Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Hugin

Member
Μηνύματα
607
Likes
1.874
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Απ
φίλε μου...
εδώ δε συζητάμε για τέτοια. Εδώ μέσα όλοι είμαστε ώμ και ζέν. Απαγορεύονται οι νουθετήσεις και η διασπορά φόβου.
Οταν βγαίνουν επισημες επιστημονικές ομάδες και συνιστούν ψυχραμία τότε ναι, η διασπορά φόβου πρέπει να απαγορευται απο τον οποιοδηποτε.
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αλλαζει ροτα κι ο Μπορις Τζονσον και την κυβηστηση του θα τη ζηλευε κι η Ναντια Κομανετσι.
Περιορισμος 4 μηνων στο σπιτι για οσους ειναι ανω των 70 κι αρχιζουν οι απαγορευσεις μεγαλων συναθροισεων κι ερχονται κι αλλα. Η επιθεση που δεχτηκε απο την επιστημονικη κοινοτητα ηταν ανευ προηγουμενου. Το πειραμα κοινωνικου Δαρβινισμου δεν πηγε πολυ καλα.
Δεν ειναι περιορισμος. Ειναι "very big ask". Εχει τεραστια διαφορα και ειναι το αυτονοητο που πρεπει να κανουν ηλικιωμενοι και ευπαθεις ομαδες.

Ωστοσο δεν αμφιβαλλω πως τελικα θα παρει μετρα. Και δεν εχει και νοημα πλεον. Οταν ολες οι αλλες χωρες ειναι self-isolated δεν μπορεις να σωσεις και πολλα απο την οικονομια σου. Παρολα αυτα το σοκ θα ειναι πιο περιορισμενο για τους Αγγλους.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Αλλαζει ροτα κι ο Μπορις Τζονσον και την κυβηστηση του θα τη ζηλευε κι η Ναντια Κομανετσι.
Περιορισμος 4 μηνων στο σπιτι για οσους ειναι ανω των 70 κι αρχιζουν οι απαγορευσεις μεγαλων συναθροισεων κι ερχονται κι αλλα. Η επιθεση που δεχτηκε απο την επιστημονικη κοινοτητα ηταν ανευ προηγουμενου. Το πειραμα κοινωνικου Δαρβινισμου δεν πηγε πολυ καλα.
Κλείνει μέσα τους 70+ τα μαγαζιά κτλ τα κλείνει??? Αλήθεια υπήρξε επίσημο κράξιμο απο επιστήμονες?
Πως το εννοείς το " πειραμα κοινωνικου Δαρβινισμου"???
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.684
Likes
43.965
Δεν ειναι περιορισμος. Ειναι "very big ask". Εχει τεραστια διαφορα και ειναι το αυτονοητο που πρεπει να κανουν ηλικιωμενοι και ευπαθεις ομαδες.

Ωστοσο δεν αμφιβαλλω πως τελικα θα παρει μετρα. Και δεν εχει και νοημα πλεον. Οταν ολες οι αλλες χωρες ειναι self-isolated δεν μπορεις να σωσεις και πολλα απο την οικονομια σου. Παρολα αυτα το σοκ θα ειναι πιο περιορισμενο για τους Αγγλους.
Μολις τωρα, στον Guardian. Ministers are planning to give police in the UK the power to arrest people with coronavirus who are not self-isolating, the health secretary has confirmed.

“We are going to take the powers to make sure that we can quarantine people if they are a risk to public health, yes, and that’s important,” Matt Hancock told the Andrew Marr Show on the BBC.
 

Ανθηg

Member
Μηνύματα
13
Likes
67
Είστε τόσο τρομαγμένοι που θέλετε να κάνετε πως δεν υπάρχει τίποτα.
Οταν βγαίνουν επισημες επιστημονικές ομάδες και συνιστούν ψυχραμία τότε ναι, η διασπορά φόβου πρέπει να απαγορευται απο τον οποιοδηποτε.
Αλλο η ψυχραιμία που πρέπει να εννοείται, αλλά κανείς δεν έχει εδω μέσα απο ότι βλέπω. Όλοι φοβάστε επειδή δεν είστε ενημερωμένοι και σας φταίω εγώ που λέω τα αυτονόητα. Ο φόβος σας μου επιτέθηκε ξεκάθαρα.

Προτιμάτε να στρουθοκαμηλίζετε και να μιλάτε για οικονομική καταστροφή.
 
Last edited by a moderator:

Hugin

Member
Μηνύματα
607
Likes
1.874
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είστε τόσο τρομαγμένοι που θέλετε να κάνετε πως δεν υπάρχει τίποτα.

Αλλο η ψυχραιμία που πρέπει να εννοείται, αλλά κανείς δεν έχει εδω μέσα απο ότι βλέπω. Όλοι φοβάστε επειδή δεν είστε ενημερωμένοι και σας φταίω εγώ που λέω τα αυτονόητα. Ο φόβος σας μου επιτέθηκε ξεκάθαρα.

Προτιμάτε να στρουθοκαμηλίζετε και να μιλάτε για οικονομική καταστροφή.

(δεν φταιω εγώ. Ζητησα να διαγραφει η απάντηση σας αλλά.. Απαντάω αφου μου απαντήσατε.)

Εκτός αν εδώ απαντάνε μόνο οι παλιοί... όχι οι νέοι.
Ωραια. Αφου είμαστε τόσο τρομαγμένοι όλοι τότε ο σκοπος πέτυχε. Η διασπορα φοβου έγινε, οποτε δεν έχει άλλο νοημα να το ξανασυζητησουμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.684
Likes
43.965
Κλείνει μέσα τους 70+ τα μαγαζιά κτλ τα κλείνει??? Αλήθεια υπήρξε επίσημο κράξιμο απο επιστήμονες?
Πως το εννοείς το " πειραμα κοινωνικου Δαρβινισμου"???
Με μετρια αγγλικα μπορεις να γκουγκλαρεις τις επιστολες διαμαρτυριας που υπεγραψαν 100δες επιστημονες καθως και κοινωνικοι ψυχολογοι (165, αυτο ειχε πλακα) που ζητουν επιστημονικες αποδειξεις για την "ψυχικη κουραση" απο τον εγκλεισμο και τη βεβαιη αποτυχια του.
 
Last edited:

Ανθηg

Member
Μηνύματα
13
Likes
67
Τη μια θάλασσες την άλλη βουνό..... βλέπω να έρχεται ολική απαγόρευση κυκλοφορίας

https://www.enikos.gr/society/70783...ralia-stovouno-synostismos-stin-parnitha-phot
Δυστυχώς. Κάθε μετακίνηση είναι επίφοβη και δεν έχουν βρει άλλο τροπο αντιμετώπισης παρα μόνο τον "μένουμε σπίτι".
Τουλάχιστον για τις πόλεις.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μολις τωρα, στον Guardian. Ministers are planning to give police in the UK the power to arrest people with coronavirus who are not self-isolating, the health secretary has confirmed.

“We are going to take the powers to make sure that we can quarantine people if they are a risk to public health, yes, and that’s important,” Matt Hancock told the Andrew Marr Show on the BBC.
Κι αυτα λενε πως τεθηκαν περιοριστικα μετρα για τους 70+ και για συναθροισεις; Μιλουν για τους ασθενεις που σπανε την καραντινα τους.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.028
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom