Ταξιδιωτικοί οδηγοί και λοιπά βοηθήματα ταξιδιών

geog

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Σ' ευχαριστώ πολύ Έρση, με βλέπω για Mall σήμερα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.539
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν βρεθεις μεχρι εκει, υπαρχει εκτος απο Fnac, και Παπασωτηριου.
 

geog

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Γι' αυτό το είπα, με ένα σμπάρο δύο βιβλιοπωλεία! Στο μεταξύ μπήκα και στο site του Παπασωτηρίου και αν ισχύει αυτό που λέει, είχες απόλυτο δίκιο!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.890
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το 2001 η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ έδωσε οδηγό της Κούβας στα Ελληνικά. Εκδόσεις Gallimard και για τα ελληνικά Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ/ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ, βασισμένο στην έκδοση του 1999 στα Γαλλικά. Δεν τον έχω μελετήσει αλλά αν κρίνω από τον αντίστοιχο για Τυνησία που χρησιμοποίησα ήταν πολύ δύσχρηστος.
 

geog

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Είναι και παλιά η έκδοση βλέπω...σε λίγο θα πάω να ρωτήσω εκεί για να αποκτήσω ολοκληρωμένη εικόνα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ενόψει του ταξιδιού στην Κούβα το Νοέμβριο, έψαξα για κάποιον έντυπο οδηγό, ώστε να οργανώσουμε το ταξίδι καλύτερα και να τον έχουμε μαζί μας εκεί. Από την Καθημερινή μας είπαν ότι δεν έχει βγει της DK για Κούβα και μας παρέπεμψαν στον Ελευθερουδάκη, ο οποίος είπε ότι δεν υπάρχει κανένας στα ελληνικά. Υπάρχει μόνο της Lonely Planet στα αγγλικά. Έχετε εσείς κάποιον άλλο υπόψη σας? (θεωρώ πολύ καλούς τους οδηγούς της Lonely Planet, απλώς της DK είναι πιο οργανωμένοι).
Ευχαριστώ!

Για την Κούβα ΕΝΑΣ είναι ο οδηγός.
Ο ... ακριβοθώρητος συμφορουμίτης μας Yorgos.
Αν τον πετύχεις μπορείς να πάρεις οποια πληροφορία θες.
Ψαξε τα ποστ του ή στειλε του πμ
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Παρακαλειται ο yorgos να μας γραψει μερικους δρομους που εχουν
casa particular,για να μην ψαχνω οταν βρεθω στην Αβανα.:airplane:
Και τιμες στο περιπου.
 

geog

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα
Ταξίδι-Όνειρο
Νορβηγία
Λοιπόν ο Παπασωτηρίου στο Mall έχει τον DK για την Κούβα, στα Αγγλικά βέβαια, αλλά δεν πειράζει. Οπότε συνδυασμός DK με Yorgos (αν τον πετύχω;)) θα είναι εγγύση για πετυχημένο ταξίδι:clap:
 

ARBI

Member
Μηνύματα
34
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Καλησπέρα σε όλους, ετοιμάζομαι για ένα ταξίδι στην Ταιλάνδη διάρκειας 25 ημερών. Σκέφτομαι να δω Βόρεια Ταιλάνδη και έπειτα Bangkok και κάποιο νησί. Ψάχνω για χάρτη και οδηγό. Ποιος είναι κατά την γνώμη σας ο καλύτερος? Εχω δει σχεδόν όλους αυτούς που κυκλοφορούν αλλά κανένας δεν είναι πρόσφατα ενημερωμένος. Στα Ελληνικά κυκλοφορούν DK και αυτός του National Geo.
Μιας και θα κάνω τετοιο ταξίδι, είπα να δω και για την αγορά ενός gps. Εχετε κάτι υπ'οψιν σας επί του θέματος? Από οτι είδα, κυκλοφορεί μόνο η GArmin έναν παλιο χάρτη για ταιλάνδη, τον έχει χρησιμοποιήσει κανείς? Τον βρήκα στο Internet αλλα δυστυχώς πρέπει να έχω την συσκευή για να τον δοκιμάσω. Αν έχει κάποιος GArmin μπορώ να του τον δώσω να τον δοκιμάσει.
Εχω περίπου πάνω από 100 ταξιδιωτικούς οδηγούς σε ηλεκτρονική μορφή pdf αλλά όχι για την Ταιλάνδη ... :roll: γκαντεμιά !!
Για τον φίλο που ρώτησε, οι οδηγοί της Frommer's είναι αρκετά καλοί και έχουν πολλές χρηστικές πληροφορίες, αλλά όχι τόσες φωτογραφίες. Καλοί είναι επίσης και της DK οι οποίοι είναι το ακριβώς αντίθετο, πολλές φώτο και οι βασικές πληροφορίες.
:)
 

ARBI

Member
Μηνύματα
34
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Paris
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Ενόψει του ταξιδιού στην Κούβα το Νοέμβριο, έψαξα για κάποιον έντυπο οδηγό, ώστε να οργανώσουμε το ταξίδι καλύτερα και να τον έχουμε μαζί μας εκεί. Από την Καθημερινή μας είπαν ότι δεν έχει βγει της DK για Κούβα και μας παρέπεμψαν στον Ελευθερουδάκη, ο οποίος είπε ότι δεν υπάρχει κανένας στα ελληνικά. Υπάρχει μόνο της Lonely Planet στα αγγλικά. Έχετε εσείς κάποιον άλλο υπόψη σας? (θεωρώ πολύ καλούς τους οδηγούς της Lonely Planet, απλώς της DK είναι πιο οργανωμένοι).
Ευχαριστώ!
Εχω σε pdf τον οδηγό για Cuba στα Αγλικά της Frommers, αν σε ενδιαφέρει. Πήγα πρίν μερικούς μηνές, αν χρειάζεσαι οποιαδήποτε πληροφορία ...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Στους 3,5+ μήνες μου στης Ταϊλάνδη έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος με τον οδηγό του Lonely Planet και γενικά τους προτιμώ. Η τελευταία έκδοση είναι αυτή του Αυγούστου 2007, δεν είναι και τόσο παλιά. Εγώ μερικές φορές που ταξίδεψα με οδηγό 2-3 ετών δεν είχα πρόβλημα. Το gps δεν το βρίσκω απαραίτητο. Μόνο αν έχεις σκοπό να κάνεις τις διαδρομές με αυτοκίνητο που θα οδηγείς εσύ. Αλλά και πάλι αν δεν έχεις σκοπό να περιπλανηθείς σε απομακρυσμένα χωριά δεν θα έχεις πρόβλημα.
Για ότι άλλες πληροφορίες θες, κάνε ένα search στο forum και αν είναι κάτι ακόμα άνοιξε ένα νέο θέμα στις "Αναζητήσεις πληροφοριών" με τις απορίες σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.543
Μηνύματα
899.744
Μέλη
39.257
Νεότερο μέλος
kateanderson

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom