Ταξιδιωτική ασφάλεια

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ουτε εγω........
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Φυσικά, ούτε και εγώ την πληρώνω.
Εξάλλου, η συγκεκριμένη ασφάλεια δεν σε καλύπτει για περίπτωση που αναγκαστείς ν' ακυρώσεις την πτήση.
Και αν ταξιδεύεις και μόνο με χειραποσκευή, δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις επιπλέον χρήματα.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
εγώ το έκανα μόνο 1 φορά που "μετακόμιζα". Γιατί λεω: να δεις που τώρα θα με πιασει η γκαντεμιά και θα μου τη χάσουν...και θα μεινω με τα ρούχα που φοραω και μια αλλαξια που πάντα κουβαλάω στο σακίδιο πλάτης
αλλά κατά τα άλλα, τα θεωρώ τζάμπα λεφτά
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ούτε εγώ την πληρώνω. Άλλωστε, καλύπτομαι από την ταξιδιωτική ασφάλεια που μου προσφέρει η πιστωτική μου κάρτα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Φρέσκες πληροφορίες σχετικά με τις ασφαλιστικές καλύψεις ( προέκυψαν απ το διαβασμα των σχετικών συμβολαιων και απο τηλ. επικοινωνία με την εταιρία Mondial):

  • ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΕΤΑΙ η γρίπη των χοίρων (Κεφάλαιο εξαιρεσεις αρθρο2.19 που αναφέρεται σε επιδημίες και πανδημίες)

  • Ρωτήστε λεπτομέρειες σχετικά με τις καλυπτομενες περιοχες αν ταξιδευετε στην Ασία. Στις εξαιρεσεις 2.15 αναφερεται οτι μη οργανωμένα ταξιδια σε ενδο - Ασία και ενδο- Αφρική ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ.
Στην περίπτωσή μας που φευγουμε για Ταιλάνδη - Καμπότζη - Λάος- Βιετνάμ δεν καλύπτεται μόνο η οδικη μετακίνηση εντός του Λάος γιατι θεωρειται ενδο-Ασία
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
124
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
Μπράβο σου που ψάχνεις

Καλά κάνεις και ψάχνεις πριν αποφασίσεις το οτιδήποτε.
Προς τιμή της MONDIAL που στους όρους της αναφέρει καθαρά τι δέν καλύπτει.
Όσοι θέλουν να "κατεβάσουν" και να μελετήσουν τους όρους της Mondial, μπορούν να τους βρουν εδώ TravelSafe .
Να θυμίσω οτι και η γρίπη των πουλερικών (τη ξεχάσαμε ;;) δεν καλύπτεται επίσης.
Με ερώτημα μου στην A.I.G. που προσφέρει επίσης αξιόλογα προγράμματα, έλαβα την απάντηση οτι δεν εξαιρούν απο τις αιφνίδιες ασθένειες τη γρίππη των χοίρων.

Τα προγράμματα μπορείτε να τα βρείτε εδώ TravelSafe - AIG Ξ?αξιδιΟ�Ο�ΞΉΞΊΞ� Ξ�Ο�Ο�άλιΟ�Ξ·: Ξ*Ξ±Ο�ΞΏΟ�Ξ*Ο�
τους όρους όπως εμφανίζονται στα συμβόλαια εδώ:TravelSafe

Ούτως ή άλλως σε περίπτωση διαπίστωσης της επίμαχης γρίπης σε κρατάνε σε καραντίνα σε κρατικό νοσοκομείο free of charge. Απλά κάποιος επιβαρύνεται με τα κόστη αλλαγής των εισιτηρίων και τα όποια ενδεχομένως ακυρωτικά που σε επιβαρύνει το ξενοδοχείο σου (που θα το κλείσουν επίσης για καραντίνα...)

Ελπίζω να συνεισφέρω στους προβληματισμούς σας
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.618
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ούτως ή άλλως σε περίπτωση διαπίστωσης της επίμαχης γρίπης σε κρατάνε σε καραντίνα σε κρατικό νοσοκομείο free of charge. Απλά κάποιος επιβαρύνεται με τα κόστη αλλαγής των εισιτηρίων και τα όποια ενδεχομένως ακυρωτικά που σε επιβαρύνει το ξενοδοχείο σου (που θα το κλείσουν επίσης για καραντίνα...)
Μα αυτές τις καλύψεις θα θελα να έχω...
 
Last edited by a moderator:

Travelsafe

Member
Μηνύματα
124
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
Μα αυτές τις καλύψεις θα θελα να έχω

Μα αυτές τις καλύψεις θα θελα να έχω...
Μελέτησε από το προηγούμενο post μου τους όρους της AIG TravelSafe - AIG Ξ?αξιδιΟ�Ο�ΞΉΞΊΞ� Ξ�Ο�Ο�άλιΟ�Ξ·: Ξ*Ξ±Ο�ΞΏΟ�Ξ*Ο� και άν θέλεις θα είναι χαρά μου να σε διαφωτίσω περισότερο.
 
Last edited by a moderator:

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Καλησπέρα Aoxania. Απόλυτα αναγκαίο δεν είναι φυσικά. Εξαρτάται το πόσο άνετα θα αισθάνεσαι χωρίς ασφάλεια. Οι περισσότεροι όταν κάνουμε μικρά ταξίδια και μάλιστα σε ευρωπαϊκές πόλεις δεν έχουμε καμία ασφάλεια και κατά 99% δεν μας συμβαίνει τίποτα. Αν τώρα εσύ φοβάσαι τόσο ή είσαι τρομερά άτυχος/η, κάνε μια ασφάλεια 5 ημερών για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Μια εταιρία που κάνει ταξιδιωτικές ασφάλειες είναι η World Nomads - Keep Travelling Safely και για την οποία γίνεται κουβέντα στο θέμα αυτό. Στη συγκεκριμένη εταιρία θα σου κοστίσει 17ευρώ. Σκέψου εσύ αν αξίζει και αποφάσισε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.148
Μέλη
39.272
Νεότερο μέλος
faihpap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom