Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Triplover

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
4.137
Η Ρώμη είναι η κατεξοχήν πόλη του περπατήματος και της βόλτας, καθώς είναι ένα υπαίθριο μουσείο. Σίγουρα θα περάσετε υπέροχα. Αλλά δεν θα επέλεγα τέτοια περίοδο να την επισκεφτώ, καθώς όσο καλές αντοχές κ να έχεις δεν είναι δα το ιδανικό να γυρνάς σε μια πόλη στους 35-40 βαθμούς κελσίου. Η ζέστη θα είναι αφόρητη με αποτέλεσμα να χάσετε αποθέματα δύναμης τα οποία σας είναι τόσο απαραίτητα για να χαρείτε την Αιώνια Πόλη.
 

laki

Member
Μηνύματα
138
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Παρισιιιιιι........
Ταξίδι-Όνειρο
Ολη η Γη,μπορω;;;;
Τωρα με μπερδεψατε. Εκει που έλεγα οκ δεν θα έχουμε προβλημα και άρχισα να κοιτάω για τιμές στα εισιτήρια τωρα διστάζω παλι! Πφφφφφφφ.....
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Κι εμένα μου φαίνεται πως πόλεις σαν τη Ρώμη δεν ενδείκνυνται για Ιούλη, εκτός αν έχεις πάρα πολύ χαλαρό πρόγραμμα. Σκέψου ότι αλλιώς βιώνει τη ζέστη κάποιος που πάει απλώς μια βόλτα χαλαρά και αλλιώς κάποιος που πηγαινοέρχεται όλη μέρα, πάνω κάτω, πέρα δώθε. Εδώ στους 15 βαθμούς και ιδρώνεις αν περπατάς όλη μέρα, πόσο μάλλον στους 30+.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγώ γι αυτό έγραψα για τη ζέστη. Γενικώς ο καιρός είναι θέμα τύχης, κανείς δεν ξέρει τί καιρό θα έχει τον Ιούλιο αλλά στατιστικά και βάσει της θέσης της υποθέτουμε ότι θα κάνει ζέστη. Εγώ δε θα ξαναπήγαινα τέτοια εποχή, εσένα αν δε σε πειράζει μια χαρά θα περάσετε. Άλλωστε όλη η πόλη είναι γεμάτη συντριβάνια και βρύσες με πόσιμο νερό, μπορείτε να δροσίζεστε από κει.:bleh:
Όσο για τα υπόλοιπα που ζητάς νομίζω σε καλύπτει πλήρως. Η Ρώμη είναι πόλη μουσείο, πολύ ενδιαφέρουσα, κόσμο θα έχει σίγουρα, άπειρα πράγματα να δείτε, μόνο το φαγητό προσέξτε λίγο στα πολύ τουριστικά μέρη.:)
 

agmourel

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΓΙΟΣ ΜΑΥΡΙΚΙΟΣ
Γεια σας παιδιά ..... και εγώ αναχωρώ για Ρώμη στις 31 Μαρτίου.... τελικά δεν έχω καταλάβει η Roma pass περιλαμβάνει την Villa Borghese???
 

mariaj

Member
Μηνύματα
320
Likes
419
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Γεια σας παιδιά ..... και εγώ αναχωρώ για Ρώμη στις 31 Μαρτίου.... τελικά δεν έχω καταλάβει η Roma pass περιλαμβάνει την Villa Borghese???
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ. Ναι, περιλαμβάνεται η Borghese στη Roma Pass.
 

agmourel

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΓΙΟΣ ΜΑΥΡΙΚΙΟΣ
Ρωτάω γιατί δεν την αναφέρει σαν επισκέψιμο μέρος στις πληροφορίες η κάρτα .....
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Το γράφει εδώ http://www.romapass.it/p.aspx?l=en&tid=10
Υπ'όψιν ότι η Galleria Borghese θέλει κράτηση οπωσδήποτε. Από το σάιτ του roma pass ( http://www.romapass.it/p.aspx?tid=33&l=en#faqq20 )

  1. For which museums do reservations have to be made?
    For the Borghese Gallery and Palazzo Valentini (Domus Romane), booking is required also for Roma Pass and/or Roma&Più Pass holders. Reservations are not required for any other museums, though it is highly recommended that school or tourist groups make reservations, in order to facilitate entry to museums.


    For reservations to the Borghese Gallery and/or Domus Romane/Palazzo Valentini, please call +39 06 32810 (open Monday to Friday, 9:00 am to 6:00 pm – Saturdays, 9:00 am to 1:00 pm). Bookings can be made directly from the visitor’s home country, even if s/he has not yet purchased the Card. Please note: online, it is not possible to make only the reservation without prepaying the ticket. To reserve your time slot you need to call +39 0632810.

 

mariaj

Member
Μηνύματα
320
Likes
419
Ταξίδι-Όνειρο
Bali
Ρωτάω γιατί δεν την αναφέρει σαν επισκέψιμο μέρος στις πληροφορίες η κάρτα .....
Αν μπεις στο σαιτ της Roma Pass και πας εκεί που λέει download θα δεις να λέει entrance fees. Κατέβασε αυτό το αρχείο και θα δεις ό,τι περιλαμβάνει η κάρτα από αξιοθέατα, εκεί αναφέρει και την Borghese.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.544
Μηνύματα
899.781
Μέλη
39.259
Νεότερο μέλος
diona

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom