Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
Δεν θέλω το ψάρι. Θέλω να μου δείξεις πως να ψαρεύω!!
Αρα το 2025 έχω άδεια 20 ημέρες καλοκαίρι και 20 χριστούγεννα. Από πότε αρχίζω και τι κοιτάω αρχικά?
Βαζεις στην τυχη προορισμους που σε ενδιαφερουν one way ωστε να μπορουν να γινουν διορθωσεις αν πεσει καμια ακυρωση στη μια διαδρομη και να μην ακυρωθουν και οι δυο διαδρομες, εφοσον κοιτας πολυ νωρις.
Εγω προτιμω τα open jaw γιατι βρισκω ευκολοτερα επιστροφη (η το αντιστροφο) απο αλλη πολη και γιατι σε καμια ξαφνικη ακυρωση ισως καμια low cost να καλυψει το κενο ωστε να σωθει το ταξιδι.
Αν κοιτας 2 μηνες πριν, κλεινεις μεταβαση και επιστροφη απο την ιδια πολη, δεν ακυρωνονται τοσο αργα.

Εχει την δυνατότητα το site να ζητάω προορισμό και να μου βγάζει διαθεσιμότητα ανά μήνα/ημέρα που μπορώ να εξεργυρώσω μίλια και με τη αναλογία?
Μοιαζει σαν να μην εχεις μπει ποτε στο σαιτ της Aegean και δεν θα βγαλουμε ακρη ετσι.
 
Last edited:

Ppetran

Member
Μηνύματα
144
Likes
32
1. Βαζεις στην τυχη προορισμους που σε ενδιαφερουν one way ωστε να μπορουν να γινουν διορθωσεις αν πεσει καμια ακυρωση στη μια διαδρομη και να μην ακυρωθουν και οι δυο διαδρομες, εφοσον κοιτας πολυ νωρις.
2. Εγω προτιμω τα open jaw γιατι βρισκω ευκολοτερα επιστροφη (η το αντιστροφο) απο αλλη πολη και γιατι σε καμια ξαφνικη ακυρωση ισως καμια low cost να καλυψει το κενο ωστε να σωθει το ταξιδι.
3. Αν κοιτας 2 μηνες πριν, κλεινεις μεταβαση και επιστροφη απο την ιδια πολη, δεν ακυρωνονται τοσο αργα.
1. Αρα ξεχωριστές κρατήσεις ανά πτήση.
2. Δηλ. ακόμα και double open-jaw ? Και στην Ελλάδα δηλ. παίζεις επιστροφή ανάμεσα π.χ. σε αθήνα/θεσσαλονίκη? και ανάλογα (αποστάσεις) και εξωτερικό?
3. οκ.

Μοιαζει σαν να μην εχεις μπει ποτε στο σαιτ της Aegean και δεν θα βγαλουμε ακρη ετσι.
Εχω μπει αλλά προσπαθώ να κάνω την αναζήτηση ίσως πιο εύκολη/γρήγορη.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
2. Και στην Ελλάδα δηλ. παίζεις επιστροφή ανάμεσα π.χ. σε αθήνα/θεσσαλονίκη? και ανάλογα (αποστάσεις)
Σε διαδρομη που εχει 5 φορες την ημερα σαν να ειναι Κτελ τι να φοβηθεις για ακυρωση? Για εξωτερικο μιλαμε. Δεν καιω μιλια στην Ελλαδα αν εχει ΚΤΕΛ
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
127
Likes
1.044
Εχει την δυνατότητα το site να ζητάω προορισμό και να μου βγάζει διαθεσιμότητα ανά μήνα/ημέρα που μπορώ να εξεργυρώσω μίλια και με τη αναλογία?
Αν έχω και μίλια από Miles&More/Lufthansa μπορώ να τα συνδιάσω ή κάθε εταιρεία έχει τα δικά της?
Πας στο site ή την εφαρμογή της Aegean στην περιοχή του miles and bonus λογαριασμού σου --> εξαργυρωση μιλίων --> αεροπορικό εισιτήριο. Και μετά βάζεις ημερομηνίες και που θες να πας. Και μετά αρχίζει το τσικι τσικι που γράψανε πιο πάνω. Άμα θες πχ να πας μακριά πχ USA μπορεί να μη σου βγάζει από Φρανκφούρτη, να πρέπει να δεις από Μόναχο, Ζυρίχη κλπ, το ίδιο και για τα αεροδρόμια άφιξης. Παίζεις και με τις ημερομηνίες, ανάλογα σε τι είσαι πιο ευέλικτος. Χωριστα το πήγαινε από το έλα σχεδόν πάντα και στο ψάξιμο και στην κράτηση. Θέλει ψάξιμο και το σύστημα είναι σπαστικό, δεν υπάρχει εύκολος τρόπος. Μόνο με την εξάσκηση γίνεται πιο απλό 😉.

Για να χρησιμοποιήσεις μίλια από miles and more πρέπει να κάνεις το αντίστοιχο από το site της lufthansa, δε συνδυάζονται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
2. Δηλ. ακόμα και double open-jaw ? Και στην Ελλάδα δηλ. παίζεις επιστροφή ανάμεσα π.χ. σε αθήνα/θεσσαλονίκη? και ανάλογα (αποστάσεις) και εξωτερικό?
Αυτο το double που ειπες σημαινει οτι θες με μιλια να πεταξεις Φρανφουρτη Αθηνα Θεσσαλονικη? Ειναι απιθανο να βρεις διαθεσιμοτητα σε δυο πτησεις και για πανω απο ενα ατομο και θα φας πολλα μιλια. Σε συμφερει να κοιτας απ ευθειας απο Στουτγκαρδη η Ντισελντορφ για Θεσσαλονικη για να βρισκεις διαθεσιμοτητες και να μην τρως τοσα μιλια και να κανεις τη θυσια να πας με τρενο Στουτγκαρδη η Ντισελντορφ.
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
144
Likes
32
Αυτο το double που ειπες σημαινει οτι θες με μιλια να πεταξεις Φρανφουρτη Αθηνα Θεσσαλονικη? Ειναι απιθανο να βρεις διαθεσιμοτητα σε δυο πτησεις και για πανω απο ενα ατομο και θα φας πολλα μιλια. Σε συμφερει να κοιτας απ ευθειας απο Στουτγκαρδη η Ντισελντορφ για Θεσσαλονικη για να βρισκεις διαθεσιμοτητες και να μην τρως τοσα μιλια και να κανεις τη θυσια να πας με τρενο Στουτγκαρδη η Ντισελντορφ.
οκ. αν δεν έχει όμως από θεσσαλονίκη αν καταλαβα καλά ψάχνω από αθήνα με μίλια, κλείνω μιά φορά πάνε σε ένα αεροδρόμιο, κλείνω μια φορά επιστροφή από άλλο αεροδρόμιο ->αθήνα. Και στο τέλος ψάχνω πάνε - έλα αθήνα-θεσσαλονίκη με τα 5 την ημέρα. Σωστά?
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.642
Likes
43.844
οκ. αν δεν έχει όμως από θεσσαλονίκη αν καταλαβα καλά ψάχνω από αθήνα με μίλια, κλείνω μιά φορά πάνε σε ένα αεροδρόμιο, κλείνω μια φορά επιστροφή από άλλο αεροδρόμιο ->αθήνα. Και στο τέλος ψάχνω πάνε - έλα αθήνα-θεσσαλονίκη με τα 5 την ημέρα. Σωστά?
Οχι γιατι αν δεν βρεις δωρεαν την ωρα που θες Αθηνα Θεσσαλονικη μπορει να το χρυσοπληρωσεις. Εγω ειπα τι θα προτιμουσα, γερμανικο τρενο παρα ενδοελληνικο εισιτηριο. Αν το δωρεαν ειναι 5 ωρες αφου προσγειωθεις, πιο πολλες ωρες ταξιδι θα κανεις.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
127
Likes
1.044
οκ. αν δεν έχει όμως από θεσσαλονίκη αν καταλαβα καλά ψάχνω από αθήνα με μίλια, κλείνω μιά φορά πάνε σε ένα αεροδρόμιο, κλείνω μια φορά επιστροφή από άλλο αεροδρόμιο ->αθήνα. Και στο τέλος ψάχνω πάνε - έλα αθήνα-θεσσαλονίκη με τα 5 την ημέρα. Σωστά?
Δεν καταλαβαίνω τι συζητάμε εδώ, αφού όπως είπες κι εσύ αλλού για να έρθεις Ελλάδα από Φρανκφούρτη το πιο συμφέρον από πολλές απόψεις είναι το aegean pass.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.518
Μηνύματα
898.832
Μέλη
39.239
Νεότερο μέλος
Rosywillrose

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom