Υπερτουρισμός

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
741
Εξαρτάται. Αν δείξεις αυτές τις φωτογραφίες σε νέους ανθρώπους η πλειοψηφία θα πει
ουάου-κουλ-γαμάτο-υπέροχα κλπ και άλλες εκφράσεις που χρησιμοποιούν οι νέοι.
Θα ενθουσιαστούν γιατί θα έχει κόσμο για κλάμπινγκ, νυχτερινή ζωή κλπ.
Αν είσαι πάνω από 40 χρονών, θέλεις ησυχία, ηρεμία, έρημες παραλίες, να στρώσεις την πετσέτα σου
κλπ Κάτι σε μοναστήρι ένα πράγμα.

Εδώ μας το γυρίζεις. Σε προηγούμενο μήνυμα είπες ότι δεν αφήνουν σεντ. Φαίνεται ότι δεν έχεις
σχέση με τον τουρισμό.

Τον Σαντορινιό τον ενδιαφέρει να τα οικονομίσει και να βιοποριστεί η οικογένεια του κι εσένα
σε ενδιαφέρει να κυκλοφοράς στην Σαντορίνη χωρίς κόσμο για να κάνεις τα μπάνια σου.

Να διαβάζεις τις ιστορίες του @psilos3 Κάθε χρόνο πηγαίνει σε καμιά δεκαριά νησιά.
υγ.
Κι εμένα προσωπικά δεν μου αρέσουν αυτές οι εικόνες. Είμαι 65 χρονών. Θα έπρεπε να γίνει καλύτερος προγραμματισμός από τους αρμόδιους φορείς (εδώ γελάμε).
Αυτό που θέλουμε να πάμε καλοκαιριάτικα στο τοπ 10 προορισμό της Ελλάδας και να είμαστε
μόνοι μας η έστω λίγοι μου φαίνεται περίεργο.
Αυτο που προσβαλετε καποιον επειδη εκφραζει μια αποψη με ξεπερναει.
Θα παιρνουμε την αδεια σου αλλη φορα σε οτιδηποτε εχει σχεση με τουρισμο (μιας και δεν εχουμε σχεση)να μπορουμε να το εκφραζουμε σε ενα φορουμ που απλα προσπαθουμε ο καθενας να πει την αποψη του και να γινει εποικοδομητικη συζητηση.

Επιπλεον αν καταλαβες απο οσα γραψαμε οτι θελουμε την Σαντορινη για παρτη μας, τοτε συγγνωμη αλλα τα σχολια ειναι πανω και ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.900
2) Το χρημα που πεφτει απο το ΕΣΠΑ το παιρνουνε μεγαλες ξενοδοχειακες μοναδες μαζι με μιζουλες και τα ψιχουλα τα παιρνουν οσοι το παλεψουνε!
Και δίνουν δουλειά σε αρχιτέκτονες, μηχανικούς, εργάτες, ρεσεψιονίστ, καμαριέρες,μάγειρους,
σερβιτόρους, επιχειρηματίες με υλικά οικοδομών, τσιμέντα τούβλα, υδραυλικά κλπ.
Όλοι αυτοί αν έχουν μεροκάματο θα το ξοδέψουν στην τοπική κοινωνία. Αν δεν έχουν μεροκάματο
θα γυρίζουν κομπολόι. Και μην εκπλαγείς αν σου πω ότι δεν τα παίρνουν μόνο οι μεγάλες ξενοδ. μονάδες αλλά τα παίρνουν και μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Όλες αυτές οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις
πως σιγά σιγά μεγαλώνουν;
Αυτο που προσβαλετε καποιον επειδη εκφραζει μια αποψη με ξεπερναει.
Μπορείς να εκφράζεις όσες απόψεις θέλεις, Αυτό δεν σε κάνει να έχεις σχέση με τον τουρισμό.
Από πότε είναι προσβλητικό όταν σου λέει κάποιος ότι δεν έχεις σχέση με το αντικείμενο;
Κι εγώ μπορώ να έχω πχ μια άποψη για ένα γιατρό αλλά δεν με κάνει ούτε γιατρό, ούτε ειδικό.
Κι αν σε ξεπερνάει να τρέξεις να το προλάβεις.
τοτε συγγνωμη αλλα τα σχολια ειναι πανω και ο καθενας μπορει να βγαλει τα συμπερασματα του.
Φυσικά και είναι πάνω και ούτε είναι προσβλητικά.
Όποιος γράφει κάτι να έχει την ανοχή να ακούσει και την αντίπαλη θέση. Όχι επειδή το είπε
είναι νόμος και τέλος.
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
741
Και δίνουν δουλειά σε αρχιτέκτονες, μηχανικούς, εργάτες, ρεσεψιονίστ, καμαριέρες,μάγειρους,
σερβιτόρους, επιχειρηματίες με υλικά οικοδομών, τσιμέντα τούβλα, υδραυλικά κλπ.
Όλοι αυτοί αν έχουν μεροκάματο θα το ξοδέψουν στην τοπική κοινωνία. Αν δεν έχουν μεροκάματο
θα γυρίζουν κομπολόι. Και μην εκπλαγείς αν σου πω ότι δεν τα παίρνουν μόνο οι μεγάλες ξενοδ. μονάδες αλλά τα παίρνουν και μικρομεσαίες επιχειρήσεις. Όλες αυτές οι μικρομεσαίες επιχειρήσεις
πως σιγά σιγά μεγαλώνουν;

Μπορείς να εκφράζεις όσες απόψεις θέλεις, Αυτό δεν σε κάνει να έχεις σχέση με τον τουρισμό.
Από πότε είναι προσβλητικό όταν σου λέει κάποιος ότι δεν έχεις σχέση με το αντικείμενο;
Κι εγώ μπορώ να έχω πχ μια άποψη για ένα γιατρό αλλά δεν με κάνει ούτε γιατρό, ούτε ειδικό.
Κι αν σε ξεπερνάει να τρέξεις να το προλάβεις.

Φυσικά και είναι πάνω και ούτε είναι προσβλητικά.
Όποιος γράφει κάτι να έχει την ανοχή να ακούσει και την αντίπαλη θέση. Όχι επειδή το είπε
είναι νόμος και τέλος.
Εννοειται ακουμε την αντιπαλη θεση με επιχειρηματα και οχι με δηλωσεις μηδενιστικες.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.900
Εννοειται ακουμε την αντιπαλη θεση με επιχειρηματα και οχι με δηλωσεις μηδενιστικες.
Καμία μηδενιστική. Άλλη σημασία θα δώσω σε κάποια άποψη ειδικού η που έχει σχέση με το αντικείμενο και άλλη σε κάποιον που απλά θέλει να πάει κάπου να περάσει καλά αλλά με τους δικούς του όρους.
Το μηδενιστικό είναι η έκφραση, το δεν αφήνουν μια. Ευτυχώς δεν μας είχε διαβάσει η μαυρούλα κυρία πριν τριάντα χρόνια στην ιστορία που ανέφερα και έβγαζε μέσο όρο 400 δολάρια την ημέρα. Πριν 30 χρόνια. Εξήγησε της ότι δεν αφήνουν τίποτα.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
561
Likes
955
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Πολύ σοφή παροιμία που αποδίδεται σε εβραίους καταστηματάρχες.
"Και τίποτα να μην αγοράσει ο πελάτης από το μαγαζί, μόνο τη σκόνη που θα αφήσει από τα παπούτσια του, πάλι κέρδος είναι !"
Ναι γιατί θα βγάλει φωτογραφίες στο ισταγκραμ..... Και θα ωθήσει άλλους ταξιδιώτες να επισκεφτούν το ίδιο μέρος....
Κάποιος θα αφήσει κάτι.....στο τέλος
 

paykopete

Member
Μηνύματα
175
Likes
741
Καμία μηδενιστική. Άλλη σημασία θα δώσω σε κάποια άποψη ειδικού η που έχει σχέση με το αντικείμενο και άλλη σε κάποιον που απλά θέλει να πάει κάπου να περάσει καλά αλλά με τους δικούς του όρους.
Το μηδενιστικό είναι η έκφραση, το δεν αφήνουν μια. Ευτυχώς δεν μας είχε διαβάσει η μαυρούλα κυρία πριν τριάντα χρόνια στην ιστορία που ανέφερα και έβγαζε μέσο όρο 400 δολάρια την ημέρα. Πριν 30 χρόνια. Εξήγησε της ότι δεν αφήνουν τίποτα.
Επειδη συνεχιζεις να μην καταλαβαινεις τι εχω γραψει παραπανω, πραγματικα δεν μπορω να συνεχισω την αντιπαραθεση γιατι πολυ απλα δεν βγαινει κατι ουσιαστικο και δεν νομιζω οτι ενδιαφερει καποια η καποιον εδω μεσα! Οποτε καλυτερα θα ητανε να το ληξουμε, πιστευω.
 
Last edited:
Μηνύματα
67
Likes
211
Όλοι μετράνε τα φράγκα, κανείς όμως δεν βλέπει την καταστροφή που γίνεται και θα εξαφανίσει εκτός από τα νησιά και τα λεφτά. Και κανείς δεν βλέπει πως δεν βελτιώνουν σε τίποτα και τις υποδομές των νησιών, που είναι κάθε χρόνο και χειρότερες. Ήδη η φετινή σεζόν έχει δείξει τα πρώτα αρνητικά σημάδια στα έσοδα που υπολογίζονταν, επιφέροντας και τις πρώτες διαμαρτυρίες των επιχειρηματιών στον τουρισμό.

Το βέβαιο είναι ότι δεν υπάρχει χώρα στον κόσμο που θα μπορούσε να επιβιώσει μόνο από τον τουρισμό. Χώρια που, όπως διαπιστώσαμε τα δυο καλοκαίρια της πανδημίας, ο τουρισμός είναι ένα πολύ ευαίσθητο προϊόν.

Όσον αφορά τις κρουαζιέρες, είναι καταστροφή για τα μέρη που επισκέπτονται τα κρουαζιερόπλοια. Χιλιάδες άνθρωποι κατεβαίνουν για λίγες ώρες σε ένα νησί ή σε κάποιο αξιοθέατο, αφήνουν τα σκουπίδια τους και φεύγουν. Δεν έχουν ανάγκη την κρουαζιέρα τα νησιά μας. Ίσως κάποια μέρη στο εξωτερικό την έχουν, όχι όμως τα νησιά μας. Χώρια το βοθρολύματα που αμολάνε και έχουν μετατρέψει τις θάλασσες σε χαβούζες.

Εκτός λοιπόν ότι πια τα περισσότερα νησιά μας είναι πια μη αναγνωρίσιμα, η καταστροφή τους είναι ήδη και μη αναστρέψιμη.

Βέβαια, υπάρχει η ανάμνηση του τοπίου για αυτούς που είχαν την τύχη να δουν τα νησιά πριν μετατραπούν σε αυτή την άθλια τουριστική παραίσθηση. Αν πηγαίνεις σήμερα για πρώτη φορά σε αυτά τα νησιά, δεν ξέρεις πόσο όμορφα ήταν πριν γίνουν τουριστικές χωματερές. Επίσης, δεν ξέρεις πως σε αυτά τα νησιά ζούσαν κάποτε κανονικοί άνθρωποι και όχι άπληστα αρπακτικά.

Ο αδερφός ενός φίλου, που ζει στην Αμερική, μου έλεγε πριν λίγες μέρες πως δεν θα αργήσει η μέρα που οι τουρίστες δεν θα έρχονται στην Ελλάδα. Τότε, ίσως, οι συμπατριώτες μας να μπορέσουν να δουν τι “δημιούργησαν”. Θέλει μεγάλη προσπάθεια να φτιάξεις τόση ασχήμια σε μια τόσο όμορφη χώρα.

Τι ειρωνεία, πάντως, να ζουν τόσοι άνθρωποι σε μια χώρα που είναι έναν δημοφιλής τουριστικός προορισμός, και να μην μπορούν οι ίδιοι να κάνουν διακοπές. Αλλά, παράλληλα, να καυχιούνται πως η Ελλάδα είναι πιο όμορφη από τις άλλες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.985
Likes
20.067
Εγώ λέω να φέρουμε και άλλους τουρίστες και άλλα κρουαζιερόπολοια, αεροπλανοφόρα, διαστημόπλοια και υποβρύχια. Να φτάσουμε τα 60εκ, γιατί όχι 100, τουρίστες, να κονομήσουμε όλοι από ΦΠΑ, να ζούμε σαν Σαουδάραβες κλεισμένοι στα σπίτια μας όσο εκεί κυκλοφορούν τουρίστες (σύμφωνα με τον δήμαρχο σαντορίνης και άλλους "δημοσιογράφους") και να χτίσουμε όποια σπιθαμή γης έχει απομείνει. Τα υπόλοιπα είναι για γκρινιάρηδες και άπλυτους που δε θέλουν τη πρόοδο.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.861
Likes
9.801
Βρε @panpan οι δουλειες που ανοιγουν για μαστορες, αρχιτεκτονες κλπ δεν σχετιζονται με τον τουριστα της κρουαζιερας αλλα με τον τουριστα του ξενοδοχείου, ενοικιαζομενου δωματιου κλπ. οι ιδιοκτητες των οποιων κανενα οφελος δεν εχουν απο τον επισκεπτη των ημερησιων εκδρομων. Που και σε αυτο το κομματι -της δομησης- πρεπει να μπει φρενο.
Αλλα ακομα και οι εστιατορες ή ιδιοκτητες καταστηματων πχ κοσμηματοπωλειων το ιδιο θα σου πουν (οπως το ειπαν και σε εμας στο προσφατο ταξιδι μας στην Σαντορινη): «να μας λειπει αυτος ο τουρισμος που δεν καθεται ουτε για φαγητο ουτε ψωνιζει» στην πλειοψηφια του.
Εκτος κι αν θεωρεις κερδος το νερο και την κοκα κολα κατ’αντιστοιχια με το παραδειγμα που εδωσες με την κοπελα στην Καραιβικη οπου εκει το μηνιαιο εισοδημα ειναι ουτως ή αλλως πενιχρο. Δεν νομιζω οτι εκει πρεπει να προσβλεπει ο επιχειρηματιας.

Γενικα ειμαι πολυ κατα της νοοτροπιας «καλωσηρθε το δολαριο» που πρεπει να ξεβρακωθουμε για τον τουριστα… καλο ειναι να προσεχουμε τον τουριστα αλλα να προσεχουμε και τον εργαζομενο που του παρεχεται ενα κοινοβιο με αθλιες συνθηκες διαμονης και μισθοι τοσο τραγικοι που δεν βρισκεται προσωπικο και φτασαμε στο σημειο 6ημερης εργασιας μετα απο 40 χρονια.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.982
Likes
27.900
Εγώ λέω να φέρουμε και άλλους τουρίστες και άλλα κρουαζιερόπολοια, αεροπλανοφόρα, διαστημόπλοια και υποβρύχια. Να φτάσουμε τα 60εκ, γιατί όχι 100, τουρίστες, να κονομήσουμε όλοι από ΦΠΑ, να ζούμε σαν Σαουδάραβες κλεισμένοι στα σπίτια μας όσο εκεί κυκλοφορούν τουρίστες (σύμφωνα με τον δήμαρχο σαντορίνης και άλλους "δημοσιογράφους") και να χτίσουμε όποια σπιθαμή γης έχει απομείνει. Τα υπόλοιπα είναι για γκρινιάρηδες και άπλυτους που δε θέλουν τη πρόοδο.
Γιώργο. Πριν ενάμιση χρόνο είχα γράψει τα παρακάτω στο νήμα για την βιομηχανία του τουρισμού που ένας φίλος έγραφε και παρακαλούσε για άνοδο των αριθμών των επισκεπτών στην Ελλάδα.
Εδώ προσωπικά πάλι, χρόνια έχω την άποψη σε ποιοτικότερο τουρισμό,παρά σε ποσοτικό.
Στροφή σε μεγαλύτερα πορτοφόλια και όχι σε περισσότερο κόσμο. Κάνεις λιγότερη
δουλειά κι έχει περισσότερα κέρδη. Θέλει κόπο όμως και προσπάθεια.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.133
Likes
3.039
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
όλα καλά, αλλα το ερώτημα είναι καθαρά τι θέλουν οι ντόπιοι (η αλλιώς τι τους βολεύει)
εμείς μιλάμε έξω από τον χορό
μας άρεσε είτε όχι, αν αυτοί θέλουν να κτίσουν τα πάντα k θέλουν την λογική «καλωσηρθε το δολαριο» ότι k να λέμε εμείς...

k στην Βαρκελώνη τώρα σπάζονται με τους τουρίστες, αλλα όταν άρχισαν μετά τις χρονιες του ιου, να πηγαίνουν τουρίστες , πανηγύριζαν...
τώρα τους κυνηγάνε με τα νεροπίστολα (κυριολεκτικά)
έχω την εντύπωση πάντες ότι το ίδιο ισχύει παντού
Σαντορίνη, Βενετία, Βαρκελώνη κλπ κλπ

Πάντως θυμάμαι κάπου το 2005 είχα έναν καλο φίλο που διορίστηκε εκπαιδευτικός Σαντορίνη, k με το που έφτανε Ιούνιος έπρεπε να αδειάσει το διαμέρισμα...
Δάσκαλοι, αστυνομικοί κλπ δεν βρίσκανε που να μείνουνε , αλλα μετά αν θυμάμαι καλά γκρινιάζανε γιατί δεν είχανε δάσκαλο...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.393
Likes
49.516
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Αναζητείται!
Επειδή η κουβέντα περιστρέφεται γύρω από τη Σαντορίνη, να πω κάπου εδώ οτι αυτό είναι το αποτέλεσμα του προσδοκομενου υπερκερδους που επιθυμούσαν κάποιοι και δεν είναι καθόλου καινούριο ουτως ώστε να μας ξαφνιάζει.

Από το καλοκαίρι του 2015 που λόγω κακών δρομολογίων των πλοίων αναγκάστηκα να περάσω κοντά τρεις μέρες στο νησί, ορκίστηκα στον εαυτό μου να είναι η τελευταία φορά που κάνω αυτό το λάθος καλοκαιρινό μήνα, πάρα μόνο να το χρησιμοποιήσω για πέρασμα απο λιμάνι σε αεροδρόμιο και το αντίστροφο.

Πάρα πολύ απλά οι υποδομές του νησιού δεν επαρκούν για τον πληθυσμό που συγκεντρωνεται σ' αυτό. Ούτε το νερό, ουτε το ρεύμα, ουτε καν οι δρόμοι του, φτάνοντας σε σημειο να κυκλοφορούμε με ασφυκτικά γεμάτα λεωφορεία των ΚΤΕΛ τα οποία αποτελούν δημόσιο κίνδυνο με τα μπατσρισμενα τους λάστιχα. Ήταν η πρώτη φορά που αναγκάστηκα να πάρω τηλέφωνο σε λιμενικό κι αστυνομία για το λόγο αυτό, χωρις βέβαια να καταφέρω να βγάλω γραμμή...

Όσο για το αεροδρόμιο; Μόνο και μόνο το γεγονός πως οι προδιαγραφές του είναι για 25 πτήσεις την ημέρα κι αυτό δέχεται πενταπλασιες και βάλε καμιά φορά, τα λέει ολα.

Ας μην πέφτουμε από τα σύννεφα, αυτή είναι η νέα πραγματικότητα και δυστυχώς πλέον όχι μόνο στη Σαντορίνη και τη Μύκονο αλλά και σε μερικά ακόμη νησιά που γίνονται απλησιαστα για εμάς. Που θα καταλήξει; Μακάρι να ήξερα, όπως δε ξέρω μέχρι πότε θα καταφέρνουμε να βρίσκουμε εναλλακτικές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.833
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom