Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

panpan

Member
Μηνύματα
6.987
Likes
27.974
Άρα τους εκδικείσαι για την ηλιθιότητά τους? ούτε τα ζώα δεν θα το έκαναν αυτό.
Εσύ ποιος είσαι? έστω ο Τάκης, ο Δημήτρης, ο Χρήστος? ούτε καν, ένα πληκτρολόγιο που βγάζει απωθημένα ζωής..
Όταν παρά τις απαγορεύσεις,οι λαϊκές ηταν εχθές γεμάτες γερόντια,για αυτούς δεν υπάρχει καμία σωτηρία.Έχουν μυαλό να κρίνουν ότι κινδυνεύει η ζωή τουςκαι να μην απαντάνε ότι σε μισή ώρα λαϊκή δεν παθαίνεις τίποτα.Ούτε στον μασουτη έχεις ανοσία.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν να θέλω να υποτιμήσω τις γνώσεις σου και ούτε να κάνω επίδειξη των (ανύπαρκτων) δικών μου, απλά με το φτωχό μου μυαλό υποπτεύομαι ότι οι οικονομικές υπερδυνάμεις αποφάσισαν ότι πρώτα πρέπει να συμμαζευτεί κάπως το πράγμα για να μπορέσουν μετά να επέμβουν τεχνικά για να μειώσουν τους κινδύνους. Η οικονομία θα επανέλθει άμεσα, αυτό ήδη παρατηρείται στην Κίνα. Στην Ελλάδα αυτό το ζούμε 10+ χρόνια και ακόμα δεν είδαμε φως, οι δυο μήνες θα μας διαλύσουν? Συμφωνώ ότι πρέπει να είναι υποχρεωτική η καραντίνα και όχι στην κρίση του καθένα.
Ε ναι, καμια μεγαλη οικονομικη δυναμη δεν πηρε τοσο αμεσα δραστικα μετρα κι ας εχουν πιο θωρακισμενες οικονομιες που μπορουν να επανελθουν ευκολοτερα απο την ελληνικη. Στην Ελλαδα παιρνουμε μετρα κουτουρου και ασαφη οπως παντα που ο καθενας τα ερμηνευει οπως θελει (Κλεισανε με υπουργικη αποφαση πχ απο σημερα τα τουριστικα καταλυματα και οι airbnbηδες επειδη δεν εχουν σημα ΕΟΤ λενε εμεις θα νοικιαζουμε γιατι δεν αφορα εμας η αποφαση).
 

Hugin

Member
Μηνύματα
607
Likes
1.874
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αυριο το πρωί η καραντίνα θα πάει περιπατο. Εκατοντάδες χιλιάδες άτομα στην Ελλάδα θα πάνε στις δουλειές τους γιατί πρέπει να πάνε. Πολλοί απο αυτούς είναι σε τέτοιες θέσεις που θα εχουν επαφες με αρκετά άτομα που και αυτά είναι υποχρεωτικά εκεί και όχι για το γούστο τους. Επισης θα έρθουν σε επαφή μέ άτομα που είναι εκεί για το γούστο τους και οχι γιατι πρέπει. Ολοι αυτοι το μεσημερι θα πάνε σπιτι τους. Αν καποιοι ζούνε με άτομα μεγαλύτερης ηλικίας αυτο που μπορούμε να πούμε είναι "καλη τύχη".
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.783
Likes
17.789
απο σημερα τα τουριστικα καταλυματα και οι airbnbηδες επειδη δεν εχουν σημα ΕΟΤ λενε εμεις θα νοικιαζουμε γιατι δεν αφορα εμας η αποφαση.
Ναι ε.. σε ποιον ομως;; δεν διαβαζουν εδω μέσα, το πιο εγκυρο σαιτ, (ελα Def σε έλιωσα ) οτι ολος ο κόσμος ακυρώνει;;



Ο Μπόρις τι κωλοτούμπα πάει να κανει;; πονηρή όχι με πάταγο..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι ε.. σε ποιον ομως;; δεν διαβαζουν εδω μέσα, το πιο εγκυρο σαιτ, (ελα Def σε έλιωσα ) οτι ολος ο κόσμος ακυρώνει;;



Ο Μπόρις τι κωλοτούμπα πάει να κανει;; πονηρή όχι με πάταγο..
Αν δεν ειναι fake

https://www.news247.gr/koinonia/ady...desk&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos1
Στη Γαλλια απο την αλλη κλεισανε τα παντα αλλα οι εκλογες γινονται σημερα κανονικα
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.432
Likes
7.541
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Η Γερμανία κλείνει τα σύνορα της με Αυστρία, Ελβετία και Γαλλία από αύριο το πρωί στις 8.

Πηγή : ARD, πρώτο κρατικό γερμανικό κανάλι, πριν 5 λεπτά.

Υ. Γ. : τοπικές εκλογές για δημάρχους και κοινοταρχες στη Βαυαρία έγιναν σήμερα κανονικά.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.629
Likes
9.132
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αν δεν ειναι fake

https://www.news247.gr/koinonia/ady...desk&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos1
Στη Γαλλια απο την αλλη κλεισανε τα παντα αλλα οι εκλογες γινονται σημερα κανονικα

Τι εννοείς κλείσανε τα πάντα στην Γαλλία; Ακόμα σχετικά χαλαρά τα βλέπω τα πράγματα. Αυτή η καθυστέρηση φοβάμαι σημαίνει ότι θα αργήσουν να μας δέχονται άλλες χώρες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι εννοείς κλείσανε τα πάντα στην Γαλλία; Ακόμα σχετικά χαλαρά τα βλέπω τα πράγματα. Αυτή η καθυστέρηση φοβάμαι σημαίνει ότι θα αργήσουν να μας δέχονται άλλες χώρες.
Τα καταστηματα εστιασης, σινεμα, χιονοδρομικα κα. Που βρισκεσαι; Μονο Παρισι κλεισανε;
Ηδη δεν μας δεχονται πολλες χωρες. Ανησυχω κι εγω πολυ μην κλεισει και η Ελλαδα και δεν μπορει να ταξιδεψει η οικογενεια μου αυριο. Και ειδικα η νταντα των παιδιων.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.629
Likes
9.132
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Τα καταστηματα εστιασης, σινεμα, χιονοδρομικα κα. Που βρισκεσαι; Μονο Παρισι κλεισανε;
Ηδη δεν μας δεχονται πολλες χωρες. Ανησυχω κι εγω πολυ μην κλεισει και η Ελλαδα και δεν μπορει να ταξιδεψει η οικογενεια μου αυριο. Και ειδικα η νταντα των παιδιων.


Στην Hauts-de-France που μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον ήταν δεύτερη σε κρούσματα στην Γαλλία. Έχουν κλείσει σχολεία και πανεπιστήμια κι έχουν αραιωσει τα λεωφορεία αλλά όλα τα άλλα όπως ήταν. Στο ινστιτούτο που είμαι έχουν δώσει μόνο κάποιες συμβουλές αλλά μας είπαν να πηγαίνουμε κανονικά. Όσοι έχουν κρατήσεις σε ξενοδοχεία τους λένε ότι η κράτηση ισχύει κανονικά. Γενικά βλέπω ότι είμαστε μια βδομάδα πίσω σε σχέση με άλλες χώρες. Θα δούμε μετά τις εκλογές τι θα γίνει. Οι φήμες είναι ότι θα πάρουν πολύ αυστηρά μέτρα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.201
Likes
4.136
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Κρατήστε αυτήν την είδηση:

"Σε συμπτώματα του COVID 19 :
ΔΕΝ χορηγούμε ως αντιπυρετικά IBUPROFEN (Algofren ,Nurofen, Brufen, Seractil..) σε δισκία ή σιρόπια, καθώς και τα υπόλοιπα Μη Στεροειδή Αντιφλεγμονώδη ( Ponstan, Gantil, Aspirin, Voltaren, Mesulid, Niflamol, Loxitan...) Χρησιμοποιούμε μόνο PARACETAMOL ( Depon, Panadol, Apotel......) (ρωτήστε τον γιατρό ή τον φαρμακοποιό σας. Σύμφωνα με πρόσφατη ανακοίνωση του Γαλλικού υπουργείου υγείας παρατηρείται μια ραγδαία επιδείνωση των συμπτωμάτων σε άτομα, άνω των 40 που είχαν λάβει ΜΣΑΦ στα αρχικά στάδια της νόσου.

Από δημοσιεύματα του Gurdian οι οδηγίες που μεταφράστηκαν από φαρμακοποιό.

https://www.theguardian.com/world/2...ory-drugs-may-aggravate-coronavirus-infection
 
Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στην Hauts-de-France που μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον ήταν δεύτερη σε κρούσματα στην Γαλλία. Έχουν κλείσει σχολεία και πανεπιστήμια κι έχουν αραιωσει τα λεωφορεία αλλά όλα τα άλλα όπως ήταν. Στο ινστιτούτο που είμαι έχουν δώσει μόνο κάποιες συμβουλές αλλά μας είπαν να πηγαίνουμε κανονικά. Όσοι έχουν κρατήσεις σε ξενοδοχεία τους λένε ότι η κράτηση ισχύει κανονικά. Γενικά βλέπω ότι είμαστε μια βδομάδα πίσω σε σχέση με άλλες χώρες. Θα δούμε μετά τις εκλογές τι θα γίνει. Οι φήμες είναι ότι θα πάρουν πολύ αυστηρά μέτρα.
Τι να σου πω, εδω στη γειτονια μου ειναι κλειστα ολα
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.024
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom