Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Oπως ειπε κι ο Δήμος οι μίνι οδηγοι του LP απ τις εκδοσεις οξύ ειναι αρκετά έως πολύ χρήσιμοι με τα μειονεκτηματα που ανέφερε.
Κι εγώ τους χρησιμοποιώ τακτικοτατα. Δεν εχω ψάξει βεβαια για κατάλυμα απ τους καταλογους τους ενώ και οι ενδεικτικες τιμες που αναφέρονται σε φαγητά, μεταφορες, εισοδους σε μουσεια , εχουν "πεθανει" προ πολλού. Αναμενομενο αφου εχει περάσει τλχ 5ετια απ την εκδοσή τους.
Ομως υπάρχουν ενδιαφέροντες, κατατοπιστικοι και δωρεάν οδηγοί οπως αυτοι που βρηκα και χρησιμοποιησα προσφατα:

  • Helsinki visitors Guide
  • Vaasa ( Finland) turist guide
  • Tallin this week
  • Σιγουρα θα υπάρχρι και και στη Στοκχολμη, οπως επίσης υπάρχει και για τη Ρίγα
Πήγες Ταλίν τελικά; ΄Δεν είναι κούκλα;
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Σιγά μην εχανα την ευκαιρία :haha:
Ηταν ακριβως οπως το χες περιγράψει
Πήγαμε με το πρώτο φέρι απ το Ελσίνκι (αναχ 8 άφιξη 9.30 πμ)
και επιστρέψαμε το βράδι (αναχ 8 άφιξη 9.30μ)
Εισιτηριο με επιστροφή 37?Χ3 (οικογενειακο)
 

mio gps

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
180
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Ένα άλλο εργαλείο που εγώ το βρίσκω πολύ χρήσιμο είναι ένα πρόγραμμα που λέγεται Metro.

Μπορεί να βρεθεί στη διεύθυνση http://nanika.net/metro

Μπορείν εγκατασταθεί σε συσκευές με τα εξής χαρακτηριστικά: Palm, Pocket PC, MS Smartphone, Symbian UIQ, Symbian S60 - S80 - S90 και όχι μόνο (αναφέρονται αναλυτικά στο site).

Είναι απίστευτα μεγάλος ο αριθμός των πόλεων που καλύπτει.

Δεν έχει πληροφορίες μόνο για το metro. Για παράδειγμα για την Αθήνα έχει: Metro, Trolley και Tram. Επίσης έχει και βασικά σημεία ενδιαφέροντος (Ακρόπολη κλπ)

Στο πρόγραμμα βάζεις από ποιο σημείο της πόλης θες να πας σε καποιό άλλο σημείο της. Το πρόγραμμα βγάζει δύο διαδρομές, τη συντομότερη και αυτή με τις λιγότερες αλλαγές μέσων συγκοινωνίας. Οι οδηγίες που δίνει είναι αναλυτικότατες. Πχ περπατήστε μέχρι τον στθμό Σύνταγμα πάρτε το metro γραμμή 3 με κατεύθυνση τάδε κατεβείτε στον τάδε σταθμό πάρτε το χ κοκ Δίνει πιθανούς χρόνους ολοκλήρωσης της διαδρομής που στην Αθήνα φαντάζουν λογικοί.

Το εντυπωσιακό όμως είναι πως το πρόγραμμα και όλες οι πόλεις διατίθενται δωρεάν.
οποιος χρειαστει βοηθεια αναφορικα με το προγραμμα καθως και οτιδηποτε σχετικα με gps,μη διστασει να απευθυνθει σε μενα.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.534
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Αυριο μαζί με την εφημερίδα τα ΝΕΑ κυκλοφορεί και ο ταξιδιωτικός οδηγός για τον Ολυμπο.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Αυριο μαζί με την εφημερίδα τα ΝΕΑ κυκλοφορεί και ο ταξιδιωτικός οδηγός για τον Ολυμπο.
Ωχ, θα τον διαβάσει κανένας Εφραίμ και θα αρχίσει τις εδαφικές διεκδικήσεις απ τους 12 θεούς..
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.431
Likes
7.534
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
ρε βαγκάντος, εισαι φοβεροός,,,,
γελάω επι 5 λεπτά .... δεν κρατιέμαι.... :haha::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha::haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Λες να έχει κανένα φιρμάνι από τον Κρόνο? :haha:
Ασυζητητί.
Οτι έχει σχέση με τα επουράνια του ανήκει αυτοδικαίως.
Ως εκπρόσωπος του δημιουργού παίρνει και ποσοστό από μεταβιβάσεις και μεσολαβήσεις.
 

antonisch

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χιλιομετρικές αποστάσεις σε όλη την Ελλάδα 12.000 εγγραφές με όλα τα χωριά.

Έφτιξα μια σελίδα www.cars.gr με όλες τις χιλιομετρικές αποστάσεις, με πάνω από 12.000 εγγραφές χωριών και περιοχών στην Ελλάδα που τις έκανα με το χέρι, χωριό χωριό. Δείτε τη λίγο να μου πείτε τη γνώμη σας: http://www.cars.gr/km.php

Αν κάποιος έχει GPS, του αρέσουν οι εκδρομές και θέλει να βοηθήσει να κάνουμε ένα πιο οργανωμένο οδηγό αυτοκινήτου, με στοιχεία για την κάθε διαδρομή ας επικοινωνήσει μαζί μου.

Καλές εκδρομές, με αυτοκίνητο ή όχι
Αντώνης Χατζηθωμάς
 
Last edited by a moderator:

geog

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Ενόψει του ταξιδιού στην Κούβα το Νοέμβριο, έψαξα για κάποιον έντυπο οδηγό, ώστε να οργανώσουμε το ταξίδι καλύτερα και να τον έχουμε μαζί μας εκεί. Από την Καθημερινή μας είπαν ότι δεν έχει βγει της DK για Κούβα και μας παρέπεμψαν στον Ελευθερουδάκη, ο οποίος είπε ότι δεν υπάρχει κανένας στα ελληνικά. Υπάρχει μόνο της Lonely Planet στα αγγλικά. Έχετε εσείς κάποιον άλλο υπόψη σας? (θεωρώ πολύ καλούς τους οδηγούς της Lonely Planet, απλώς της DK είναι πιο οργανωμένοι).
Ευχαριστώ!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ειχα εναν οδηγο της Κουβας στα ελληνικα, τον οποιο ομως δε βρισκω στη βιβλιοθηκη μου, προφανως τον εχω καπου δανεισει. Ηταν απ'οσο θυμαμαι της Everyman Guides, ενδεχομενως ομως να ηταν και της Gallimard. Περισσοτερες πιθανοτητες δινω στην πρωτη περιπτωση. Απ'οσο θυμαμαι τον ειχα παρει απο καποια εφημεριδα πριν απο πολλα χρονια. Δεν ξερω αν υπαρχει ακομη στην αγορα η εχει εξαντληθει. Κοιτα για οδηγους και στον Παπασωτηριου, αλλα και στο Fnac, αν σε βγαλει κατα εκει ο δρομος σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.749
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom