Ολλανδία Πως παω φτηνα στο Αμστερνταμ?

North66

Member
Μηνύματα
4.356
Likes
5.207
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το θέμα είναι να παρουσιάζουμε εφικτές εναλλακτικές λύσεις που θα προσφέρουν και αντίστοιχους οικονομικούς τρόπους μετάβασης και όχι να τυραννιόμαστε για το τίποτα. Δε νομίζω ότι είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι η Ryanair στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι ούτε value-for-money ούτε καν σοβαρή εναλλακτική όταν βλέπω για εκείνη την περίοδο εισιτήρια από Αθήνα για Άμστερνταμ με λιγότερα από 200 ευρώ...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.724
Likes
44.181
50 ευρώ Ryanair + 60 ευρώ για μια βαλίτσα 15kg (εκτός και αν την καλύπτει μια χειραποσκευή για ένα μήνα) + 40 ευρώ ΚΤΕΛ Αθήνα-Άραξος + 20 λίρες Stansted-Victoria + 50 λίρες Megabus για Άμστερνταμ = 230 ΕUR... άσε που θα κάνει μια μέρα να πάει και μια μέρα να ρθει... και όλα αυτά για να γλιτώσει 20-30 ευρώ δηλαδή όσα θα χαλάσει σε πατατάκια, σάντουιτς και καφέδες ταξιδεύοντας δυο μέρες και διανύοντας 1500km μέσα σε λεωφορεία...
Να διαφωνήσω μόνο στο Αθήνα- Πάτρα με προαστιακό είναι 23 ευρώ με επιστροφή.
Κατά τ' άλλα έχεις δίκιο, δεν είναι οικονομία να είσαι τόσες ώρες στο δρόμο για να εξοικονομήσεις 20-30 ευρώ. Κόβεις μια μέρα απ' το ταξίδι για οικονομία και πας κι έρχεσαι απευθείας σαν άνθρωπος . Αφού έτσι κι αλλιώς οι παραπάνω μέρες ταξιδιού είναι χαμένες σε αλλεπάλληλες μετεπιβιβάσεις, που αν μία απ' αυτές να πάει στραβά, τινάζεται στον αέρα το ταξίδι.
 

faidra91

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
φθηνα εισιτηρια για αμστερνταμ

μηπως γνωριζει καποιος που μπορω να βρω φθηνα εισιτηρια απο αθηνα για αμστερνταμ??
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
μηπως γνωριζει καποιος που μπορω να βρω φθηνα εισιτηρια απο αθηνα για αμστερνταμ??
Ε κοιτα στα ψαχτηρια airtickets.gr Αεροπορικά Εισιτήρια, Ακτοπλοϊκά εισιτήρια, Εισιτήρια θεαμάτων και αθλητικών γεγονότων, Ξενοδοχεία, Αυτοκίνητα, Τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες. κλπ, στα σαιτ των εταιριων που πετανε για AMS.

Απο Αθηνα θα φυγεις?
 

chris or

Member
Μηνύματα
176
Likes
81
Επόμενο Ταξίδι
Όσλο
Ταξίδι-Όνειρο
Πεκίνο,Λαπώνια,Μάλτα
Καλησπερα απο βρυξελλες (midi station,εκει που φτανεις απο το Charleroi)ειναι 45 ευρω πηγαινε ελα,εμεις το καναμε πριν μια εβδομαδα,το τρενο κανει 3,5 ωρες.Βεβαιως υπαρχει και το thalys το οποιο κανει 2 ωρες αλλα στοιχιζει 155 ευρω πηγαινε ελα...αστο!
Να δωσεις χαιρετισματα στο Αμστερνταμ ητανε ονειρο....θα περασεις περιφημα:clap::clap::clap:
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μόλις γύρισα και εγώ από εκεί ισχύει αυτό που λέει ο chris. Καλά να περάσετε λοιπόν :)
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
1. Αν φευγει απο Αθηνα η λυση με το Charleroi δεν παιζει.
2. 3:30 ωρες ειναι αεροπορικα ATH-AMS. Προτεινουμε να κανει τοσο μονο για Βρυξελλες-Αμστερνταμ? Ας ξεκινησει αν ειναι σημερα με το ποδηλατο, κι αυτο φθηνο θα ειναι...
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Αν ταξιδεύει από Αθήνα νομίζω υπάρχει απευθείας πτήση στο Άμστερνταμ με Transavia σε πολύ καλή τιμή νομίζω. Τουλάχιστον αυτό μου είπαν μερικοί Αθηναίοι φοιτητές που συνάντησα εκεί!

Επίσης τα τρένα εκεί είναι απίστευτα είναι ωραία διαδρομή :D!
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Αν ταξιδεύει από Αθήνα νομίζω υπάρχει απευθείας πτήση στο Άμστερνταμ με Transavia σε πολύ καλή τιμή νομίζω. Τουλάχιστον αυτό μου είπαν μερικοί Αθηναίοι φοιτητές που συνάντησα εκεί!

Επίσης τα τρένα εκεί είναι απίστευτα είναι ωραία διαδρομή :D!
Γενικα μπορει να βρει μια οικονομικη τιμη ειτε απευθειας σε προσφορα ειτε μεσω καποιας ανταποκρισης πχ Μοναχο. Ας μη κανουμε τη ζωη μας δυσκολη για να γλυτωσουμε λιγα χρηματα...
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ισχύει απόλυτα αυτό που λες. Άλλωστε θεωρώ ότι όλες οι χώρες της Ευρώπης είναι πλέον πολύ προσιτές στις τιμές(σε αεροπορικά εισιτήρια)!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.561
Μηνύματα
901.305
Μέλη
39.296
Νεότερο μέλος
Vsl Fot

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom