Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Πόση ώρα περίπου θα μου πάρει το μουσείο σε φυσιολογικούς ρυθμούς;
3. οτι υπάρχει μια μεγάλη κρήνη και κάποιες εκκλησίες, αυτές είναι ακόμα επισκέψιμες;
1. τριωρο.
2. καποιες ναι. ολες ειναι σε αποσταση με τα ποδια παντως του κεντρου.
1. Aυτο το γνωστο παρτυ ανιμαλ σου εδωσε το πιο trash bar στο Τεστατσιο με κοκοφοινικες , πιτσιρικαρια και τα τοιαυτα
2. Το σωστο σοβαρο μπαρακι για να..
3. Οσο αφορα στο παγωτατζιδικο ,
1. ποτό είπε, αυτό απάντησα..εκαστος με την ηλικία του κ τα γουστα του..
2. ..συναντησεις κι αλλα μέλη του ΚΑΠΗ..
3. που ούτε απέξω δεν έχεις περάσει...μην συνεχίζεις βαθύτερα στο βαραθρο της αναξιοπιστίας...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
Κάποιο άλλο μαγαζί για παγωτό;Κατά προτίμηση κοντά σε κάποιο βασικό αξιοθέατο.
(Γιατί το παραπάνω μαγαζί από ότι είδα θέλει γύρω στα 25 λεπτά περπάτημα σύμφωνα με το google για το πάνε έλα από την στάση του κολοσσιαίου)
Έχω πάει ήδη στο San Crispino το οποίο ήταν καλό χωρίς να με ξετρελάνει όμως και ήταν και πολύ ακριβό κατά την γνώμη μου για την ποσότητα που έβαζε.
Θα ήθελα να απαντήσει και ο samion αν γίνεται.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Eιπαμε della palma! Κοντα στο Πανθεον.
Και το LA GELATERIA FRIGIDARIUM μας αρεσε.
Και μερικα ακομα που δεν δοκιμασα αλλα εχουν προταθει εδω κι εχουν παρα πολλες καλες κριτικες στο tripadvisror:
• PALAZZO DEL FREDDO GIOVANNI FASSI
Via Principe Eugenio 65

• GELATERIA DEL TEATRO
Via de San Simone 70

• GIOLITTI
Via Uffici del Vicario 40

Mιλα Samion, εισαι ο γκουρου :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κάποιο άλλο μαγαζί για παγωτό;Κατά προτίμηση κοντά σε κάποιο βασικό αξιοθέατο..
όσα είπε το manelaki είναι εγγύηση..αλλά
Για παγωτό η επιλογή είναι μονόδρομος...
Palazzo del Freddo Giovanni Fassi | Gelati artigianali dal 1880
θα πήγαινα εδώ ως πρωτη φορά σε gelateria στη Ρώμη όπως σωστά λεει ο sdoe21. εξοικειωθείτε εδώ με τις γεύσεις και μετά αρχιστε το ψάξιμο στα άλλα..
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
Καλά είπαμε να απαντήσετε αλλά όχι και τόσο γρήγορα :)
Θα προτιμήσω το della palma γιατί είναι πάνω στον δρόμο μας. Έχω φάει και άλλη φορά παγωτό στην Ρώμη(san crispino) και στην Ιταλία γενικά απλά ψάχνω και κάτι διαφορετικό.
Σας ευχαριστώ πολύ.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Καλά είπαμε να απαντήσετε αλλά όχι και τόσο γρήγορα :)
Θα προτιμήσω το della palma γιατί είναι πάνω στον δρόμο μας. Έχω φάει και άλλη φορά παγωτό στην Ρώμη(san crispino) και στην Ιταλία γενικά απλά ψάχνω και κάτι διαφορετικό.
Σας ευχαριστώ πολύ.

Στο san crispino φαγαμε κι εμεις αλλα δεν θα το προτεινα οπως λες κι εσυ. Μονο η γευση συκο μας αρεσε που ηταν ιδιαιτερη κι οντως καλη αλλα μεχρι εκει... δυστυχως δε προλαβα να τα δοκιμασω ολα, δυο απ'τα τρια δεν μπορουσα να τα ανακαλυψω στο χαρτη και δεν ειχα ιντερνετ.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Κάποιο άλλο μαγαζί για παγωτό;Κατά προτίμηση κοντά σε κάποιο βασικό αξιοθέατο.
(Γιατί το παραπάνω μαγαζί από ότι είδα θέλει γύρω στα 25 λεπτά περπάτημα σύμφωνα με το google για το πάνε έλα από την στάση του κολοσσιαίου)
Έχω πάει ήδη στο San Crispino το οποίο ήταν καλό χωρίς να με ξετρελάνει όμως και ήταν και πολύ ακριβό κατά την γνώμη μου για την ποσότητα που έβαζε.
Θα ήθελα να απαντήσει και ο samion αν γίνεται.
ποιος σου ειπε οτι ο Spamion ξερει απο παγωτα ?
Και οντως το San Crispino δε με απογειωσε
Αντιθετως το καλυτερο παγωτο στην Ιταλια το εχω φαει σε ενα μαγαζι σε μια στοα στη Βενετια με το ονομα Suso
Venezia: La Fantastica Storia di Suso
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.938
Likes
3.931
Στην Ιταλία δύσκολα θα φας κακό παγωτό ακόμα και στα πιο τουριστικά μέρη... αν όμως μιλάμε για το καλύτερο πηγαίνετε στην "Αλάσκα"... απλά δεν παίζεται...

TravelHippo – Ταξιδιωτικές προσφορές, αεροπορικά εισιτήρια, κρατήσεις ξενοδοχείων, ταξιδιωτικά άρθρα » Μια Αλάσκα στην Βενετία
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ευαγγελια said:
Αντιθετως το καλυτερο παγωτο στην Ιταλια το εχω φαει σε ενα μαγαζι
Προχωρει το γηρας, υποχωρει η μνημη...
Ποιος σε πηγε σε αυτο το μαγαζι?

προσοχη κ το San Crispino ειναι πολυ καλο! Εχει γευσεις ψαγμενες και αξιζει μια δοκιμη. Δεν ειναι ισως η τζελατερια για ολους..
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
To καλύτερο παγωτό παρεμπιπτόντως και εγώ το έχω φάει στην Βενετία.Λέτε να έχει εκεί πέρα τα καλύτερα παγωτά τελικά;
Το Sancrispino είναι καλό και έχει πρωτότυπες γεύσεις όντως όπως πχ. ουίσκι αλλά δεν είναι αυτό που περίμενα από τις αναζητήσεις στο internet που το κατατάσσουν οι περισσότεροι σαν το καλύτερο της Ρώμης(στις αναζητήσεις που είχα κάνει μέσω google πέρυσι).Όσο για το κυπελλάκι που πήρα στο χέρι ήταν τόσο μικρό που ένιωσα ότι με κοροϊδεύουν.Στο link πιο κάτω έχει φωτογραφία από το κυπελλάκι που το πουλούσαν πέρυσι 2? ...
http://2.bp.blogspot.com/-Evh0u1LFW4w/Ti3cNRXTfpI/AAAAAAAACA4/asKDFSzfwTY/s1600/IMG_0300.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.017
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom