Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
10
Likes
1
Kαι μερικες διανυκτερευσεις σε καποιο πολυ ομορφο ορεινο ξενοδοχειο της Ελλαδας με σπα, μασαζ κτλ πιστευω θα'ναι μια χαρα. Εμεις τους ειχαμε κανει δωρο σε επετειο κατι αντιστοιχο και τους αρεσε παρα πολυ, το χαρηκαν.
Ναι κι αυτό θα ήταν καλό, φέτος όμως, επειδή είναι ιδιαίτερη χρονιά και για άλλους λόγους, θέλαμε να οργανώσουμε κάτι πιο "μεγάλο" και συναισθηματικά -η πόλη όπου παντρεύτηκαν, επανένωση με τους φίλους τους εκεί που είχαν παρευρεθεί στο γάμο, με τους οποίους χάθηκαν με τα χρόνια-πολλοί ήταν Ιταλοί, γι΄αυτό και ο γάμος είχε κανονιστεί στη Ρώμη, όπου μπορούσαν οι περισσότεροι να πάνε εύκολα...εξάλλου υπάρχει μακρινή καταγωγή από Ιταλία, γι΄αυτό και η χώρα τους είναι ιδιαίτερα αγαπητή και ξέρουν Ιταλικά..άσχετα που κάνοντας παιδιά δεν τους ήρθαν βολικά τα πράγματα να ξαναπάνε-...εξ’ ου και η υπερβολή των 10 ημερών. Εξάλλου, είχαν κι άλλοτε ευκαιρίες να πάνε για τριήμερο, αλλά η μητέρα μου ειδικά είναι από τους ανθρώπους που θεωρούν ότι το ταξίδι δεν αξίζει τόσο αν δεν έχεις χρόνο να το απολαύσεις...άλλοι άνθρωποι πάλι φεύγουν με κάθε αφορμή έστω και για μια μέρα...είναι θέμα χαρακτήρα...Τα αδέρφια μου έχουν πάει Ιταλία..από Ρώμη όμως ήταν απλά περαστικοί για αλλαγή συγκοινωνίας...εγώ είχα προτιμήσει τότε άλλο προορισμό, γιατί κανονίσαμε εκδρομή με φίλους:p


Inik σ΄ευχαριστώ για τις συμβουλές. Όπως και να χει, έχουμε αφήσει το θέμα στην άκρη και, ανάλογα με το ποσό που θα συγκεντρώσουμε με δικά μας χρήματα, θα σκεφτούμε το αντίστοιχο δώρο, ώστε τα έξοδα να είναι αποκλειστικά δικά μας και να έχει η "χειρονομία" μεγαλύτερη αξία..Πάντως, έγραψα τα παραπάνω για να εξηγήσω τους λόγους που μια κλασική τετραήμερη εκδρομή δε μας φαίνεται ικανοποιητικό δώρο..ενώ σε άλλη περίπτωση θα ήταν ιδανικό..και γιατί δίνουμε τόση σημασία στο πού θα κλείσουμε ξενοδοχείο κλπ Το "ρομαντικό εστιατόριο" έχει να κάνει με το ότι εγώ και τα αδέρφια μου έχουμε πάντα χρήματα για εξόδους, ενώ οι ίδιοι δε βγαίνουν ποτέ έξω..Ισχυρίζονται βέβαια πως δεν τους αρέσει να βγαίνουν μόνοι, αλλά η διαίσθησή μου μου λέει ότι άλλο πράγμα σημαίνει το "πάρτε τα χρήματα να βγείτε εσείς".

Τέλος, δε θα ήθελα να μπω σε άλλες λεπτομέρειες, και το θέμα το ξανασυζητάμε αν επανέλθει η ιδέα στο προσκήνιο:)
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.463
Likes
2.412
Στα νυχτερινά λεωφορεία της Ρώμης μπορείς να βγάλεις το εισιτήριο πάνω σε αυτά η πρέπει να το προμηθευτείς πιο μπροστά από κάπου αλλού;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
kabamarou said:
Στα νυχτερινά λεωφορεία της Ρώμης μπορείς να βγάλεις το εισιτήριο πάνω σε αυτά ;
Ναι. Καλο ειναι να εχεις το ακριβες αντιτιμο(1,5Ε). αυτοματες μηχανες εκτος απο τα νυχτερινα εχουν το 99 κ το τραμ 8. Και βεβαια ολες οι αφετηριες-τερματικοι, σταθμοι μετρο.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση μιας και μου προέκυψε ένα ταξίδι εξπρες στη γείτονα και φεύγω αύριο αλλά δεν προλαβαίνω να διαβάσω λεπτομερώς όλες τα ωραία πράγματα που κατά καιρούς έχετε προτείνει...Θα πάω L'Aquila και το Σάββατο το μεσημέρι Ρώμη μέχρι Κυριακή βράδυ που επιστρέφω...Θα ήθελα λοιπόν να μου προτείνετε ένα μέρος για φαγητό (κατά προτίμηση παραδοσιακό με ωραία ζυμαρικά), ένα για ποτό κι ένα για παγωτό...και αν δεν είναι και όνομα μαγαζιού έστω μια περιοχή...π.χ Σάββατο που να πιω χαλαρά ένα ποτάκι;
Επίσης αξίζει να πάω στο Μουσείο του Βατικανού (από άποψη περιορισμένου χρόνου ρωτάω και προς θεού όχι αν αξίζει γενικότερα...) ή θα φάω όλη μου τη μέρα; επίσης έλεγα να μην κλείσω εισιτήρια από το ίντερνετ γιατί θα αποφασιστεί τελευταία στιγμή...οπότε υπάρχει περίπτωση να μπω ή θα φάω πακέτο με την ουρά;
Και εντελώς άσχετο L'Aquila έχει πάει κανείς; πως είναι τα πράγματα μετά το σεισμό;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. προτείνετε ένα μέρος για φαγητό (κατά προτίμηση παραδοσιακό με ωραία ζυμαρικά),
2.ένα για ποτό κι
3.ένα για παγωτό...
4.Σάββατο που να πιω χαλαρά ένα ποτάκι;
5.αξίζει να πάω στο Μουσείο του Βατικανού (από άποψη περιορισμένου χρόνου ρωτάω
6.θα φάω πακέτο με την ουρά;
7.L'Aquila έχει πάει κανείς;
8. πως είναι τα πράγματα μετά το σεισμό;
1. Tram Tram Restaurant Review - Review of Tram Tram in Rome | Frommer's
2. Home
3. Gelateria Artigianale De Matteis Roma. La gelateria artigianale al centro di Roma. Gelateria artigianale dal 1947 a Roma. De Matteis Gelateria artigianale a Roma dal 1947.
4. Discoteca Akab Cave - Roma
5. οχι.
6. ναι.
7. ναι.
8. ήσυχα. μερος ιστορικού κεντρου κλειστό.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ευχαριστώ θα τα τσεκάρω...ελπίζω τα μπαράκια να είναι όντως χαλαρά γιατί σε έχω κόψει για party animal όταν πας στα ιταλικά εδάφη και εγώ δεν είμαι για τέτοια...:haha:
για το Βατικανό τη φοβόμουν αυτή την απάντηση...αυτή την capella sistina πολύ θέλω να τη δω όμως...:(
Στη L'Aquila έχει τίποτα να κάνω μόνη μου γιατί ο συνταξιδιώτης μου θα είναι απασχολημένος και θα γυροφέρνω...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.472
Likes
9.434
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.ελπίζω τα μπαράκια να είναι όντως χαλαρά...
2. αυτή την capella sistina πολύ θέλω να τη δω όμως...
3. Στη L'Aquila έχει τίποτα να κάνω μόνη μου .
1. ε, χμ, ε...:roll: τότε:
___ Salotto 42 ___
2. τότε κανε τη θυσία..
3. λίγα πραγματα. αν εχεις χρονο Sulmona, αν δε εχεις και οχημα..
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Aυτο το γνωστο παρτυ ανιμαλ σου εδωσε το πιο trash bar στο Τεστατσιο με κοκοφοινικες , πιτσιρικαρια και τα τοιαυτα
Το σωστο σοβαρο μπαρακι για να πιεις το κρασακι σου χωρις τα κουδουνια ειναι το Mimi e Coco με πολυ ενημερωμενη καβα
Το tram tram ΜΗΝ το χασετε !!!! Στο συγκεκριμενο μαγαζι οτι και να παρεις ειναι ολα ΑΑ ! Ακομα και το house wine
Δεν ξερω αν σου ειπε για το Felice με το φοβερο cacio e pepe
Οσο αφορα στο παγωτατζιδικο , χμμμμ ... Δεν με αρεΖε ( πολυ λαικο , μουστακι , λαδι και πιτα τιποτα :haha:)
Ασε που αλλες γευσεις ζητας και αλλες σου βαζουν:bleh::bleh:
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
1. ε, χμ, ε...:roll: τότε:
___ Salotto 42 ___
2. τότε κανε τη θυσία..
3. λίγα πραγματα. αν εχεις χρονο Sulmona, αν δε εχεις και οχημα..
1.:haha::haha::haha: καλά το είχα φανταστεί λοιπόν.
2. τη θυσία θα προσπαθήσω να την κάνω, ...αν και μπορεί να χρειαστεί να κάνω γενικότερα και μία μεγαλύτερη...:D
Πόση ώρα περίπου θα μου πάρει το μουσείο σε φυσιολογικούς ρυθμούς;
3. όχημα δεν παίζει οπότε θα την Παρασκευή θα την αφιερώσω όπου μπορώ να πάω με τα πόδια...έχω διαβάσει οτι υπάρχει μια μεγάλη κρήνη και κάποιες εκκλησίες, αυτές είναι ακόμα επισκέψιμες;
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.159
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Aυτο το γνωστο παρτυ ανιμαλ σου εδωσε το πιο trash bar στο Τεστατσιο με κοκοφοινικες , πιτσιρικαρια και τα τοιαυτα
Το σωστο σοβαρο μπαρακι για να πιεις το κρασακι σου χωρις τα κουδουνια ειναι το Mimi e Coco με πολυ ενημερωμενη καβα
Το tram tram ΜΗΝ το χασετε !!!! Στο συγκεκριμενο μαγαζι οτι και να παρεις ειναι ολα ΑΑ ! Ακομα και το house wine
Δεν ξερω αν σου ειπε για το Felice με το φοβερο cacio e pepe
Οσο αφορα στο παγωτατζιδικο , χμμμμ ... Δεν με αρεΖε ( πολυ λαικο , μουστακι , λαδι και πιτα τιποτα :haha:)
Ασε που αλλες γευσεις ζητας και αλλες σου βαζουν:bleh::bleh:
:haha::haha::haha: όχι προς θεού δε θέλω πιτσιρικαρία...χαλαρά πράγματα θα έχουμε και αποφάσεις ζωής να συζητήσουμε...
πάντως αφού για το tram tram είναι διπλή η έγκριση θα προσπαθήσω να το τιμήσω...:)
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
SPAGHETTERIA L’ ARCHETTO
Via dell archetto rome (κοντά στην Fontana di trevi)
Τηλ. 39066789064
Spaghetteria L'Archetto, Ρώμη - Κριτικές εστιατορίων - TripAdvisor

Απ'την ιστορια μου: "Μαντεψτε ποιο μελος του φορουμ μου προτεινε το επομενο εστιατοριο. Ω, ναι! Latina again! Spaghetteria l'archetto, δυο βηματα απ’την Fontana di Trevi. Ομορφο μαγαζι, μικρο αλλα το καλοκαιρι με τα τραπεζακια πανω στο πλακοστρωτο θα’ναι ακομα καλυτερα. Αν ειστε απαιτητικοι και θελετε μεγαλη ποικιλια (κυριως ζυμαρικων) αυτό είναι το μαγαζι σας. Τεραστια ποικιλια, σελιδες, πολλες σελιδες με παρα πολλες σαλτσες ζυμαρικων ταξινομημενες ανα κατηγοριες. Πελαγωσαμε αλλα τελικα διαλεξαμε. Το δικο μου πιατο με σαλτσα από μελιτζανα ηταν παρα πολύ ωραιο, ελαφρυ και γευστικο, αλλα και η μακαροναδα tartuffo που πηρε η Σ ηταν σουπερ! Πηραμε κι ένα πιατο με μοσχαρι και σαλτσα από μηλα, διαφορετικο κι ωραιο. "
Ας ειναι καλα ο Samion που το εχει προτεινει εδω :)

Αν βρεθεις στο della palma για παγωτο σιγουρα δεν θα αντισταθεις να μπεις κ να παρεις.
Φαε κι ενα τιραμισου στο Pompi.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.017
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom