Ταξιδιωτική ασφάλεια

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Αυτές έχω χρησιμοποιήσει.
http://www.worldwideinsure.com/
http://www.columbusdirect.com/
http://www.globelink.co.uk/

Στο τελευταίο, που έχω χρησιμοποιήσει και πιο πρόσφατα, μπορείς να προσθέσεις αντικείμενα αξίας που θέλεις.
Θα δω κι αυτό που λες, τώρα για το επόμενο ταξίδι μου.

Για την ευρωπαϊκή κάρτα, απλά πας στο ταμείο σου, ζητάς την έκδοσης της ευρωπαϊκής κάρτας ασφάλισης, συνήθως κάνεις μια αίτηση και την παραλαμβάνεις μετά από λίγες μέρες. Το κακό είναι ότι λήγει τέλος του χρόνου και θέλει συνέχεια νέα αίτηση.


Τελικά το αεροδρόμιο της Κρακοβίας έχει σοβαρό πρόβλημα με την ομίχλη. Και γω το ίδιο είχα πάθει όταν πήγαινα και προσγειωθήκαμε στο Katowice.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Με μια απλη αιτηση στο ταμειο σου(εντυπο Ε 112).Ειχε 6μηνη ισχυ.Τωρα νομιζω οτι την εκαναν ετησια.Με την αιτηση σου παιρνεις ενα χαρτι που και μ'αυτο μπορεις να ταξιδεψεις.Η καρτα σου ερχεται σπιτι με το ταχυδρομειο.

Τις 2 τελευταίες φορές που έβγαλα έληγε πάντα 31/12 του τρέχοντος έτους.
Στο δικό μου ταμείο πάντως δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα. Πρέπει να πας 2 φορές (δεν κάνουν αποστολή) και δε παίρνεις προσωρινό χαρτί:(
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Τις 2 τελευταίες φορές που έβγαλα έληγε πάντα 31/12 του τρέχοντος έτους.
Στο δικό μου ταμείο πάντως δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα. Πρέπει να πας 2 φορές (δεν κάνουν αποστολή) και δε παίρνεις προσωρινό χαρτί:(
Οταν εβγαλα την καρτα ειχα ΙΚΑ(ασφαλισμενος στο ΤΣΑ).Τωρα εχω Ο.Α.Ε.Ε και δεν ξερω τον τροπο εκδοσης της καρτας.Θα τον μαθω ομως συντομα.
 

INQUIRER

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΥΛΑΝΔΗ
TRAVEL INSURANCE

Καλησπέρα σε όλους,

Η ταξιδιωτική ασφάλιση στην Ελλάδα έχει κάνει μεγάλα άλματα εξέλιξης τα τελευταία χρόνια, οι καλύψεις είναι εφάμιλες με αυτές του εξωτερικού, οι χρεώσεις είναι πλέον πολύ προσιτές και μπορεί κάποιος να την βρει σε πολλά σημεία.:clap:

Σας παραθέτω μερικά από αυτά:
Στις ιστοσελίδες αεροπορικών εταιρειών (π.χ. easyJet και άλλες)
Σε πολλά ταξιδιωτικά γραφεία
Σε ιστοσελίδες ταξιδιωτικών οδηγών όπως το travelink.gr που είναι και affiliate partner αυτού του forum
Σε πολλές ιστοσελίδες πώλησης ταξιδιωτικών υπηρεσιών (π.χ. airtickets.gr pamediakopes.gr και άλλες)
On-line από ιστοσελίδες ασφαλιστικών εταιρειών (όπως η elvia.gr)
Κάποιοι αξιόλογοι tour operator τη συμπεριλαμβάνουν στα πακέτα τους.

Καλό, ευχάριστο, απρόσκοπτο και ασφαλές ταξίδι σε όλους μας...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.888
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Για τους ασφαλισμένους στο Δημόσιο. Με το βιβλιάριο ασθενίας στην Υγ. υπηρεσία και βγαίναι η κάρτα ανάλογα. Αν πάει κάποιος π.χ. στην Αθήνα στα κεντρικά (Μακεδονίας 8) την παίρνει επιτόπου σε 5 λεπτά. Αν πάει Αγ.Παρασκευή ή Αιγάλεω μπορεί και μήνας. Λήγει 31/12.
 

latinmania

Member
Μηνύματα
54
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό ξανά και ξανά!!!!
θέλω την συμβουλή σας πάνω σε κάτι.Αρχες Δεκέμβρη πάω στο Λος Αντζελες μέσω Λονδινου που θα κάτσω μια μέρα και την επόμενη θα φύγω από εκεί για Λ.Α.
Ταξιδεύω με την continental airlines η οποία μου προτείνει ασφαλιση αλλά ακόμα δεν την έχω προσθέσει.Σε αυτό το σιτε http://www.1travelinsurance.com/home.asp που προτείνετε παραπάνω είναι πιο οικονομική στο να την αγοράσω.Το θέμα μου όμως δεν είναι τα λεφτά, αλλα στο να διαλεξω ασφάλεια της αεροπορικης εταιρειας κατευθέιαν η μέσω του site που με καλυπτει και για το Λονδινο ?
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
προς θεσσαλονικεις
πηγα σημερα στον οαεε για βγαλω την ευρωπαικη καρτα ασφαλισης(εγω υπαγομαι στο υποκαταστημα που ειναι στην φενα)μου ειπαν οτι χρειαζεται να εχω το βιβλιαριο ασθενειας και το εγγαρφο με το οποιο θα ταξιδεψω δηλ.ταυτοτητα ή διαβατηριο και φυσικα η καρτα βγαινει μονο στα κεντρικα τα οποια μου ειπαν οτι ειναι στην 26ης οκτωβριου απεναντι απο τα δικαστηρια.
 

tanasis

Member
Μηνύματα
171
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ
Οταν εβγαλα την καρτα ειχα ΙΚΑ(ασφαλισμενος στο ΤΣΑ).Τωρα εχω Ο.Α.Ε.Ε και δεν ξερω τον τροπο εκδοσης της καρτας.Θα τον μαθω ομως συντομα.
Για Ο.Α.Ε.Ε. κάνεις μια αίτηση στο γραφείο που ανήκεις και σε 2 μέρες το πολύ είσαι έτοιμος.

Για ταξιδιωτική ασφάλεια χρησιμοποιώ bupa.co.uk.
Να σας πω επίσης ότι όταν πληρώνουμε τα εισητήρια και τα ξενοδοχεία με πιστωτική κάρτα έχουμε ασφάλεια για αυτά.
 

marikaki

Member
Μηνύματα
131
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
νησια ειρηνικου
Για Ο.Α.Ε.Ε. κάνεις μια αίτηση στο γραφείο που ανήκεις και σε 2 μέρες το πολύ είσαι έτοιμος.
δεν ξερω για την αθηνα πως ειναι αλλα θεσ/νικη πρεπει μονο στα κεντρικα.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Για Ο.Α.Ε.Ε. κάνεις μια αίτηση στο γραφείο που ανήκεις και σε 2 μέρες το πολύ είσαι έτοιμος.

Για ταξιδιωτική ασφάλεια χρησιμοποιώ bupa.co.uk.
Να σας πω επίσης ότι όταν πληρώνουμε τα εισητήρια και τα ξενοδοχεία με πιστωτική κάρτα έχουμε ασφάλεια για αυτά.
Τι είδους ασφάλεια; Τι καλύπτει;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
1.960
Επόμενο Ταξίδι
μαλαισία
οταν ρώτησα τι καλύπτει μου ειπαν, για να φέρουν δωρεάν στην σωρό σου στην πατρίδα!! το αποφευγω γιατί το θέμα δεν με ενδιαφέρει!!!
 

GREG1979

Member
Μηνύματα
35
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
ΜΠΑΝΓΚΟΚ-ΠΟΥΚΕΤ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες . Τελικά είναι πολλά τα πράγματα στα οποία έχουμε μείνει πίσω στην Ελλάδα :roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.299
Μηνύματα
887.308
Μέλη
38.970
Νεότερο μέλος
genik

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom