Γενικά Φαγητο στα αεροπλανα

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
103
Ολα οσα θελατε να ξερατε για τα αεροπλανα. Αναζητηστε τα γευματα της πρωτης θεσης, δειτε πως παρασκευαζεται το φαγητο ή τι συνηθιζοταν να σερβιρεται τις προηγουμενες δεκαετιες.

AirlineMeals.net - Airline catering * the world's largest website about airline catering, inflight meals and special meals

ωωωω μπράβο tripakias. Υπάρχει τελικά τέτοιο site?? Είναι τέλειο!!! :haha:
Διαβάζω τώρα τα σχόλια των υπολοίπων χρηστών και διαπιστώνω ότι εκτός από μένα υπάρχουν και άλλοι τελικά που τους αρέσει το φαγητό στο αεροπλάνο.... :clap: :clap: :clap:
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
867
Και ένα σχετικό κι ενδιαφέρον βίντεο για την άψογη οργάνωση του catering στην Emirates..

 
Last edited by a moderator:

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει πολλές διαφορετικές εταιρείες,η MALEV και η LOT είχαν το χειρότερο μενού που έχω πετύχει,με σαντουιτς μια μπουκιά (της LOT ήταν λίγο πιο μεγάλο).Τα καλύτερα ήταν με την Ο.Α και την κρατική και την ιδιωτική.Αν και η ομελέτα πρωί πρωί στο σκέλος Αθήνα-Βιέννη δεν ενδείκνυται!
 

Ellou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Miami Florida!!!
Καλησπέρα σε όλους! Ξέρει κανείς τι παίζει με τα γεύματα της British Airways ( Σνακ + δείπνο) καθώς και της American Airlines??
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω ούτε για British ούτε για American...
Αλλά η Emirates.... :) Δε σταματάς να τρως μέσα στο αεροπλάνο! Και είναι όλα τόσο νόστιμα!!! (αν εξαιρέσω μια καβουροσαλάτα -μπλιαξ!)
Βέβαια ούτε εγώ έχω πετάξει με πολλές εταιρείες, αλλά η Emirates έχει τρομερό φαγητό.
Στην οικονομική θέση για πρωινό σου φέρνει:
- ή ομελέτα με λαχανικά
- ή ένα άλλο πράγμα με φρούτα και ψωμί (δεν το δοκίμασα και δεν κατάλαβα τι είναι)
και τα συνοδεύει με πορτοκαλάδα, ψωμί, βούτυρο, μαρμελάδα, φρούτα και κρουασάν.
Για μεσημεριανό επιλέγεις ανάμεσα σε:
- κοτόπουλο με κάρι και ρύζι (πικάντικο, αλλά πολύύύύύύύ νόστιμο)
- ψάρι και λαχανικά
και τα συνοδεύει με σαλάτα, ψωμί, βούτυρο (κλασικά) και γλυκό (εγώ έφαγα κέικ σοκολάτας με πορτοκάλι)
Για δείπνο, παρόμοια με το μεσημεριανό (το πολύ να αλλάξει το ψάρι και να έχει χοιρινό -κι αυτό πολύ νόστιμο)
Στα ενδιάμεσα φέρνει πίτσα, φρουτάκια και μπισκότα. Και πολύ νερό ή τσάι ή ό,τι άλλο σου κάνει όρεξη...!
Πολύ φαί! Και καλό! ;)
 

RoDiTiS

Member
Μηνύματα
172
Likes
18
εγω προσφατα πεταξα με ΒΑ αλλα δεν πολυ ενθουσιαστικα με το φαι τους. Με ΑΑ θα πεταξω τον Μαρτιο, οταν και επιστρεφω στην Πατριδα!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Καλησπέρα σε όλους! Ξέρει κανείς τι παίζει με τα γεύματα της British Airways ( Σνακ + δείπνο) καθώς και της American Airlines??
ΒΑ: το δείπνο είναι συνήθως καλό εως αρκετά καλό. Μπορείς να ζητήσεις εύκολα δεύτερο κρασί κτλ..

ΑΑ: Αν μιλάς για πτήση με ΑΑ μέσα στις Η.Π.Α τότε το φαγητό το πληρώνεις (και μπορεί να είναι σχετικά καλό, αλλά οι τιμές είναι αρκετά υψηλές). Το αλκοόλ επίσης το πληρώνεις αλλα τα αναψυκτικά είναι δωρεάν.

Για διεθνείς πτήσεις δεν έχω ιδέα πως είναι πλέον η ΑΑ στην οικονομική θέση υπερατλαντικά.

Σίγουρα θα φας καλύτερα στη ΒΑ πάρα στην ΑΑ.

Συνήθως οι πτήσεις που φεύγουν ΑΠΟ την Αμερική προς Ασία/Ευρώπη έχουν χειρότερο φαγητό ανεξάρτητα απο την εταιρία. Συνήθως.
 

maraki86

Member
Μηνύματα
168
Likes
103
Η Lufthansa τι λέει από φαγητό; Πετάω σε 15 μέρες απο Γκετεμποργκ για Θεσσαλονικη με ενδιαμεσες στασεις Φρανκφουρτη και Αθηνα! Τι προσφέρουν;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.600
Likes
14.806

KIKI

Member
Μηνύματα
2.773
Likes
7.418
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Η Lufthansa τι λέει από φαγητό; Πετάω σε 15 μέρες απο Γκετεμποργκ για Θεσσαλονικη με ενδιαμεσες στασεις Φρανκφουρτη και Αθηνα! Τι προσφέρουν;

Απο Αθήνα - Φρανκουρτη που πεταξα πρωινες ωρες μας εδωσαν πρωινο
Στην επιστροφη μεσημερι κοιμομουν και δεν εφαγα , αλλά φαγητο υπηρχε :xmas_biggrin: απλά δεν είδα τι .
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.500
maraki86 said:
Η Lufthansa τι λέει από φαγητό; Πετάω σε 15 μέρες απο Γκετεμποργκ για Θεσσαλονικη με ενδιαμεσες στασεις Φρανκφουρτη και Αθηνα! Τι προσφέρουν;
Με όλο το θάρρος
Περιμένετε να μπείτε σε αεροπλάνο για να φατε καλό και χορταστικο φαγητό ;;;
Γιατι για να ρωτάς μαλλον σε ενδιαφέρει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.557
Μηνύματα
901.192
Μέλη
39.292
Νεότερο μέλος
Maaltalk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom