Γενικά Πρόταση για τριήμερο.

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Άντε, καλά. Μ' έπεισες!
(Ειδικά αν είναι να μου φέρει και την τούρτα ο Vale!! :D)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.470
Likes
9.432
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άντε, καλά. Μ' έπεισες!
(Ειδικά αν είναι να μου φέρει και την τούρτα ο Vale!! :D)

αιώνια πόλη και ο Vale δίπλα. άψογος συνδυασμός. θα περάσεις υπέροχα.και στειλε κανενα πμ 1-2 μέρες πριν να μας συναντήσεις.:haha::haha:
 

Fotinouli

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τι θα μου προτείνατε για ένα τριήμερο/τετραήμερο ταξίδι?
Για εξωτερικό μιλάω πάντα και σίγουρα για Ευρώπη (λόγω χρόνου).
Πράγα, Φλωρεντία, Βενετία, Αμβούργο έχω πάει, οπότε αποκλείονται. Και έχετε υπόψη ότι θα πάω μόνη (σαν το λεμόνι :D) μάλλον γύρω στις αρχές Ιουνίου (να εκμεταλλευτώ και το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος ;)).
Ακούω προτάσεις!!



Καταλαβαίνω απόλυτα την έλλειψη χρόνου και σου προτείνω το εξής.
Βρυξέλλες και Παρίσι..
Ναι ναι 2 σε 1!Φεύγεις από Αθήνα για Βρυξέλλες με Lufthansa και ενδιάμεση στάση στην Φρανκφούρτη.Περίπου στισ 10.30 το πρωι είσαι στο αεροδρόμιο των Βρυξελλών.Προτείνω απ'ευθείας αναχώρηση για την Brugges(δες και την ταινία με τον Κόλιν Φάρρελ για να πάρεις μία ιδέα).Η διαδρομή ειναι περίπου 2 ώρες αλλά η μεσαιωνική πόλη θα σε αποζημιώσει σίγουρα.Θεωρώ οτί είναι μία μικρογραφία της Βενετίας με πολύ μικρότερο αριθμό τουριστών. Η Brugges (προφέρεται Μπρίζ) είναι χτισμένη το μεσαιωνα με εκπληκτική αρχιτεκτονική και φοβερά εστιατόρια και ξενοδοχεία.Σου προτείνω το 1ο βράδυ να μείνεις εκει.Μην ξεχάσεις να δοκιμάσεις μύδια,είναι απ'τα τοπικα τους εδέσματα καθώς και να πιεις μπύρα.Είχα πάει σε 1 εστιατόριο απέναντι απο τη λίμνη με τους κύκνους, το οποίο λέγεται ότι αποτέλεσε κρησφύγετο του αυτοκράτορα Μαξιμιλιανού,κι απο εκεί προκύπτει και το όνομα του Maximiliane.Προσοχή, οι ώρες που σου σερβίρουν φαγητό ειναι 12-3 και μετα τις 6.Μπορείς μετά να πιείς τον καφέ σου και να αγοράσεις τα σοκολατάκια σου.Επίσης στην πολη υπάρχει μουσειο σοκολάτας,αν είσαι λάτρης του ειδους.
Τη 2η μέρα επιστροφη στις Βρυξέλλες.Πιστεψε με οι Βρυξέλλες δεν εχουν και πάρα πολλα πραγματα.Οι κάτοικοι της ζουν για να δουλεύουν.Σου λέω σύντομα 2-3 μέρη που αξίζει να δεις.Την μεγαλη πλατεία,την περίφημη Grand Place, την Place au Grand Sablon, κάτι σαν το δικό μας Κολωνάκι και το περίφημο και εθνικό σύμβολο για τους Βέλγους "Manneken Pis", δηλαδή το παιδί που κατουράει(χιχι!). Να φας όπωσδήποτε Βάφλα,Ντούρουμ(είναι το τούρκικο σουβλακι) και Ribs(συστήνω ανεπιφύλακτα το Amadeus) και για ένα ποτάκι αργότερα στο Le Nostalgia. γενικά,μην περιμένεις έντονη νυχτερινή ζωή,κάθε άλλο.Από ποτά πέρα από τις άπειρες μπίρες μπορείς να δοκιμάσεις και το Bisain(μπιζάαιν), ενα πράσινο ελαφρύ ποτο που συνοδεύεται με χυμό πορτοκάλι.Αν και οι Βέλγοι μιλούν Γαλλικά, Γερμανικά ή Φλαμάνδικα συνεννοήσε άριστα και με Αγγλικά στις περισσότερες περιπτώσεις.
Τέλος για την 3η και αν ειναι εφικτό και την 4η μερα άφησε το Παρίσι.Μετακινήσε γρήγορα με το τρένο.Σε περίπου 4 ώρες με το TGV είσαι εκεί. Θα σου πρότεινα να κάνεις μία βόλτα στο Σηκουάνα με τα περίφημα Bateaux-bous που σε περνούν απο τα κυριότερα αξιοθέατα,μιας και δεν θα εχεις πολύ χρόνο στη διαθεση σου.
Δεν ξέρω αν ένα τέτοιο ταξίδι θα σε κουράσει ή θα σε ευχαριστησει.Εγώ το απολαυσα.Βεβαια ειχα το συν οτι μετακινουμουν με αυτοκίνητο.Εννοειται οτι για το Παρίσι δεν φτάνουν ούτε για ζήτω μονο 2 μέρες αλλα τουλάχιστον θα πάρεις μία πρ΄γευση αν δεν το έχεις επισκεφθει.ΑΠ'την άλλη για τις Βρυξέλλες, δεν νομίζω οτι χρειαζεται παραπανω.Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
εγώ θα πήγαινα ή μάλτα ή βουδαπέστη ή μπρατισλάβα. αλλά είναι θεμα ταξιδιωτικών προτεραιοτήτων. Αν θες να πας παρίσι ή βαρκελώνη και δεν σου φτάνουν οι μέρες τι πειράζει;;;; Θα ξαναπας. Πήγαινε όπου γουστάρεις και θα το απολαύσεις. Γιατί μόνο ευρώπη;;; Ντουμπάι;;; για 4 μέρες νομίζω είναι καλά.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
καλέ πού το ξεθάψατε αυτό? :D

astral, τελικά τι έκλεισες? :D
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
καλέ πού το ξεθάψατε αυτό? :D

astral, τελικά τι έκλεισες? :D
:haha::haha: Όντως, πού το ξεθάψατε?

Μη με βαρέσετε, τελικά έκλεισα για άλλη μία φορά Αμβούργο, αλλά για το τριήμερο (το οποίο το έχω κάνει πενθήμερο) της Πρωτομαγιάς. Δεν μου έκατσε τελικά το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος :(
Πάντως σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια! Το κρατάω για άλλο τριήμερο αργότερα.
Το μόνο που με στενοχωρεί, είναι ότι δε θα γιορτάσω τα γενέθλιά μου με τον Valentino :(
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
γερμανία...άψογα! :p:p:p
(μ' όλα αυτά που διαβάζω εδώ μέσα για αμβούργο θέλω κι εγώ!...:D)

άντε και στην επόμενη ευκαιρία να χτυπήσεις βαρκελώνη!

(θα ρθουμε και πολλοίιιιι για παρέα.. :D:cool:)

τι είναι αυτός ο βαλεντίνο?.. μότο τζι πι είπαμε... ? :rolleyes: είμαι καραάσχετη μ' αυτά, μη βαρααας.. :bleh::bleh::bleh:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
140
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
...τι είναι αυτός ο βαλεντίνο?.. μότο τζι πι είπαμε... ? :rolleyes: είμαι καραάσχετη μ' αυτά, μη βαρααας.. :bleh::bleh::bleh:
Ένας είναι ο Valentino καρδιά μου!! Ναι, motogp και Valentino Rossi. Και, όχι, δε βαράω καλέ, είμαι καλό κοριτσάκι εγώ :bleh:
Να το παιδί...αααααχ!!!! :love2:
 

Attachments

mariw22

Member
Μηνύματα
66
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
θα δειξει...
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
Γεια σε όλους!Αρχίσαμε να ψηνόμαστε για ταξίδι στην Ιταλία,όχι για πολλές μέρες,καμιά 3 διανυκτερεύσεις,ίσα ίσα για βολτίτσα που λέμε..είδαμε γενικότερα για εισιτήρια στη ryanair, τιμές περίπου 20 ευρώ πήγαινε-έλα..εγώ τώρα θέλω να ρωτήσω..Από ξενοδοχεία οικονομικά τι παίζει?δηλαδή τι θα βρούμε?να εμπιστευτούμε τη ryanair που έχει και search για ξενοδοχεία?ή να ψάξουμε κάπου αλλού?Και όταν μιλάμε για οικονομικά ξενοδοχεία σε τι τιμές περίπου κινούνται??ἕυχαριστώ πολύυ!!!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Γεια σε όλους!Αρχίσαμε να ψηνόμαστε για ταξίδι στην Ιταλία,όχι για πολλές μέρες,καμιά 3 διανυκτερεύσεις,ίσα ίσα για βολτίτσα που λέμε..είδαμε γενικότερα για εισιτήρια στη ryanair, τιμές περίπου 20 ευρώ πήγαινε-έλα..εγώ τώρα θέλω να ρωτήσω..Από ξενοδοχεία οικονομικά τι παίζει?δηλαδή τι θα βρούμε?να εμπιστευτούμε τη ryanair που έχει και search για ξενοδοχεία?ή να ψάξουμε κάπου αλλού?Και όταν μιλάμε για οικονομικά ξενοδοχεία σε τι τιμές περίπου κινούνται??ἕυχαριστώ πολύυ!!!
σε ποιο μερος καλε;
 

mariw22

Member
Μηνύματα
66
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
θα δειξει...
Ταξίδι-Όνειρο
τοσκάνη
ααααα εδώ είναι το θέμα..δεν έχουμε θέμα για μέρος..εγώ τα εισιτήρια που βρήκα είναι για ρώμη..αλλά και για μιλάνο να υπάρχει οικονομικό ξενοδοχείο και εκεί πάμε..δεν έχουμε καταλήξει.στο ψάξιμο είμαστε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.540
Μηνύματα
899.663
Μέλη
39.255
Νεότερο μέλος
Katerina Arno

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom