Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

Μηνύματα
49
Likes
54
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τι εποχή πραγματοποιήθηκε το ταξίδι σου;
Και σε τι φάση βρήκες το Μπατούμι, κοσμοσυρροή ή υποτονικό;

@pan82 Ευχαριστώ.
Τελη Οκτωβρη του 23. Ουτε κοσμοσυρροη αλλα σιγουρα ουτε υποτονικο. Καπου στη μεση θα ελεγα.

Ολα τα μαγαζακια στον παραλιακο πεζοδρομο ανοιχτα κανονικα. Ισως ημουν αρκετα τυχερος με τον καιρο, δεν πετυχα καθολου κρυο.

@apodrasi Το μονο που θα αλλαζα θα ηταν η διανυκτερευση στο Κουταισι. Λιγες ωρες φτανουν για να δεις την πολη. Δεν εχει πολλα πραγματα για να δεις και να κανεις.

Προτεινω ομως σιγουρα μια βολτα, στην Σπηλια του Προμηθεα που ειναι λιγο εξω απο το Κουταισι.
 
Last edited:
Μηνύματα
49
Likes
54
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πριν τα ξεχασω τα γραφω εδω:
Αθηνα Τορινο με low cost για και απο Μαλπενσα που ειναι σταθερα πολυ χαμηλα οι τιμες 60 ευρω πηγαινε ελα καλοκαιριατικα.

Flixbus απο αεροδρομιο για κεντρο Τορινο 10 ευρω.
Ξενοδοχειο 100 το δικλινο με τεραστιο μπουφε καρακεντρο για να μη χρειαζεται συγκοινωνια. Το 10% πισω σε credit απο τη Hotels com, αρα 90 το δικλινο.

Φαγητο μεσω thefork που εκανε κατι κουλα: εδινε και εκπτωση και 2000 ποντους σε ενα γευμα= επιστροφη 50 ευρω για επομενο λογαριασμο.
Εκδρομη στην πολη Chieri με εισιτηριο 2 ευρω γιατι θεωρειται περιαστικος προορισμος.
Αν πατε σε μερα με δωρεαν μουσεια, 1 ευρω καθε μουσειο (ε, τοτε να πατε).
Με flixbus πας ολοημερη Αοστα με 10 -12 ευρω πηγαινε ελα, που εμεις ακυρωσαμε τελευτσια στιγμη λογω καταιγιδας (εχασα 7,5 ευρω).
Τελικο κοστος αεροπορικα, ξενοδοχειο 3 νυχτες με πρωινο , μετακινηση απο αεροδρομιο, μουσεια 3 (τρια) , μονοημερη εκδρομη, για 4ημερο ολα μαζι 222 ανα ατομο.
Μαζι με Αοστα θα κοστιζε αλλα 10 ευρω.
Καφεδες γενικα με 1,5 ευρω, που ειναι βασικο ζητημα.

Ειχα καιρο να πω "α, φθηνο ταξιδι για 2024".
View attachment 467017
Παιζουν τετοιες προσφορες στο thefork;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.271
Likes
42.034
Παιζουν τετοιες προσφορες στο thefork;
Να ανοιγετε ολα τα μειλ που ερχονται. Σε πολλα δινει κωδικο απο 500 ως 2000 ποντους που αθροιζονται κι αλλοι 200 αν πληρωσεις με καρτα μεσα απο την εφαρμογη. Για πλακα μαζευεις 1200 ως 2200 ποντους απο ενα γευμα οταν οι 2000 αντιστοιχουν σε 50 ευρω κρεντιτ.
Επισης χωρις κωδικο την ιδια μερα αν δεν γεμισουν τα εστιατορια καθημερινη βγαζουν ξαφνικα εκπτωση 20-30%.
Περσι στη Σαρδηνια φαγαμε 50ρικο κρεντιτ σε γκουρμε που ως low budget τουριστες δεν θα το επιλεγαμε.και αλλο ενα 20ροκο στο Αμστερνταμ σε νορμαλ εστιατοριο.
 
Last edited:

andpsy

Member
Μηνύματα
294
Likes
707
Επόμενο Ταξίδι
Μπολόνια, Σαν Μαρίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Μόνο βιτρίνα, άλλωστε δεν ειμαι του ψαριού ούτε εδω στα πάτρια εδάφη!

Το ξερεις εχεις και δωρεαν 20κιλη να βαλεις μισο καροτσι μαγειρεμενα φαγητα απο τον ΑΒ και 8κιλη,?
Το ξέρω ναι, αν ηξερα οτι στο δωματιο θα στο Μπεργκεν θα ειχα κουζινα κανονική παίζει να έφερνα απο Ελλάδα!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.135
Likes
1.989
Κατσε να σημειωσω τον μπουφε γιατι θα χρειαστει. Και το ιταλικο θελω. Εχω κρεντιτ 120 ευρω απο το thefork, ας το φαω στη Σουηδια τοτε.
Hemkop καρακεντρο με μπουφεδαρα υποψιν ως νωρις τ απογευμα βρισκεις ποικιλια,βραδυ ξεχνα το κ gastabud πιστεψε με οσο κ αν κανει το πιατο με το σολομο το αξιζει κ με το παραπανω!ωστοσο πως τα κανετε αυτα τα μαγικα με το thefork πειτε μου κ μενα που εχω 2000yums και προσπαθω η ερμη να τα εξαργυρωσω σε κανα μαγαζι στο Παλερμο κ ολο χαζαμαρες βρισκω :cry:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.271
Likes
42.034
Hemkop καρακεντρο με μπουφεδαρα υποψιν ως νωρις τ απογευμα βρισκεις ποικιλια,βραδυ ξεχνα το κ gastabud πιστεψε με οσο κ αν κανει το πιατο με το σολομο το αξιζει κ με το παραπανω!ωστοσο πως τα κανετε αυτα τα μαγικα με το thefork πειτε μου κ μενα που εχω 2000yums και προσπαθω η ερμη να τα εξαργυρωσω σε κανα μαγαζι στο Παλερμο κ ολο χαζαμαρες βρισκω :cry:
Ε τι μαγικα, πατας το κουμπι που φιλτραρει μονο τα εστιατορια που δεχονται εξαργυρωση και κλεινεις. Σικελια και να εχει βλακειες δεν νομιζω, παντου το φαι ειναι καταπληκτικο.
 

annoula

Member
Μηνύματα
294
Likes
589
Δες την οπτικη μου: το να μεινω Αθηνα να καιω κλιματισμο, να βγαινω καθε μερα για brunch με 7 διαφορετικες σπιτικες ταρτες να διαλεξω οπως μου εδινε το ξενοδοχειο και ενα μουσειο τη μερα και 2 καφεδες των 4 ευρω εξω , μην πω οτι κοστιζει πανω απο 50 τη μερα το να κανω τα ιδια με οσα κανω στο Τορινο (για το φαι εξω τι να πω τωρα. Οτι τη μερα που πετουσα ειχε κανονιστει στη δουλεια φαγητο με μενου 35 το ατομο, που απο το the fork στην Ιταλια οπως τα πληρωνω τα παιρνω πισω σε credit? ειναι τρελο λιγο). Γλιτωνω και το μαγειρεμα, βασικο.

Εδω οι ταρτες, hotel Le Petit. 8 διαφορετικες χειροποιητες τη μερα τελικα. Αρχιζω διαιτα. View attachment 467018 View attachment 467019
Εγώ θα πηγαινα ακομα και αν το μονο πλεονεκτημα ηταν το να γλυτωνω το μαγειρεμα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.356
Μηνύματα
889.781
Μέλη
39.032
Νεότερο μέλος
tzouliadakim

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom