Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.925
Likes
12.856
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Στο link που έδωσες βάζω τις ημερομηνίες σου και μου βγάζει το standard δίκλινο κοντά 200 ευρώ τη βραδιά! :shock:
 

ANASTASIA S

Member
Μηνύματα
85
Likes
0
εκλεισα 25 με 30 νοεμ τελικα γτ ειχε ανεβει η τιμη στα αεροπορικα κ δεν ειχα προλαβει να τα κελισω εκεινω το διαστημα στην σελιδα το ξενοδοχειο το εκλεισα 333 € για 5 βραδια :D
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Όντως, θα κάνω μια λεπτομερέστερη αναζήτηση εδώ μέσα και γενικά στο διαδίκτυο, βιάστηκα λίγο να ανοίξω το θέμα είναι η αλήθεια...θα ψάξω μόνη μου περισσότερο και αν χρειαστώ κάποια πιο συγκεκριμένη πληροφορία θα τη ζητήσω..Πάντως η πρόθεση αξιολογείται, οπότε σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον:)
Μπράβο για την ιδέα! Πιστεύω θα τα καταφέρεις μια χαρά να την υλοποιήσεις! Θα χαρούν πολύ οι δικοί σου :)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.925
Likes
12.856
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Α, μπράβο! Τυχερή ήσουν τελικά με τα εισιτήρια. Πέτυχες πολύ καλή προσφορά. Καλά να περάσεις.
 

ANASTASIA S

Member
Μηνύματα
85
Likes
0
Α, μπράβο! Τυχερή ήσουν τελικά με τα εισιτήρια. Πέτυχες πολύ καλή προσφορά. Καλά να περάσεις.
να σε καλα.... πετυχα με 19€ 2 τελευταιες θεσεις (για να παω) κ 19 επιστροφη,
στα εισητηρια δεν ηταν μεγαλη η διαφορα κ στις προηγουμενες ημ/νιες στο ξενοδοχειο ομως μεγαλη...
 
Μηνύματα
10
Likes
1
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, τελικά μάλλον δε θα προχωρήσει η ιδέα...μιας και δε συμφωνούμε όλα τα αδέρφια (το είχαμε σκεφτεί μόνο εγώ και ο δίδυμος αδερφός μου)..οπότε δεν υπάρχει ανάγκη πλέον συγκέντρωσης πληροφοριών..Προς το παρόν εξετάζουμε άλλες ιδέες δώρων...αν στην πορεία αλλάξει κάτι και χρειαστώ τα φώτα σας, θα επανέλθω ;D
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Kαι μερικες διανυκτερευσεις σε καποιο πολυ ομορφο ορεινο ξενοδοχειο της Ελλαδας με σπα, μασαζ κτλ πιστευω θα'ναι μια χαρα. Εμεις τους ειχαμε κανει δωρο σε επετειο κατι αντιστοιχο και τους αρεσε παρα πολυ, το χαρηκαν.
 

ANASTASIA S

Member
Μηνύματα
85
Likes
0
καλησπερα, ποσο εχει η τιμή του Κολοσσαίο και της Galleria Borghese? και ποσο μια απλη διαδρομη για μετρο , λεωφορειο κτλ?
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Για το Κολοσσαίο μαζί με την ρωμαϊκή αγορά έχει αν θυμάμαι καλά γύρω 10 ευρώ (πριν απο 2 βδομάδες ήμουν εκεί άλλα το μυαλό δεν λειτουργεί!) . Βγάλε το εισιτήριο από τη Ρωμαϊκή αγορά που έχει πολύ μικρότερη ουρά και μετά προσπερνάς όοοοολο τον κόσμο που είναι μαζεμένος στο Κολοσσαίο και μπαίνεις σε δευτερόλεπτα! Για Μποργκέζε δεν ξέρω. Μουσείο Βατικανό 15 ευρώ (μην σε τρομάξει η τεράστια ουρά γιατί κινείται με πολύ γρήγορους ρυθμούς), Κάστρο Αγγέλων 10,50 ευρώ (τ'αξίζει κατα τη γνώμη μου). Η απλή διαδρομή με το μετρό είναι 1,5 ευρώ. Για το λεωφορείο λογικά είναι το ίδιο γιατί έχουν ενιαίο εισιτήριο για όλα τα μέσα. Αλλά σχεδόν παντού θα πας με τα πόδια γιατί είναι όλα κοντά μεταξύ τους.
Και μην τσακώνεστε!! :p
 

ANASTASIA S

Member
Μηνύματα
85
Likes
0
σ ευχαριστω... ρωταω για να δω αν συμφερει η roma pass(30?) ,βεβαια η omnia vatican μου φανηκε παραπολυ ακριβη (85?)
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Δεν ξέρω, πιθανόν να συμφέρει. Δες για ποια μουσεία ισχύει και αν όντως θέλεις να πας στα συγκεκριμένα. Σίγουρα είναι καλό τουλάχιστον το οτι δεν θα περιμένεις στην ουρά. Πάντως εμείς τα μέσα μεταφοράς δεν τα τιμήσαμε ιδιαίτερα. Περπατήσαμε πάρα πολύ. Βέβαια δεν λειτουργούσε και το μετρό απο το termini μέχρι το Βατικανό, οπότε έπαιξε και αυτό τον ρόλο του. Είχαμε πάρει την πρώτη μέρα ενα απο τα λεωφορεία hop on hop off αλλά τελικά δεν το χρησιμοποιήσαμε σχεδόν καθόλου. Μας φαινόταν κουραστικό να το περιμένουμε στη στάση να έρθει ενώ το επόμενο αξιοθέατο ήταν λίγα λεπτά παρακάτω με τα πόδια. Συν το οτι σε κάθε στάση που έκανε στεκόταν κανενα δεκάλεπτο μες τον ήλιο και δεν μπορούσαμε να αντέξουμε. Πέσαμε σε καύσωνα δυστυχώς. Υποθέτω πως αν δεν είχε την υπερβολική ζέστη να μας είχε φανεί πιο εξυπηρετικό το hop on hop off.
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, τελικά μάλλον δε θα προχωρήσει η ιδέα...μιας και δε συμφωνούμε όλα τα αδέρφια (το είχαμε σκεφτεί μόνο εγώ και ο δίδυμος αδερφός μου)..οπότε δεν υπάρχει ανάγκη πλέον συγκέντρωσης πληροφοριών..Προς το παρόν εξετάζουμε άλλες ιδέες δώρων...αν στην πορεία αλλάξει κάτι και χρειαστώ τα φώτα σας, θα επανέλθω ;D
Εγώ πάντως εύχομαι να συμφωνήσετε τελικά με τα αδέρφια σου και να τους χαρίσετε αυτό το ταξίδι. Πιστεύω ότι πραγματικά θα τους συγκινήσετε, αν και το οικονομικό θα είναι ένα πρόβλημα, και για εσάς και για εκείνους. Μην ξεχνάς ότι η Ρώμη είναι ένας από τους ακριβούς προορισμούς -για όσους δεν ξέρουν τα κατατόπια-. Πάντως θα σου πρότεινα να το ξανακοιτάξετε απλά θα έλεγα για λιγότερες μέρες -4 είναι καλά - γιατί για 10 ημέρες είναι υπερβολή... Και για εμένα κοιτάξτε μόνο αεροπορικά και ξενοδοχείο. Αφήστε το εστιατόριο. Είναι υπερβολή. Για ξενοδοχείο κοιτάξτε μέσω Booking κατά προτίμηση στην Spagna. Μην σας αγχώνει τόσο για το ποιο ξενοδοχείο να κλείσετε γιατί πάνω κάτω είναι ίδια - εννοώ τα οικονομικά μεταξύ τους.. Μην παρεξηγηθώ... -. Αν το αποφασίσετε πάλι ξαναρώτα και θα σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε!!
Εγώ πάντως - ανεξάρτητα με το τι θα αποφασίσετε - το βρίσκω πολύ όμορφο που το σκεφτήκατε, γιατί έχω και εγώ παιδιά και καταλαβαίνω αυτό που λες ότι οι γονείς τα δίνουν όλα στα παιδιά τους!!!

Και κάτι ακόμα: Έχω προσέξει ότι όταν κάποιος καινούργιος συμμετέχει στο Forum ή ξεκινάει κάποιο θέμα, πολλές φορές γίνεται "επίθεση" από κάποιους "τακτικούς" και "παλιούς" για τις ερωτήσεις που γίνονται κτλ. Ήθελα να πω -χωρίς να θίξω κανένα πραγματικά, άλλωστε σε εμένα δεν έχει γίνει καμία "επίθεση"- ότι δεν χρειάζεται να απαντάμε επιθετικά. Άλλωστε τα περισσότερα -ξενοδοχεία, εισητήρια, αξιοθέατα- για τις περισσότερες περιοχές έχουν ήδη απαντηθεί. Απλά οι καινούργιοι δεν τα έχουν εντοπίσει... Δεν νομίζω ότι το Forum ανήκει σε κάποιους και ούτε κάποιοι πρέπει να αποθαρρύνονται για να συμμετέχουν..:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.538
Μηνύματα
900.020
Μέλη
39.266
Νεότερο μέλος
MariaChara

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom