Αυστραλία Νησιά Κουκ Ραροτόνγκα - Αϊτουτάκι : Διακοπές στον Παράδεισο

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.018
Likes
4.678
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Απολαυστικός όπως πάντα, εύχομαι και στις καινούριες ιστορίες που έρχονται με υγεία!
Έδωσες πάλι ιδέες για απίθανα μέρη στο λαό σου. ;)
Σε ευχαριστώ πολύ! Την επόμενη μεγάλη για το πρώτο solo θα την τελειώσω πρώτα στο χαρτί, δεν θέλω να την ανεβάσω τόσο τμηματικά :haha:

Εγώ που θέλω (για αρχή) να φτάσω μέχρι τη Νέα Ζηλανδία, χρειάζομαι πιο λίγες θυσίες ε; Πες ναι!... Αλήθεια πότε θα πας Νέα Ζηλανδία;;;; Άντε να πας να μου τα πεις και μένα μετά!!! Τουλάχιστον εσύ θα μου απαντάς στις απορίες μου :)

Και μόνο που είναι εκεί που είναι αυτά τα νησιά, για μένα αξίζει το κόπο να ταξιδέψεις εκεί! Εύχομαι πάντα να κάνεις τα ταξίδια που επιθυμείς (φαντάζομαι επιθυμείς και τη Νέα Ζηλανδία! Πές ναι!) και όπως τα επιθυμείς! Καλή συνέχεια στα όμορφα ταξίδια σου!!!
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές! Η Νέα Ζηλανδία είναι σίγουρα στο πρόγραμμα! Το τεράστιο πρόβλημα είναι τι να πρωτοδιαλέξεις να δεις εκεί (ακόμη και αν δεν είσαι φαν του Τόλκιν). :haha:

Για τη Νέα Ζηλανδία ρεαλιστική επιλογή στο θέμα κόστους είναι κάτι Κινέζικες με 40-50 ώρες το one way. Ώρες που για φέτος δεν τις έχω (προτιμώ να τις περάσω εξερευνόντας εκεί). Τη Νέα Ζηλανδία τη σκέφτομαι όντως για το '25, αν όλα πάνε καλά. Βέβαια, όπως σχεδόν πάντα, μέχρι να κλείσω εισιτήριο έχω αλλάξει τουλάχιστον 5 επιλογές. :haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η Νέα Ζηλανδία είναι σίγουρα στο πρόγραμμα! Το τεράστιο πρόβλημα είναι τι να πρωτοδιαλέξεις να δεις εκεί
Εμένα μου λες;;;.... Όταν δεν έχεις κανα μήνα καθαρό τουλάχιστον για να κάνεις μία συγυρισμένη περιήγηση να το ευχαριστηθείς, μετά αρχίζεις τις διαλογές και τα ξεφυσήματα.... :cry::cry::cry:

Για τη Νέα Ζηλανδία ρεαλιστική επιλογή στο θέμα κόστους είναι κάτι Κινέζικες με 40-50 ώρες το one way.
Έχω υπολογίσει 5-6 μέρες στα πηγαινε-έλα.... Γι αυτό το ταξίδι ο χρόνος είναι πολυτέλεια για μένα... Πολύ κλάμα λέμε....

Τη Νέα Ζηλανδία τη σκέφτομαι όντως για το '25, αν όλα πάνε καλά.
:clap::clap::clap: εγώ θα περιμένω ιστορία πάντως!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.018
Likes
4.678
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Εμένα μου λες;;;.... Όταν δεν έχεις κανα μήνα καθαρό τουλάχιστον για να κάνεις μία συγυρισμένη περιήγηση να το ευχαριστηθείς, μετά αρχίζεις τις διαλογές και τα ξεφυσήματα.... :cry::cry::cry:
Εδώ έκανες Τ-Α-Ξ-Ι-Δ-Α-Ρ-Α στην Ισλανδία σε 2 μόλις εβδομάδες... :cool:

Το κόβω εγώ πρώτα να ζητάω συμβουλές για να χωρέσω πράγματα για τη ΝΖ. :reading:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εδώ έκανες Τ-Α-Ξ-Ι-Δ-Α-Ρ-Α στην Ισλανδία σε 2 μόλις εβδομάδες... :cool:

Το κόβω εγώ πρώτα να ζητάω συμβουλές για να χωρέσω πράγματα για τη ΝΖ. :reading:
Η Νέα Ζηλανδία έχει διπλάσια έκταση απο την Ισλανδία.... Οι δύο βδομάδες δεν φτάνουν με τίποτα. Έχω αρχίσει να σκέφτομαι το σενάριο να δω το μεγάλο νησί μόνο, αλλά θέλω πρώτα να το μελετήσω. Ήδη παρήγγειλα τον ταξιδιωτικό οδηγό και σιγά σιγά λέω να κάνω ένα σχέδιο του ταξιδιού και βλέπουμε στη πορεία. Τουλάχιστον να ετοιμάσω το πλάνο. Έτσι θα έχω κάνει το μισό ταξίδι... :p:innocent:
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.018
Likes
4.678
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Η προετοιμασία είναι το μισό ταξίδι λένε... :haha:

Στη Νέα Ζηλανδία οι πόλεις είναι μικρές, το κύριο αξιοθέατο της χώρας είναι τα πάμπολλα Εθνικά Πάρκα. Τώρα τα δύο νησιά μαζί, δεν ξέρω πώς μπορούν να συνδυαστούν, λαμβάνοντας υπόψη και τον περιορισμένο χρόνο. :rolleyes-80:

Εγώ, θα σκεφτόμουν 4 σενάρια. Το να συνδύαζα δύο από αυτά σε 1 ταξίδι, πιστεύω θα το φόρτωνε πολύ.

Για το βόρειο νησί:
  • Auckland - Waitangi - Χερσόνησος Aupori τέρμα έως Ακρωτήρι Reinga (κυρίως για την ιστορία αλλά και για μπάνια στη 90-mile beach και κρουαζιέρα στον Bay of Islands)
  • Wellington - Egmont National Park - Waitomo - Rotorua (και τριγύρω). Το πιο φορτωμένο, αλλά το Waitomo και η Rotorua για εμένα είναι top. Σπηλιές, ποτάμια, υπόγειες λίμνες, γκέιζερ, γεωθερμικές πηγές.
Για το νότιο νησί:
  • Christchurch - Aoraki / Mt Cook National Park - Tai Poutini / Westland National Park (το Christchurch αυτοαποκαλείται "η πιο Αγγλική πόλη εκτός Αγγλίας" ενώ στα δύο εθνικά πάρκα θα δεις παγετώνες και λίμνες σε ένα αλπικό τοπίο)
  • Queenstown - Fiordland National Park (φιόρδς με λίμνες, σπηλιές, φώκιες και πιγκουίνους)
Στο τελευταίο το roadtrip στην ακτή Catlins θα σε έβγαζε λίγο γεωγραφικά από το πρόγραμμα, αλλά τη ΝΑ ακτή θα την δεις είτε με βάση το Queenstown είτε ο πιο αδιάφορο (κατ'εμέ) Dunedin.

Εγώ θα τα ταξινομούσα 2-3-4-1 παρότι δεν έχω δει ποτέ μου από κοντά ούτε φιόρδ ούτε παγετώνα. :cry:

Η χώρα αυτή, παρά την έκτασή της, είναι ανεξάντλητη. Όποιο τμήμα της και να δεις, το ταξίδι θα είναι μοναδικό. Εξάλλου, η Νέα Ζηλανδία, μαζί με την Ισλανδία και την Ιαπωνία είναι οι μόνες χώρες που δεν έχω ακούσει κανένα να τις περιγράφει ως "εντάξει, ΟΚ" ή "καλούτσικες". Κάτι έχουν και όσοι γυρνούν από εκεί τους βλέπεις ενθουσιασμένους με αυτό που είδαν. :clap:

Δεν ξέρω ποιόν οδηγό πήρες (εγώ μέχρι προ κορονοϊού προτιμούσα τους DK, μέχρι που άλλαξαν το layout), αλλά δεδομένου ότι θα χάσεις πολλές ομορφιές αν μείνεις στις πόλεις, εγώ θα κοίταζα και κάποιον για road trip. Έχει ωραίες ιδέες ο New Zealand's Best Trips της LP. ;)

Επίσης, κατά την προετοιμασία μου για τα Κουκς, είχα βρει το Περίεργο Κιβί σαν μία πηγή από την οποία είχα πάρει κάμποσες αρχικές πληροφορίες.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.409
Likes
21.479
Επόμενο Ταξίδι
Βοσνία-Ερζεγοβίνη, Σερβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ωπ! Το έχεις μελετήσει βλέπω! Μπράβο :)

Η χώρα αυτή, παρά την έκτασή της, είναι ανεξάντλητη. Όποιο τμήμα της και να δεις, το ταξίδι θα είναι μοναδικό.
Η χώρα αυτή έχει όλα όσα γουστάρω γενικά απο θέμα φύση!!! Και βρίσκεται στη άλλη άκρη του κόσμου... Ανάθεμα τη φτώχια μου!

Εγώ θα τα ταξινομούσα 2-3-4-1, παρότι δεν έχω δει ποτέ μου από κοντά ούτε φιόρδ ούτε παγετώνα. :cry:
Εγώ τα θέλω όλα, πειράζει; :innocent: Καλά και εγώ που έχω δει φιόρδ (ουκ ολίγα) και παγετώνες, η επιθυμία μου γι αυτά παραμένει αστείρευτη! Η Ισλανδία ήταν "εύκολη" γιατί δεν χρειαζόμουν πολύ χρόνο για τη μετάβαση και η χώρα δεν είναι πολύ μεγάλη. Παρόλα αυτά έχω και εκεί σημαντικές εκκρεμότητες. Το να πάω όμως έστω και καθαρές 14 μέρες στη ΝΖ θα έχω πολλές εκκρεμότητες. Δεν θέλω μόνο να οδηγώ, θέλω να περπατήσω, ειδικά το νότιο νησί!.... :cry:

Δεν ξέρω ποιόν οδηγό πήρες (εγώ μέχρι προ κορονοϊού προτιμούσα τους DK, μέχρι που άλλαξαν το layout), αλλά δεδομένου ότι θα χάσεις πολλές ομορφιές αν μείνεις στις πόλεις, εγώ θα κοίταζα και κάποιον για road trip. Έχει ωραίες ιδέες ο New Zealand's Best Trips της LP. ;)
Πήρα αυτόν New Zealand - Book για αρχή. Πριν πάω Ισλανδία είχα πάρει και τον ολοκληρωμένο ταξιδιωτικό οδηγό για όλη τη χώρα και τον ταξιδιωτικό οδηγό για οδικό ταξίδι, τον αντίστοιχο της ΝΖ που μου επισύναψες. Τελικά τον δεύτερο δεν τον χρειάστηκα ιδιαίτερα, γιατί ο πλήρης οδηγός της χώρας κάλυπτε και όλα όσα περιείχε ο οδικός....Οπότε αυτή τη φορά είπα να πάρω μόνο τον πλήρη οδηγό και βλέπουμε.

Επίσης, κατά την προετοιμασία μου για τα Κουκς, είχα βρει το Περίεργο Κιβί σαν μία πηγή από την οποία είχα πάρει κάμποσες αρχικές πληροφορίες.
Θα το μελετήσω και αυτό. Thanks!

Νομίζω οτι σε αυτή την ιστορία θα πρέπει να σταματήσουμε να μιλάμε για τη Νέα Ζηλανδία.... :lol: Αλλά χαίρομαι πολύ που έχω κάποιον να μιλώ γι αυτό το ταξίδι! :)
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.018
Likes
4.678
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Τα προγράμματα για διβδόμαδο τα έφτιαξα, δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να μπουν παραπάνω μέρες, δεδομένου του πήγαινε-έλα. :cry:

Συνεχίζουμε στην αναζήτηση πληροφοριών για τη ΝΖ, είναι άλλου παπά ευαγγέλιο το αν τα Κουκς ανήκουν στη ΝΖ :haha::haha::haha:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.882
Likes
12.768
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Φανταστικές διακοπές έκανες και ευχαριστούμε που τις μοιράστηκες μαζί μας!
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
1.018
Likes
4.678
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
katkats σε ευχαριστώ! Πέρα από το άγχος της μετάβασης ως εκεί, η συνέχεια του ταξιδιού με αποζημίωσε για τις θυσίες μέχρι να πραγματοποιηθεί. Ελπίζω να παρακινήσω και να βοηθήσω και άλλους ώστε να το επιχειρήσουν!

:airplane:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.512
Μηνύματα
897.835
Μέλη
39.217
Νεότερο μέλος
Vaggelis19

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom