ότι είναι κλειστά..» ?

Ποιος στο λέει δηλαδή; :roll:

Και στο link που έβαλε η anny, και εδώ , λέει ξεκάθαρα πως είναι ανοικτα συνεχώς.
Δεν βλέπω κανένα λόγο ανησυχίας.
 

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
Μανο δες αν αυτα που βρηκες αφορουν Κυριακη..
εγω ψαχνω αυτοκινητο 25 οκτ στις 23 κ 40 που φτανει η πτηση..
οι αγγλοι ειναι αυστηροι με τις Κυριακες τους..
γι αυτο ανησυχω λιγο..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.609
Likes
14.820
Μανο δες αν αυτα που βρηκες αφορουν Κυριακη..
εγω ψαχνω αυτοκινητο 25 οκτ στις 23 κ 40 που φτανει η πτηση..
οι αγγλοι ειναι αυστηροι με τις Κυριακες τους..
γι αυτο ανησυχω λιγο..
Στό site τους λέει καθαρά ότι τίς Κυριακές είναι ανοικτά σέ 24ωρη βάση.Εξαιρούνται μόνον οί ημέρες αργίας(Bank Holiday) καί προτείνει νά κάνεις τηλέφωνο αυτές τίς ημέρες.Δέν κάνεις ένα τηλ. γιά νά βεβαιωθείς??
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
γεια σας, εψαχνα για ενοικιαση αυτοκινητου για ταξιδι στη τοσκανη και σκεφτηκα εφοσον θα πεταξω με easy να νοικιασω μεσω αυτης.η τιμη ειναι μια χαρα αλλα χωρις τη μεγιστη ασφαλιση,αν την προσθεσω παει 200 € παραπανω.τι λετε πρεπει να την προσθεσω?οσοι απο εσας εχετε νοικιασει αυτοκινητο γενικα τη βαζετε? ευχαριστω
 

pame-gia-alla

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Eγώ νοίκιασα μέσω Easyjet από Εuropecar που είναι η εταιρεία που συνεργάζονται για τον ίδιο ακριβώς σκοπό που σκεπτόσουν και εσύ.

Δηλαδή παραλαβή από Ρώμη και μετά συνολικά σε 5 ημέρες έκανα 1.700 χιλιόμετρα στην Τοσκάνη.

Δεν επέλεξα τη μέγιστη ασφάλιση απλά είχα ήδη κανονίσει με το ξενοδοχείο στη Φλωρεντία να μου κλείσει θέση σε διπλανό πάρκινγκ γιατί δεν υπάρχουν και πολλά στο κέντρο της Firenze. (30 ευρώ την ημέρα).

Κατά τα άλλα , το αυτοκίνητο μου φάνηκε πολύ χρήσιμο και ακόμα χρησιμότερο το gps που είχα πάρει μαζί μου.;)
 

Thanasis_v

Member
Μηνύματα
100
Likes
90
Εξαρτάται το τι θέλει κάποιος. Την πρώτη φορά που οδήγησα στο εξωτερικό έβαλα την πλήρη κάλυψη, ώστε ό,τι και αν μου τύχει να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Η αλήθεια είναι ότι αυξήθηκε το κόστος κατά πολύ. Τις επόμενες φορές έκανα την απλή ασφάλεια που κάνω και όταν νοικιάζω στην Ελλάδα. Διαλέγεις και παίρνεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.482
Likes
9.459
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν επέλεξα τη μέγιστη ασφάλιση απλά είχα ήδη κανονίσει με το ξενοδοχείο στη Φλωρεντία να μου κλείσει θέση σε διπλανό πάρκινγκ γιατί δεν υπάρχουν και πολλά στο κέντρο της Firenze. (30 ευρώ την ημέρα).
υπάρχουν περισσότερα από οσα νομίζουμε..η σχετική συζήτηση:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...4%E7%F2-%F6%EB%F9%F1%E5%ED%F4%DF%E1%F2-5.html
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
Eγώ νοίκιασα μέσω Easyjet από Εuropecar που είναι η εταιρεία που συνεργάζονται για τον ίδιο ακριβώς σκοπό που σκεπτόσουν και εσύ.

Δηλαδή παραλαβή από Ρώμη και μετά συνολικά σε 5 ημέρες έκανα 1.700 χιλιόμετρα στην Τοσκάνη.

Δεν επέλεξα τη μέγιστη ασφάλιση απλά είχα ήδη κανονίσει με το ξενοδοχείο στη Φλωρεντία να μου κλείσει θέση σε διπλανό πάρκινγκ γιατί δεν υπάρχουν και πολλά στο κέντρο της Firenze. (30 ευρώ την ημέρα).

Κατά τα άλλα , το αυτοκίνητο μου φάνηκε πολύ χρήσιμο και ακόμα χρησιμότερο το gps που είχα πάρει μαζί μου.;)


και γω σκεφτομαι να μην βαλω την μεγιστη ασφαλιση, παει ρε γμτ 150 παραπανω,μαλλον θα το ρισκαρω.θα μεινω 4 μερες στο monteriggioni οπου εχει δωρεαν παρκινγκ(ξερω γω χωριο ειναι εκει,τι μπορει να γινει??) και στη φλωρεντια για 3 μερες με 15€ παρκινγκ την μερα.εσυ ειχεσ κανενα προβλημα στην διαρκεια του ταξιδιου σου?

και κατι αλλο, επειδη ψαχνομαι και γω για gps αλλα ειμαι λιγο(εως πολυ) ασχετη με αυτα και δε μπορω να βρω ακρη στο topic με τα gps δωσε αν μπορεις καμια λεπτομερεια.τι μαρκα ειναι? ποσο το πηρες? ζητησες να σου βαλουν χαρτη της ιταλιας? και φανταζομαι τα λεει στα ελληνικα ε? (μη γελασεις που ειμαι τοσο ασχετη:roll::roll::bleh: ε?)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.141
Likes
3.069
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
το εχω ψαξει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με αυτο το θεμα της ασφαλισης...επειδη παω συχνα για σκι στην Αυστρια μεσω μοναχου και νοικιαζα αυτοκινητο...

το θεμα ειναι οτι οπως ειπε ο φιλος παραπανω αυξηθηκε κατα πολυ
επιπλεον αυτη η μεγιστη ασφαλιση δεν καλυπτει καποια πραγματα οπως πχ αν πεταχτει ενα πετραδακι και ραγισει το γυαλι, αν σε χτυπησουν στο παρκινγκ κλπ

καποιες εταιρειες σου δινουν με εξτρα μικρο κοστος καλυψη για ΟΛΑ...αλλα ως εξης: τα πληρωνεις πρωτα και μετα στα στελνουν πισω. Αυτα δεν ειναι ακριβως εταιρειες αλλα κατι σαν tour operator για ενοικιαζομενα αυτοκινητα

μετα απο πολυ ψαξιμο, βρηκα μια αγγλικη εταιρεια οπου με 60 ευρω τον χρονο, σου καλυπτει αυτο το εξτρα κοστος οσες φορες νοικιασεις αμαξι μεσα στον χρονο.
Βεβαια και παλι το πληρωνεις πρωτα και μετα σου επιστρεφουν τα λεφτα

Εχω νοικιασει παρα πολλες φορες αμαξι απο Γερμανια. Δεν μου ετυχε κατι. Ειδικα φετος, τον Μαρτιο, καποιος _%$#$^# στο παρκινγκ, του χιονοδρομικου μου αφησε κατι ΠΟΛΥ ΒΑΡΒΑΤΕΣ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ στο καπω του αυτοκινητου...ηταν πολυ φανερες...αλλα τελικα δεν εγινε τιποτα...ο τυπακος στο αεροδρομιο μου ειπε ολα ειναι οκ, και δεν μου τραβηξαν λεφτα απο καρτα κλπ....
 

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
το εχω ψαξει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ με αυτο το θεμα της ασφαλισης...επειδη παω συχνα για σκι στην Αυστρια μεσω μοναχου και νοικιαζα αυτοκινητο...

το θεμα ειναι οτι οπως ειπε ο φιλος παραπανω αυξηθηκε κατα πολυ
επιπλεον αυτη η μεγιστη ασφαλιση δεν καλυπτει καποια πραγματα οπως πχ αν πεταχτει ενα πετραδακι και ραγισει το γυαλι, αν σε χτυπησουν στο παρκινγκ κλπ

καποιες εταιρειες σου δινουν με εξτρα μικρο κοστος καλυψη για ΟΛΑ...αλλα ως εξης: τα πληρωνεις πρωτα και μετα στα στελνουν πισω. Αυτα δεν ειναι ακριβως εταιρειες αλλα κατι σαν tour operator για ενοικιαζομενα αυτοκινητα

μετα απο πολυ ψαξιμο, βρηκα μια αγγλικη εταιρεια οπου με 60 ευρω τον χρονο, σου καλυπτει αυτο το εξτρα κοστος οσες φορες νοικιασεις αμαξι μεσα στον χρονο.
Βεβαια και παλι το πληρωνεις πρωτα και μετα σου επιστρεφουν τα λεφτα

Εχω νοικιασει παρα πολλες φορες αμαξι απο Γερμανια. Δεν μου ετυχε κατι. Ειδικα φετος, τον Μαρτιο, καποιος _%$#$^# στο παρκινγκ, του χιονοδρομικου μου αφησε κατι ΠΟΛΥ ΒΑΡΒΑΤΕΣ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ στο καπω του αυτοκινητου...ηταν πολυ φανερες...αλλα τελικα δεν εγινε τιποτα...ο τυπακος στο αεροδρομιο μου ειπε ολα ειναι οκ, και δεν μου τραβηξαν λεφτα απο καρτα κλπ....
μπερδευτηκα τωρα.. δεν εχω ξανανοικιασει ποτε, δηλαδη πληρωνεις π.χ την μεγιστη ασφαλιση και αν δε σου τυχει κατι σου τα ξαναδινουν πισω αυτα που πληρωσες?
και κατι αλλο... στη europacar για 7 μερες κανει 188€(χωρις μεγ. ασφαλιση) αλλα διαβαζα στο tripadvisor οτι οι περισσοτεροι κλεινουν πο autoeurope(νομιζω οτι δεν ειναι εταιρεια ενοικιασης αλλα κατι σαν μεσολαβιτης δηλ. αν κλεισεις απο κει μπορει να καταληξεις με αυτοκινητο απο europcar και εκει κανει 254€ και λεει all inclusive διπλα (τι εννοει?) αλλα δινουνε πολυ καλες κριτικες γι'αυτην). τι να κανω:roll::roll:? πες καμια συμβουλη.. απο πυ να νοικιασω και τελικα να μην την βαλω αυτη τη παλιοασφαλεια? ελπιζω να βγαλεις ακρη ετσι πως τα γραψα και να μη σε μπερδεψα και σενα.:D:D:D:D
thanks
 

turms

Member
Μηνύματα
2.141
Likes
3.069
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
υπαρχουν τρεις επιλογες

1. δεν παιρνεις καμια εξτρα ασφαλιση
οποτε σου κραταει η εταιρεια απο την πιστωτικη πχ 800 ευρω (αναλογα με το οχημα), και αν γινει κατι σου λενε: χρωστας 500 αρα θα παρεις πισω 300...αν δεν γινει τιπτοα τοτε σου επιστρεφουν τα 800

2. παιρνεις την εξτρα ασφαλιση της εταιρειας...πχ Budget...τοτε ή εκμηδενιζεται η οφειλη σου, ή πληρωνεις πχ ως 150 ευρω για την ζημια (αναλογα με εταιρεια οχημα κλπ) Αρα κραταει στην καρτα 150. Αλλα και σε αυτη την περιπτωση δεν καλυπτονται καποια πραγματα πχ το απο κατω του οχηματος, τζαμια, λαστιχα (!!) και καποια αλλα
Αλλα τα εξρα λεφτα που θα δωσεις για την εξτρα ασφαλιση ΔΕΝ ΕΠΙΣΤΡΕΦΟΝΤΑΙ φυσικα αν δεν κανεις καμια ζημια

3. καποιοι μεσολαβητες οπως λες και εσυ οπως μου φαινεται ειναι η autoeurope εχουν ενα πακετο all incl. Σε αυτο δινεις κατι παραπανω μαλλον αυτο που λες τα 250 Ευρω, αλλα σε καλυπτουν σε ΟΛΑ αν θυμαμαι καλα....και τζαμια και απο κατω το αμαξωμα, ακομα και αν χασεις κλειδια σε καποιες περιπτωσεις (το γελας αλλα χρεωνουν καπου 250 ευρω οι εταιρειες για αντικατασταση)...Αλλα καποιες τετοιες εταιρειες μεσολαβητες εχουν το εξης: εσυ εισαι υποχρεος πχ στην Europcar ως 800. Η Europcar στα δεσμευει στην πιστωτικη. Αν γινει κατι σου λεει η Europcar : πληρωνεις 500 για το τζαμι. Τα κραταει απο την καρτα, παιρνεις τα 300 πισω, αλλα επειδη ειχες all incl που λες, μετα τα παιρνεις τα 500 πισω απο τον μεσολαβητη...ως επι το πλειστον ετσι γινεται με αυτο τo all incl που λες...

γενικα θελει αρκετο ψαξιμο...το τι θα κανεις ειναι δυσκολο να σου πω....οπως αισθανεσαι καλυτερα για να μην εχεις αγχος

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οπωσδηποτε οταν το παραλαβεις να δεις τι γρατζουνιες λεει στο συμβολαιο. Μετα θα πας και θα ΨΑΞΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ. Ακομα και μια μικρη γρατζουνιτσα που δεν το λεει στο συμβολαιο, να πας να τους το αναφερεις...μην φυγεις ετσι....επισης να τσεκαρεις αν λεει οτι εχεις τριγωνο (οχι πανοραματος) ρεζερβα κλπ Γενικα οτι λεει στο συμβολαιο να δεις αν το εχει το αμαξι. Αν οχι το αναφερεις πριν φυγεις

ελπιζω να καταλαβες οπως τα ειπα...αν θες κατι αλλο ρωτα

:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.568
Μηνύματα
901.670
Μέλη
39.309
Νεότερο μέλος
EvKal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom