Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

depy!!!

Member
Μηνύματα
770
Likes
2.099
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Κατανοητό, διαιρείς το ποσό μείον τους φόρους με τς μίλια που χρειάζονται και πολλαπλασιάσεις Χ 1000 Για να δεις τη χιλιάδα. Τα εισιτήρια που αγοραζω εγω δίνουν ένα rate τοτε, απο 40 μέχρι 90 ευρώ η και πολυ περισσότερο στη χιλιάδα. Αλλα δεν το βλέπω έτσι. Τα.μίλια μου δίνουν τη δυνατότητα να κάνω πτήσεις που διαφορετικα δεν θα μπορούσα, αλλα και να μπορούσα δεν θα ξόδευαν τόσα χρήματα.
90 ευρώ στη χιλιάδα, δηλαδή 900 ευρώ κέρδος με 10000 μίλια; Για δώσε ένα παράδειγμα.;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.831
Likes
7.272
90 ευρώ στη χιλιάδα, δηλαδή 900 ευρώ κέρδος με 10000 μίλια; Για δώσε ένα παράδειγμα.;
Ολα τα μπίζνες εισητηρια κοστίζουν απο 2 μεχρι και 8 χιλιάδες η και παραπάνω.ανα διαδρομή. Οι φόροι ειναι απο 50 μέχρι και 500 ευρώ και τα μίλια απο 45 μεχρί 75 χιλιάδες.
 

croce

Member
Μηνύματα
237
Likes
446
Ένα μέτρο σύγκρισης δίνει η ίδια η AEGEAN.

7. Τα Μίλια Εξαργύρωσης για δώρο πωλούνται ανά 1.000 και το κόστος αγοράς τους ορίζεται στα 25,00€.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
770
Likes
2.099
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Ένα μέτρο σύγκρισης δίνει η ίδια η AEGEAN.

7. Τα Μίλια Εξαργύρωσης για δώρο πωλούνται ανά 1.000 και το κόστος αγοράς τους ορίζεται στα 25,00€.
Δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτό. Αν κάνεις μια αναζήτηση τώρα Αθήνα - Μπουένος Άιρες -Αθηνα, το εισιτήριο για το Δεκέμβρη κοστίζει περίπου 1000 ευρώ. Αν πας με μίλια ξοδεύεις 80.000 μίλια. Αν δεν τα έχεις και θελεις να τα αγοράσεις από την aegean θα σου κοστίσουν 2000. Διπλή τιμή από το εισιτήριο.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.813
Likes
1.176
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Δεν νομίζω ότι είναι σωστό αυτό. Αν κάνεις μια αναζήτηση τώρα Αθήνα - Μπουένος Άιρες -Αθηνα, το εισιτήριο για το Δεκέμβρη κοστίζει περίπου 1000 ευρώ. Αν πας με μίλια ξοδεύεις 80.000 μίλια. Αν δεν τα έχεις και θελεις να τα αγοράσεις από την aegean θα σου κοστίσουν 2000. Διπλή τιμή από το εισιτήριο.
αυτες ειναι περιπτωσεις για να αγορασεις μιλια οταν σου λειπουν λιγα να συμπληρωσεις πχ τα 80000 να κανεις ενα ταξιδι που θελεις και βιαζεσαι
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
770
Likes
2.099
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Βόρνεο
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
αυτες ειναι περιπτωσεις για να αγορασεις μιλια οταν σου λειπουν λιγα να συμπληρωσεις πχ τα 80000 να κανεις ενα ταξιδι που θελεις και βιαζεσαι
Ναι το ξέρω. Απάντησα στο ότι δεν είναι μέτρο το πόσο πουλάει η aegean τα μίλια, για να καταλάβουμε σε το αναλογία είναι συμφέρουσα η εξαργύρωση
 

nick07

Member
Μηνύματα
353
Likes
641
Τα εισιτήρια που αγοραζω εγω δίνουν ένα rate τοτε, απο 40 μέχρι 90 ευρώ η και πολυ περισσότερο στη χιλιάδα.
Δηλαδη με 7 χιλιαδες μιλια ας πουμε εχεις κλεισει εισιτηριο αξιας 600+ ευρω; Που τα βρισκετε αυτα οεο; Οσες φορες εχω ψαξει ειτε εχει διαθεσιμοτητα μονο σε οικονομικες πτησεις που δεν μου βγαζει νοημα ή καθολου διαθεσιμοτητα. Βεβαια δεν ψαχνω και με τις ωρες, καθως δεν βρισκω το σαιτ και το app της αιγαιου τοσο φιλικα για τέτοιου ειδους αναζητησεις.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.831
Likes
7.272
Δηλαδη με 7 χιλιαδες μιλια ας πουμε εχεις κλεισει εισιτηριο αξιας 600+ ευρω; Που τα βρισκετε αυτα οεο; Οσες φορες εχω ψαξει ειτε εχει διαθεσιμοτητα μονο σε οικονομικες πτησεις που δεν μου βγαζει νοημα ή καθολου διαθεσιμοτητα. Βεβαια δεν ψαχνω και με τις ωρες, καθως δεν βρισκω το σαιτ και το app της αιγαιου τοσο φιλικα για τέτοιου ειδους αναζητησεις.
#5.186
Δεν γίνετε λόγος για το δίκτυο της αιγαίου. Ούτε για ψάξιμο ωρών.
Επιλέγεις προορισμό και κάνεις αναζήτηση. Το πολύ κάνα 10λεπτο. Βρίσκεις αγοράζεις, δεν βρίσκεις πληρώνεις κανονικό εισιτήριο.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.908
Likes
52.062
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δηλαδη με 7 χιλιαδες μιλια ας πουμε εχεις κλεισει εισιτηριο αξιας 600+ ευρω; Που τα βρισκετε αυτα οεο; Οσες φορες εχω ψαξει ειτε εχει διαθεσιμοτητα μονο σε οικονομικες πτησεις που δεν μου βγαζει νοημα ή καθολου διαθεσιμοτητα. Βεβαια δεν ψαχνω και με τις ωρες, καθως δεν βρισκω το σαιτ και το app της αιγαιου τοσο φιλικα για τέτοιου ειδους αναζητησεις.
Δίνει 150.000 για ένα business των 2500€, οπότε του βγαίνει κανένα 60ρι. Ναι, αν είσαι των business class βγαίνει στο 60, μπορεί και αρκετά παραπάνω.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.647
Likes
10.175
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Oταν κλειινω 2 μηνες πριν και το εισιτηριο κοστιζει 200 ευρω αλλα πληρωνω 30 δεν ειναι φανερο ποιο ειναι το rate αν δινω 9000 μιλια? Υπολογιζω τι βλεπω τη στιγμη της κρατησης.
πχ εχω κλεισει απο το καλοκαιρι με επιστροφη Νικαια για το φθινοπωρο και αντι για 350 ευρω δινω 60 με μολις 14.000 μιλια.
Κανενα μακρινο ταξιδι δεν δινει τοσο καλο rate εξαργυρωσης.
Για εισιτηρια των 40-50 ευρω δεν καιω μιλια φυσικα. Το rate 10.000 ως 13. 000 μιλια για 20-30 ευρω οφελος ειναι κλοπη.
Αφαιρεις τον φορο και διαιρεις το ποσο του ναυλου με τα μιλια που εδωσες.
Ειδικα στα ευρωπαικα που οι φοροι πανω κατω ειναι 30 ευρω και βγαινουν απο την εξισωση, ειναι πολυ ευκολο να υπολογισεις το rate.
Αυτο δεν παιζει στα διηπειρωτικα που ο παραγοντας των φορων αρχιζει να εχει σημασια.
Πολλά διηπειρωτικά δίνουν αντίστοιχα ή και αρκετά καλύτερα rate από τα ευρωπαϊκά, τα οποία έχουν ειπωθεί πολλάκις.

Απλά είναι θέμα γούστου το πως θέλει να ξοδέψει ο καθένας τα μίλια του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.533
Μηνύματα
899.523
Μέλη
39.253
Νεότερο μέλος
DimiKl

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom