Συζήτηση για το νέο κοροναϊο

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Pel

Member
Μηνύματα
780
Likes
4.153
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;

fotast

Member
Μηνύματα
9.590
Likes
14.775

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν κάποιος νοιώθει άτρωτος και δεν έχει ηλικιωμένα αγαπημένα πρόσωπα ας το βουλώσει τουλάχιστον από σεμνότητα και ευτυχία, τι άλλο μπορεί να πει κανείς?
Όποιος έχει ηλικιωμένα αγαπημένα πρόσωπα να τους πει ότι εμείς οι υπόλοιποι δεν μπήκαμε σε εθελοντική καραντίνα στα σπίτια μας για να αλωνίζουν αυτά έξω (όπως βλέπω απ' το παράθυρό μου), αλλιώς ας το βουλώσει και να σταματήσει τις ηθικολογίες. Όλοι ενδιαφερόμαστε για αγαπημένα ηλικιωμένα μας πρόσωπα.
 
Last edited by a moderator:

vanda

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.514
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Με μετρια αγγλικα μπορεις να γκουγκλαρεις τις επιστολες διαμαρτυριας που υπεγραψαν 100δες επιστημονες καθως και κοινωνικοι ψυχολογοι (165, αυτο ειχε πλακα) που ζητουν επιστημονικες αποδειξεις για την "ψυχικη κουραση" απο τον εγκλεισμο και τη βεβαιη αποτυχια του.
Όσοι χρειάζονται αποδείξεις, να δούνε την ταινία «Κυνόδοντας»:D:D:D
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Όποιος έχει ηλικιωμένα αγαπημένα πρόσωπα να τους πει ότι εμείς οι υπόλοιποι δεν μπήκαμε σε εθελοντική καραντίνα στα σπίτια μας για να αλωνίζουν αυτά έξω (όπως βλέπω απ' το παράθυρό μου), αλλιώς ας το βουλώσει και να σταματήσει τις ηθικολογίες. Όλοι ενδιαφερόμαστε για αγαπημένα ηλικιωμένα μας πρόσωπα.


Δεν είμαστε τρομαγμένοι γιατί είμαστε σε θέση να αναζητήσουμε δεδομένα, να τα επεξεργαστούμε και να βγάλουμε λογικά συμπεράσματα σε σχέση με τις αλήθειες και τα ψέμματα που λέγονται για τον ιό. Η τρομαγμένη είσαι εσύ που επειδή κάποιος Μόσιαλος ή κάποιος Δασκαλάκης λέει κάτι, το ακολουθείς τυφλά λες και είναι το Ευαγγέλιο.
Άρα τους εκδικείσαι για την ηλιθιότητά τους? ούτε τα ζώα δεν θα το έκαναν αυτό.
Εσύ ποιος είσαι? έστω ο Τάκης, ο Δημήτρης, ο Χρήστος? ούτε καν, ένα πληκτρολόγιο που βγάζει απωθημένα ζωής..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Άρα τους εκδικείσαι για την ηλιθιότητά τους? ούτε τα ζώα δεν θα το έκαναν αυτό.
Εσύ ποιος είσαι? έστω ο Τάκης, ο Δημήτρης, ο Χρήστος? ούτε καν, ένα πληκτρολόγιο που βγάζει απωθημένα ζωής..
Αυτοί εκδικούνται τους ευατούς τους όταν παρά τις απαγορεύσεις και τις συστάσεις βγαίνουν έξω.
Δεν έχω τη δύναμη να υποχρεώσω κανέναν αν θα βγει έξω ή θα μείνει μέσα, αλλά έχω το δικαίωμα να κρίνω ότι αυτός ο τρόπος αντίδρασης δεν είναι σωστός και οικονομικά θα μας βλάψει βάζοντας σε καραντίνα το ενεργό οικονομικά τμήμα του πληθυσμού για να σωθεί το μη ενεργό και το μη ενεργό να μην εφαρμόζει τους περιορισμούς. Αυτό μακροπρόθεσμα θα βλάψει και τους ηλικιωμένους γιατί αν σταματήσει η οικονομική δραστηριότητα από πού θα βρεθούν συντάξεις, φάρμακα, νέα εμβόλια, νέες τεχνολογίες κτλ. Δε γεννιούνται όλα αυτά απ' το μηδέν, παράγονται και για να παραχθούν πρέπει να βγούμε απ' την καραντίνα σύντομα.

Επίσης, δεν έχω ούτε ψυχιατρικές γνώσεις για να συστήσω τρόπους εκτόνωσης σε συνομιλητές μου που έχουν φορτιστεί υπερβολικά απ' τα γεγονότα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.036
Likes
12.189
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Άρα τους εκδικείσαι για την ηλιθιότητά τους? ούτε τα ζώα δεν θα το έκαναν αυτό.
Εσύ ποιος είσαι? έστω ο Τάκης, ο Δημήτρης, ο Χρήστος? ούτε καν, ένα πληκτρολόγιο που βγάζει απωθημένα ζωής..
Δυστυχως το προβλημα δεν λυνετε με ημιμετρα. Και στην οικονομια γινεται τεραστια ζημια και σε δυο βδομαδες με αυτα τα μετρα δεν θα δουμε ιδιαιτερη βελτιωση. Το shut down με αδεια κυκλοφοριας μονο σε ορισμενες κατηγοριες και για συγκεκριμενους σκοπους φανταζει αυτη τη στιγμη η πιο ρεαλιστικη λυση. Και αργα η γρηγορα ολες οι χωρες θα οδηγηθουν εκει. Στερουμαστε βασικες ελευθεριες και περιμενουμε να ληξει συντομα ο συναγερμος. Αλλα με ανοιχτες εκκλησιες, συνωστισμο σε σουπερμαρκετ, παραλιες, βουνα και πλατειες θα περασει το Καλοκαιρι δεν θα εχει μεγαλο κομματι του πληθυσμου να φαει και ακομα θα αναρωτιομαστε τι φταιει.

Ή κλεινουν τα παντα για 2,3,4 βδομαδες και κλειδωνομαστε ολοι σπιτια ή ολα ανοιχτα και ο καθενας κοιταει να σωσει το τομαρι του.
 

pankot1979

Member
Μηνύματα
81
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ-ΧΙΛΗ
Πριν λίγο είπε για την Ισπανία στην ΕΡΤ οτι τα νέα κρούσματα και οι θάνατοι ανεβαίνουν με πολύ γρήγορους ρυθμούς....είπε και τα νούμερα αλλά δεν τα άκουσα .Να δω εμείς πότε θα βάλουμε μυαλό.
 

Pel

Member
Μηνύματα
780
Likes
4.153
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Να ανοίξουμε ένα (προφανώς θεωρητικό και υπό πολλές επιφυλάξεις) θέμα για το πού θα θέλαμε να πάμε όταν με το καλό τελειώσει αυτή η ιστορία με τον κορονοϊό, γιατί με τόση μουρμούρα αρχίζει να με πιάνει κατάθλιψη; Θα είχε νομίζω ενδιαφέρον, γιατί ο ιός θα έχει αλλάξει τάσεις, τιμές, προτιμήσεις για προορισμούς που δεν επλήγησαν τόσο κτλ
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.707
Δυστυχως το προβλημα δεν λυνετε με ημιμετρα. Και στην οικονομια γινεται τεραστια ζημια και σε δυο βδομαδες με αυτα τα μετρα δεν θα δουμε ιδιαιτερη βελτιωση. Το shut down με αδεια κυκλοφοριας μονο σε ορισμενες κατηγοριες και για συγκεκριμενους σκοπους φανταζει αυτη τη στιγμη η πιο ρεαλιστικη λυση. Και αργα η γρηγορα ολες οι χωρες θα οδηγηθουν εκει. Στερουμαστε βασικες ελευθεριες και περιμενουμε να ληξει συντομα ο συναγερμος. Αλλα με ανοιχτες εκκλησιες, συνωστισμο σε σουπερμαρκετ, παραλιες, βουνα και πλατειες θα περασει το Καλοκαιρι δεν θα εχει μεγαλο κομματι του πληθυσμου να φαει και ακομα θα αναρωτιομαστε τι φταιει.

Ή κλεινουν τα παντα για 2,3,4 βδομαδες και κλειδωνομαστε ολοι σπιτια ή ολα ανοιχτα και ο καθενας κοιταει να σωσει το τομαρι του.
Δεν να θέλω να υποτιμήσω τις γνώσεις σου και ούτε να κάνω επίδειξη των (ανύπαρκτων) δικών μου, απλά με το φτωχό μου μυαλό υποπτεύομαι ότι οι οικονομικές υπερδυνάμεις αποφάσισαν ότι πρώτα πρέπει να συμμαζευτεί κάπως το πράγμα για να μπορέσουν μετά να επέμβουν τεχνικά για να μειώσουν τους κινδύνους. Η οικονομία θα επανέλθει άμεσα, αυτό ήδη παρατηρείται στην Κίνα. Στην Ελλάδα αυτό το ζούμε 10+ χρόνια και ακόμα δεν είδαμε φως, οι δυο μήνες θα μας διαλύσουν? Συμφωνώ ότι πρέπει να είναι υποχρεωτική η καραντίνα και όχι στην κρίση του καθένα.
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.028
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom