Ταξιδιωτική ασφάλεια

Travelsafe

Member
Μηνύματα
124
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
H ταξιδιωτική ασφάλεια στην Ελλάδα βρίσκετε σε νηπιακή ηλικία ακόμα

Με λύπη μου ανακάλυψα ότι η ταξιδιωτική ασφάλεια στην Ελλάδα βρίσκετε σε νηπιακή ηλικία ακόμα. Θα ήθελα με την άδεια των administrators να δημιουργήσουμε εδώ ένα χώρο όπου όλοι μας θα μπορούμε να αντλήσουμε πληροφορίες για είδη και κόστη ταξιδιωτική ασφάλειας.
Δεν είναι πιά σε νηπιακή ηλικία. Απλά από πολλούς θεωρείται πάρεργο. Η ασφάλιση με εταιρία του εξωτερικο=΄υ θα αποδειχτεί προβληματική εάν δεν σε αποζημιώσει κάπου και θα πρέπει να λύσεις το θέμα δικαστικά, στη χώρα που εδρεύει η εταιρία που διάλεξες ...

Μπες εδώ και θα βρείς λύσεις TraveSafe :lol:
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
124
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
Γρίπη των χοίρων και ταξιδιωτική ασφάλιση

Για την ενημέρωση των μελών του Travelstories, επιθυμώ απλά να αναφέρω οτι δεν έχει υπάρξει αναστολή η εξαίρεση παροχής υπηρεσιών για τη συγκεκριμένη ασθένεια, εκ μέρους των παρόχων ταξιδιωτικής ασφάλισης.

Για περισσότερες λεπτομέρειες επισκεφθείτε TraveSafe - News Υπάρχουν κάποιες χρήσιμες πληροφορίες.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Επειδή ταξιδεύω αρκετά συχνά στο εξωτερικό και μάλιστα μεμονομένα ,συχνά κάνω μια ταξιδιωτική ασφάλιση.Το κόστος εξαρτάται από την διάρκεια ,τον τόπο (Ευρώπη ή εκτος Ευρώπης),τις παροχές που μου καλύπτει και αν θα κάνω κάποιο εξτρήμ σπόρ.Το πρακτορείο που χρησιμοποιώ για την αφάλεια είναι στην Θεσσαλονίκη .Για επιπλέον πληροφορίες μπορείτε να δείτε στα παρακάτω Link (πιστεύω ότι δεν αντιβαίνω τους κανόνες ώστε να θεωρηθεί οτι διαφήμιζω κάποιον,διαφορετικά ας ακυρώσει το μύνημα ο Admin):
http://www.robissa.gr/en/main/asfalisi_ISIS/paketa_isis.htm
http://www.robissa.gr/en/index.htm
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Επειδή ταξιδεύω αρκετά συχνά στο εξωτερικό και μάλιστα μεμονομένα ,συχνά κάνω μια ταξιδιωτική ασφάλιση.Το κόστος εξαρτάται από την διάρκεια ,τον τόπο (Ευρώπη ή εκτος Ευρώπης),τις παροχές που μου καλύπτει και αν θα κάνω κάποιο εξτρήμ σπόρ.Το πρακτορείο που χρησιμοποιώ για την αφάλεια είναι στην Θεσσαλονίκη .Για επιπλέον πληροφορίες μπορείτε να δείτε στα παρακάτω Link (πιστεύω ότι δεν αντιβαίνω τους κανόνες ώστε να θεωρηθεί οτι διαφήμιζω κάποιον,διαφορετικά ας ακυρώσει το μύνημα ο Admin):
http://www.robissa.gr/en/main/asfalisi_ISIS/paketa_isis.htm
http://www.robissa.gr/en/index.htm
δηλαδή εγω που θα παω βαρκελώνη για 1 εβδομαδα θα πληρωσω περιπου 12 ευρω μόνο !!!για να ασφαλιστώ...αν καταλαβα καλά..δεν εχω ιδεα απο αυτά..γιατι αν το κοστος ειναι τόσο μικρο..θα πρεπει ολοι να ασφαλιζομαστε....
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
650
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
δηλαδή εγω που θα παω βαρκελώνη για 1 εβδομαδα θα πληρωσω περιπου 12 ευρω μόνο !!!για να ασφαλιστώ...αν καταλαβα καλά..δεν εχω ιδεα απο αυτά..γιατι αν το κοστος ειναι τόσο μικρο..θα πρεπει ολοι να ασφαλιζομαστε....
Ακριβώς , κοίταξε και τι σε καλύπτει : http://www.robissa.gr/en/main/asfalisi_ISIS/PAROXES.htm
αν θα θελήσεις και ασφάλιση ακυρωσης ταξιδιού θα πρέπει να πληρώσεις 3% περίπου του ποοσού που ασφαλίζεις (δηλ για ένα ταξίδι 500 ευρό είναι 15 ευρό ).
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
124
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
Επειδή ταξιδεύω αρκετά συχνά στο εξωτερικό και μάλιστα μεμονομένα ,συχνά κάνω μια ταξιδιωτική ασφάλιση.Το κόστος εξαρτάται από την διάρκεια ,τον τόπο (Ευρώπη ή εκτος Ευρώπης),τις παροχές που μου καλύπτει και αν θα κάνω κάποιο εξτρήμ σπόρ.Το πρακτορείο που χρησιμοποιώ για την αφάλεια είναι στην Θεσσαλονίκη.
To Robissa όπως και άλλα ταξιδιωτικά γραφεία προωθούν τα 2 προγράμματα της Mondial Assistance τα οποία είναι πάρα πολύ καλά. Πλέον ο κόσμος χωρίζεται στα 3: Έχει προστεθεί σαν 3η Γεωγρ. Περιοχή οι: ΗΠΑ και Καναδάς.
Το Robissa έχει κάποια ιδιαιτερότητα στο πρόγραμμα του. Πληροφορία όμως μόνο μέσω προσωπικού μηνύματος / email.

Πολύ καλά κάνεις και καλύπτεσαι. Όπως λένε και οι σύντροφοι οι Άγγλοι "better safe than sorry..."
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Ακριβώς , κοίταξε και τι σε καλύπτει : http://www.robissa.gr/en/main/asfalisi_ISIS/PAROXES.htm
αν θα θελήσεις και ασφάλιση ακυρωσης ταξιδιού θα πρέπει να πληρώσεις 3% περίπου του ποοσού που ασφαλίζεις (δηλ για ένα ταξίδι 500 ευρό είναι 15 ευρό ).
ειναι πολυ ενδιαφερον το όλο θέμα...
και μεγαλα ποσα καλυψης.. για 12 ευρώ...
αλλα δεν καταλαβαινω..ποιο ειναι το ποσον που ασφαλιζεις? εισητηρια..ξενοδοχειο αν εχει προπληρωθει..τα εξοδα σου εκει....
sorry ..επειδη δεν γνωριζω..ειναι ισως λιγο απλοικες οι ερωτησεις μου..
αν εχεις χρόνο ..πες μας..
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
124
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
ειναι πολυ ενδιαφερον το όλο θέμα...
και μεγαλα ποσα καλυψης.. για 12 ευρώ...
αλλα δεν καταλαβαινω..ποιο ειναι το ποσον που ασφαλιζεις? εισητηρια..ξενοδοχειο αν εχει προπληρωθει..τα εξοδα σου εκει....
sorry ..επειδη δεν γνωριζω..ειναι ισως λιγο απλοικες οι ερωτησεις μου..
αν εχεις χρόνο ..πες μας..
Προσοχή πλέον τα ακυρωτικά είναι 4% επι της αξίας του ταξιδιού (Νέο τιμιλόγιο Mondial 2009), μπορούν πάντα να αγοραστούν σαν ανεξάρτητη κάλυψη. Η κάλυψη των ακυρωτικών αφορά τα ακυρωτικά που θα κληθούμε να πληρώσουμε εάν δεν ταξιδέψουμε για λόγους υγείας. Δεν καλύπτονται τα ακυρωτικά μετά την έναρξη του ταξιδιού, αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να το διακόψουμε.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
διαβασα το προγραμμα globy απο το travelsafe..και αρχισα να καταλαβαινω καποια πραγματα..
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
124
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
αλλα δεν καταλαβαινω..ποιο ειναι το ποσον που ασφαλιζεις? εισητηρια..ξενοδοχειο αν εχει προπληρωθει..τα εξοδα σου εκει....
sorry ..επειδη δεν γνωριζω..ειναι ισως λιγο απλοικες οι ερωτησεις μου..
Όταν ασφαλίζεσαι πριν ξεκινήσει το ταξίδι σου, μπορείς να δηλώσεις τη συνολική του αξία - δηλ τα χρήματα που έχεις πληρώσει. (Αδιάφορο εάν κάποια τα έχεις αγοράσει μέσω πρακτορείου, άλλα πληρώνοντας απ ευθείας ξενοδόχεους αεροπορικές + ακτοπλοϊκές εταιρίες.) Έτσι άν πχ το ταξίδι κοστίζει 1.000€, πέρα από το κόστος του ασφαλιστηρίου πακέτου που διαλέξεις (η Mondial έχει 2) πληρώσεις άλλα 40 ευρά, θα αποζημιωθείς 100% για όλα τα ακυρωτικά που θα σου "φορέσουν" πράκτορες, ξενοδόχοι, αεροπορικές. Πάντα με τη προϋπόθεση οιτι ο λόγος της ακύρωσης είναι για λόγους υγείας που δεν σου επιτρέπουν να ταξιδέψεις, είτε εισαγωγή σε νοσοκομείο.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
124
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
διαβασα το προγραμμα globy απο το travelsafe..και αρχισα να καταλαβαινω καποια πραγματα..
Ευχαριστώ για το σχόλιο.
Μου δίνεις τη δύναμη να συνεχίσω να ενημερώνω. Δεν το κρύβω - αισθάνομαι λίγο μοναχικός , αλλά και οι κούκκοι έρχονται με την Άνοιξη.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Προσοχή πλέον τα ακυρωτικά είναι 4% επι της αξίας του ταξιδιού (Νέο τιμιλόγιο Mondial 2009), μπορούν πάντα να αγοραστούν σαν ανεξάρτητη κάλυψη. Η κάλυψη των ακυρωτικών αφορά τα ακυρωτικά που θα κληθούμε να πληρώσουμε εάν δεν ταξιδέψουμε για λόγους υγείας. Δεν καλύπτονται τα ακυρωτικά μετά την έναρξη του ταξιδιού, αν για κάποιο λόγο χρειαστεί να το διακόψουμε.
δηλαδη..αν εγω πληρωσω ακυρωτικα 100 ευρω για τα εισητηρια και 150 ευρω για ξενοδοχειο η ασφαλιατική θα μου επιστρεψει 250 επι 4%=10ευρώ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.148
Μέλη
39.272
Νεότερο μέλος
faihpap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom