Ταξιδιωτική ασφάλεια

Travelsafe

Member
Μηνύματα
124
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
Ευχαριστώ για τις άκρως διαφωτιστικές σου απαντήσεις Travelsafe:clap:

Βεβαια μου προέκυψε νεα σημαντική απορία σχετικά με ενδεχώμενη ακυρωση της αδειας.
Καμία ασφαλιστική εταιρία δεν με αποζημιωνει για τα εξοδα,
μπορώ όμως απο τον εργοδότη μου να ζητήσω να μου πληρώσει τα εξοδα το οποία εκανα για τις διακοπές μου και εκτάκτως την τελευταια στιγμή αναγκάστηκα να αναβάλλω;

Βεβαια αυτο ειναι ενα ξεχωριστο τοπικ,
οπου μπορούν να δοθούν σχετικές απαντήσεις απο τους γνωρίζοντες και γνωρίζουσες.
Ζητείται εργατολόγος!:haha:
Συμφωνώ απόλυτα :rolleyes:
Το πρόβλημα είναι οτι άν τα "πάρεις" απ την επιχείρηση μπορεί μετά να σου κάνουν τη ζωή πατίνι και να σε εξωθήσουν μέχρι και τη παραίτηση ... :(
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
124
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
Καταρχήν...μην μου αλλάζεις φύλο γιατί δεν είμαι γυναίκα! :bleh:

Κατά δεύτερον, όπως το έθεσε ο Thanosth, είναι μια ανάγκη που προκύπτει και είναι στο χέρι των ασφαλιστικών εταιρειών να την καλύψουν δημιουργώντας τις κατάλληλες προϋποθέσεις. Πριν 10 χρόνια δεν ήταν έντονη η ανάγκη αυτή, αφού δεν υπήρχαν οι προσφορές των εταιρειών για μη επιστροφή του κόστους του εισιτηρίου σε περίπτωση που προκύψει κάτι στον πελάτη, αλλά σήμερα υπάρχει αυτό σαν ανάγκη, άρα αποτελεί πλέον μια ανάγκη της εποχής μας που σαφώς με τις απαραίτητες έρευνες θα πρέπει να το δημιουργήσουν πλέον οι εταιρείες σαν προϊόν, να το κοστολογήσουν και να το εντάξουν σε ένα πακέτο.

Άλλωστε, με το ίδιο σκεπτικό, εγώ μπορεί να έχω έναν γνωστό μου γιατρό σε νοσοκομείο που θα μου δώσει το αντίστοιχο δικαιολογητικό και να καλυφθώ (όπως είπες, εδώ στην Ελλάδα είναι υψηλό το ποσοστό αυτών που εξαπατούν τις ασφαλιστικές εταιρείες).

Δεν είπαμε ότι είναι εύκολο, αλλά στο χέρι τους είναι να βρούν κάποια λύση, αν ήταν εύκολα τα πράγματα θα φτιάχναμε όλοι μια ασφαλιστική εταιρεία...και αντίστοιχα, ποιος είπε ότι στις δικές μας δουλειές είναι όλα εύκολα; Όλοι μας προσπαθούμε καθημερινά να βρίσκουμε λύσεις, στον τομέα του ο καθένας.

Κι επίσης... το θεωρώ πιο άδικο το να πληρώσεις ένα ασφάλιστρο Χ και να είσαι κατά το ήμισι καλυμμένος, χωρίς να έχεις την δυνατότητα με λίγο παραπάνω κόστος να είσαι πλήρως καλυμμένος, εφόσον το επιθυμείς πάντα, ε;
Sorry για το φύλο αλλά με τέτοια γαλάζια ματάρα ο νούς μου πήγε σε μέλος γένους θυλικού... :)
Εσύ γιατρό

γνωστό έχεις, άν όμως σ' επισκευθεί ογιατρός της ασφαλιστικής. Η ασφαλιστική απάτη είναι ποινικό αδίκημα..:shock:

Για να γίνει αυτό που ζητάς πρέπει να υπάρχει σοβαρός αριθμός ασφαλισμένων. Οι ασφαλίσεις βασίζονται σε ορισμένες παραδοχές: 1) Την υπέρτατη και αμοιβαία καλή πίστη (outmost good faith) 2) Τη "κοινωνία κινδύνου". Δηλαδή στο μεγάλο πλήθος ασφαλισμένων.

Για να βάλω το θέμα σε μιά διάσταση: Κάθε χρόνο προσωπικά ασφαλίζω περί τα 35-45.000 άτομα σε ομαδικές ασφαλίσεις ταξιδιωτικών γρφείων και περί τα 45-55.000 άτομα σε Αστικές Ευθύνες ταξ/κών πρακτόρων. Ξέρεις πόσα άτομα ασφαλίζω σε ατομικά συμβόλαια σαν αυτά που συζητάμε εδώ;; Ούτε 100 το χρόνο... :(
Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι το γιατί δεν ασχολούνται οι ασφαλιστικές - τουλάχιστον εν ελλάδι.

Καλό σου βράδυ φίλε :D
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ναι αλλά για τους εξής 100...δημιούργησε το μισό πρόγραμμα...δεν το ολοκληρώνει να είναι πλήρες; :)))
 

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Και τι γίνεται δηλαδή αν σου πουν ότι λόγω καιρικών συνθηκών καθυστερεί η πτήση σου και χάνεις μια connecting πτήση που θα σε πήγαινε στον προορισμό σου, στον οποίο έχεις κλείσει ένα πακέτο διακοπών??? Δεν τα βάζεις με το Θεο, άντε ούτε και με την τύχη σου, αλλά ποιος πληρώνει τα λεφτά που έχασες?
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
124
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
Και τι γίνεται δηλαδή αν σου πουν ότι λόγω καιρικών συνθηκών καθυστερεί η πτήση σου και χάνεις μια connecting πτήση που θα σε πήγαινε στον προορισμό σου, στον οποίο έχεις κλείσει ένα πακέτο διακοπών??? Δεν τα βάζεις με το Θεο, άντε ούτε και με την τύχη σου, αλλά ποιος πληρώνει τα λεφτά που έχασες?
Τότε υπάρχει κατανόηση και καρτερία. Η κακοκαιρία συμβαίνει συχνά. Τότε το πρόβλημα πέρνει αμπάλα όλες τις αεροπορικές ενός τόπου. Στις περιπτώσεις αυτές καθυστερούν τις αναχωρήσεις των connections άπό άλλες περιοχές για να ελαχιστοποιηθούν τα προβλήματα, στο μέτρο του ανθρώπινου δυνατου.

Για να κατανοούμε τα πράγματα: Αποζημιώσεις καταβάλλονται από κάποιον σε κάποιους άλλους όταν ο πρώτος ευθύνεται για τις ενέργειες του (λάθη / παραλείψεις). Εκεί ειπισέρχεται η ασφάλιση και η ασφαλιστική καλύπτι τον φταίχτη αποζημιώνοντας τα θύματα του. Ο Θεούλης έπλασε αυτό το κόσμο και με Θεομηνίες (μηνύματα του Θεού του ίδιου ... όπως λέει και η λέξη). Εκεί όλοι καθόμαστε σούζα ...

Η "αναποδιά" είναι μέρος του ταξιδιού. Όσο και να το προετοιμάσουμε, όπως και να ασφαλιστούμε, την εγγύηση οτι όλα θα πάνε βάση προγράμματος και κατ ευχήν δεν μπορεί να στη δώσει κανένας. Πρέπει λοιπόν να είμαστε προετοιμασμένοι ψυχολογικά και για τις αναποδιές που θα μας συμβούν.
Το ταξίδι είναι συνώνυμο της εκστρατείας.
 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
124
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
Ναι αλλά για τους εξής 100...δημιούργησε το μισό πρόγραμμα...δεν το ολοκληρώνει να είναι πλήρες; :)))
Dear dear cakeNet & από τους 100 είσαι ο 1ος (έκανα διάνα στο φύλο αυτή τη φορά) :D

μόλις μαζευτείτε 1000 τότε θα ληφθεί σοβαρά υπ όψιν.

Πάντως για τα δικαιώματα του επιβάτη στις αεροπορικές πτήσεις παραπέμπω στο ακόλουθο link που μπορεί να διαφωτίσει: http://travelsafe.gr/content/view/30/61/

Καλή σας μέρα
Καλό Μήνα και χαρούμενα ταξίδια.

ΥΓ: Αν ο Ομηρικός Οδυσσέας είχε ασφαλιστεί, η ασφαλιστική του θα είχε κλέισει .... :haha:
 
Last edited by a moderator:

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Βεβαια μου προέκυψε νεα σημαντική απορία σχετικά με ενδεχώμενη ακυρωση της αδειας.
Καμία ασφαλιστική εταιρία δεν με αποζημιωνει για τα εξοδα,
μπορώ όμως απο τον εργοδότη μου να ζητήσω να μου πληρώσει τα εξοδα το οποία εκανα για τις διακοπές μου και εκτάκτως την τελευταια στιγμή αναγκάστηκα να αναβάλλω;
Όχι! Δεν μπορείς να διεκδικήσεις από τον εργοδότη σου τα χρήματα που έχεις ξοδέψει για το ταξίδι.
Δεν υπάρχει σχετική νομοθεσία στην Ελλάδα και φυσικά δεν μπορείς να αποδείξεις ότι ο εργοδότης σου σου έχει παραχωρήσει την άδεια.



 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
411
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το μόνο που δικαιούται ο εργαζόμενος στην περίπτωση που ανακληθεί η άδειά του και αναγκαστεί να παρέχει την εργασία του κατά τη διάρκεια που κανονικά θα ήταν σε άδεια, είναι προσαύξηση 100 % των αποδοχών αδείας του με την προϋπόθεση βέβαια ότι ο εργαζόμενος έχει ζητήσει εγκαίρως την άδεια δηλαδή δύο μήνες πριν γραπτώς.

Βέβαια, μην ξεχνάμε ότι κανονικά απαγορεύεται να εργασθεί ο μισθωτός κατά τη διάρκεια της άδειάς του!!!


 

Travelsafe

Member
Μηνύματα
124
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Όχι στον ... άλλο κόσμο!
Ταξίδι-Όνειρο
3 χρόνια Θιβέτ & Ινδίες
Το μόνο που δικαιούται ο εργαζόμενος στην περίπτωση που ανακληθεί η άδειά του και αναγκαστεί να παρέχει την εργασία του κατά τη διάρκεια που κανονικά θα ήταν σε άδεια, είναι προσαύξηση 100 % των αποδοχών αδείας του με την προϋπόθεση βέβαια ότι ο εργαζόμενος έχει ζητήσει εγκαίρως την άδεια δηλαδή δύο μήνες πριν γραπτώς.

Βέβαια, μην ξεχνάμε ότι κανονικά απαγορεύεται να εργασθεί ο μισθωτός κατά τη διάρκεια της άδειάς του!!!
Άψογη!!!:clap:
Η απάντηση σου με βοηθάει να περάσω το σχόλιο στο κεφάλαιο "ΠΡΟΛΗΨΗ" που ετοιμάζω.
Κάλιο γαϊδουρόδενε (ζητώντας έγγραφα την άδεια σου) παρά γαϊδουρογύρευε.

Τι σου είναι ο άνθεωπος όταν γνωρίζει από εργατικό δίκαιο ...:bleh:
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
οταν καποιος ζηταει αδεια σε μια εταιρεια,την ζηταει εγγραφος,οταν υποτιθεται οτι εγινε δεκτη αυτη η αδεια εχει υπογραψει οτι σου τι δινει ο εκαστοτε προισταμενος,εργοδοτης,διευθυντης,ωποτε υπαρχη εγγραφο που αποδικνυει οτι σου εχει δωθει αδεια.
και στις 2 εταιρεις που δουλευα ετσι γινοταν.
οπως επισης απο την μερα που θα την ζητησεις ειναι υποχρεωμενος μεσα σε 2 μηνες να σου την δωσει απο τον νομο.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.432
Likes
7.541
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Dear dear cakeNet & από τους 100 είσαι ο 1ος (έκανα διάνα στο φύλο αυτή τη φορά) :D

μόλις μαζευτείτε 1000 τότε θα ληφθεί σοβαρά υπ όψιν.

Πάντως για τα δικαιώματα του επιβάτη στις αεροπορικές πτήσεις παραπέμπω στο ακόλουθο link που μπορεί να διαφωτίσει: http://travelsafe.gr/content/view/30/61/

Καλή σας μέρα
Καλό Μήνα και χαρούμενα ταξίδια.

ΥΓ: Αν ο Ομηρικός Οδυσσέας είχε ασφαλιστεί, η ασφαλιστική του θα είχε κλέισει .... :haha:
2ος είμαι...1ος είναι ο Θάνος! Μα να έχετε έτοιμους πελάτες μπροστά στα μάτια σας και να μην τους βλέπετε πια; :bleh::bleh::bleh:
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.537
Μηνύματα
900.149
Μέλη
39.272
Νεότερο μέλος
faihpap

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom