Υπερτουρισμός

turms

Member
Μηνύματα
2.133
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
για την ιστορία
Santorin: Touristen-Schwemme! Stadtrat verhängt Lockdown für Einwohner

Ένα ασυνήθιστο μήνυμα από το δημοτικό συμβούλιο της Σαντορίνης πριν από λίγες ημέρες προκάλεσε sxolia. Στην ανάρτηση στο Facebook, η οποία έκτοτε έχει διαγραφεί, το δημοτικό συμβούλιο καλούσε τους κατοίκους να μείνουν στα σπίτια τους, αν είναι δυνατόν.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.900
Βρε @panpan οι δουλειες που ανοιγουν για μαστορες, αρχιτεκτονες κλπ δεν σχετιζονται με τον τουριστα της κρουαζιερας αλλα με τον τουριστα του ξενοδοχείου, ενοικιαζομενου δωματιου κλπ. οι ιδιοκτητες των οποιων κανενα οφελος δεν εχουν απο τον επισκεπτη των ημερησιων εκδρομων.
Έχεις την άποψη σου και την σέβομαι αλλά διαφωνώ 100%
Από τον πελάτη της κρουαζιέρας έβγαλα τα περισσότερα χρήματα που αγόρασα τα σπίτια που
μένει η οικογένεια μου. Αυτά τα σπίτια τα έχτισαν μάστορες , αρχιτέκτονες.
Από τον τουρίστα του ξενοδοχείου σήμερα απλά συντηρούμε γιατί το κομμάτι της κρουαζιέρας το οποίο το εγκατέλειψα είναι πολύ απαιτητικό και τα χρόνια πέρασαν για να έχω σέρβις στο επίπεδο που θέλω σε αντιστοιχεία σε αυτά που πληρώνουν.
Εκτος κι αν θεωρεις κερδος το νερο και την κοκα κολα κατ’αντιστοιχια με το παραδειγμα που εδωσες με την κοπελα στην Καραιβικη οπου εκει το μηνιαιο εισοδημα ειναι ουτως ή αλλως πενιχρο.
Η κοπέλα αυτή μου άλλαξε τον τρόπο σκέψης που είχα τότε. Ήταν ένα μικρό παράδειγμα ότι μια απλή σκέψη μπορεί να σου φέρει έσοδα. Το Φίλιπσμπουργκ είναι γεμάτο με κοσμηματοπωλεία , καζίνο (το μικρά), ειδη δώρων ,εστιατόρια κλπ που τα περισσότερα ζουν από την κρουαζίερα και όχι από τα ΑΙ ξενοδοχεία η το ταιμ σέριγκ που είναι γεμάτα.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
14.138
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
'Ολα αυτά έχουν σχέση με τον υπερτουρισμό που είναι σχετικά νέο φαινόμενο και είναι σημεία των καιρών.
Τα ίδια ζούμε και μεις εδώ οι βορειοελλαδίτες με τη Χαλκιδική που έχει ξεφύγει σε όλα τα επίπεδα, το συζητάμε τακτικά και ψάχνουμε εναλλακτικές.

Φυσικά η Σαντορίνη, η Βαρκελώνη και όλα τα υπερπροβλημένα μέρη αντιμετωπίζουν ακόμη περισσότερες αντικειμενικές δυσκολίες.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πάμε σε αλλαγές. Το μοντέλο δοκιμάστηκε και αποτυγχάνει και μαζί με την κλιματική αλλαγή και τις τραγικές θερμοκρασίες του καλοκαιριού πιστεύω βαδίζουμε ολοταχώς προς μια νέα εποχή που θα αλλάξουν πολλά από αυτά που μέχρι τώρα ξέραμε.

Θα μπει φρένο στα κρουαζερόπλοια; στη δόμηση; θα μπουν φόροι στους επισκέπτες; δεν ξέρω.
Προφανώς θα δοκιμαστούν διάφορα μοντέλα και μαζί με τις αλλαγές στη συμπεριφορά του μελλοντικού ταξιδιώτη πάμε σε αλλαγή πλάνου.
 

annoula

Member
Μηνύματα
366
Likes
861
'Ολα αυτά έχουν σχέση με τον υπερτουρισμό που είναι σχετικά νέο φαινόμενο και είναι σημεία των καιρών.
Τα ίδια ζούμε και μεις εδώ οι βορειοελλαδίτες με τη Χαλκιδική που έχει ξεφύγει σε όλα τα επίπεδα, το συζητάμε τακτικά και ψάχνουμε εναλλακτικές.

Φυσικά η Σαντορίνη, η Βαρκελώνη και όλα τα υπερπροβλημένα μέρη αντιμετωπίζουν ακόμη περισσότερες αντικειμενικές δυσκολίες.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πάμε σε αλλαγές. Το μοντέλο δοκιμάστηκε και αποτυγχάνει και μαζί με την κλιματική αλλαγή και τις τραγικές θερμοκρασίες του καλοκαιριού πιστεύω βαδίζουμε ολοταχώς προς μια νέα εποχή που θα αλλάξουν πολλά από αυτά που μέχρι τώρα ξέραμε.

Θα μπει φρένο στα κρουαζερόπλοια; στη δόμηση; θα μπουν φόροι στους επισκέπτες; δεν ξέρω.
Προφανώς θα δοκιμαστούν διάφορα μοντέλα και μαζί με τις αλλαγές στη συμπεριφορά του μελλοντικού ταξιδιώτη πάμε σε αλλαγή πλάνου.
Σιγουρα πρεπει να μπει φρενο. Εγώ που πηγα προσφατα στην Μάλτα επαθα σοκ με τον υπερτουρισμό. Σε λίγα χρονια (αν δεν ειναι ηδη ετσι δηλαδη) θα ναι σαν την Ίμπιζα. Ωραια τα αρχαια και ομορφη η Βαλέτα αλλά έχει πλεον χειροτερο τουρισμό από την Ίο και εχει καταντήσει απίστευτα βρώμικη. Για Γκοζα και Κομινα πλεον δεν θελω ουτε ν ακουω. Αξίζει να πας μια φορά να την δεις αλλά νομίζω καταστρέφεται με ταχεις ρυθμούς, πλεον δεν βλεπεις ουρανο αλλά γερανους που σηκώνουν ενα ακομα μεγαθηριο.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
264
Likes
1.342
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Επειδή η κουβέντα περιστρέφεται γύρω από τη Σαντορίνη, να πω κάπου εδώ οτι αυτό είναι το αποτέλεσμα του προσδοκομενου υπερκερδους που επιθυμούσαν κάποιοι και δεν είναι καθόλου καινούριο ουτως ώστε να μας ξαφνιάζει.

Από το καλοκαίρι του 2015 που λόγω κακών δρομολογίων των πλοίων αναγκάστηκα να περάσω κοντά τρεις μέρες στο νησί, ορκίστηκα στον εαυτό μου να είναι η τελευταία φορά που κάνω αυτό το λάθος καλοκαιρινό μήνα, πάρα μόνο να το χρησιμοποιήσω για πέρασμα απο λιμάνι σε αεροδρόμιο και το αντίστροφο.

Πάρα πολύ απλά οι υποδομές του νησιού δεν επαρκούν για τον πληθυσμό που συγκεντρωνεται σ' αυτό. Ούτε το νερό, ουτε το ρεύμα, ουτε καν οι δρόμοι του, φτάνοντας σε σημειο να κυκλοφορούμε με ασφυκτικά γεμάτα λεωφορεία των ΚΤΕΛ τα οποία αποτελούν δημόσιο κίνδυνο με τα μπατσρισμενα τους λάστιχα. Ήταν η πρώτη φορά που αναγκάστηκα να πάρω τηλέφωνο σε λιμενικό κι αστυνομία για το λόγο αυτό, χωρις βέβαια να καταφέρω να βγάλω γραμμή...

Όσο για το αεροδρόμιο; Μόνο και μόνο το γεγονός πως οι προδιαγραφές του είναι για 25 πτήσεις την ημέρα κι αυτό δέχεται πενταπλασιες και βάλε καμιά φορά, τα λέει ολα.

Ας μην πέφτουμε από τα σύννεφα, αυτή είναι η νέα πραγματικότητα και δυστυχώς πλέον όχι μόνο στη Σαντορίνη και τη Μύκονο αλλά και σε μερικά ακόμη νησιά που γίνονται απλησιαστα για εμάς. Που θα καταλήξει; Μακάρι να ήξερα, όπως δε ξέρω μέχρι πότε θα καταφέρνουμε να βρίσκουμε εναλλακτικές.
Το 15 που επισκέφθηκα κι εγω το νησι. Μακραν το χειρότερο αεροδρόμιο που εχει δει στη ζωη μου και δεν εχω δει και λιγα. .Εύχομαι στην Φραπορτ εποχη να εχουν βελτιωθεί κατα πολυ τα πράματα
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.372
Likes
3.806
Επόμενο Ταξίδι
Ρουμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Μεταφέρθηκαν τα τελευταία μνμ εδώ που είναι πιο on topic
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
για την ιστορία
Santorin: Touristen-Schwemme! Stadtrat verhängt Lockdown für Einwohner

Ένα ασυνήθιστο μήνυμα από το δημοτικό συμβούλιο της Σαντορίνης πριν από λίγες ημέρες προκάλεσε sxolia. Στην ανάρτηση στο Facebook, η οποία έκτοτε έχει διαγραφεί, το δημοτικό συμβούλιο καλούσε τους κατοίκους να μείνουν στα σπίτια τους, αν είναι δυνατόν.
Επιμενω οτι καλα τους κανουν. Να δεις που θα τον ξαναεκλεξουν, τζαμπα χολοσκατε οι Αθηναιοι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.991
Likes
16.805
όλα καλά, αλλα το ερώτημα είναι καθαρά τι θέλουν οι ντόπιοι (η αλλιώς τι τους βολεύει)
εμείς μιλάμε έξω από τον χορό
Το θέμα είναι αν αλλάξουν γνώμη,αν το μοντέλο τουρισμού αλλάζει εύκολα...

Στην Ίο μίλησα με δεκάδες ντόπιους κ όλοι είπαν το ίδιο.ΔΕΝ θέλουν πια το είδος των τουριστών που έχουν,γκρίνιαζαν για ναρκομανείς,για ημίγυμνες μεθυσμένες στα σοκάκια,για καυγατζήδες υπό την επήρεια ουσιών...

Μα οι 60ρηδες θείοι μου παρόμοια ποιότητα τουριστών θυμούνται που πήγαν στα νιάτα τους στην Ίο....
Πάμε κ εμείς οι νεότεροι τόσα χρόνια μετά κ τα ίδια...Είδαν τους τουρίστες άλλων νησιών οι Νιώτες κ ζήλεψαν...Δίκιο έχουν...το νησί έχει ωραίες παραλίες,αρχιτεκτονική,αλλά έχουν δίκιο κ οι ντόπιοι κ οι συμφορουμίτες που το είπαν...η ποιότητα τουριστών του νησιού ΔΕΝ είναι κ η καλύτερη,..
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.779
Likes
17.735
Θα 'θελα να 'ξερα ποσοι σαντορινοι εχουν επιχειρησεις στο νησι, σε ποσοστο επι του συνολου, και ζουν αμεσα απο τουρισμό.. ετσι να εχουμε μια εικονα..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.891
Likes
51.986
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τραγέλαφος. Αν όλοι αυτοί το αποκαλούν αυτό διακοπές-ταξίδι, τι να πει κανείς.
Δε λες καλα που πανε ολοι αυτοι εκει και μενει και τιποτε αλλο για οοσυς μας αρεσουν τα υπολοιπα. Οι ανθρωποι πια (γενικως) ειναι πολυ πλουσιοτεροι και ταξιδευουν περισσοτερο, πια δεν ειναι προνομιο το ταξιδι για πολυ περισσοτερους ανθρωπους αλλα δικαιωνα, μην πω απαιτηση, πχ το Ταιλανδος τουριστας καποτε ηταν ανεκδοτο, οπως και το Αλβανος τουριστας ή ταμιιουνια των Πολωνων. Ολα αυτα τα εκατομμυρια εξτρα ταξιδιωτων καπου θα πανε. Μακαρι να πηγαιναν ολοι στο ιδιο μερος να στριμωχνονται, να μενουν άλλα μερη πιο "ανετα για μας που δε μας ενδιαφερει η Μυκονος , η Βενετια και το Ντουμπαι και μας αρεσουν περισσοτερο η Κιμωλος, το Kuelap και το Batanes. Δε θα μεινουν κι αυτα για πολύ ετσι, νομοτελειακο ειναι. Κι ενας που οδηγουσε το 1970 θα ελεγε σημερα "πω, αγορασαν ολοι αμάξι, πού θα παει αυτη η κατάσταση με την κίνηση ". Ε θα πάει εκεί που ηταν να παει, δεν ειναι πια για πλουσιους μονο το αμαξι.


Το περοεργο δεν ειναι που εχουν υπερτουρισμο αυτα τα νησια. Το περιεργο ειναι που δεν ειχαν μεχρι τωρα, εμενα παντα μου προκαλουσε περιεργεια πώς δεν μας ειχαν "ανακαλυψει" μεχρι τωρα. Ε τωρα με τα σοσιαλ μυδια "ανακαλυπτονται" και τα μικροτερα και λιγοτερο γνωστα. Σε καποιο βαθμο και μεις με τις ιστοριες μας και τις πληροφοριες που ανταλαζουμε εδω μεσα "συμβαλλουμε" σε αυτο, αναποφευκτο ειναι, ειναι διαδραστικος πια ο κοσμος, μεταφερεται η πληροφορια, ευκολοτερη η προσβαση.

Ο μονος τροπος να σταματησει ο υπερτουρισμος ειναι να απευθυνθει ενας προορισμος μονο σε ζαμπλουτους. Τοτε ομως θα ειναι ακομη πιο απλησιαστος για τους "εγχωριους τουριστες" που παλι θα γκρινιαζουν. Λογικα προς τα εκει θα παει, σε λιγα χρονια θα εχεις και η Παρος καλαμαρακια με 180 ευρω, η Μηλος ξαπλωστρες με 200 και η Τζια καταλυματα με μινιμουμ 300 τη βραδιά. Και μετα παλι θα γεμισουν.
 

dammys

Member
Μηνύματα
422
Likes
832
Πουλήστε ή καλύτερα χαρίστε στους κολλητούς σας τα τελευταία ασημικά....

Χαλκιδική: Προς πώληση το κάμπινγκ στο Ποσείδι - Τι θα γίνει

-2ο κάμπινγκ

Μετά την Σάνη που πουλήθηκε το κάμπινγκ blue dream και το beach bar Άνεμος και μια μεγάλη έκταση για ελάχιστα λεφτά και γίνεται πλέον ιδιωτική παραλία με 3 μεγάλα ξενοδοχεία και μεζονέτες ...

Ωραία για να δούμε αν και οι πελάτες των πεντάστερων αφήνουν λεφτά στην τοπική οικονομία. Εγώ λέω ελάχιστα. Σιγά μην βγαίνουν έξω όταν πληρώνουν 2.000 ευρώ τη βραδιά και όταν τα ξενοδοχεία τους τα παρέχουν όλα και σε υψηλή ποιότητα.

Δεν είναι μόνο οι κρουαζιέρες το θέμα...
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
741
Δε λες καλα που πανε ολοι αυτοι εκει και μενει και τιποτε αλλο για οοσυς μας αρεσουν τα υπολοιπα. Οι ανθρωποι πια (γενικως) ειναι πολυ πλουσιοτεροι και ταξιδευουν περισσοτερο, πια δεν ειναι προνομιο το ταξιδι για πολυ περισσοτερους ανθρωπους αλλα δικαιωνα, μην πω απαιτηση, πχ το Ταιλανδος τουριστας καποτε ηταν ανεκδοτο, οπως και το Αλβανος τουριστας ή ταμιιουνια των Πολωνων. Ολα αυτα τα εκατομμυρια εξτρα ταξιδιωτων καπου θα πανε. Μακαρι να πηγαιναν ολοι στο ιδιο μερος να στριμωχνονται, να μενουν άλλα μερη πιο "ανετα για μας που δε μας ενδιαφερει η Μυκονος , η Βενετια και το Ντουμπαι και μας αρεσουν περισσοτερο η Κιμωλος, το Kuelap και το Batanes. Δε θα μεινουν κι αυτα για πολύ ετσι, νομοτελειακο ειναι. Κι ενας που οδηγουσε το 1970 θα ελεγε σημερα "πω, αγορασαν ολοι αμάξι, πού θα παει αυτη η κατάσταση με την κίνηση ". Ε θα πάει εκεί που ηταν να παει, δεν ειναι πια για πλουσιους μονο το αμαξι.


Το περοεργο δεν ειναι που εχουν υπερτουρισμο αυτα τα νησια. Το περιεργο ειναι που δεν ειχαν μεχρι τωρα, εμενα παντα μου προκαλουσε περιεργεια πώς δεν μας ειχαν "ανακαλυψει" μεχρι τωρα. Ε τωρα με τα σοσιαλ μυδια "ανακαλυπτονται" και τα μικροτερα και λιγοτερο γνωστα. Σε καποιο βαθμο και μεις με τις ιστοριες μας και τις πληροφοριες που ανταλαζουμε εδω μεσα "συμβαλλουμε" σε αυτο, αναποφευκτο ειναι, ειναι διαδραστικος πια ο κοσμος, μεταφερεται η πληροφορια, ευκολοτερη η προσβαση.

Ο μονος τροπος να σταματησει ο υπερτουρισμος ειναι να απευθυνθει ενας προορισμος μονο σε ζαμπλουτους. Τοτε ομως θα ειναι ακομη πιο απλησιαστος για τους "εγχωριους τουριστες" που παλι θα γκρινιαζουν. Λογικα προς τα εκει θα παει, σε λιγα χρονια θα εχεις και η Παρος καλαμαρακια με 180 ευρω, η Μηλος ξαπλωστρες με 200 και η Τζια καταλυματα με μινιμουμ 300 τη βραδιά. Και μετα παλι θα γεμισουν.
Συμφωνω στο οικονομικο κομματι οτι πλεον ειναι εφικτο για περισσοτερο κοσμο και μεταξυ μας καλο ειναι αυτο και μακαρι ολος ο κοσμος να μπορει να ταξιδεψει και να εχει την οικονομικη ανεση. Απλα δεν ξερω αν μπορει να υπαρξει μοντελο και να αποφευγεται ο εντονος υπερτουρισμος.
Παντως ειναι κριμα αυτο που λες (και εγω το λεω προφανως) και δεν το παρεξηγω οτι δεν επιλεγουμε καποιους προορισμους λογω κοσμου.
Αλλαζει ο κοσμος παγκοσμιως στο θεμα τουρισμου και το πραμα γινεται ολο και περισσοτερο για το χρημα , με αποτελεσμα να εχουμε λιγοτερες επιλογες για πιο ηρεμες διακοπες. Και ναι οταν λεμε ηρεμες διακοπες , προφανως δεν εννοουμε να ειμαστε μονοι μας και ενας τοπος για την παρτη μας , αλλα να ειναι πιο ανθρωπινες οι συνθηκες και οχι να γινεται κανιβαλισμος στο οτιδηποτε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.833
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom