Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Αν περιμένετε να βρείτε εισιτήρια Ιούλιο μήνα, για Ρώμη με 60-70€ τότε δεν είστε ούτε επιπόλαιοι, ούτε ανεύθυνοι, είστε απλά εκτός πραγματικότητας και δεν έχετε ιδέα από αεροπορικά εισιτήρια... η τιμή στα 150€ που αναφέρθηκε με regular εταιρίες μπορεί να μην είναι τιμή ευκαιρίας, αλλά για Ιούλιο μήνα είναι λογικότατη και θα έλεγα ότι αν κάποιος έχει ήδη αποφασίσει το ταξίδι να την κλείσει... οι δύο loco που πετάνε, η easy και η vueling (ναι όσο περίεργο κι αν φαίνεται σε μερικούς, από Αθήνα για Ρώμη δεν πετάει η Ryan, ούτε βέβαια η Iberia) σε επιλεγμένες ημερομηνίες Ιουλίου και με ελάχιστη διαθεσιμότητα πουλάνε 110€ και η πείρα έχει δείξει ότι αυτές οι τιμές με τον καιρό θα ανεβαίνουν... αλλά και το 110€ όμως είναι πλασματικό μια που οι ώρες που πετάνε οι συγκεκριμένες εταιρίες δεν είναι και οι καλύτερες, με αποτέλεσμα ο επιβάτης να χρεώνεται μια τσάμπα διανυκτέρευση...

Για την ιστορία... η paefstra έχει απόλυτο δίκιο να υποστηρίζει ότι η Ρώμη βουλιάζει από τουρίστες τον Ιούλιο και ακόμη περισσότερο όταν λέει ότι πολλοί Ιταλοί και Ευρωπαϊοι έρχονται τον Ιούλιο στην Ελλάδα μέσω Αθηνών χρησιμοποιόντας regular εταιρίες... μεγάλα ταξιδιωτικά γραφεία φυσικά και δεν διανοούνται να στείλουν πελάτες, που πληρώνουν αδρά μια εκδρομή στην Ελλάδα, με loco και φυσικά υπάρχει τεράστιος αριθμός τουριστών που κάνει stop over στην Αθήνα τουλάχιστον για ένα διήμερο, μη θεωρώντας ότι μια διαφορά της τάξεως των 50-100€ ανατρέπει οικονομικά τις καλοκαιρινές διακοπές του... όλα αυτά λοιπόν, όσο κι αν αυτό πάλι φαίνεται παράξενο στους ειδικούς των 25 αεροπορικών κρατήσεων, έχουν σαν συνέπεια την μεγάλη πληρότητα του Ιουλίου στις πτήσεις από -προς Ρώμη και την φυσιολογική αύξηση των τιμών των ναύλων...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
150-200 ευρώ θεωρώ ότι είναι πάρα μα πάρα πολλά!!! Εγώ είχα πάει με 70Ε και βαλίτσα να φανταστείς πρόπερσι το Μάρτιο!!Δεν ξέρω βέβαια που κυμαίνονται οι καλοκαιρινές τιμές...
Εγώ δεν νομίζω να έχει 40 βαθμούς αλλά και να έχει μην σας απασχολεί....νοικιάστε ένα Hotel με πισίνα ή επισκεφτείτε κάποια κοντινήπαραλία!! Και αν πάλι δεν μπορείτε να τα έχετε αυτά έχει ένα σωρό συντριβάνια :bleh:......
α) Πήγες Μάρτιο και δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει να περπατάς στους 35c υπό σκιά.
β) Πήγες το 2011 και από τότε έχουν αλλάξει πολλά δεδομένα στην τιμολόγηση των εισιτηρίων και στις στάνταρ παροχές (βαλίτσες κτλ).
γ) Πήγες το Μάρτιο με μια προσφορά του 2011 άρα δεν μπορεί να γνωρίζεις ότι τα 150-200 είναι πολλά για ένα αντίστοιχο δρομολόγιο για το καλοκαίρι του 2014.
δ) Μιλάμε για Ρώμη όχι για Μύκονο... πού ακριβώς θα βρει οικονομικό ξενοδοχείο με πισίνα στη Ρώμη?
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
α) Πήγες Μάρτιο και δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει να περπατάς στους 35c υπό σκιά.
β) Πήγες το 2011 και από τότε έχουν αλλάξει πολλά δεδομένα στην τιμολόγηση των εισιτηρίων και στις στάνταρ παροχές (βαλίτσες κτλ).
γ) Πήγες το Μάρτιο με μια προσφορά του 2011 άρα δεν μπορεί να γνωρίζεις ότι τα 150-200 είναι πολλά για ένα αντίστοιχο δρομολόγιο για το καλοκαίρι του 2014.
δ) Μιλάμε για Ρώμη όχι για Μύκονο... πού ακριβώς θα βρει οικονομικό ξενοδοχείο με πισίνα στη Ρώμη?
α) πίστεψε με πήγα 5 μέρες και έβρεχε συνεχώς και τις 5 ,οπότε θα προτιμούσα πολύ περισσότερο τον ήλιο στω και με 35 βαθμούς γτ δεν έβγαλα ούτε μια σωστή φωτογραφία!!
β,γ) Δεν πήγα με προσφορά και πιστεύω ότι ούτε 10% του forum δεν έχει ταξιδέψει στην Ρώμη με 200 ευρώ την τριετία 2011-2014!!
δ) Προφανώς έκανα χιούμορ αλλά εδώ κατάλαβα ότι ακόμα και χιούμορ να κάνει κάποιος πάντα υπάρχει κάποιος να κράξει!!!
Μια συζήτηση κάνουμε βρε παιδιά εξάλλου την τελική κρίση θα την λάβει αυτός που άνοιξε το θέμα!! Φυσικά και όλοι μας έχουμε διαφορετικές απόψεις και τις υποστηρίζουμε...και δεν γίνεται να έχουμε όλοι δίκιο!Καλή καρδιά!!!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.677
Likes
43.940
δ) Προφανώς έκανα χιούμορ αλλά εδώ κατάλαβα ότι ακόμα και χιούμορ να κάνει κάποιος πάντα υπάρχει κάποιος να κράξει!!!
Μια συζήτηση κάνουμε βρε παιδιά εξάλλου την τελική κρίση θα την λάβει αυτός που άνοιξε το θέμα!! Φυσικά και όλοι μας έχουμε διαφορετικές απόψεις και τις υποστηρίζουμε...και δεν γίνεται να έχουμε όλοι δίκιο!Καλή καρδιά!!!
H topic starter μπηκε για να ζητήσει βοήθεια. Αν ήθελε χιούμορ, θα είχε πάει σε stand up comedy.
Αν την τελική της κρίση τη βασίσει σε συμβουλές που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα ή σε παραπληροφόρηση που δίνεται με την ευκολία της ανωνυμίας, νομίζω ότι δεν θα γελάσει και τόσο όταν μετά το Πάσχα θα ψάχνει που είναι τα εισιτήρια των 60-70 ευρώ που της υποσχέθηκε το forum.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
H topic starter μπηκε για να ζητήσει βοήθεια. Αν ήθελε χιούμορ, θα είχε πάει σε stand up comedy.
Αν την τελική της κρίση τη βασίσει σε συμβουλές που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα ή σε παραπληροφόρηση που δίνεται με την ευκολία της ανωνυμίας, νομίζω ότι δεν θα γελάσει και τόσο όταν μετά το Πάσχα θα ψάχνει που είναι τα εισιτήρια των 60-70 ευρώ που της υποσχέθηκε το forum.
Δεν το ξέρεις αυτό!!! Εγώ πχ τώρα γελάω με αυτά που γράφεις και καταλαβαίνω το χιούμορ σου!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πού ακριβώς θα βρει οικονομικό ξενοδοχείο με πισίνα στη Ρώμη?
Δεν ειπε καπου οικονομικο. Ειπε χοτελ με πισινα. Οπως πχ το mercure με πισινα με υπεροχη θεα στο Κολοσσαιο. Στα 135 το λες και ευκαιρια τετοια εποχη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν ειπε καπου οικονομικο. Ειπε χοτελ με πισινα. Οπως πχ το mercure με πισινα με υπεροχη θεα στο Κολοσσαιο. Στα 135 το λες και ευκαιρια τετοια εποχη.
Η απάντησή μου απευθύνοταν στον Desiro ο οποίος έγραψε ότι: 150-200 ευρώ θεωρώ ότι είναι πάρα μα πάρα πολλά!!! Εγώ είχα πάει με 70Ε και βαλίτσα να φανταστείς πρόπερσι το Μάρτιο!!

Άρα όπως θεωρώ απίθανο κάποιος που πετά business class να μένει σε Ibis από επιλογή, έτσι θεωρώ απίθανο κάποιος που θεωρεί πολλά τα 150 r/t για μια ευρωπαική πρωτεύουσα να σκάσει 150 τη βραδιά για ξενοδοχείο.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.062
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Δεν ειπε καπου οικονομικο. Ειπε χοτελ με πισινα. Οπως πχ το mercure με πισινα με υπεροχη θεα στο Κολοσσαιο. Στα 135 το λες και ευκαιρια τετοια εποχη.
Η απάντησή μου απευθύνοταν στον Desiro ο οποίος έγραψε ότι: 150-200 ευρώ θεωρώ ότι είναι πάρα μα πάρα πολλά!!! Εγώ είχα πάει με 70Ε και βαλίτσα να φανταστείς πρόπερσι το Μάρτιο!!

Άρα όπως θεωρώ απίθανο κάποιος που πετά business class να μένει σε Ibis από επιλογή, έτσι θεωρώ απίθανο κάποιος που θεωρεί πολλά τα 150 r/t για μια ευρωπαική πρωτεύουσα να σκάσει 150 τη βραδιά για ξενοδοχείο.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
Πεστα ρε παιδι μου μην τα πω εγω και πέσει πάλι κράξιμο... :rolleyes:
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η απάντησή μου απευθύνοταν στον Desiro ο οποίος έγραψε ότι: 150-200 ευρώ θεωρώ ότι είναι πάρα μα πάρα πολλά!!! Εγώ είχα πάει με 70Ε και βαλίτσα να φανταστείς πρόπερσι το Μάρτιο!!

Άρα όπως θεωρώ απίθανο κάποιος που πετά business class να μένει σε Ibis από επιλογή, έτσι θεωρώ απίθανο κάποιος που θεωρεί πολλά τα 150 r/t για μια ευρωπαική πρωτεύουσα να σκάσει 150 τη βραδιά για ξενοδοχείο.

Ελπίζω να σε κάλυψα.
Αυτά τα συμπεράσματα απορώ από που πηγάζουν πραγματικά!!! Εγώ είμαι VIP μέλος σε ένα σωρό ταξιδιωτικά site και με προσφορές και κουπόνια έχω κλείσει ξενοδοχεία με πισίνα πάρα πολλές φορές (λες και είναι κάτι extreme το λέμε πια) και ποτέ πάνω από 100 ευρώ! Εγώ μπαίνω κάθε μέρα και κοιτάω ξενοδοχεία και αεροπορικά για οπουδήποτε...έχω αρρώστεια την οποία μάλλον δεν την κατανοούν πολλοί εδώ μέσα για να χρησιμοποιούν λέξεις όπως ΑΠΙΘΑΝΟ(!!!!!!)
Όσο για την απάντηση ότι αναφερόταν σε μένα,,,εγώ έχω πάει Ρώμη,,,δεν ζήτησα πληροφορίες αλλά είπα ένα πραγματικό γεγονός από προσωπική μου εμπειρία!!
Ευχαριστώ
 

stergios

Member
Μηνύματα
38
Likes
92
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Nouli εμείς πάμε Ρώμη σε ένα μήνα και κλείσαμε με 120€ το άτομο απευθείας με alitalia. Το θεωρήσαμε φθηνό και το κλείσαμε.
Μόλις επιστρέψουμε θα σας πω εντυπώσεις.
Σε ότι αφορά τα ξενοδοχεία πάντως, αυτά είναι σχετικά ακριβά. Δυσκολευτήκαμε να κλείσουμε, κυρίως λόγω σχέσης τιμής-ποιότητας, κρίνοντας από αυτά που βλέπαμε στα site.
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
nouli επειδη εγω βλεπω οτι ολοι σχιζονται και διαφωνουν για ξενοδοχεια πτησεις κτλ...προκειμενου να σε βοηθησουν .
Και εσυ το μονο που λες κ ξαναλες ειναι ο καιρος, γιατι βρε κοριτσι μου δεν κοιτας αλλες ημερομηνιες εκτος καλοκαιριου ?? που δεν θα εχει την ζεστη που δεν αντεχεις και θα εχει και πιο φτηνα εισητηρια μαλλον... (Γιατι εγραψες στα τελευταια ποστ σου οτι θα δεις τον καιρο κ μετα θα κλεισεις ....)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.544
Μηνύματα
899.822
Μέλη
39.260
Νεότερο μέλος
ArgyK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom