Υπερτουρισμός

North66

Member
Μηνύματα
4.352
Likes
5.197
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το φόρουμ που βρισκόμαστε έχει και αυτό συμβάλλει στο βαθμό που του αναλογεί στον υπερτουρισμό δίνοντας πληροφορίες για οικονομικά ταξίδια σε άτομα που είτε δε θα ταξίδευαν υπό άλλες συνθήκες είτε θα ταξίδευαν ελάχιστα με κάποια ακριβότερη λύση όπως τα ταξιδιωτικά γραφεία. Όπως έχουμε επωφεληθεί εμείς κάνοντας πολλά ταξίδια τα τελευταία χρόνια (πχ εκμεταλλευόμενοι την εμφάνιση των low-cost εταιρείων ή άλλων μορφών διαμονής), έτσι δεν μπορούμε να στερήσουμε τη δυνατότητα και σε άλλους να ταξιδέψουν σήμερα. Οπότε, η μόνη λύση που υπάρχει είναι η επιλογή εναλλακτικών οικονομικότερων και λιγότερο γνωστών προορισμών, ώστε και να τιμωρήσουμε τους άπληστους επαγγελματίες και να βοηθήσουμε οικονομικά και άλλες περιοχές που δεν είχαν έως τώρα το προνόμιο να ζουν από τον τουρισμό.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.131
Likes
3.034
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Το θέμα είναι αν αλλάξουν γνώμη,αν το μοντέλο τουρισμού αλλάζει εύκολα...

Στην Ίο μίλησα με δεκάδες ντόπιους κ όλοι είπαν το ίδιο.ΔΕΝ θέλουν πια το είδος των τουριστών που έχουν,γκρίνιαζαν για ναρκομανείς,για ημίγυμνες μεθυσμένες στα σοκάκια,για καυγατζήδες υπό την επήρεια ουσιών...

Μα οι 60ρηδες θείοι μου παρόμοια ποιότητα τουριστών θυμούνται που πήγαν στα νιάτα τους στην Ίο....
Πάμε κ εμείς οι νεότεροι τόσα χρόνια μετά κ τα ίδια...Είδαν τους τουρίστες άλλων νησιών οι Νιώτες κ ζήλεψαν...Δίκιο έχουν...το νησί έχει ωραίες παραλίες,αρχιτεκτονική,αλλά έχουν δίκιο κ οι ντόπιοι κ οι συμφορουμίτες που το είπαν...η ποιότητα τουριστών του νησιού ΔΕΝ είναι κ η καλύτερη,..
έτσι λέγανε k για το φαληράκι, λαγανα κλπ
k δίκιο έχουν
όμως ο ιδιοκτητης των 12 δωματίων , νοικιάζει στην Thomas Cook τα δωμάτια με την σαιζόν, τσεπώνει τα λεφτά, k μετά στις cojones του...όταν τελειώσει η σαιζόν θα κάνει ένα φρεσκάρισμα, k μια χαρά

k δεν έχει k άδικο. Για κάποιους είναι πικρα, για άλλους είναι σούπερ

το ίδιο ισχύει παντού. Σε όλες τις χώρες, σε κάθε μορφή τουρισμού. Είναι αυτό που είπε ο Yorgos. Αλλάξανε οι καιροί, ο κόσμος ταξιδεύει k ίσως είμαστε σε ένα σημείο χωρίς επιστροφή.

Μονο αν γίνει η κατάσταση τραγική από τον υπερτουρισμο, αγανακτήσει ο κόσμος k δεν ξαναπάει, ίσως αλλάξει κάτι

κάτι ανάλογο έγινε k με το Μπάνσκο στην Βουλγαρία.
Στην αρχή ήταν καλά, μετά είδανε ότι έρχεται κόσμος, χτίσανε όπου μπορούσαν k δεν μπορούσαν, k μετά ήταν τόσα πολλά τα δωμάτια που οι τιμές πέσανε παρα πολύ, γιατί δεν γεμίζανε, αλλα ανέβηκαν οι τιμές σε olla τα αλλα. ο κόσμος ερχόταν ακόμα πιο μαζικά, k τελικά είχε τόσο κόσμο που πολλοί δεν πηγαίνανε πλέον.
K κάπου εκεί χάθηκε το πλεονέκτημα κόστους - ωφέλειας

Θυμάμαι είχα πάει με το περιοδικό που δούλευα κάπου το 2004 (?) k μας κάνανε tour στα ξενοδοχεία κλπ. Για μια στιγμή έλεγες ok, δεν είναι βουλγαρία εδώ...το Στ. Moritz είναι...

(δεν ξέρω τι παίζει σήμερα βεβαια)

PS το καλύτερο όταν δεν έχεις λεφτά να πας σχεδόν πουθενά, είναι oti δεν έχεις τέτοιες έγνοιες
 

Maryd14

Member
Μηνύματα
43
Likes
103
Το 15 που επισκέφθηκα κι εγω το νησι. Μακραν το χειρότερο αεροδρόμιο που εχει δει στη ζωη μου και δεν εχω δει και λιγα. .Εύχομαι στην Φραπορτ εποχη να εχουν βελτιωθεί κατα πολυ τα πράματα
Το αεροδρόμιο της Σαντορίνης έχει αλλάξει ριζικά από τότε που το ανέλαβε η Fraport. Επιπλέον εγκαταστάσεις, καθαριότητα και γενικά πολύ καλύτερη εικόνα από το παρελθόν. Για τη Σαντορίνη ειδικά να μην ξεχνάμε ότι το αεροδρόμιο της εξυπηρετεί και όλα τα άλλα κοντινά νησιά γιατί είναι το μόνο με τόσες διεθνείς πτήσεις στο νότιο Αιγαίο. Η κρουαζιέρα είναι σίγουρα μεγάλη επιβάρυνση για το νησί. Κατά τη γνώμη μου η λύση βρίσκεται στον περιορισμό του αριθμού των πλοίων που μπορούν να αγκυροβολουν ταυτόχρονα. Από εκεί και πέρα είναι ένας προορισμός παγκόσμιας εμβέλειας με ο,τι θετικό και αρνητικο συνεπαγεται αυτό.
 

annoula

Member
Μηνύματα
348
Likes
820
Το θέμα είναι αν αλλάξουν γνώμη,αν το μοντέλο τουρισμού αλλάζει εύκολα...

Στην Ίο μίλησα με δεκάδες ντόπιους κ όλοι είπαν το ίδιο.ΔΕΝ θέλουν πια το είδος των τουριστών που έχουν,γκρίνιαζαν για ναρκομανείς,για ημίγυμνες μεθυσμένες στα σοκάκια,για καυγατζήδες υπό την επήρεια ουσιών...

Μα οι 60ρηδες θείοι μου παρόμοια ποιότητα τουριστών θυμούνται που πήγαν στα νιάτα τους στην Ίο....
Πάμε κ εμείς οι νεότεροι τόσα χρόνια μετά κ τα ίδια...Είδαν τους τουρίστες άλλων νησιών οι Νιώτες κ ζήλεψαν...Δίκιο έχουν...το νησί έχει ωραίες παραλίες,αρχιτεκτονική,αλλά έχουν δίκιο κ οι ντόπιοι κ οι συμφορουμίτες που το είπαν...η ποιότητα τουριστών του νησιού ΔΕΝ είναι κ η καλύτερη,..
Ακριβως αυτη την εικονα εχω και εγω για την Ιο. Ωραιες οι παραλιες αλλα θλιβερη κατασταση στην χωρα με τους τουριστες.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
4.135
Λατρεύω τις καταστροφολογικές προσεγγίσεις. Χάνεται η Σαντορίνη και η Μύκονος, καλύτερα να ισοπεδωθεί η Βενετία, έκανε μία εβδομάδα καύσωνα - έρχεται ο αφανισμός της ανθρωπότητας τον μεθεπόμενο μήνα.
Σε μία ελεύθερη κοινωνία και αγορά, η οποία είναι σε μεγάλο βαθμό ανταγωνιστική θα επέλθει, μετά από ένα διάστημα, ισορροπία. Ήδη οι τοπικοί φορείς αναζητούν τις λύσεις. Η Σαντορίνη είναι κάτι το μοναδικό και για αυτό το λόγο την επισκέπτεται τόσος κόσμος. Και είναι μοναδική, γιατί οι άνθρωποί της έκαναν τρομακτικές επενδύσεις. Όταν την επισκέφτηκα και αντίκρισα τις επενδύσεις, την περιποίηση, τις συνεχείς εργασίες συντήρησης και βαψίματος, σκέφτηκα ότι αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν την μειωπική καιροσκοπική αντίληψη του Ελληναρά. Αξιοποίησαν τους γκρεμούς και τους βράχους και δημιούργησαν κάτι φανταστικό. Δυστυχώς, η επισκεψιμότητα έχει έντονη εποχικότητα και δημιουργεί καποια προβλήματα. Ιδιαίτερα για τους Σαντορινιούς πιστεύω ακράδαντα ότι θα βρουν την άκρη.
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
260
Likes
1.185
Γύρισα πριν μια βδομάδα ακριβώς από τη Σαντορίνη, ποτέ δεν ήταν στα σχέδια μου αλλά ποτέ δεν αποκλείω προορισμούς.

Περί αεροδρομίου, για τη χωρητικότητα του άριστο.

Για το χαμό κτλ δεν το έζησα πουθενά παρά μόνο κατά τη δύση του ηλίου στα κλασσικά στενάκια. Ευτυχώς γενικότερα αλλά και για μένα υπάρχουν όμορφα χωριά και μέρη που θυμίζουν Κυκλάδες από την άλλη μεριά του νησιού όπου πραγματικά ήταν πολύ ήρεμα τα πράγματα. Όσοι δούλευαν εκεί στα μαγαζάκια ήταν κυρίως βόρειοι και πολύ συζητήσιμοι.

Τέλος, μιας και το διάβασα χθες σε ανάρτηση στα σοσιαλ γνωστής, εύχομαι Σαντορίνη και Μύκονος να πατωσουν κάποτε και αυτό μόνο και μόνο για τη συμπεριφορά τους προς τον εκπαιδευτικό κλάδο όλα αυτά τα χρόνια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Μόνο το γεγονός ότι συμβαίνει αυτό που συμβαίνει σε τέτοια μέρη με τους εκπαιδευτικούς, καταδεικνύει το γεγονός πως έχουμε πατώσει ως κοινωνία. Τι ψάχνουμε να βρούμε όταν ο άλλος προτιμάει τα λεφτά του τουρίστα από το δάσκαλο του παιδιού του.
Ας μη θίξω και το υγειονομικό κομμάτι σε τέτοια μέρη, θα ξεφύγουμε...
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.971
Likes
27.790
Μόνο το γεγονός ότι συμβαίνει αυτό που συμβαίνει σε τέτοια μέρη με τους εκπαιδευτικούς, καταδεικνύει το γεγονός πως έχουμε πατώσει ως κοινωνία. Τι ψάχνουμε να βρούμε όταν ο άλλος προτιμάει τα λεφτά του τουρίστα από το δάσκαλο του παιδιού του.
Ας μη θίξω και το υγειονομικό κομμάτι σε τέτοια μέρη, θα ξεφύγουμε...
Αυτό που συμβαίνει με τους εκπαιδευτικούς είναι γιατί τα σπίτια τα έδωσαν στο ερ μπι εν μπι. Μέχρι πριν λίγο εκθειαζαμε τους τουρίστες που πάνε για μερικές μέρες και αφήνουν τα λεφτά τους και λέγανε οι κρουαζιεράδες να μένουν στο καράβι γιατί δεν αφήνουν τίποτα. Κρουαζιεράδες δεν θέλουμε,να νοικιάζουν τα σπίτια δεν θέλουμε, τα πενταστερα ξενοδοχεία ΑΙ δεν θέλουμε. Να μου πει κάποιος τι θέλουμε.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.371
Likes
49.347
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Να μου πει κάποιος τι θέλουμε.
Κοινωνικά μορφωμένους ανθρώπους με τη στοιχειώδη τουλάχιστον εκπαίδευση κι όχι αρπακολατζήδες φιλοχρηματους σαν τους γονείς τους που δε τους χαλάει να μείνει ο δάσκαλος σε αντισκηνο μέχρι τον Οκτώβρη προκειμένου να κονομήσουν παραπάνω απ' το κοτέτσι του παππού που μετέτρεψαν σε ερ μπι μπι. Όνειρα θερινής νυκτός δηλαδή..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.616
Likes
43.746
Κοινωνικά μορφωμένους ανθρώπους με τη στοιχειώδη τουλάχιστον εκπαίδευση κι όχι αρπακολατζήδες φιλοχρηματους σαν τους γονείς τους που δε τους χαλάει να μείνει ο δάσκαλος σε αντισκηνο μέχρι τον Οκτώβρη προκειμένου να κονομήσουν παραπάνω απ' το κοτέτσι του παππού που μετέτρεψαν σε ερ μπι μπι. Όνειρα θερινής νυκτός δηλαδή..
Επειδη στα τουριστικα μερη της χωρας ειναι επιβεβαιωμενο απο στατιστικα οτι εχουμε τη μεγαλυτερη διαρροη μαθητων πριν την ολοκληρωση της, Γυμνσαιο εννοω, ουτε καν Λυκειο, αυτα πανε πακετο. Τα παιδια εχουν εξασφαλισμενο εισοδημα πολλαπλασιο του εκπαιδευτικου απο τα γεννοφασκια τους, γιατι να ασχοληθουν?
Οι εκπαιδευτικοι πανε για τα μορια της μεταθεσης και μονο. Μενουν μονιμα μονο οσοι τσεπωνουν αδρα ιδιαιτερα η της Αθμιας το καλοκαιρι κανουν baby sitting μαυρα στα ξενοδοχεια με νυχτοκαματο που εμαθα οτι πιανει τα 200 για Σαββατο.
Ειναι ενα συστημα που λειτουργει ετσι με τις παθογενειες του.
Ας μην πανε οι εκπαιδευτικοι. Αλλα θα πανε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.834
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom