Χανιά... ολιγοημερες διακοπές

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.496
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ααα, μιας και το εφερε η κουβεντα απο 9/7 εως 16/7 υπάρχει καμια φιεστα, πανηγυρι, ή φεστιβαλ σε αυτα τα μερη:)?
[/QUOTE]

δυστυχώς απ ότι είδα δεν έχει γιορτή. κείνο το διήμερο για τα Χανιά απ ότι κατάλαβες
ακυρώθει. φεστιβάλ και φιέστες, με τοπικούς χορούς όλο και κάτι θα υπάρχει
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
σ' ευχαριστω παρα πολυ για την προσκληση, αλλωστε ειναι γνωστο οτι ειστε απιστευτα φιλοξενοι!!!Προτεινω λοιπον το εξης....ξεκινατε ολοι, συγκεκριμενη ημερα και ωρα με την αναλογη ενδυμασια βεβαια(βλεπε μπλουζακια travelstories)εχω κλεισει ενα ταβερνακι πανω στην παραλια και κανουμε ενα απιστευτο 3κουβερτο γλεντι.Θελω πραγματικα να σας γνωρισω ολους τωρα που μου δινεται η ευκαιρια να κατεβω ΚΡΗΤΗ!!Ειδικα το "φουγαρο"....
Ο.κ εγω παντως μεσα ειμαι........
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλησπερα σας, μια ερωτηση σας παρακαλω...
Εχω κλεισει στο Argo Appartments εξω απο τα Χανια και θα ηθελα να σας ρωτησω τι λεει η παραλια Γλαρος. Ειναι βαθια ή ρηχη, με αμμουδια ή οχι.....

Η παραλια ειναι οργανωμενη με ψιλη αμμο και ρηχη αν τη θυμαμαι καλα...αν κατι εχει αλλαξει.....το λογο εχουν οι Χανιωτες....
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.747
Likes
6.496
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι; Μάλλον θα παμε Χανιά με το σύζυγο για μια εβδομαδα τον Ιουλιο.
1. Πού να μείνουμε;;; Θελουμε ενα μερος ηρεμο, κοντα στην πολη των Χανιων, που να εχει θαλασσα και καμια ωραια καφετερια για το πρωινο μας, λιγα μαγαζακια. Χαλαρα πραγματα. Εαν μου πειτε και για κανενα φτηνο δωματιο, θα ειναι τελεια.
2. Γενικα τα Χανια ειναι φτηνα απο φαγητο, καφεδες κτλ;;;;
3. Το Κολυμβάρι τι λεει σαν περιοχή;

Ευχαριστώ!!
1.- κοντά στη πόλη φίλε μου etoile δεν θα βρείς τέτοιο μήνα Ιούλιο-Αυγουστο
2.- Ανάλογα που θα καθίσεις. πάντως φθηνότερα απο Ρόδο/Κέρκυρα/Μύκονο κ.λ.π.
Γενικά υπάρχει καλή περιποίηση. Αν με το που θα καθήσεις στη ταβέρνα σου ΄φερουν
μια κανάτα με κρύο νέρο, (που γίνεται συνήθως), τότε είσαι κατά 90 ο/ο στην κατάλληλη.
Στο τέλος θα σε κεράσουν και τσικουδιά (στα Χανιά δεν τη λένε ρακί!!!) μαζί με γλυκό ή φρούτα. Καφές;;;;;;;;; σ΄ένα χωριό σε άλλο νομό, πλήρωσα ο,80 λεπτά το φραπέ και ο,50 τον ελληνικό!!!
3.-είναι ανοικτή και απότομη θάλασσα, έχετε υπ΄οψιν σας παιδιά τα μελτέμια του Ιουλίου-Αυγούστου!!
κατά τα άλλα είναι όμορφο μέρος
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
να παραγείλω μπλουζάκι;)
Τι εγινε τωρα θα φοραμε ολοι το μαυρο μπλουζακι travelstories ??? σαν να ειμαστε ταμενα ??
ή σαν τα λυκακια ετοιμα για παρελαση ????:haha::haha::haha::haha::haha:

Ειμαι σιγουρη οτι ο driver θα μας γνωρισει ετσι και αλλιως ???
 

renata

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
1.963
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
Θελω πραγματικα να σας γνωρισω ολους τωρα που μου δινεται η ευκαιρια να κατεβω ΚΡΗΤΗ!!Ειδικα το "φουγαρο"....
:cool:
κανόνισε μέχρι τις 19 να έχεις δώσει σήμα,γιατί την επόμενη πετάω προς τους κιτρινιάρηδες!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
http://www.makrys-gialos.gr/view_sub_areas.php?sub_area_id=133100502&lang=gr

driver σου στελνω ενα λινκ απο το Μακρυ Γιαλο εχει καποιες ενδιαφερουσες προτασεις ...προσωπικα δεν εχω παει αλλα εχω ακουσει τα καλλιτερα

http://www.greekhotel.com/crete/lasithi/agios-nikolaos/photos/home-gr.htm

Αλλο ενα λινκ απο τη πολη του Αγιου Νικολαου και τις παραλιες του
 

manolism

Member
Μηνύματα
391
Likes
1.864
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
http://www.makrys-gialos.gr/view_sub_areas.php?sub_area_id=133100502&lang=gr

driver σου στελνω ενα λινκ απο το Μακρυ Γιαλο εχει καποιες ενδιαφερουσες προτασεις ...προσωπικα δεν εχω παει αλλα εχω ακουσει τα καλλιτερα

http://www.greekhotel.com/crete/lasithi/agios-nikolaos/photos/home-gr.htm

Αλλο ενα λινκ απο τη πολη του Αγιου Νικολαου και τις παραλιες του
Καλο το Μακρυ γιαλο αλλα σιγουρα δεν μπορει να ανταγωνιστει Ρεθυμνο και Χανια σε παραλιες...αλλα εαν βρεθεις απο Λασιθι δεν χανεις τιποτα να περασεις....και βεβαια Αγ. Νικολαο να πας καθως ειναι πολυ γραφικο μερος και εχει και νυχτερινη ζωη...βασικα ειναι η μονη πολη του Ν. Λασιθιου που εχει ζωη, Ιεραπετρα και Σητεια πολυ ησυχα ειναι....εκτος αν εχεις οικογενεια οποτε ειναι αυτο που ψαχνεις....
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλο το Μακρυ γιαλο αλλα σιγουρα δεν μπορει να ανταγωνιστει Ρεθυμνο και Χανια σε παραλιες...αλλα εαν βρεθεις απο Λασιθι δεν χανεις τιποτα να περασεις....και βεβαια Αγ. Νικολαο να πας καθως ειναι πολυ γραφικο μερος και εχει και νυχτερινη ζωη...βασικα ειναι η μονη πολη του Ν. Λασιθιου που εχει ζωη, Ιεραπετρα και Σητεια πολυ ησυχα ειναι....εκτος αν εχεις οικογενεια οποτε ειναι αυτο που ψαχνεις....

Σε παραλιες προηγουνται τα Χανια ασυζητητι.....Ο Μακρυς Γιαλος ειναι απλα ενα ψαροχωρι.....και βεβαια δεν θα ξεχασεις φιλε driver να πας στη Χρυση ...θα βρεις πληροφοριες στο λινκ...αλλο ενα ωραιο ψαροχωρι ειναι και ο Ξηροκαμπος...

Και βεβαια πρεπει να ξερεις οτι η θαλλσσα του Κρητικου πελαγους (Βορρια ) ειναι τελειως διαφορετικη απο του Λυβικου (νοτιες παραλιες)
Στο Λυβικο πελαγος το νερο ειναι πιο αλμυρο και εχει περισσοτερη ανωση.......Αν πας για μπανιο σε ενα ψαροχωρι νοτια του Ηρακλειου το Λεντα (δεν το συνιστω) θα καταλαβεις τη διαφορα.......μολις στεγνωσεις το δερμα γινεται λευκο απο το αλατι που μενει στο σωμα σου...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.552
Μηνύματα
900.858
Μέλη
39.285
Νεότερο μέλος
alex1260

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom